N°. 8467. B'XaaiidLa.g 2<3> September. A®. 1887. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen, Maatschappij van Weldadigheid. Leiden, 24 September. LEIDSCH Ifl DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vo©r Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nomroera.0.05. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Oct. verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Sept., Oct. en Nov. worden dan alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cts. voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woonachtig) in rekening gebracht. Wy ontvingen het jaarverslag van de Maatschappij van Weldadigheid. Het boekje bevat een kaartje van de gronden der maatschappij, welke te zamen eene oppervlakte van ruim 2000 hectaren beslaan. Op dit terrein bevindt zich een aantal gebouwen, onder welke 3 kerken, 5 rijks lagere scholen, 2 teekenscholen, 4 naaischolen, de Van-Swieten-tuin- bouw- en boschbouwschool, een zestal fabrieken en werkplaatsen, ze3 groote boerderijen in eigen beheer, directeurs- en beambtenwoningen, een lo gement en eenige honderden woningen voor kolo nisten en vrijboeren. De bevolking bestaat uit bijna 1800 zielen, waaronder 119 bestedelingen en weezen, die in de verschillende gezinnen verpleegd worden. Het jaar 1886 was voor de financiën der Maat schappij van Weldadigheid niet onvoordeeligde balans sluit met eene winst van ruim GOOO, welke hoofdzakelijk behaald ls doordat landbouw en vee houding in 1886 goede resultaten hebben opgeleverd. Het verslag bevat een aantal bijzonderheden omtrent den landbouw, de veehouding en de verschillende takken van nijverheid in de koloniën, benevens vergelijkende tabellen van de resultaten dezer tak ken van bedrijf, welke reeds om zich zelfs wille zeer interessant zjjn en in ruime mate de aandacht verdienen. Door een groot aantal buitenlanders van naam werden de koloniën bezocht en in tal van geschriften gaven dezen blijk van hunne ingenomen heid met deze instelling, welke uit philanthropie gesticht en door weldadigheidszin in het leven gehouden, door allen geroemd wordt als eene van de merkwaardigste stichtingen van deze soort, welke er bestaan. Behoeven wy er hier nog aan te herinneren dat de vrije koloniën van de Maatschappij van Welda digheid te Frederiksoord niets uit te staan hebben met de rijksstrafkoloniën te Veenhuizen en Ommer- schans? Na al wat daaromtrent reeds geschreven is zou het overbodig schijnen, zoo er niet een diep ingeworteld volksvooroordeel bestond dat deze ge heel verschillende zaken steeds in éénen adem blijft noemen. Plaatsing te Frederiksoord is voor perso nen of gezinnen eene weldaad, geene straf; is er reden tot straffen dan bestaat deze in verwijdering uit de kolonie en ontzegging van de voordeelen, welke zij haren bewoners biedt. En deze voordeelen zjjn niet gering: de zeker heid om door werken den kost te kunnen verdienen, van een rustigen ouden dag, en van eene kostelooze gelegenheid voor de kinderen om onderricht te ontvangen en zich te bekwamen in een of ander vak, zooals die elders nergens in die mate gebo den wordt. Wy voldoen aan een wensch, op de vergadering van afgevaardigden der afdeelingen van de Maat- schappy van Weldadigheid uitgesproken, door spe ciaal te wpzen op de buitengewoon geschikte ge legenheid, welke in de koloniën geboden wordt tot het plaatsen van bestedelingen en weezen in de gezinnen. By volkomen vryheid heerscht aldaar eene groote mate van orde on eene strenge tucht tegen losbandigheid en uitspattingenhet onderwijs, niet §eze föcurant wordt dagelijks, met uitzondering ran gort- en feestdagen, uitgegeven. alleen het gewoon lager onderwys, maar ook het berhalings teeken-, naai- en vakonderwys in scholen en op fabrieken en werkplaatsen, is aldaar zoo goed als ergens, zoodat nergens beter dan daar de gelegenheid bestaat tot het plaatsen van kinderen, die dan, wanneer zy op een leeftyd komen om in oigen onderhoud te voorzien, toegerust met alles wat zy noodig hebben om hierin te slagen, de ko loniën weer verlaten of zich in sommige gevallen daar voor goed kunnen vestigen. Ten slotte nog een enkel woord tot opwekking om als lid tot de Maatschappy van Weldadigheid toe te treden. De Loidsche afdeeling telt slechts 26 loden met den heer L. M. De Laat de Kanter als voorzitter, en mist dus op hare ledoniyst nog tal van namen van personen, van wie men onderstellen zou dat zy eene nuttige instelling als deze zouden steunen. De contributie bedraagt slechts de bescheiden som van ƒ2.60 per jaar. Afgezien van de toevallige gunstige resultaton van één enkel jaar, heeft de Maatschappy nog altyd den steun van zeer velen noodig om hare taak te kunnen blyven volbrengenhaar ledental wordt steeds door don dood van loden gedund. Wie lust gevoelt eene open-gevallen plaats in de ry te bezetten, melde zich dus aan. Naar men verneemt, zal de 1ste luitenant A. Jonker, die voor den tyd van 5 jaar van het O.-I. leger alhier werd gedetacheerd en op zyn verzoek werd overgeplaatst by het 2de regt. infan terie, op eene door hem gedane aanvraag van züne verdere detacheering worden ontheven en eerstdaags zyne nieuwe bestemming volgen. De minister van binnenlandscbe zaken heeft ingetrokken de by beschikking van 29 Aug. 1887 gedane benoeming van den schoolopzioner in het arrond. Leiden tot lid en van den schoolopziener in het arrond. Rotterdam tot lid-plaatsverv. in de commissie, in het najaar van 1887 in Zuid-Holland belast met het afnemen der examens ter verkryging van de akte, bedoeld in art. 56 onder a der wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. No. 127), en in die com missie benoemd tot lidden schoolopziener in het arrond. Rotterdam en tot lid-plaatsverv. den school opziener in het arrond. Ylaardingen. Het dezer dagen verschenen programma van het „Haagsch Genootschap tot verdediging van den Christeiyken godsdienst" vermeldt, in de eerste plaats, de namen van hen, wier verhandelingen in het vorige jaar of godeelteiyk bekroond öf eene onderscheiding waardig gekeurd zyn. Daarna deelt het mede dat in do vergadering der bestuurders van 12 September 11. uitspraak is gedaan over twee verhandelingen betreffende de „Bybelsche apologetiek." Zy werden niet bekroond, doch aan den auteur der eene, in de Fransche taal, met het motto„Piëtatis ergo," wordt, als blyk van waardeering van zyn arbeid, indien hy zich aan het Genootschap wil bekend maken, de som van ƒ250 aangeboden. Eindelyk behelst hot programma de twee nieuwe prpsvragen, welke, ter beantwoording vóór 15 Dec. 1888, zyn uitgeschreven. Zy luiden als volgt: I. Welke is de tegenwoordige stand van het synoptische vraagstuk? II. Het Genootschap verlangteene wetenschappe lijke verhandeling, waarin de Protestantsche eere- dienst in zyn karakter historisch geschetst en, in verband met de godsdienstige beschouwingen en behoeften van onzen tyd, op zyne waarde geschat wordt. Nadere byzonderheden zijn te vinden in het pro gramma zelf, waarvan op franco aanvrage exem plaren te bekomen zyn by den secretaris des Genootschaps, prof. A. Kuenen, te Leiden. PRUS DER ADVERTENTTEN: Van 16 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.174. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor bet inoaa- eeeren buiton de etad wordt 0.10 berekend. Na het afdrukken van het programma heeft zich als schryver van de bovengenoemde verhandeling, met de zinspreuk: „Pietatis ergo," aangemeld de heer C. G. Chavannes, predikant by de Waalsch- Hervormdo gemeente te Leiden. Op het terrein van de Amsterdamsche Ten toonstelling van Voedingsmiddelen, in het gebouw, waar op dit oogenblik de Tentoonstelling van Pluimgedierte enz. geopend is (waarop aan den heer G. S. Van der Sprayt te Leiden een bèstuursprys, bestaande in eene gouden medaille, is toegekend voor verschillende ter opluistering ingezonden soorten eenden) zal Maandag eerstkomende eene Tentoon stelling zyn van visschen, schaal- en schelpdieren. Dit is de tweede tentoonstelling van dien aard en men zal zich herinneren, hoe goed de eerste voldeed, toen gehouden in de oude vischmarkt op het marktplein. Ofschoon het programma dezer tweede tentoonstelling vroeg genoeg aan een groot aantal van de beste firma's in ons land werd ver zonden, is de deelneming, wat het aantal inzenders betreft, niet zoo groot als de y vorige sub-commissie had mogen verwachten. Desniettemin zal het eene zeer schoone tentoon stelling zyn, zeer de aandacht waard, daar de heer C. Saur Hzn., die de eerste tentoonstelling zoo goed heeft doen gelukken, ook ditmaal weder zyne beste krachten heeft ingespannen en van al de nommers van het programma een aantal schoone exemplaren zal doen zien, verrassingen buiten het programma ongerekend gelaten. De heer H. Van Velde, thans evangelist te Hillegom, is benoemd tot godsdienstonderwyzer- evangelist in de 9de predikantswyk te 's-Hage. Te Ter-Aar hebben zich, op een traktement van 450 'sjaars, 29 sollicitanten naar de betrek king van onderwyzer aan de openbare school aan gemeld. Ruim drie jaar geleden, toen het trakte ment 600 was, deden zich maar 2 sollicitanten op. Na een langdurig lyden overleed te 's-Hage, in den ouderdom van ruim 80 jaren, mr. J. W. Gefken. De overledene bekleedde vroeger de be trekking van procureur-generaal in de kolonie Su riname en vertegenwoordigde eenige jaren het district Zwolle in de Tweede Kamer. Hy behoorde tot de streng rechtzinnige richting en was lid van de Volksvertegenwoordiging toen de antirevolution- naire party er nog slechts weinige leden telde. Onder zyne altyd met de warmte der diepste over tuiging voorgedragen adviezen is dat tegen de afschaffing van de doodstraf een der belangrykste. Op het gebied der kerkelyke philanthropie deed de heer Gefken zich by menige gelegenheid gelden. Steeds bezield met waren vroomheidszin, heeft hy menig nuttig werk van godsdienstigen aard met woord en daad gesticht of ondersteund. Hy was ridder van den Nederlandschen Leeuw. Het ontwerp-adres van antwoord op de troon rede, hetwelk Maandag in de Tweede Kamer zal behandeld worden, luidt aldus: De Tweede Kamer der Staten-Generaal waardeert het ten hoogste, dat de zitting wederom door uv /e Majesteit mocht worden geopend. Innig gehecht aan uwe Majesteit en Hoogst zelfs Huis, herdenkt zy met ingenomenheid, h j0e t)e geboortedag van Uwe Majesteit door het g .eheele Nederlandsche volk met geestdrift werd ge o-ierd. Bovenal geroepen tot overweging der vas1 .gestelde voorstellen tot verandering in de Grond? /et) hoopt zy dien gewichtigen arbeid zoo spoedig mogelyk te volbrengen. Voor de mededeelingen betreffende o nderscheideae- andere belangryke aangelegenheden, I >etuigt zy Uwer Majesteit haren eerbiedigen dank. Mogen de werkzaamheden van Uwe Majesteit en van de Staten-Generaal, onder Gods onmisbare» zogen, tot welzijn van het vaderland strekken!

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1