bericht is Maandag te Batavia overleden mr. M. P. A. Coster, oud-procureur-generaal bij het hooggerechts hof in Ned.-Indië. In de heden gehouden openbare vergadering van den Baad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, werd behandeld het beroep van Burg. en Weths. van Katwijk, namens den gemeen teraad ingesteld, van een bosluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland, waarby goedkeuring is onthouden aan de besluiten van den gemeenteraad tot aan koop van grond en het aangaan eener geldleening ten laste der gemeente. Rapporteur was de Staats raad mr. Des Amorie Van der Hoeven. 'sKonings beslissing volgt later. Bedankt is voor Hykersmilde en Kloosterveen door ds. J. Van Walsum, te Alfen aan den Rijn. De minister van Staat, minister van binnen- landsche zaken, ovorwegonde dat mr. H. L. Drucker, verkozen lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal in het hoofdkiesdistrict Winschoton, heeft verklaard zyne benoeming niet aan te nemen, en dat derhalve eene nieuwe verkiezing van een-lid dier Kamer in dat hoofdkiesdistrict moet plaats hebben, heeft bepaald dat die verkiezing zal ge schieden Maandag 3 October 1887, en do herstem ming, zoo noodig, op Maandag 17 October daar aanvolgende. Gistemamiddag om halfdrio werden door don pro-rector dr. J. Woltjer de lessen aan de Vrye Universiteit geopend. Na hot lezen van 1 Cor. 13, het zingen van Psalm 42: 1 en gebed, hield spreker eene rede over „Liefde en Wetenschap," en besprak daarbjj het wezen der liefde, de liefde tot de weten schap en do liefde' in de wetenschap. Na het zingen van Ps. 119: 5 en 14 werd deze eerste samenkomst door dr. A. Kuyper met dank zegging gesloten. Hot stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 20 Sept. van Padang; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Sept. van Southampton. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 28 dezer niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Sodert den nacht van j 1. Maandag op Dinsdag wordt eene alhier wonende juffrouw vermist. Er wordt vermoed dat haar een ongeluk is overkomen. Zij is 52 jaar oud, niet groot, blond en gekleed in grijze ochtendjapon. Inlichtingen worden verzocht op de Hoogewoerd No. 104 te Leiden. Gedurende de laatste weken waron wy nu en dan in de gelegenheid eens even een kijkje te nemen naar de werkzaamheden in de Stads-Gehoorzaal. Met klimmende belangstelling zagen wij lang zamerhand de prachtige plafond-beschilderingen en de muurbedekkingen hare voltooiing naderen. Gisteravond hadden wij het genoegen het vol tooide werk te bewonderen, dat in overleg met den heer ingenieur-architect dezer gemeente, den heer Knuttel, en den hoofdopzichter der gemeente-werken, den heer Looman, door de kunstvaardige hand van den heer Abraham Boekwijt Jr. is tot stand ge bracht. Zy verdienen een woord van oprechte hulde, waarmede ongetwyfeld allen zullen instemmen, die de zaal bezoeken. En dio zullen wel velen zyn, met het oog op de a. s. winterconcerten en anderoi ook door den heer Duyser aan te bieden ontspan ningen. Gisteravond is ten huize van den tailleur D. aan de Breestraat een begin van brand ontstaan, waarschynlyk doordien een petroleum lampje te hoog is gaan branden en het papieren plafond verhit is geraakt. Met een paar emmers water werd het brandje onmiddellyk gebluscht. Naar men verneemt, is de toestand van don man, die voor oenige dagen in do Nieuw- straat tusschen een ijzeren plaat beklemd geraakte en ten gevolge daarvan in het Ziekenhuis werd opgenomen, tameiyk geruststellend. Heden na middag geraakte een jongetje van W. R., dat op de Oranjegracht aan het spelen was, onder een zwaar beladen wagen. Ware een vrouw, die juist aankwam, niet toegesprongen, voorzeker zou het ongeval van ernstigen aard zgn geweest. Thans kreeg de jongen toch nog door de wielen belangryke verwondingen aan de boenen. By bevelschrift van de rechtbank te 's-Hage, gisteien in raadkamer vergadord, is de invrijheidstelling bevolen van den heer J. A. De .Bergh, sedert verleden week voorloopig in bewa ring gesteld. Heden is de heer De B. uit de gevan genis ontslagen. Te Ylaardingen is gisteren binnen- gekomen de bomschuit „Vrouw Wilhelmitia" van den reeder P. H. Haring te Scheveningen, schipper A. A. Pronk, met de zeldzame vangst van 395 ton haring. Eenige habitué's van de „Seinpost" te Scheveningen hebben den populairen Chrotienni, die dezer dagen zyne afscheidsvoorstelling gaf, een fraai geschenk als aandenken vereerd. Gisteren vervoegde zich by de be voegde autoriteit te Rotterdam een Duitscher, die bekend maakte dat by in Juli dezes jaars een man had vermoord in Duitschland. Hy is dcor de politie aangehouden ter nadere beschikking. De onderofficier, geleider van hot transport, door wiens onvoldoende voorzorgen dezer dagen een arrestant, die naar Hoorn moest wor den overgebracht, aan het Centraal Station te Am sterdam ontvluchtte, zal voor den krygsraad to recht staan. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Blankert, die de vorige week te recht stond tor zake van omkooping van een gevangenbewaarder te Utrecht, vrygesprokon. De vryspraak der beide andere beklaagden Van Nus en Hartwich werd ge handhaafd. De zoogenaamde tweede millioonen- juffrouw, Tryntje De Jong, Zondag te Drachten in arrest genomen en gevankelyk naar Heerenveen gevoerd, is, na door don officier van justitie te zyn gehoord, weder op vrye voeten gesteld. Zy is daarop weder naar Drachten vertrokken, hoewel haar broeder, aldaar woonachtig, haar den toegang tot zyn huis had ontzegd. Deze vrouw, zich noemende froule C. De Jonge, heeft tal van oplichtoryen op groote schaal gepleegd. Toen schipper W. Van Heeringen, van Mydrecht, gistermorgen in de ringvaart van Haarlemmermeer voer, sloeg zyn tienjarig zoontje over boord. Ofschoon terstond alle pogingen wer den aangewend om het kind te redden, bleef dit, hoofdzakelyk door den snellen gang van het vaar tuig, welke men niet zoo spoedig kon stuiten, vruchteloos, en word hot lyk van het knaapje eenige uren later opgehaald. (H. D.) Gistermorgen had te Dordrecht een droevig ongeluk plaats. Terwyl twee kinderen op eene der havens, alwaar eene party glaskisten was geplaatst, aan het spelen waren, viel eene dor kisten om, met het ongelukkig gevolg dat één der kindoren, niet spoedig gonoeg het gevaar kunnonde ontloopen, onder de kist geraakte. Ofschoon men terstond het kind er onder uit haalde en geneeskundige hulp had ingeroepen, bleek het (een knaapje van 12 jaren) aan het hoofd verwond en reeds overleden te zyn. Zondag-avond is een met paard be spannen vierwielig rytuig, toebehoorondo aan den heer Van D. te Zalt-Bommel, en waarin twee man- nelyke geleiders en drie dienstbodon waren gezeten, by het nemen van een draai, ondor Hurwenen van den dyk geslagen, ten gevolge waarvan eene dor vrouwelijke dienstboden eene niet onbelangrijke verwonding aan het hoofd bekwam On het paard door het breken van den nek onmiddellyk dood was. Het niet opvolgen van den door den eigenaar van paard en rytuig aan den oudsten bediende gegeven last om, aangezien hot donker was, do lantaarns te ontsteken, is de oorzaak van dit ongeval. Maandag-avond zyn te Nijkerk by ver scheidene ingezetenen de glasruiten ingeworpen. De mindere ingenomenheid van het volk met de „do- leerenden" schynt de oorzaak te zyn. Met het oog op mogelyk vernieuwde wanordo- lykheden, heeft de burgemeester huzaren ontboden uit Amersfoort, die dan ook zyn aangekomen. Samenscholingen boven de vier personen zyn door den burgemeester verboden. Een telegraphist werd "Woensdag voor den Londenschen politierechter gebracht, be schuldigd van een telegram over wedrennen te San- down eerst verzonden te hebben nadat hy een telegram had ontvangen, wie de winner was. Daarna zou hy het zóó veranderd verzonden hebben, dat medeplichtigen van hem daaruit konden opmaken, op welk paard zy moesten wedden. Uit Spozzia wordt bericht dat de zoon van den vroegeren minister van marine Acton, luitenant by de cavalerie, zich met eene revolver heeft doodgeschoten. Zyn vader had hem ontmoet met eeno danseres aan den arm en hem iaarover scherp berispt; dit schynt de oorzaak to zyn van den zelfmoord. De jonge Acton was algemeen bemind. Verleden Vrijdag heeft wederom een hevige brand plaats gehad te Exeter, en wel in een huis vlak tegenover den verwoesten schouw burg. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat do bewoners zich slechts met moeite konden redden. Een heer zag zich genoodzaakt uit het ven ster te springen. Een oude dame verzette zich met alle macht tegen de brandweermannen, die haar wilden redden, omdat zy slechts een hemd aanhad, waarop de redders haar zonder omslag in oen bedde- lakon wikkelden en de ladder aflieten. Twee huizen zyn afgebrand. Kapitein Shaw, die zich to Exeter bevond naar aanleiding van het onderzoek betref fende den schouwburgbrand, leidde de maatregelen tot blussching. "Wat dat onderzoek aangaat, hobben verscheidene getuigen, beambten, machinisten enz. gewichtige verklaringen afgelegd. Volgens hen werd achter de schermen volstrekt geen toezicht geoefend, ofschoon reeds ettelyke maanden geleden een begin van brand had plaats gohad, waarvan het pu'Bek nooit iets vernomen heeft. Op sommige avonden was er geen aanvoer van water. Eón verzekerde, dat, in dien men zyne bezinning niet verlore had, de vlammen in twee minuten tyds hadden i c non ge doofd worden. De controleur op de twei verdie ping zeide, dat do vluchtenden zijn buro i hadden omgeworpen, hetwelk daardoor eene verspui ring was geworden. De architect, de hoer Phipps, verzekerde weder dat de uitgangen alleszins voldoende waren, en dat de geheele ramp te wyton was aan do dichte rookwolken. BUITENLAND. Frankrjjli. De begrooting van de Parysche politie voor 1888 bedraagt 25,471,000 fr., of 95,000 fr. meer dan voor 1887. De Parysche correspondent der „lfölnische Zeitung" schryft aan zyn blad „Na het eindigen dermanoeuvres zal inFrankryk eene omvangryke garnizoenswisseling plaai s hebben. De byzonderheden daarvan zyn ook voor Duitsch- lind van belang, omdat tegen het einde dezer maand by de troepen, die tot nu toe in do nabyheid der Duitsche grens garnizoen hielden, r.og komen 11 regimenten infanterie, 2 bataljons jagers, 4 regimenten cavalerie en 1 regiment veld artillerie." Het manifest van den graaf van Parys zal misschien ook tot de verbanning der overige prinsen aanleiding geven. President Grévy heeft het recht alle prinsen by decreet te verbannen, maar men gelooft niet dat de heer Grévy van dit recht zal gebruik maken. In allen gevalle zullen do radicalen het voorstel daartoe doen, zoodra de Kamer weer byeenkomt. Dull>icliland. De hertog van Sparta, de oudste zoon van den koning van Griekenland, zal te Leipzig studeeren. De te Metz verschynende „Lotlwiinger Zei tung" deelt mede dat de zestienjarig'! zoon van den politie-commissaris Schnaebele uit Punt a-Mous- son, die togen een boom, langs den straatweg by Cheminot, den 14den Sept. een plakkaat van op- roerigen inhoud met de Fransche kleuren aanplakte, Maandag in hechtenis is genomen, toen hy met twee studenten de grenzen overschreed. De jongen is naar de gevangenis te Motz overgebracht. België. Do Koningin van België zend den Paus met zijn jubilé een stool van kant, die thans te Mechelen wordt vervaardigd; de prinses Clementine toekende het patroon, dat de legende van de B Genoveva voorstelt. De Belgische regeering onderhandelt Dog steeds met Engeland over de twisten tusschen Belgische en Engolscho visschers. De prins do Chimay, do minister van buitenlandsche zaken, zal voorstellen, dat de Engelsche- haringvisschers 's nachts en dö Belgische over dag zullen visschen. De reeders van Ostende hielden reeds eene bijeenkomst, waar zij dit plan bespraken en goedkeurden. Groot-Britannië. De Engelsche regeering heeft nu ook den voor zitter van de afdeeling der nationale ligue te Mit- chelstown in hechtenis laton nemen. Dit is Man- derville, een bemiddelde grondeigenaar, die nu met den afgevaardigde O'Brien te recht zal staan.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2