mL-J Den léden dezer, des avonds orn- streeks 8 uren, brandde eene dor grootste boerde rijen in de gemeente Haarlemmermeer af, nl. die van mevr. de wed. Viohoff, bewoond door J. Com mandeur, IJ weg bjj den Spaarnwouderweg. Het woonhuis word met moeite behouden, waardoor niet zijn verbrand de inboedel en TOO hectoliter ge- dorschte haver. Voorts zyn verbrand 100,000 kilogram hooi, p. m. 180 hectoliter ongedorschte rogge, p. m. 230 hectoliter ongedorschte tarwe, p. m. 60 hectoliter gedorschte tarwe. Oorzaak vermoedelijk door den bliksem. Alles is tegen brandschade ver zekerd. Voor een paar jaren was die prachtige boerderij gebouwd, daar de vorige op 23 Sept. 18T9 insgelijks door het vuur vernield werd. Te Haarlem is gistermorgen een steiger op de tweede verdieping van het in aan bouw zjjnde gesticht voor zieken in de Meesterlot- telaan ingestort en zijn twee personen, die daarop aan het werk waren, gevallen. De een heoft ver wondingen aan het achterhoofd en don linkerarm en de ander aan het rechterbeen bekomen. Te Falkenstein heoft een arbeider eerst zjjne vrouw, die hem verlaten had om naar haren vader terug te keeren, daarna zijn schoonvader en ten slotte ook zichzelven doodgeschoten. Een telegram uit Saint-Pierre meldt dat 50 Fransche visschors in den jongsten storm op de kusten van Newfoundland zyn omgekomen. De bemanning van de visscliersvloot is moedeloos het telegram voegt er bij dat het seizoen op oene noodlottige wijze voor de reeders eindigt. Eene vreeselijke misdaad heeft plaats gehad op een trein tusschen Tours en Laval. Zekere Van Wamel reisde met drie kinderen, de trein was het station Neuilly-Pont-Pierre gepasseerd, toen het jongste kind vroeg of men niet iets uit de mand met provisie zou eten. De vader wilde dit niet, ofschoon de kinderen van 's morgens vroeg niets gehad hadden, doch de oudste dochter Eleonore stopte de andere twee iets uit de mand toe. De vader, daardoor in woede ontstoken, bracht zijne oudste dochter met een mes eene zware verwonding toe en ook aan Adrienne, het jongste kind, dat hare zuster te hulp kwam. Om het schreeuwen te beletten, greep het onmensch toen zyne oudsto dochter in de keel. Aan het station Chateau-du-Loir werd Van Wamel gearresteerd. Uit Doncaster, in Engeland, wordt gemeld, dat aldaar de beul gearresteerd is omdat h(j bjj een standje eene revolver getrokken had. Hjj beweert als staatsambtenaar het recht te heb ben, eene revolver te dragen. In de nabijheid van Doncaster hooft gisteren eene botsing van twee pleiziertroinen plaats gehad. Twin tig personen zjjn gedood en zeventig gekwetst. Het opporste gerechtshof in Duitsch- land heeft de bepaling van het strafwetboek, be treffende den verkoop van bedorven levensmiddelen, ook toepasselijk verklaard op diegenen, die slap ge worden vleesch door opblazon een boter aanzien trachten te verschaffen. Ziehier wat er, volgens de „Paris", van het stoffelijk overschot van den onlangs ter dood gebrachten Pranzini goworden is: „De ingewanden naar de school voor practisclie goneeskunde; het geraamte naar het Museum Or- lila; de afval naar Bagneux; een stuk van den arm in den buik van een hond; stukjes vleesch in de beurs van eenige spelers of op do étagère van oonige studentenstukken van het vel in den zak van groote dames, in den vorm van kaarten hoekjes." In den Newsome's circus te Edin burgh is een brand uitgebrokon, welke hetgeheele gebouw in asch heeft gelogd. Er zijn ditmaal geen menschenlevens te betreuren, daar niemand zich in het gebouw bevond. De schade wordt begroot op 8- a 10,000 pd. st. Denzelfden dag was de circus door den brand meester en den stads architect onderzocht om te zien of er voldoende voor de veiligheid der bezoe kers was gezorgd. Ook in het „Théatre des Variétés" to Calais brak 's nachts brand uit; gelukkig was het gebouw geheel verlaten. Alleen de muren bleven over; de naburige woningen werden met moeite behouden. Onlangs werd een herdersknaap van Chambre en-Maurienne (Frankrijk) door een beer verscheurd. Den dag daarna hielden de bergbewo ners eene klopjacht en de moedor van den knaap, met een geweer gewapend, ging mee. Toon men onverrichterzake terugkeerde werd deze vrouw ver mist en men begaf zich wederom hot bosch in. Nadat men den geheelen nacht vruchteloos gezocht had, vond men tegen den ochtend de arme moeder met verscheurde kleederen en deerlijk gewond lig- gon, geen toeken van loven meer gevende. Naast haar lag eene geweldige berin, wie de kop met een geweerschot verbrijzeld was. Men droeg de moedige vrouw naar huis en ofschoon haar toestand zeer bedenkelijk was, hoopte men haar te behouden. Een drama op zee. Omtrent het vergaan van do „Rio Apa" worden uit Rio-Janeiro verschrikkelijke bijzonderheden gemeld. Een groot aantal lyken is aan land gespoeld. Het ljjk van een soldaat toont oenige wonden, welke hem met een scherp wapen z(jn toegebracht. Ook andere lijken waren met verscheidene wonden bedekt. Dit is een bewijs dat er onder de passagiers van de „Rio Apa" een hevig gevecht heeft plaats gehad. Ook werden er op het wrak in de kajuit van den commandant bloedsporen waargenomen. Alle lijken zijn van zwemgordels voorzien en bevinden zich over hot algemeen nog in vrij goeden toestand. Hun uiterlijk en hunne magerheid toonon aan, dat hun dood na de schipbreuk door honger en koude is veroorzaakt. De schipbreukelingen schijnen in hunne zwemgor dels dagen lang levend op zee te hebben rondge dreven, en langzaam te zjjn verhongerd. Eenige l(jken werden door de visschen zóó aangevreten, dat zij niet meer te herkennen waren. Uit Weenen komen ongunstige be- richten over den toestand der Turksche geldmiddo- len. De öttomaansche Bank heeft de uitbetaling gestaakt van de traktementen der ambtenaren bij de diplomatie en de Turksche legatiën in het bui tenland. Tevens wordt er by gemeld dat de Duitsche officieren, die in Turkschon dienst zjjn, evenmin hunne maandeljjksche bezoldiging ontvingen. Daar voor werd hun allen het grootkruis der Medjidió-orde gezonden, doch de officieren stelden zich niet tevre den met deze wijze, waarop hunne diensten beloond worden. BUITENLAND. Frankrijk. De man, die het mobilisatie-plan aan de „Figaro" verried, is zekere Aubanel, correspondent van ver scheidene buitenlandsche bladen, die toegang had tot de bureels van het Fransche ministerie van oorlog. Aubanel kreeg van de „Figaro" aleclits 250 fr.lijj is naar Bolgië gevlucht. Te Montpellier heeft men een individu van ongeveer zestig jaren en in betrekking by de directie der Beiersche mijnen, aangehouden. Hy beweerde van Londen te komen, doch men vond hom in hot bezit van een retour-biljet van Engeland, dat geheel ongeschonden was. Tevens had hy Duitsch geld by zich en een bewys van den Pruisischen generaion staf, waaruit bleek dat hy een jaariyksch pensioen van 300 mark geniet, een Fransch-Duitsch woorden boek en eindelyk tal van aanteekenboekjes, waarin aanteekeningen in het Duitsch of in cyferschrift. Do opbrengst der armengelden van de Pary- sche schouwburgen was in de eerste helft van 1887 500,000 fr. minder dan gowoonlyk, zoodat ook de armen het slachtoffer werden van den brand van de „Opéra-Comiquo." Duitschland. Do „Vossische Zeitung" verneemt van geloof waardige zyde, dat de czaar onlangs den wensch heeft te kennen gegeven, bij gelegenheid zyner terug reis uit Kopenhagen eene samenkomst te houden met keizer Wilhelm. Te Halle is eene geheime vergadering van aanvoerders der sociaal-democraten door de politie overvallen, waarbij vele papieren van gewicht in beslag worden genomen. Groot-Britannië. Uit de statistiek betreffende de misdaden in Ier land over 1886 blykt, dat het aantal van de in dat tydvak ter kennis van de justitie gebrachte misdryven 223,207 bedraagt, d. i. 8111 minder dan het jaar te voren. De statistiek is dus in lynrechten stryd met de bewering der nationalisten, dat in Ierland het aantal zware misdryven sinds jaren niet zóó gering is geweest als in 't afgoloopen jaar. In 1886 werden namelijk in Ierland 35 moorden begaan, in 1885 slechts 18 en 18S4 slechts 21. Do Engolscho politie heeft de Iersche „Mane- schynridders", die te Lisdoonvarna een luitenant dor politie vermoordden, gevat. Een der meo6t be ruchte „Moonlighters" in die buurt, bekend onder den naam van Kerry boy, heeft zijne makkers ver raden en hen aan de politie overgeleverd. In St.-Jaraes' Pala«e, te Londen, zijn thans de 1300 cadeaux tentoongesteld, welke koningin Vic toria kreeg ter gelegenheid van haar gouden jubileum. Dezer dagen is te Londen eene Speelclub door de politie overvallen, die ongeveer 200 leden telde. Er werden ongeveer 100 personen op do daad be trapt en na een tooneel van groote verwarring in hechtenis genomen. De leden van de club waren meerendeels nog zeer jong, byna nog knapen. Maar by de gearresteerden waren er ettelyken, die by de politie als doortrapte valsche spelers bekend stonden. KOLONIËN. BATAVIA, 7-12 Aug. (Nederlandsche Mail.) Aan het Overzicht van het „Bat. Handelsblad"' is het volgende ontleend: Viel de vorige mail te vermelden dat door één der vennooten van de cargadoors-firma Daendels Co. alhier aangifte van faillietverklaring gedaan was, heden moet wordon medegedeeld dat de failliet verklaring door den Raad van Justitie is uitgesproken. Naar wy vernemen, is de reden daarvan gelegen in de omstandigheid, dat de Javaselie Bank bezwaar maakt om toe te treden tot een onderhandsch ak koord, hoe gunstig ook. Naar aanleiding hiervan moet tevens worden medegedeeld, dat een der handelsvrienden van de- firma Daendels, de heer O. Hatfield, tevens Ameri- kaansch consul alhier, op bevel van den rechter commissaris in strafzaken den lOden dezer gevangen is genomen, op vermoeden van medeplichtigheid aan hetgeen den heor d. C. ten laste is gelegd. Op 11 dezer is voor het front der troepen, te Batavia in garnizoen, de Militaire Willemsorde 4do kl. plechtig uitgereikt aan den kapitein der infanterie J. F. Breyer, die zich in Atjeh buiten gemeen heeft onderscheiden. De „Loc." meldt dat de officier van justitie te Semarang in de zaak-Swaving (moord) de doodstraf heeft geëischt tegen Pak Walang, Soerosemilo, A. G. Vogel wed. O. E. Swaving, A. L. Portier, echtge- noote van J. F. Vogelen de straf van dwang arbeid in den ketting voor den tyd van 5 jaren tegen Setrowikromo. Gisteren ontving het „Bat. Hbld." het bericht, dat het 5de bataljon infanterie, in garnizoen te Semarang, gereed is om naar de Tobah-landen te vertrekken, welke verontrust worden door kwaad willigen, onder aanvoering van oen broeder van onzen vyand Singa Mangaradja, Een dorp in hot Silindon- sche werd door hen bezet en het woonhuis van den zendoling Mohri verbrand. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn do volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den ambt. op vrachtgeld H. Brauns, laatstelijk opz. lstc kl. bij den waterstaat en 's lands burg. op. werkeneen 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den opzichter late kl. bij den waterstaat en 's lands burg. op. werken A. L. TV. Heldring. Ontslagen: Op verzoek, eerv. als adz. en proc. bij den raad van justitie te ScmaraDg, mr. J. W. Th. Cohen Stuart; eerv., uit zijne betrekk., de contr. lsto kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, "VN'. K. L. Kraft Yan Ermel. Benoemd: Tot comm. op het bur. vau den ads.-res. to Sidoardjo (Soerabaia), de 1ste klerk op bet res.-kantoor to Poerwakarta (Erawang), F. Von Scbukkmaimter algera. seer., tot l8ten comm., de 2de comm. N. H. Van Maren; tot 2den comm., de 3de comm. A. Suermondt; tot referen daris ter alg. secr. mr. J. TV. Tb. Cohen Stuart voornoemd; tot comm. op bet res.-kantoor te Djokjokarta, de ambt. op non-aet. C. C. H. Leijfeldt, laatst griffier van den landraad te Modjokerto (Soerabaia). Bij bet openbaar lager onder wijs voor Europeanon en met dezen gebjkgestelden, tot onderwijzer 1ste kl., do waarnemende onderwijzer 2de kl. A. II. Nijland; tot onderwijzeres 1ste kl. J. E. Van Oeveren, gcb. Van Scbaik, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, thans waarnemend onderwijzeres 2de kl.; tot onderwijzeres 2de kl. de bulponderw. G. Dijkstra. Benoemd bij het binnenl. bestuur op de bez. buiten Java en Madura: tot contr. 1ste kl., de contr. 2de kl. J. A. Roehnssen; tot contr. 2de kl. de ambt. op non-act. J. G. TV. Lux, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Tot ing. 2de kl. bij den dienst van bet mijnwezen, de ingenieur 3de kl. TV. G. Ribbius. Belast: Met do function van secr. van het gouvern, van Ned.-Indië, do refer, ter alg. secr. O. Nctscber enjhr. O. Van der TVijck. Departement van Oorlog. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, buiten bezwaar van den lande en met stil stand mitsdien van alle inkomsten ten laste van den lande, aan den lstcn luit. der inf. L. P. F. Schimpf. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, do kapt. der inf. TV. H. M. Do Riel. Vorgund: aan den van liet leger in Nederland bij dat in Ned.-Indië ged. kapt. der inf. E. D. n. Mac Leod, wegens ziekte, naar Nederland terug te keeren. Opgedragen: Aan den gedetacheerde» lsten luit. desr inf. L. C. TV. Defize, om vóór of op 5 Nov. 1887 naar Nederland terug te keeren.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6