komstig hot voorschrift van art. 103 der Grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie die Zijne Majesteit den Koning, by Hoogstdeszelfs aankomst in het gebouw der Staten- Generaal, ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De Ministers, hoofden van Ministeriëele Departe. monten, de kanselier dor orden en de leden van den Raad van State vervoegen zich te één uur mede in de vergaderzaal. Zijne Majesteit de Koning, die zich op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven wjjze naar het gebouw der Staten- Generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijds verloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Zyno Majesteit de Koning plaatst zich op den Troon en houdt de navolgende oponingsrede „MIJNE HEEREN! Mot genoegen bevind Ik My te midden der ver tegenwoordigers van het Noderlandsehe volk, dat in den loop van dit jaar duidelyke blyken heeft gegevon wan zyno verknochtheid aan My on Myn Huis. De wetsontwerpen tot bokraehtiging der ver anderingen in de Grondwet, die in de voorgaande zitting zyn goedgekeurd, zullen U worden aange boden. Tk hoop en vertrouw dat op dien belang rijken arbeid in deze zitting hot zegel zal wordon gedrukt. Myne betrekkingen met alle Mogendheden zyn zeer bevredigend. De zee- en landmacht, zoowel hier te lande als in de overzoesche bezittingen, geven Mij reden van tevredenheid. Voor maatregelen in het belang van het land bouwonderwijs en van de zeevaart zal Uwe goed keuring worden ingeroepen. De toestand van 's lands financiën is voldoendo; geene vlottende schuld is in omloop gebracht en voor het volgende jaar behoeft geen buitengewone belasting te worden voorgesteld. Mogen Uwo werkzaamheden, onder Gods onmis- baren zegen-, strekkon tot welzyn van het vaderland. Ik verklaar do zitting van de Staten-Goneraal te zyn geopend." Zijne Majesteit de Koning verlaat, na het uit spreken dezer Troonrede, begeleid door de commis sie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wjjze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De Voorzitter sluit, nadat do Commissie is terug gekeerd, de voreonigde zitting der Kamers. Gemengd Nieuws. De beide kinderen, die hier onlangs door oen dollen hond werden gebeten en dienten gevolge op 's Ryks kosten naar Parys werdon gezonden, zyn, na do ondergane behandeling van prof. Pasteur, te dozer stede weder teruggekeerd. Ze hebbon 22 dagen in de Fransche hoofdstad doorgebracht, waarheen hun vader hen had ver gezeld. Ze zyn thans goheel beter. Op hot Schuttersveld alhier had gis teren een match plaats tuschon 22 Leidsche cricketers en het 1ste elftal der cricketclub „Sixteen". Hoewel de strijd hevig was, mocht het toch aan „Sixteen" gelukken de overwinning weg te dragen. Zy be haalde nl. 137 punten, terwijl de tegenpartij er 96 maakte. Door de IJsel-stoomtram, welke gisteravond om tien uren van den Leidschendam kwam, is tusschen Horstbrug en Lagorwey, onder Voorschoten, een persoon, genaamd Willem Zoete melk, overreden, waardoor hjj zóó vreeselyk verminkt werd, dat hy weldra aan de gevolgen overleed. De ongelukkige, slechts 30 jaren oud, laat eene weduwe on twee kinderen achter. Volgens verklaring van den machinist was de man voor de machine gesprongen en toen daar tusschen beklemd geraakt. Twee inspecteurs van politie hobben gistermiddag in een koffiehuis te 's-Hage gearres teerd een horlogemakorsbediende uit Amsterdam, die ten nadeele van zyn patroon aldaar had ont vreemd een som gelds, een gouden horloge met dito ketting ter waarde van ongeveer ƒ200 en een zilveren zakuurwerk. Do zaak kwam uit omdat de bediende het zil veren horloge aan eene juffrouw trachtte te ver- koopon voor den billyken prys van 50 cents. Aanstaanden Zaterdag 24 Sept. zal op den Amstel by Amsterdam wederom uitgemaakt worden wie dor Nederlandsche roeiers aanspraak mag maken op den titel van meesterroeier van .Nederland. Verdediger van den titel is de heer F. Schilling, van de roeivereeniging „Fortuna", te Amsterdam. Bohalve don tegenwoordigon meester zyn inge schreven do heer mr. C. Vermeer, van de studen- tenrooivereeniging „Njord" te Leiden, en de heer A. P. Van Olst, van de Amsterdamschè roeiver eeniging „Do Amstel". Het laat zich aanzien dat ook dit jaar een vinnige stryd zal worden gevoerd. De heer Schilling toch bleef sedert het vorig jaar meester op de baan, en mocht ook het genoegen smaken op de jongste race in Rotterdam een bekend Duitsch roeier achter zich te laten. Volgens de „Sport" verkeert de heer Schilling in goede conditie. Van de twee overige concurrenten had mr. C. Vermeer dit jaar het meeste succes en was als juniorsculler onverwinnelijk. Uit het feit dat zijn record op don wedstryd van „Hollandia" te Alfen slechts 3 seconden slechter was dan dat van den heer Schilling, mag men voilig tot een zeer belang- wekkenden wedstryd besluiten. Do prys bestaat uit een gouden kampioenspen ning en sjerp, benevens een bokaal ter waarde van 1000, welke echter tolken jare verdedigd moot worden. De wedstryd is uitgeschreven door eenige heeren liefhebbers, meest Amsterdammers, en wordt telkon jare in het najaar in Amsterdam gehouden. Volgens een Groningsch bla-d zou de heer Domela Nieuwenhuis zich metterwoon te Genève gevestigd hebben en het plan hebben daar vooreerst te blyven. Te Zevenaar is zekere D. dood in oen varkenshok gevonden. Te Osch is oen kind van circa twee jaren, op straat spelende, door een voerman over reden. Het was terstond dood. In Gelderland en Over y sol ismen begonnen met het rooien der late aardappelen. Do opbrengst is ruim en de hoedanigheid uitmuntend. Te Guildford, in Surrey, speelden Zondag-morgen twee kinderen in een tuin. Toen men ze voor hot' ontbijt kwam roepen, waren de kleinen nergens te vinden. By de politie werd aangifte ge daan en op twee rnylen van het huis vond men na drie uren zoekens de kleinen half dronken door drank, welken men hen had ingegeven, en een dor kinderen bloedende uit den mond door oen prop, welke men er ingestopt had. Hun kleeren waren hen van het lyf gescheurd en medegenomen. Men ver denkt van dezen kinderdiefstal een der mannen die thans in die buurt hop oogsten. Volgen sberichten, w e 1 ke het tel eg ram- correspondentie-bureel over de cholera in Italië mede deelt, zyn te Rome van den 12den tot don léden dezer 56, te Messini in dezelfde tijdruimte 253 gevallen dier ziekte voorgekomen, bij welke laatste 113 met doodelyken afloop. KOLONIËN. BATAVIA, 13-20 Aug. Volgons de laatste berichten uit Toba, dat tot de residentie Tapanoelie op Sumatra's "Westkust behoort, hebben de onlusten daar geen staatkundig karaktor, maar heeft men meer te doen met een grooten rooftocht, waarop vier zendingstations met woningen, kerken en scholen in de asch zjjn ge logd. Het hoofd van de gewapende benden toch is niet de Singa-Mangaradja, die ons bij eene vorige gelegenheid zooveel te doen gaf en nog altijd niet is tevreden gesteld, maar een kamponghoofd, dat indertijd wegens brandstichting werd afgezet en als dwangarboider naar Java verbannen; van daar teruggekeerd neemt hy thans wraak en niet onmo gelijk is het dat hjj daarbij rekening hield met do vorwikkelingen in Troemon. Daar is anders alles zoer kalm afgeloopen: do Troemoneezen hebben, door onze soldaten geholpen, de vjjandeljjke benden verjaagd, en eenige kampongs genomen en ver brand, zonder dat één enkel man werd gewond of gedood, terwijl van den vjjand drie man worden gevangengenomen en vier gekwetst. Uit die cijfers blijkt van hoe weinig belang dergelijke onlusten, beroeringen of hoe men ze ook noemen moge, in werkelijkheid zijn, en eigenlijk zou men er in een koloniaal rjjk als het onze in het geheel geen melding van maken, ware 't niet dat do lieden, die er eene eer in stellen tot de oppositie te be lmoren, er munt uit slaan om te beweren dat de regeering in dit en in dat opzicht heeft gefaald, en dat zy zeiven zoo veel beter weten hoe gehandeld behoort te worden. Het schijnt dat ook in Toba de rust reeds weder is hersteld: ten minste de compagnie infanterie, die uit Magelang daarheen zou vertrekken, heeft tegenbevel ontvangen. Hoe het zij, de regeering zal in die streken haar dadelyk gezag meer moeten uitbreiden, dan in hare bedoeling lagdit is de vloek, welke op elk koloniaal bezit rust. Java-Bode Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarigverlof n. Europa, w. ziekte, aan den luit.-kolonel intendant bij de Militaire Administratie W. Bédier de Prairie. Een 2-jarig verlof naar Nederland Sv. 12 jaren onafge broken dienst in Ned.-Indiü, aan den kapt. der inf. J. E. J. Den Berger. Bevorderd: Tot majoor bij het wapen der infanterie, de kapt. W. A. Schneider, thans bij den generalen staf. Bij het wapen der cavalerie: tot ritmeester, de late luit. F. D. E. I. M. Rudolph; tot lsten luit. de 2de luit. C. W. F. Happé. Bij het wapen der artillerie: tot majoor, de kapitein K. J. Julius. Bij den militairen geneeskundigen dienst: tot militairen apotheker der 1ste klasse, de militaire apotheker der 2de klasse K. Milius. By het wapen der infanterie: tot kapt., de 1ste luits. K. J- De Weerth (met verlof in Nederland], H. C. Moorrees en F. A. Le Grand; tot lsten luit., do 2do luits. O. A. F. F. J. Eomswinckel en n J. M. A. Ter Beekmet bepaling dat de 1ste luit. C. A. F. F. R. J. Romswinckel bij zijn wapen blijft gevoerd „a la suite" en in zijne tegenwoordige betrekking bij den topographischen dienst zal continueeren. Opgedragen: Aan den van het leger in Nederland bij dat in Nederlandsch-Indië gedetacheerden lsten luitenant der infanterio H. F. Van Tliiel om voor of op den 26ste» October 1887 naar Nederland terug te keeren. Ontslagen: Op verzoek, uit Zr. Ms. mil. dienst wegens volbrachten diensttijd, met behoud op recht van pensioen, de kapt. der inf. E. Van Hoerde. Uit Zr. Ms. militairen dienst, de 2do luitenant-kwartier meester bij de militaire administratie C. Th. Interna. Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, met behoud van recht op pensioen, de luit.-kolonel der infanterio H. H. G. Franssen. Civiel Departement. Verleend: Een binnenlandsch verlof buiten bezwaar van den lande voor den tijd van drie jaren, met ingang van 15 September 1887, aan den ingenieur 2de kl. bij den dienst van het mijnwezen A. Stoop. Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den 2den commies bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java H. W. H. Waardenburg. Belast: Met het dagelijksch toezicht op de lijnen BataviaBuitenzorg en BataviaBekassi reapectivelijk van do Ned.-Indische Spoorweg-maatschappij en Bataviasche Oosterspoorweg-maatschappij, E. C. J. 'Van der Horst, op zichter 1ste klasse. Benoemd: Bij den Raad van Justitie te Semarang- tot lid, de substituut-officier van justitie bij dat college mr. B. H. P. Van der Zwaan; tot substituut-officier van justitie, de substituut-griffier bij dat college mr. D. J. L. Schumm; tot substituut-griffier, de rechterlijke ambtenaar ter beschikking van den president van dat collego mr. H. P. Grobbee. Geplaatst: In de residentie Menado, de herbenoemde controleur der 2de klasse J. G. W. Lux; als hoofdonder wijzeres aan de op. 1. meisjesschool tc Padang (Sumatra's Westkust) de herbenoemde onderwijzeres der 1ste klasse J. E. Van Ocveren, geboren Van Schaik. Aan de op. 1. scli. te Ambarawa (Semarang) cn aan die te Blitar (Kediri), respectievelijk de tijdelijk werkzaam ge stelde hulponderwijzcressen M. A. Meihuijzen en D. M. Walter. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de assistent- resident van Pandeglaug (Bantam) A. C. Schepper. Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de 2de commies bij de Algcmeonc Rekenkamer W. Bochem. Eervol uit 's lands dienst, de gewezen architect 2de kl. bij den Waterstaat en's Lands Burgerlijke Openbare Workem J. Dc Vink. Ontheven: Op verzoek, wegens vertrek, eervol van de function van Directeur van de Burgeravondschool te Soerabaia, de majoor der artillerie B. Lamberts. Eervol o n t h e v e nVan het dagelijksch toezicht op do lijnen Batavia—Buitenzorg en BataviaBakassi respectievelijk van do Ned.-Indische Spoorweg-maatschappij en Bataviasche Oosterepoorwcg-maatschappij, F. K. A. Van Bijlevclt, op zichter der 1ste klasse. BUITENLAND. Frankrijk. De minister van buitenlandsche zaken, tot wiens bestuur tegenwoordig ook dat van Tongkin en Annam behoort, heeft aan de commissie voor de begrooting uitvoerig verslag gedaan van den finan- tiëelen toestand dier beide landen. De slotsom zijner mededeelingen komt hierop neer, dat er dit jaar een tekort zal zijn van 1,024,000 fr. Don Carlos, die eene reis naar Zuid-Amerika heeft gedaan, is Zaterdag te Bordeaux aangekomen. De regeoring heeft namelijk den maatregel, waarbij hem het verblijf in Frankrijk is ontzegd (die maat regel dagteekent van voor vier jaren), voor eenige dagen geschorst. Don Carlos kwam rechtstreeks uit Buenos-Ayres. Hij zal, zegt men, zich naar Parijs begeven. Grroot-Bi'itaiiuië. Te Dublin is Mandevillo in hechtenis genomen om dezelfde redenen als met O'Brien het goval was. De zaak zal over acht dagen behandeld worden, en dan zullen beiden voor den rechter verschijnen. Inmiddels is Mandeville naar de gevangenis gebracht. Het Parlementslid Shirley zal aan de regeering voorstellen eene belasting van vreemdelingon, die in Engeland vertoeven, te heffen, ten einde do con currentie met de Engelsche werklieden tegen te gaan.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2