LEIDSCII DAGBLAD. N°. 8461. Maandag- 19 September. A0. 1887. LANDHUUR. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1*40. Afzonderlijke Nommere0.05. <§ezt {jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran goti- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 rogele 1.05. Iedere regel meer 0.17% Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incta eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Naar het. schijnt is (ie regeling van do landhuur geene Z6er mooilyke zaak. Tusschen den landheer en zyn pachter wordt een contract gesloten, waarby de laatste zich verbindt op de betaaldagen, veelal tweemaal 'sjaars, een gedeelte van de overeenge komen landhuur aan don oorste te voldoen. Nu zyn er, zoodra oene boerenhofstede te huur komt, altyd eenige liefhebbors, die op de voorkeur hopen, om ze to mogen betrekken. Onder dezen zijn er allicht eenigon, die er niet togon opzien om do gevraagde huur, al is zy tamelyk hoog, te aan vaarden. Naar do meerdere of mindere gegoedheid der gegadigden wordt ondorzook gedaan en hy, die do moesto of do beste bewijzen heoft dat hy niet in gebreke zal biyven de huur te betalen, is in don regel do gelukkige: hij wordt huurder. Doch als do huurjaren zijn verstreken, en hij dan eens nagaat, hoeveel hy van zijno eigene penningen gedurende al dien tyd heoft moeten inboeten, komt hy tot do gevolgtrekking dat zijn eigen kapitaal tamelyk ingeslonkon is, en het geluk, dat liem eertyds te beurt viel, van boven anderen mot de hofstede te zijn begunstigd, slechts denkbeeldig was, daar hy niet meer de mail is, die hij was, toen hy pachter werd. Hy heeft hot land bemost, omdat hij het weet dat het gras zonder weligheid niet kan groeien, het land is dus door zijne noeste vlijt beter geworden, en nu hy een nieuw contract moet aangaan, daar hot oude zyne kracht verloren heeft, hoopt hij op eenige vermindering van huur, daar hy anders onmogeiyk aan zyne verplichtingen zal kunnen blijven voldoen. Gelukkig voor hem, indien zijn landheor daar ooron naar heeft. Is hy een alleszins biliyk man, dan staat hy ook een zooda- nigen afslag van huur toe dat de pachter kan rokonon voortaan niet meer uit eigen middelen te behoeven bij te passen. Hij berekent dan niet de waarde zyner landeryen naar den lioogen prys, welke daarvoor in de gunstige jaren gretig werd betaald, telkens als oene boerenhofstede onder den liamor kwam, maar houdt wel degelyk, goiyk het ook behoort, rekening met de aanzieniyke daling, waardoor, by verkoop, voor zijne landeryen ook zooveel minder zou gegeven worden. Eone matige rente want de koers ervan is evenzeer godaald van die verlaagde waarde berekend, levert hem de maatstaf op ter bepaling van de pacht. Werkelyk zyn er landheeren, die dezen goeden weg zyn opgegaan en het daardoor hun pachters gomakkelyk hebben gemaakt de landhuur te betalen, terwijl dezen niet alleen op voldoonde wyzo in eigen onderhoud kunnen voor zien, maar ook by den minsten tegenspoed niet dadeiyk met de handen in het haar zitten. Ivomt er nu eens een jaar, dat minder voordeelig is voor den landman, geiyk dit jaar, dan getroosten do pachtors zich met de hoop, dat een volgend jaar weer kan goodmaken, wat zy door mindere op brengst hebben geleden. Mogelyk zijn er, die zich verwonderen, dat dit jaar als ongunstig voor de landlieden beschouwd wordt, daar de prijs van de kaas aanzienlyk hooger is dan het vorige jaar. Denzulken merken wij op. dat de langdurige droogte oorzaak was, dat het gras weinig groeido. De weilanden zagen er op velo plaatsen uit, alsof het heidevelden waren. Zóó weinig voedsel was er eindelyk, dat do koeien zichtbaar afnamen, zoodat zy in hot weiland moesten gevoederd worden. Dat onder zulke omstandigheden do koeien weinig melk gaven, valt te denken, maar wio zou verwacht hebben, dat die afneming zoo aanzienlyk was, dat zij en zelfs waar meer gras nog was dan elders slechts l/5 gedeelte melk gaven, vergeleken by het vorig jaar, toen zy volop gras haddon. De hoogero prys, welken de landliodon voor hunne kaas maakten, was alzoo schijnbaar een voordeel voor hen, wat ieder wol zal moeten toestemmen, die daarby bedenkt, hoeveel minder de trok was. Niot onwaarschijnlijk is hot dan ook, dat die hoogore kaaspryzen juist door don goringen aanvoer op do markten is veroorzaakt. Het is dus licht te bogrypen, dat de koeboeren veel nadeol hebben geleden van de langdurige droogte. Zy, die, by woderinhuring, eeno geringe verminde ring van pacht hebben verkregen, zal hot moeielyk, zoo niot onmogelyk zijn, tenzy ze eigen kapitaal hebben en dat aanspreken, om hunne geldelyko verplichtingen na te komen. Hebben zij vorige jaren op die wijze reeds moeten inboeten, dan kan men licht nagaan, dat de gogoedston ondor do pachters (die geen aanzionlijken afslag kregen) zien, dat ook zy eindelijk arm worden. Dat dergolyk vooruitzicht ontmoedigend is, wio zal hot kunnen loochenen? Er zyn er nog, die in goeden doen verkeeron. Zy hebben edelmoedige landhoeron, dio hun oene billyke pacht, naar mate van de inkomsten, laten opbren gen. Gaarne brengen wij onze hulde aan zulke warme vrienden van de landlieden, maar het is niettemin to betreuren, dat niet alle grondeigenaars tot eone zoo billyke regeling zijn ovorgegaan, en er zyn, die zich slechts tot eone betrekkelijk goringo vermin dering van do landhuur hobbon bopaald. Eigen kapitaal bij te passen om te kunnen beta len, hot is wel gelukkig, die dat nog kan doen, maar hij is toch een onhoudbaren toestand. Nomen wy aan, dat de kooien oons, gedurende die langdurige droogte, de helft melk als anders hebben gegoven (en wij zagen dat dit nog bij lange na het geval niet geweest is), dan zal iedereen ook wol kunnon begrypen, dat die landlieden, die geen eigen middelon hobbon (en dezulken zijn er velen), onmogelyk do volle pacht dit jaar kunnen opbrengen. Zy hebben, om hun koeien niot gohoel te zien vermageren, ze moeten voederen, terwyl zij in de weiden liepen, en dat heeft voorzeker menig een, gedurende den tyd dat hij dat moest doen, omdat de beosten anders zouden verhongerd zyn, meer gekost dan zo opleverden. Bovendien is er algemeen veel minder hooi (dat echter van boste hoedanigheid is) gewonnen. Indien het weer meeloopt en do koeien wat ochter zelden meer gebeurt, dit jaar nog met Sint-Nicolaas in de weiden kunnen zyn en in het voorjaar met Maart weer de stallon kunnen verlaten, dan zal menig landman wel hooi genoeg hebben; maar indien zo eens vroeg moeten opgestald worden en het weer in het voorjaar tegenslaat, zullen de landlieden nog voor eeno aar dige som aan hooi moeten koopen. By zoodanigen geringen voorraad gras in het zomerseizoen hebben natuurlyk de beesten veel ge leden en zullen zy dus ook op stal nog krachtig moeten gevoederd worden, om weer in goeden staat te komen, wat natuurlyk een dringend belang voor de landlieden is. Het is dan ook te hopen, dat de landheeren alge meen rekening zullen houden met den ongunstigon toestand, waarin de landliedon door de felle, lang durige droogte zyn gebracht en dat juist in de maanden, dat de koeien anders overvloedig melk geven, en hun ongevraagd, alleen op billykheids- gronden, zullen te gemoet komen, door hun eene billyke reductie van pacht te verleenen. Met genoegen maken wy melding van het ge openbaarde voornemen van een landheer, die zyn pachters reeds nu kennis gaf, dat zy zich niet onge rust moesten maken, want dat hy rekening zou houden met omstandigheden, onafhankelijk van hen, waardoor zy veel nadeel hebben geleden 1 Wat een berg van zwarigheden werd door dit odol voor nemen opgeheven 1 Dat zyne goedheid navolging moge vinden en vele landlieden, die nu gedrukt gaan, daardoor zich opgewekt gevoelen om niet moedeloos te worden, wyl de landheer toont een edelaardig mensch te zyn, die gaarne te gemoet komt, waar eigen schuld niet de oorzaak is, dat hy niet in staat is gevolg te geven aan het con tract, dat hy met hem heeft aangegaan. Met ge noegen zullen wy melding maken van elke goed- gunstigo beschikking, door landheeren ten aanzien van de pachters genomen 1 Mochten zy niet te lang behoeven te wachten, om deswege gerustgesteld te wordon, ton einde niet eiken morgen in bedrukte stemming hunne landelyko werkzaamheden te hervatten Gemengd N ieu w s. De volksfeesten vanwege de afdoe- ling Rynsburg-Ivatwijk-Valkenburg der Holland- sche Maatschappy van Landbouw, Woonsdag te Rynsburg met eene ringrydery begonnen, werden Donderdag te Katwyk voortgozet en besloten met eene harddravery. Niettegenstaande do soms vrij krasse stortbuien, was het feest zeer geanimeerd. De muziek wist door hare vroolyko tonen de opgewektheid onder deelnemers en toeschouwers gaande te houden. By de ringrydery vielen de pryzen ten deel aan lste prys Jan Van Paridon te Ivatwyk aan Zee, 2de prys J. Van der Does te Katwyk-binnen, 3de prys A. Hogewoning Cz. te Rynsburg, 4de prys G. Van Delft Gz. te Rynsburg, 5de prys W. Zand bergen Az. te Rynsburg, de beide laatsto pryzen by loting. De pryzen by de harddravery behaald, vielen ten deel aan: lste prys „Truitje" van A. Uitenbogert te Rynsburg, bereden door J. H. Uitenbogert; 2de prys „Trui" van Kromhout te Rynsburg, bereden door G. Van Delft Qz.; 3de prys „Sultan" van H. Hogewoning Cz., bereden door D. Van Delft Dz. Toen het koninklyk rytuig gister- middag te 's-Hage den Stationsweg passeerde, ver oorloofde oen socialist zich een hoogst oneerbiedigen uitroep. Toevallig stond oen ambtenaar van politie in zyne nabyheid, die hem torstond verwyderde. Hierover ontstond eeno woordenwisseling, welke een volksoploop veroorzaakte. De socialist vluchtte nu in een poortje en riep, daar de menigte eene drei gende houding tegenover hem aannam, do be scherming der politie in, onder wier geleide h(] zich naar „Walhalla" begaf. Het volk wierp den man op weg daarheen, met allerlei voorworpen, welke voor de hand lagen. Het huis van den landbouwer H. Mennen te Berken, gem. Asten, is totaal afgebrand. Een schaap, een kalf en twee koeien kwamen mede in de vlammen om. Een en ander was verzekerd voor 1200. Oorzaak onbekend. Te Herwynen is oen 4 j arig jongetje, dat een oogenblik zonder toezicht was, in een diepen put gestort; de moeder zocht het kind en zag het in den schrikkelyken afgrondzonder beraad sprong zy het kind na, juist toon het ondor water zou verdwenen zyn. Toegesnelde hulp verloste daarna beiden, hoewel bewusteloos, nog behouden uit den govaarlyken toestand. Op de kermis te Helden is de slager W. U., wonende aldaar, door drie landbouwers zóó ernstig mishandeld, dat men voor zyn lovon vreest. Door hot parket dor rechtbank to Roermond werd Donderdag ter plaatse een onderzoek ingesteld on werd de aanhouding der drie daders, die de vlucht genomen hebben, bevolen. De Parysche politie hooft woder do hand gelegd op zevon valsche munters. Er is in Engeland eone „maatschappy tot exploitatie van nieuwe ontploffingsmiddelen", dio haren aandeelhouders over het afgeloopen boek jaar 10 pet. uitdeelt.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 13