„Prinses "Wilhelmina," van Batavia naar Amster dam, vertrok 15 Sept van Port-Said; do „Utrecht" vertrok 15 Sept van Marseille; de „P. Caland" is 15 Sept. van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen. Z. M. heeft benoemd by den genoraien staf, tot kapitein, den lsten luit. "W. A. Sodenkamp, van het 2de reg. veldartillerie; benoemd: by het wapen der cavalerie, tot lsten luit. d^n 2den luit. A. J. W. Van Doorninck, van het wapen, thans op non-activiteit; by het 1ste reg. huzaren, tot lsten luit., den 2den luit. W. "Witsen Elias, van het corps. Gemengd Nieu ws. Pledenmiddag ontstond er brand op eon bovenhuis by S. aan het gedeelte Mare, achter de kerk by de Hartebrug gelegen. Do brand word spoedig gebluscht, zoodat eene met spoed aangerukte brandspuit geen dienst behoefde te doen. Het uit den gewonen stand geraken van een bran dend petroleum stel moet de oorzaak van dezen klei nen brand zyn geweest. Een jongen, bezig met aa s j es - sch ep- pen, kwam hedenmiddag in de Oude Vest over de Koestraat by die diertjes in het water terocht, maar werd oogonblikkolyk weer van hun gezelschap be roofd, doordien liy op het droge werd gezet. Van de t weede reis kwamen te Noord- wyk aan Zee terug: „N. "W. 19 JohannaAdriana" en „N. "W. 12 Johanna Antonette", reeder W. H. Konynenburg, mot aanbrengst van 192 en 225 k. pekel- en 55 en 45 k. steurharing. De steurharing gold van 6.85 tot 9 per k., de pekelharing 10.75 per ton. Dezer dagen is te 's-Hago de leer der reciprociteit op een gansch ander gebied dan waarop zy gewoonlyk in practyk gebracht wordt, toegepast. Een ochtgenoot meende eene vordering tot scheiding van tafel en bed tegen zyne vrouw te moeten instellen. Dezo vond daarin tegenover zich zulk eene grove beleediging van haren man gelegen, dat zy alleen op dien grond den eisch van haren man mot eene actie tot echtscheiding wegens hot ver langen naar de verwydering beantwoordde. Eene mooilyke taak voor den rechter om hot echt paar alsnog tot verzoening te brengen. Toen gistermiddag de prins Von Wied met een met vier paarden bespannen rytuig in het Haagsche Bosch oen rit had gemaakt, viel aan don ingang van de Boorlaan een der voorpaar- don, met dat gevolg dat het achterspan op het voorspan terecht kwam, waardoor do tuigage werd beschadigd. Het ongeval had overigens geene be treurenswaardige gevolgen, daar de Prins met het achterspan den rit kon voortzetten. De heer A. J. De B. in Den Haag is in voorloopige hechtenis gesteld ter zake van poging tot doodslag, en niet wegens poging tot moord, zooals het „H. Dbl." ten onrechte meldt. Voorbe dachte rade was niet in het spel. Uit Leimuidon wordt aan d o „N. R. C." gemeld: By do jongste verkiezing van leden van den gemeenteraad is o. a. herkozen de heer J. J. Bokhoven, niettegenstaande hy van April 1884 tot Juli 1887 van de 38 vergaderingen van dien raad er slechts 5 heeft bygowoond, en in het laatste anderhalfjaar, zonder eenige kennisgeving of eonige wettige reden, by geene onkele vergade ring is tegenwoordig geweest. Na zyne herbenoe ming op 19 Juli jl. heeft hij van de 5 raadsver gaderingen er slechts 2 met zyne tegenwoordigheid vereerd, ondanks do geheel vrye beschikking, welke hy over zyn tyd hoeft. In plaats van de beide gaskronen, in de Concertzaal van Stads Doele te Delft, zyn thans door de gemeente een tweetal Siomons-lampen aangebracht, welke by de eerste beproeving uit muntend moeten hebben voldaan. Kapitein Tyler van het Loger des Hoils te Amsterdam, werd Woensdagmiddag het slachtoffer van de verregaande brutaliteit on onbe schaamdheid van een drietal werklieden. Ongeveer te twee uren bleven voor de woning van den kapitein drie worklioden staan. Eén hunner schelde aan en werd door den kapitein zelf geopend. De drie mannen drongen naar binnen, grepen den kapitein aan en wierpen hem achter in do gang op den grond. Eén der aanvallers haalde een ham- mebeen uit den zak en bracht daarmede den kapi tein eene ornstige wond aan het hoofd toe. Do verwondo was onmiddellijk bowusteloos, in welken toestand hij bijna twee uren verbleef. Dr. Pynappel van do Stadhouderskade bood de eerste genees kundige hulp. De daders, die volstrekt geene moeite deden om zich uit de voeten te maken, werden door inmiddels gekomen politie gearresteerd. (N. v. N.) Naar de „Midd. Crt." verneemt, heeft hot scheikundig onderzoek van het vleesch, dat onlangs te Middelburg tot de bewuste vergiftiging aanleiding moet hebben gegeven, aan het licht ge bracht, dat zoowol het vleesch als het braaksel der lyders lykgift of „Ptomaïnen" bevatten. Hot is bekend dat deze stoffen, in het menschelyk lichaam gevoerd, ernstige vergiftigings-verschynselen, zelfs den dood kunnen veroorzaken. Uit Kampen wordt aan de „Zw. C." gemeldWoensdag-avond was zekere vrouw v. W. alhier tot halfelf alleen in hare woning. Toen op dat uur haar zoon, een jonge sigarenmaker, thuis kwam, vond hy zyne moeder in een allervreeselyk- sten toestand; ze lag op den grond, geheel in brand; de vlammen omringden haar geheel en al. De zoon kon niets meer ter redding doenbinnen weinige oogenblikken was het lichaam geheel ver koold. Men vermoedt dat zy, gelyk wel meer ge beurde, beschonken was geweest en toen in aan raking gekomen is met een klein lichtje, dat nog op de tafel brandde. Met droog, maar koud weder en dreigende lucht, vingen gisternamiddag om halfdrie te Nijmegen do wedloopen aan, uitgeschreven door de Nederlandsch-Belgische harddravery- en renver- eeniging. De tribune en het middelterrein waren tamelyk goed bezet. By de harddraverij voor Noderlandsche paarden is de prys behaald door „Jan Stapaan" van A. H. Jurgons, en bij de internationale harddravery door „Nana". By het corps pontonniers te Dor drecht had Maandag eene eigenaardige plechtigheid plaats, naar aanleiding van het volgende. By eene der oefeningen viel een pontonnier, by het uitwer- pon van eon anker, te water. Daar de drenkeling niet meer boven kwam, liet de sergeant Leu on- middellyk hot anker lichten, vermoedende dat hy op de eene of andere wyze aan het anker vastzat. Dit bleek werkelyk het geval, toen do man met het anker boven kwam. Het was nameiyk in een zyner broekzakken vast gaan zitten en had hem zoodoende modegesleept. De drenkeling was binnen korten tyd geheel hersteld. Het toonen van zooveel tegenwoordigheid van geest, en het vlug nemen van maatregelen, wenschten de officieren te beloo- nen. Zy deden dit door do uitreiking van een zil veren remontoir-horloge. De toespraak van den commandeerenden officier, luit.-kolonel Romswin- ckel, werd door het geheele corps uitbundig toe gejuicht. Naar de „N. Br. C." verneemt, hebben de borgen van wylen den voormaligen directeur dor stedelijke bank van loening te Breda, narech- torlyke sommatie vanwege het gemeentebestuur, voldaan aan hunne verplichting tot betaling van het bedrag, waarvoor zy zyn borg gebleven, nl. ƒ12,000. Daar de geheele vordering 45,792.79I/2 bedraagt, zoo zal, voor het resteerende bedrag, de rechts vordering tegen de weduwe en erven van bedoelden directeur worden voortgezet. De zoon van P. F., gob. te Standdaar- buiten, die eenige jaren geleden zyner familie eene som ontstal van ƒ82,000, waarvan by zyne ont dekking nog ƒ80,000 in zyn bezit werd bevonden, bracht dezer dagen, na uit de gevangenis te zyn ontslagen, eon bezoek by den meermalen wegens diefstal veroordeelden F. v. N., te Zundert, wien hy voorstolde om gezamenlijk op roof uit te gaan. Hy was voorzien van een groot breekyzer van 35 a 40 cM. lengte en verzekerd van zyn succes. V. N. weigerde echter dit voorstel te aanvaarden, maar gaf van het bezoek kennis aan de ryks- politie, die zich haastte den onverlaat in arrest te nemen, als verdacht van landloopery en bedelary. Volgens een der te "Warschau ver schijnende bladen is te Smorgoni, in het district Wilna, de Siberische pest uitgebroken. Eene dor nieuwste aantrokkelyk- heden van Trouville is dat de dames by de ge- mengdo baden gesluierd verschynen. Het gemengde bad heeft daardoor iets van een gemaskerd bal verkregen. De liquidatie der „Royal Bank of Liverpool", die twintig jaren geleden hare betalin gen staakte, is thans afgeloopen. Op de laatste vergadering, die eergisteren te Liver pool werd gehouden, is besloten de Bank op te heffen en de boeken en documenten te verbranden. Volgens bericht uit Messina, is de cholera-epidemie, welke men reeds ten einde achtte, weder aangewakkerd. Van den lOden op den llden dezer zyn 30 sterfgevallen voorgekomen, vier onder sjouwerlieden, die de goederen van een Engelsch schip uit Bombay hadden afgeladen. In de vier en twintig uur van Maandag op Dinsdag zyn 68 ziekte gevallen voorgekomen en 40 personen overleden. Te Sebastopol is hot groote waren- entrepot van de Russische Stoomvaartmaatschappy 's nachts afgebrand. Het gebouw was van hout; de schade is zeer aanzienlyk. Ook te Nevel (gouv. Vitebek) heeft een vreeselyke brand gewoed, waarby meer dan 1000 woningen vernield en twaalf personen in de vlammen omgekomen zyn. By de ontploffing te Callao,inPeru, werden 13 personen gedood, 72 gewond. In Pennsylvanië hebben 15,000 myn- werkors den arbeid gestaakt. net boric li t, betreffende het be zetten van het versterkte klooster Keren door do Abessiniërs, wordt uit Rome gelogenstraft. Do echte Sir Henry Douglas Tich- borno is met zijne nicht Lina Gwendoline ge trouwd. Tichborno was een half jaar geledon meerderjarig geworden. Men schat zyn vermogen op 20 millioen gulden. Te Needmere, by Nashville, in Ten nessee, is verleden Zondag tydens den dienst eene kerk ingestort. Zeventig personen werden gekwetst, waarvan één doodelyk. Op Corsica zyn in de afgeloopen maand acht of tien bandieten gevat of gedood. BUITENLAND. Frankrijk. Het is nog niet recht duidelyk, welken invlood hot manifest van den graaf van Parys hebben zal op de rechterzyde der Vertegenwoordiging, want daar de graaf aan den eenen kant de rechterzyde pryst wegens hare goede politiek en verder het vermydon van parlementaire conflicten aanraadt, maakt aan den anderen kant het monarchale pro gramma van hot manifest de houding der Regeoring tegenover de rechterzyde nog moeilyker. Terwyl de monarchale bladen het manifest natuurlyk pryzen, houden de republikoinsche hun oordeel nog achter wege toch valt het te betwyfelen of het manifest grooten indruk maken zal. Het belangrijkste punt is dat, waar de graaf van Parys zich, byna zonder de theorie der Napoleons in aanmerking te nemen, uitlaat over de democra tische grondstellingen der Regeering. Hierdoor wordt den Bonapartisten hot kenmerkende van hun pro gramma ontnomen en in zekere mate eene samen smelting tot stand gebracht van de politieko pro gramma's der beide monarchale partyen. Of dat, zooals Do Cassagnac beweert, van buitengewoon gevolg zijn zal, blyft twyfelachtig. De Cassagnac is van meening dat de partyen nu vereenigd kunnen voortwerken onder voorwaarde dien pretendent de kroon aan te bieden, die het eerst daartoe ge reed zal zyn. Duitschland. Volgens de „Norddoutsche Allgemeine Zeitung" is de staatssecretaris van buitenlandsche zakon, graaf Herbert Von Bismarck, te Friedrichsruhe aan gekomen. Nog in den loop dezer week zal graaf Herbert zyn arbeid aan het ministerie van buiten landsche zaken hervatten. (Er is geen sprake van zijn huwelyk met de oudste dochter van den On derkoning van Ierland; deze is toch even 10 jaar oud.] De Oostenryksche minister graaf Kalnoky is gistermiddag uit Weenen te Berlyn aangekomen en aan het spoorwegstation ontvangen door het per soneel van het Oostenryksche gezantschap. Te kwart over vijven des namiddags vertrok hij naar Friedrichsruhe, waar hy des avonds te 9 uren ver wacht werd. By het gisteren te Stettin gehouden feest der Provinciale Stenden dronk de president Köller de gezondheid des keizers, onder do luide toejuichingen der aanwezigen. De keizer antwoordde met een dronk op de provincie; hy deed daarby uitkomen dat zyn verblyf te Stettin hem tot een feestdag was geworden, daar hij gevoelens van onwankelbare trouw had teruggevonden, evenals ten tyde van zyn koninklyken vader en broeder. Des avonds was er schitterende verlichting. De keizer kreeg na het diner een lichten aanval van flauwte. Dadelyk was er geneeskundige hulp.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2