Dit nummer bestaat uit Vier Bladen. Leiden, 17 September. PEIJB DEZEE COTJEANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poatX.40. Afzonderlijke Notaroora.0-05. De Cemecnte-besroollng voor 1888. (Hef hoofdstuk Onderwijs.) De kosten van de parallelklassen bedroegen over 1887 ft 50, welke som voor 1888 onveranderd biyft, evenals die der kosten van het plaatselijk toezicht op het Middelbaar Onderwijs ad f 50. Het totaal der jaarwedden van de ondorwyzers aan de openb. lagere scholen is voor 1888 geraamd op ƒ117,235 tegen ƒ116,585 voor 1887. De jaarwedden van de hoofden der scholen en do eerste onderwij zers of onderwijzeressen bedragen aan de jongens school 1ste kl. voor het hoofd der school f 2300 en voor den lsten ondorwijzer ƒ1400; aan de meisjesschool 1ste klasse voor het hoofd der school ƒ2100 en voor de lste onderwijzeres ƒ1200; aan de school 2de klasse voor jongens en meisjes voor het hoofd der school 1800 en voor den lsten on derwijzer ƒ1100; aan de jongensschool 2de kl. voor het hoofd der school ƒ2100 en voor den lsten onderwijzer ƒ1400; aan de meisjesschool 2de kl. voor het hoofd der school ƒ1800 en voor de lste onderwijzeres ƒ1200; aan de scholen der 3de en 4de klasse voor het hoofd der school 1700 en voor don lsten onderwijzer ƒ1100. De jaarwedden der onderwijzers zijn geregeld als volgt: De tweede onderwijzers en onderwijzeressen ge nieten eone bezoldiging van 700, welke na twee dienstjaren als zoodanig verhoogd wordt met ƒ100 en na andermaal twee jaren nog oens mot ƒ100. De derde onderwijzers en onderwijzeressen geme ten eene bezoldiging van 550, welke na één dienst jaar als zoodanig met 50 wordt verhoogd, welke verhoogingen slechts toegekend worden bij getiouwe plichtsbetrachting. Bij het verkrijgen van den hoofdonderwijzersrang hebben de derde onderwijzers en onderwijzeressen aanspraak op eene traktemontsverhooging van ƒ100, in te gaan met den lsten der maand, volgende op die, waarin zij de akte verkregen hebben. De bezoldiging van de tweede en derde onder wijzers en onderwijzerossen, die de bevoegdheid moeten bezitten de Fransche taal te onderwijzen, wordt met 100, van hen, die bovendien bevoegd moeten zijn Engelsch en Hoogduitsch of eene dezer twee talen te onderwijzen, met ƒ200 verhoogd. Ten behoeve van eiken kweekeling ontvangt het hoofd der school jaarlijks ƒ120, onder de kweeke- lingon naar leeftijd en bekwaamheid te verdoelen, in overleg met den arrondissemonts-schoolopziener en onder goedkeuring van burgemeester en wet houders, terwijl ten behoeve van eiken adspirant- kwoekeling op voorstel van B. en Ws. aan den directeur der onderwijzers-kweekschool eene toelage uit de gemeente kas kan worden verleend van hoogstens ƒ60. De eerste vakonderwijzeressen voor de vrouwe lijke handwerken ontvangen elk eene jaarwedde van ƒ350, de tweede elk van ƒ200, terwijl de kweekelingen eene belooning van 50 tot ƒ100 genieten. Het totaal der jaarwedden der onderwijzers van de jongensschool lste klasse bedraagt 9250 en dat der onderwijzeressen aan de meisjesschool lste klasse ƒ8100; het bedrag der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de school 2de klasse voor jongens en meisjes, de school verbonden als leerschool aan de Kweekschool, beloopt ƒ9450, dat der onderwijzers aan de school 2de klasse voor jongens ƒ12,700, dat der onderwijzeressen aan de school 2de klasse voor meisjes ƒ9400, terwijl het onderwijzend personeel aan de school 3de klasse No. 1, 3de klasse No. 2 en 3de klasse No. 3 ach tereenvolgens komt op 11,675, ƒ13,125 en 14,600. ■§sze jouraat wordt dagelijks, aet uitzondering ma gen- es feestdagen, uitgegeven. Voor het onderwijzend personeel der scholen 4do klasse No. 1 en No. 2 is benoodigd eene som van ƒ11,600 en 9725, terwijl voor 12 kweokelingen te zamen ƒ1200 is benoodigd. Het onderwijs in handteekenen en gymnastiek veroischt 4710, terwijl het hoofd der voorberei dende school 2de klasse eene personeele toelage ontvangt van ƒ500. Verder wordt eene som van ƒ1200 uitgetrokken voor de uitbreiding van het onderwijs op do meisjes school 2de klasse en de scholen der 3de en 4de klasse, terwijl aan eenige vakonderwijzers of vakon derwijzeressen op de scholen 3de en 4de klasse eone jaarljjksclie toelage van 150 wordt verstrekt of van ƒ200, naarmate hun het onderwijs in een of twee dezer vakken wordt opgedragen, terwijl aan hem, die het hoofd der school vervangt, bovendien eene jaarljjksche toelage van 50 wordt toegekend en voor het vakonderwijs in het Hoogduitsch en Engelsch aan de meisjesschool der 2de klasse aan de onderwijzeressen voor Duitsch eone toelage van ƒ150 en aan die voor Engelsch eene van ƒ100. Een bedrag van ƒ1200 is noodig in verband met het aantal onderwijzers en onderwijzeressen, zoodat het totaal van dit artikel ƒ117,235 bedraagt. Door den kolonel, commandant, van het 4de regt. infanterie, is bepaald dat het schieten op in zee geplaatste doelen op alle afstanden moet plaats hebben te Katwijk aan Zee, terwijl de oefeningen in het tirailleur-vuur, individueel geveclitschieten of salvo vuur zooveel mogelijk te Noordwjjk aan Zee zullen moeten worden gehouden. Aan het examen voor sergeant majoor bij het 4de rog. inf. zullen zes adspiranten deelnemen, en wel: de sergeant R. C. Heiligers van het 4de bat. en de fouriers J. A. Boom van het lste bat., C. L. Klesser van het 2de bat., H. F. Ruisch van het 4de bat., J. v. d. Wateren van het 4de bat., en F. Smit van het 5de bat. De minister van binnenlandscho zaken brengt ter algomeene kennis dat op 15 October a. s. en volgende dagen te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practischo oxamens van arts en tandmeester. Z(j, die tot de examens wonschen te worden toegelaten, moeten zich daartoe vóór 8 October a. s. schriftelijk aanmelden bij den voorzitter der examen commissie, en wel: te Leiden, bij den hoogleeraar dr. T. Zaayer; te Utrecht, bij den hoogleeraar dr. L. C. Van Goudoeverte Groningen, bjj den hoog leeraar dr. H. W. Middendorp, en te Amsterdam, bjj den hoogleeraar dr. J. G. Van der Mey Jr. St.Crt Bjj de Chr.-Geref. gemeente te Noordwyk is tot predikant beroepen ds. A. Vogel te Zulk c. a. te Waddingsveen ds. J. A. De Bruyn te Niezyi. Door het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland zqn na afgelegd examen als candidaten tot den Heiligen Dienst toegelaten de heeren Hen drik Marius Van Nes, theol. doctor aan de gemeente- ïyke universiteit te Amsterdam, en Aritius Sybrandus Tal ma, candidaat in de godgeleerdheid aan de Ryks- universiteit te Utrecht. Het provinciaal kerkbestuur van Groningen heeft den hoer R. J. Riedel, theol. doctor en pred. te Stadskanaal, na 38-jarige evangeliebediening, op zijn verzoek, wegens voortdurende lichaamsongesteld heid, eervol emeritaat verleend, in te gaan met den lsten November a. s. Het „Nederlandsch Aardrijkskundig Genoot schap" heeft onder nadere goedkeuring der regee ring besloten, op eigen kosten eene expeditie naar de Kei-eilandon te ondernemen. De uitgaven daar voor zullen bestreden worden uit het legaat, ten PKIJ3 DER ADVERTKNTIEN: V»n 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootore letters nsar plaatsruimte. Voor het incaa- seereu buiten de stad wordt 0.10 berekend. vorigen jare aan die Vereeniging geschonken, uit de fondsen, haar voor eenige jaren ton behoeve van nasporingen in Ned.-Indië ter beschikking gestold, en voorts uit de som van ƒ4000, haar door de firma Langen Co. te Keulen, welke op de Kei (ten zuiden van Nieuw-Guinea gelegen) hare vesti gingen bezit, voor dien tocht aangeboden. Het onderzoek zal vooral van geograpliisch-geo- logischen aard zyn. Verder zal de eigenaardige flora van de groep en de geschiktheid van den bodom voor den bouw van verschillende gewassen onder zocht worden. Ook zal, voor zoover mogoiyk, een anthropologisch-ethnographisch onderzoek ingesteld worden. Als chef der expeditie heeft zich reeds een Neder- landsch zeeofficier aangeboden; ook voor het botanisch onderzoek zpn reeds voorbereidende maatregelen getroffen. Naar de voor het overige onderzoek be- noodigde krachten wordt omgezien. Met hot oog op eene mogelijke exploitatie der Kei-groep door particulieren of eene maatschappp, kan deze expeditie, behalve voor do wetenschap, ook voor de practyk haar belang hebben. De Tweede Kamor der Staten-Generaal zal Maandag 19 September, te 3 uren, eene openbare zitting houden. De groothertog van Saksen-Weimar heeft gister middag te 's-Hage geruimen tyd vertoefd in het paleis van wylen Prins Hendrik in het Voorhout, dat thans in eigendom aan zijne gemalin behoort. De voorstellingen van de vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" in de residentie vingen gisteravond aan met de opvoering van „Ultimo." De heer Tourniaire, die voor de eerste maal na zpne ziekte optrad, werd lierhaaldelyk levendig toegejuicht en ontving van eenige kunstminnaars een fraaien krans met souvenir. De Staatscourant van heden bevestigt het be richt dat by koninklyk besluit van 15 dezer, met ingang van 21 Sept. a. s., mr. A. J. Roest eervol is ontslagen als officier van justitie by de arrond.- rechtbank te Rotterdam, en benoemd tot burge meester der gemeente 's-Gravenhage. Naar het „Hbl." verneemt, is door de Vereeni. ging voor den Koffiohandel aan de Nederlandsche Handelmaatschappy het verzoek gericht, het aantal dor in het volgende jaar te houden koffieveilingen te vermindoren, in verhouding tot de opbrengst van den te verwachten oogst. Zy, die verlangen benoemd te worden tot leeraar aan 's Ryks Veeartsenyschool te Utrecht, om onderwys te geven in weefselleer en physiologie, ziektekundige ontleedkunde, algomeene ziektekunde en practischo microscopie, op eene bezoldiging van ƒ3000 'sjaars, gelieven vóór 25 Sept. a. s. met ovor- legging van de desbetreffende stukkon van bevoegd heid, schrifteiyk en vrachtvry daarvan aan het departement van binnenlandscho zakon te doen biyken. Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam naar Java, vertrok 16 Sept. van Suezde „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 16 Sept. Ouessant. Z. M. heeft aan den heer A. J. Reekers, vice- consul der Nederlanden in algemoenen dienst, ver gunning verleend tot het aannemen der versier selen van commandeur der orde van Medjidieh, hem door den khedive van Egypte geschonken benoemd tot lid van het college van regenten over de Ryks-werkinrichting en het huis van bewaring te Hoorn M. De Jong, koopman, wonende aldaar; met ingang van 1 Oct. a. s. tot schoolopziener in het district Leeuwarden benoemd mr. C. J. Prakken, thans commies, chef der 2de afdeeling bij het provinciaal gouvernement van Friesland.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1