128), op non activiteit gesteld, te rekenen van den dag waarop zy het lidmaatschap der genoemde Kamer zullen hebben aanvaard. By beschikking van den minister van buiten- landsche zaken van 19 dezer, is mr. D. baron Van Hogondorp, commies aan dat departement, als secre taris toegevoegd aan de commissie belast met het afnemen dor diplomatieke examens. To Utrecht werd Zondag avond prof. Pekelha ring, met den trein van 7.15 van Parys aankomende, verwelkomd aan het station door een groot aan tal der professoren der universiteit en eene groote menigte studenten. Het Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres, het eerste van dien aard, zal op 30 Sept. en 1 Oct. a. s. te Amsterdam worden gehouden. Prof. dr. C. A. Pekelharing en dr. C. Winkler zul len er o. a. mededeelingen doen over hunne onder zoekingen en bevindingen omtrent berri berri. De Regeering heeft afwyzend beschikt op het verzoek der Ned.-Herv. gemeente te Klundert tot aanvaarding van een legaat, groot f 3000, door wy- len L. K. Eland aan de Ned.-Ger. Kerk besproken, en zulks op grond dat die Kerk geen rechtsper- soonlykheid bezit. Bedankt is voor Schiedam door ds. H. Wilde- boer Jz., te Benthuizen. In de gistermiddag gehouden vergadering der Naamlooze Vennootschap „Het Nieuwsblad voor Nederland" te Amsterdam, werd verslag uitge bracht over de verrichtingen gedurende het eerste boekjaar, 1 October 1886 tot 30 Juni 1887. Daaruit bleek dat het aantal abonné's sedert de uitbreiding van het „Nieuwsblad" tot dagblad, na afschry- ving van hen, die tusschentyds voor hun abonne mont bedankten, gestegen is met 4278. Het aantal bladen, aan de kiosken on by de agenten, zoo te Amsterdam als elders verkocht, bedroeg 313,710. De geheele oplaag is thans 11,000 exemplaren. De finantieele resultaten gedurende het eerste boekjaar, lieten eene uitkeering toe van f 6.50 per aandeel. Naar men mededeelt, zou de generaal-majoor van hot Indisch leger, Van Kesteren, zeer ernstig ongesteld zyn en zou ten gevolge daarvan de gene raal-majoor van dat leger, Van Zyil De Jong, thans met verlof hier te lande, per telegram naar Indië zyn terug ontboden. Het stoomschip „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 18 Sept. Gibraltar; de „Zoe- land", van Rotterdam naar Java, passeerde 17 Sept. Sagrës; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Aden 19 Sept. Do gewone audiëntie van den minister van financiën zal op 22 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd: tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats do ge meente Dokkum, D. G. Westra, candidaat notaris te Franeker; tot notaris binnen het arrondissement Groningen, ter standplaats de gemeente Groningen, jhr. mr. E. T. Van Starkenborgh Stachouwer, cand.- notaris, advocaat en procureur aldaar, en mr. P. Cleveringa, thans notaris te Leektot notaris binnen het arrondissement Zutfen, ter standplaats de gemeente Wye, E. Van Beusekom, thans notaris te Zwartsluis; met intrekking van het koninklyk besluit van 26 Septemher 1886 bepaald, dat, te rokenen van 1 November a. s., do hoofdingenieur van den waterstaat J. Van der Toorn weder in dienst by den waterstaat zal optredenvoorts met ingang van 1 November a. s., bevorderdtot hoofd| ingenieurs van don waterstaat 1ste kl. J. Van der Toorn en L. A. Reuvens, thans hoofdingenieurs 2de kl.benoemd tot hoofdingenieur van den water staat 2de kl. W. F. Leemans, thans ingenieur lste kl.en bevorderd tot ingenieur van den water staat lsto kl. J. W. Welcker, thans 2de kl.; tot ingenieur van idem 2de kl. jhr. C. J. De Jong Van Beek en Donk, thans 3de kl., en tot ingenieur van id. 3de H. Wortman, thans adspirant-ingenieur. Gemengd Nieuws. Hedennacht omstreeks halftwee ontstond een hevige brand in de Faience-fabriek „Rozenburg" aan den Z.-W.-Binnensingel te 's-Hage. De in de fabriek wonende machinist had met zyn kind nog juist den tyd het gebouw te verlaten. Hoe dreigend de brand zich ook liet aanzien, gelukte hot de brandweer de woedende vlammen tot het fabrioksgebouw te beperken en bekwamen de aan grenzende perceelen, welke reeds door de beangste bewoners waren verlaten, geen schade. Zeven slangenwagens, o. a. die van het reg. gren. en jagers, alsmede de stoombrandspuit waren spoedig aanwezig. Twee wagens werden in gebruik genomen, waardoor het gevaar een uur later was geweken; de brandweer moest echter nog tot hedenochtend halfzeven water in het gebouw bly ven werpen. De fabriek was verzekerd by de Maatschappy van den heer De Jong te Amsterdam. De aankondiging dat de heer L'Hoste met drie ballons uit den tuin van het Gebouw voor Kunsten en "Wetenschappen te 's-Gravenhage zou opstygen (eene zeldzame luchtvaart en voor 's-Gravenhage een geheel nieuw schouwspel), had zeer velen derwaarts gelokt. Te halfzes precies gaf de luchtreiziger het teeken om de ballons, die wederom door militairen werden vastgehouden, los te laten en dreef L'Hoste's groote „Eclaireur", aan welks mandje twee veel kleinore ballons (inhoudende 50 kub. meters gas ieder) be vestigd waren, statig in zuidwestelyke richting weg. Zij waren spoedig door de wolken aan het gezicht onttrokken. Velen verkeerden in de meening dat er 3 afzon- deriyke ballons te gelyk zouden opstygen met drie luchtreizigers, waarin men zich echter bleek vergist te hebben. Eene groote menschenmenigte verdrong zich buiten het gebouw. De luchtreiziger is tfc halfzeven neergekomen te Vlaardingen. De grootste hoogte, door hem bereikt, was 1400 meter. Gisternacht had men aan de tele- foondraden naby de Nieuwe Kerk te 's-Hage eene roode vlag weten te bevestigen met de woorden „Algemeen stemrecht" er op, welke vlag door do politie is verwyderd. Uit de provoost te Maastricht zyn Zaterdag-nacht een milicien en een tamboer ont vlucht. Hun spoor is nog niet ontdekt. Zondag-avond om halftien brak by den landbouwer J. Uttenbogert te Bleiswyk in eon korenberg een hevige brand uit, welke een dreigend aanzien had, daar er drie groote hofsteden naast elkaar gelegen zyn. Door de flinke werking dor spuiten bleef de brand by één berg bepaald. Een jongmensch van ruim 20 jaar uit Bergschonhoek, op eene der hofsteden aanwezig, bleef van den schrik dood. Zekere Tryntjo Do Jong, die als eene soort van tweede millioenen-juffrouw zich in de laatste weken berucht had gemaakt en onder allerlei voorwendsels reeds enkelen lichtgeloovigen lieden geld en kostbaarheden afhandig maakte, is ten huize van haren broeder te Zuid-Drachten in hechtenis genomen. Te Breda heeft zich andermaal een geval van hondsdolheid by een hond geopenbaard. Het aangetaste dier, dat geen menschen heeft ge beten, is afgemaakt. Terwijl de echtelingen Claes te Rysel verleden Dinsdag eene circus-voorstelling bywoonden, heeft eene vertrouwde dienstbode in eene vlaag van waanzin zich van papieren aan toonder, aandeelen en obligation, ter gezamenlyke waarde van 80,000 fr., meester gemaakt en alles verbrand, waarna zy zich in de Deule wierp. Haar lyk is den volgenden ochtend opgehaald. By het Ivanhoe-meer is Dinsdag een trein met spoorstaven en werklieden op de Colorado-Midlandlyn gederailleerd. De wagens sloegen om, de werklieden geraakten onder de spoorstaven en 61 hunner werden ernstig gekwetst, 4 verloren het leven. Gelyk thans bericht wordt, is een Fransch Roomsch-Katholiek zendeling, Giraud, op Witten Donderdag op een der meren in Middel- Afrika door een hippopotamus overvallen, die zyn vaartuig zoozeer beschadigde, dat het zonk, en hy met vier roeiers en een catechisant, dien hy niet wilde verlaten om zich door een der zwarten, die zwemmen kon, te laten redden, verdronken. De vrouw van een boer te Wick and Atson, naby Bristol, is, toen zy door een veld ging, waar een haren man toebehoorende ram graasde, door het dier aangevallen en op den grond gewor pen zy ontving zulke geweldige stooten, dat zy eenige uren later aan de gevolgen overleed. Te Villebrichot by Beaune (Frank rijk) is weder een geheel geziri het slachtoffer ge worden van giftige paddestoelen. De vader en de zoon zyn reeds begraven, de moeder was toen stervende. Te Londen heeft een koopman in dia manten op straat voor 72,000 gld. aan diamanten verloren. Hy heeft 6000 gld. beloofd aan den eer lijken vinder. Het armhuis te Killarney is in brand gestoken, omdat de autoriteiten hadden geweigerd aan huiszittende armon hulp te verleenen. Volgens de „Liberté" is mile. Cam pos op de terugreis naar Parys en heeft zy Miel- vaque en zyne vrienden in den steek gelaten. Op de kust van New-Foundland hebben zware stormen gewoed. Een groot gedeelte der visschersvloot is vernield en het getal personen, dat daarby het leven verloor, bedraagt meer dan tachtig. Er is niet één schip, dat onbeschadigd bleef. Veertig schepen, die in volle zee waren, zyn niet teruggekeerd. Men vreest dat ze alle ver gaan zyn. BUITENLAND. Gtroot-Britaniiië. Do gemeenteraad van Dublin heeft motiën aan genomen, protesteerende tegen de inconstitutioneel» en tyrannische politiek der Engelsche regeering, welke de vryheid van spreken en het recht van Vereeniging tracht te onderdrukken, en voorts allen, die de vryheid liefhebben, oproepende om het Ier- sche volk by te staan ter handhaving van zyne constitutioneele rechten. De kruiser „Forostor" heeft koers gezet naar de Noordzee ter versterking van de vloot, wier taak het is de visschery in die wateren te beschermen. Met deze zending zyn thans zes stoomkruisers en vyf zeilkruisers belast. Rusland. Volgons een bericht uit Weenen is te St.-Peters- burg een brochure verspreid, waarin wordt meege deeld dat de reorganisatie der Nihilisten volkomen is geslaagd; alle getrouwen zyn van het noodige voorzien en de plaatsen van handelen zyn aange wezen. In Siberië moet het Nihilisme zich sterk uitbreiden; in Augustus liepen 45 militairen weg en konden 23 gevangenen ontkomen. De brochure maant allen getrouwen aan zich gereed te houden. Te St.-Petersburg is opnieuw een groot nihi listen-proces ophanden. Verscheidene officieren komen onder de aangeklaagden voor. Turkije. Aan de „Liberté" wordt uit Konstantinopel onder dagteekening van gisteren gemeldEr is hier geenszins sprake van eene kabinetswijziging. De sultan wil geen besluit nemen voordat hy met de zienswyze der Duitscho regeering bekend is. In berichten uit Sofia wordt medegedeeld dat alles tot de orde is teruggekeerd en dat in Bulgarije volkomen kalmte heerscht. Japan. De Londensche „Times" bevat een telegram uit Japan naar Londen verzonden en de tyding bevat tende dat graaf Inouye, minister van buitenlandsche zaken, zyne portefeuille heeft nedergelegd en voor- loopig vervangen is door graaf Ito. Graaf Kuroda. is tot minister van landbouw en handel benoemd. De ministerieels crisis zou haar oorzaak vinden in eene quaestie betreffende de herziening der trac- taten, met vreemde mogendheden gesloten. Telegrammen, BERLIJN, 19 September. (N. R. C.) Door de in nauwe betrekking tot de regeoring staande „Politi- scho Nachrichten" wordt verklaard dat het bericht in de „Times", betreffende eene overeenkomst tus- schen Frankryk en Engeland, aangaande de onzydig- verkiaring van het Suez-kanaal, in den opgegeven vorm niet geloofwaardig is. BERLIJN, 19 September. Wegens de Israëlietische feestdagen was er in granen byna geen handel. Tarwe opende een weinig hooger, ten gevolge van eenige kleine aankoopen; ten slotte echter konden nauwelyks de vorige pryzen worden bedongen. Rogge ondervond dezelfde stemming en in andere granen werd zoo goed als niets gedaan. PARIJS, 20 September. Aan het „Journal des Débats" wordt uit Weenen gemeld dat de politieke vertegenwoordigers van Oostenryk, Engeland en Italië te Sofia prins Ferdinand van Bulgarye een bezoek brachten en meer dan een uur in de K e n a k vertoefden. De prins scheen zeer tevreden en toonde veel meer vertrouwen in de toekomst. LEIDM, SO September. "Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachtingnoordwestelyke wind.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2