N°. 8463. "Woeüièdag SI ©epteinl>ei*. A0. 1887. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 20 September. LEIDS0ÏÏ DAGBLAD. PBXJ8 DEZER COURANT: Voor Lelden per 8 m&andea.1.10. Franco per post1.40. Aieonderlpke Nommen.0.85. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeten. PRIJS DER ADVRRTBNTEEN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17+. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inca»- ■—fee buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieele Kennisjjeyingon. De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Baad dier gemeente, in zijne vergadering van den 258ten Augustus 1887, ia vastgesteld de volgende Ver ordening VERORDENING houdende wijziging der verordening van den 5den Juni 1S79, betreffende de inrichting en het bestuur van het Gymnasium der gemeente Leiden. (Gemeenteblad No. 3). Art. 5, lste lid wordt gewijzigd, zoodat het thans luidt als volgt: „Het onderwijs wordt, buiten de vacantiën en behalve „op Zon- en feestdagen, dagelijks gegeven, en wel gedurende „zes uren of zooveel korter als jaarlijks op den rooster der „lessen zal worden aangewezen." Art. 19. Uit het lste lid weg te laten de woorden: „in eene daartoe belegde vergadering." In het 2do lid in plaats van „vóór 1 Juni" te schrijven: „vóór 1 Juli." Art. 22 wordt gewijzigd, zoodat het thans luidt als volgt: „De rector zendt, in overeenstemming met de leeraren, „ten minste vgfmalen in den loop van het schooljaar, aan „ouders of voogden een testimonium over de vorderingen, „de naarstigheid en het gedrag der leerlingen." Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden in zijne openbare vergadering van den 25sten Augustus 1887. De Burgemeester, DE KAN TER. Do Secretaris E. KIST. Zijnde deze verordening goedgekeurd door den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, bij zjjno be schikking van 8 September 1887, No. 2770, afd. O. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 20 September 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 25sten Augustus 1887, is vastgesteld de volgende Ver ordening VERORDENING houdende wijziging der verordening van den 5deu Juni 1879, regelende het getal der leeraren verbonden aan het Gymnasium te Leiden en het bedrag hunner jaarwedden. (Gemeenteblad No. 6). Art. 1 litt. h wordt gewijzigd, zoodat het thans luidt als volgt: „voor den leeraar in de Natuurkunde, wanneer het onder- „wgs in dat vak gednrendo 4 uren 's weeks gegeven wordt, „op 500, voor elk wekelijksch lesuur meer f 100." „Voor den leeraar in de Scheikunde, voor elk wekelijksch „lesuur ƒ100. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden in zijne openbare vergadering van den 25sten Augustus 1887. De Burgemeester DE KANTER. De Secretaris E. KIST. Zijnde deze verordening goedgekeurd door den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, bij zijne be schikking van 8 September 1887, No. 2770, afd. O. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 20sten September 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen ver gunning is verleend aan P. P. SPEEL en de firma P. VAN DER ROTTE en M. C. SCHOUTEN en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een slachterij en rookcrij en smederij, respectievelijk in de perceelen Haarlemmerstraat 200 en Nieuwe Rijn No. 102. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Sept. 1887. E. KIST, Secretaris. Het zal velen zeker aangenaam zyn te ver nemen dat de kunstbeschouwingen, den vorigen winter door de lieeren Ouwerkerk en Niesten ge geven en welke toen zooveel genot hebben ver schaft, dit .iaar weder by genoegzame deelneming zullen plaats hebben en dat daarom de lyst ter inteekening spoedig zal worden aangeboden. De 2de jaarlyksche vergadeiing van de onder- wyzers en onderwyzeressen in het arrondissement Leiden is te Hillegom gehouden. Ruim 100 leden waren opgekomen. De arr.-scbool- opziener, de heer Houwing, heette hen welkom en trok uit het groote aantal het besluit, dat de ver gaderingen aan haar doel, elkaar beter te leeren kennen en zoo mogelyk te onderrichten, beant woordden. Op de agenda stonden als sprekers de heeren: Van der Harst: „Over het zingen in de school"; Van Wyk: „de aanleidingen tot de Fransche revo lutie van 1789", en Collée: „hoe art. 2 deronder- wyswet in eene school met 2 onderwyzers kan uitgevoerd worden". Liever had de schoolopziener daarop namen gezien van jonge onderwyzers, die daardoor biyken hadden gegeven van ook eens zelfstandig gedacht te hebben. Want, ging hy voort, de onderwyzer moet niet alleen voor de school leven; de concurrentie is zwaar; alleen door ook naar buiten te toonen, wie men is, kan men zich eene toekomst scheppen. Nadat de notulen der voorgaande vergadering door den secretaris, den heer Oostveen, waren gelezen en goedgekeurd, hield de heer Veenendaal, van Hillegom, tot de aanwezigen eene humoristische toespraak over zijne biydschap, hen te zien. Daarna werd eene commissie benoemd tot onderzoek der rekening; later bracht deze verslag uit, dat de ontvangsten f 40 bedroegen en de uitgaven ƒ10. Ook het reglement en de catalogus van de tot stand gekomen arr.-bibliotheek werden rondgedeeld. Daarop trad de eerste spreker, de heer Van der Harst uit Leiden, op en vertelde, hoe met 2 halve uren zang in de week by do lagere en 2 heele uren by de hoogere klassen het onderwijs in dat leervak tot zijn recht kon komen. Verscheidene leden opperden bezwaren, b. v. dat tweestemmig zingen in kleine klassen eene onmogeiykheid is; dat zoovele kinderen te Sassenheim b. v. 42 van de 46 geen gehoor hebbendat alle zangstukjes te hoog gezet zijn, en vooral dat het schoolverzuim zoo nadeelig werkt. Keurig, zoowel naar inhoud als naar voordracht, was de lezing van den heer Van Wyk over 1789; duidelyk zette hy uiteen, hoe adel en hooge gees- telykheid het Koningschap ten val brachten. Nadat nog 2 nieuwe bestuursleden gekozen waren en de heer Collée, van Ry'nsburg, zyn leerplan voor eene kleine school ontwikkeld had, werd de ver gadering gesloten, echter niet dan nadat de heer Veenendaal in eene rede, even aardig als z.yne ope nings-speech, den leden gezegd had, dat hy bly was over hun heengaan. Als plaats voor de volgende vergadering werd Noordwyk aan Zee bepaald. Aan het diner namen 28 personen deel, terwyi wel 60 de wandeling meededen naar Vogelenzang en Bennebroek. De „Vereeniging voor Lykverbranding" hield te Rotterdam hare jaarvergadering onder voorzit ting van prof. Tiele, uit Leiden. Het aantal leden bedraagt 662, het kapitaal van het lykoven fonds 15,347. In het hoofdbestuur werden gekozen dr. J. E. De Vry, dr. L. C. Levoir en dr. C. J. Vaillant. Tot afgevaardigde naar het internationaal congres te Milaan werd benoemd de heer J. J. Perk, tot plaatsvervanger mr. A. Beaujon. Het toelatingsexamen voor den hoofdcursus is o. a. door de volgende onderofficieren met vol doenden uitslag afgelegdvoor de infanterieGooszen, Couvée, Neolmeyer, Duymaer Van Twist en Pliester, allen van het 4de reg. inf. De Koninkiyke Familie zal vermoedeiyk a. s. Zaterdag de residentie woer verlaten ten einde ge durende de herfstmaanden op het Loo verbiyf te houden. De groothertog van Saksen-Weimar is heden met den trein van 5u. 2m. langs den Rynspoorweg van Den Haag naar Duitschland teruggekeerd. Z. K. H. reisde in een 6alonwagen van de Koninklijk Pruisische Spoorwegvereeniging, daartoe herwaarts overgevoerd. De groothertog van Saksen-Weimar werd gis teren by zyne aankomst in het gebouw der Tweede Kamer ontvangen en naar de loge der diplomatie geleid door den heer Hardenberg, adjunct commieB voor den huishoudeiyken dienst der Kamer. De minister van buitenlandsche zaken deed den Vorst, na afloop der plechtigheid, uitgeleide. Aan het ministerie van koloniën werd heden aanbesteed de levering van stalen dwarsliggers met toebehooren, ten dienste der Staatsspoorwegen ter Sumatra's Westkust. Het minst was ingeschreven door de Hoerder Bergwerk und Huttenverein, te Höerde, voor ƒ314,065. Pastoor Brouwers van Bovenkerk heeft, ten geleide van Nieuwer-Amstels bydrage tot het fonds van het „Woordenboek", het volgend klinkdicht aan prof. M. De Vries gezonden Een woord van riddermoed, ten tolk van bittre klaebt, Werd gistreu, door een beid van Neêrlande Leidacb Athene, Voor 't Nederlandsch Congres in de Amstcletad gebracht. Zoo hoog een noodkreet trof mijn harte nooit voorheene. De glorie onzer eeuw, waar 't Dieteche volk naar smacht, „Het Woordenboek", wat keuraflev'ring ook verschcne, Stelt ons te loor; niet dat der Moedertaal de kracht Van voeding mangelt schande aan hem die zulks vermeene 1 De Dietsche smeltkroes blijft aan gloed en ijzer sterk. Toch.faalt de '".ondspye ter voltooiing van het werk: De kVoon der Moedertaal gaat naar den lommerd vragen. Bij Neerlands Leeuw,nooit! Hoor.daar rnisohelt reeds de bron DeB goudatrooms. Ziet den straal, eens door de middagzon Te volgen, voor ons land uit Nieuwer-Amstel dagen. Tot voorzitter van den polder Weyland en de Bree, gelegen onder de gemeenten Bodegrave en Rietveld, in plaats van den heer S. Vorlaan, over leden, is gekozen de heer W. Kok, met 465 van de 691 geldig uitgebrachte stemmen. Te 's-Gravenhage is in 82-jarigen ouderdom overleden mr. L. Ph. C. Van den Bergh, oud-Rijks archivaris en oud-lid van den Hoogen Raad van Adel. De overledene was ridder van den Nederlandschen Leeuw en ridder dor Poolster van Zweden. De nieuw-bonoemde burgemeester van Den Haag, mr. A. J. Roest, heeft gisteren in handen van den Commissaris des Konings den vereischton eed afgelegd. De heer Roest zal Donderdag a. s. in eene buiten gewone zitting van den gemeenteraad zyn ambt van burgemeester aanvaarden, na als zoodanig ge installeerd te zyn. Door de jury der Fransche Opera te 's-Graven hage zyn gisteravond aangenomen de heeren Les- tellier, fort-ténor; .Joussaume, eerste bas; beiden van de groote opera, en mad. Clary, lstedugazon, en de heer Villefranck, lste bas; beiden van de opéra comique. Al deze artisten maakten reeds ten vorigen jare deel uit van het gezelschap. De Koningin heeft gisternamiddag een bezoek afgelegd by prinses Von Wied te Scheveningen. By koninklyk besluit van 19 dezer zyn de luitenant-generaal P. G. J. Van der Schrieck, van den staf der infanterie, 's Konings adjudant in buiten gewonen dienst, de kolonel J. E. N. baron Schimmel- penninck Van der Oye, van den grooten staf, de majoor W. Rooseboom, van den generalen staf, alsmede de kapiteins H. Seret en J. C. Fabius, beiden van den staf der artillerie, allen op 1 dezer gekozen tot lid van de Tweede Kamer derStaten- Generaal, in verband met het bepaalde by art. 91 der Grondwet en krachtens het bepaalde sub lo, van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851 (Stbl. No.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1