N°. 8450. IT September w^fisv -&Uzi Sl-^Vc A0. 1887. Dit uiiïumer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 16 September. TSsrv-^S PEIJB DEZEa COURANT: Voor Leiden per 8 mr-andenf l.!0. Franco per post1.40. Afzonderlijke Kommer?0.05. @sze t£carant weidt dagelijks, met uttzoadsriag ran gor.- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 1—6 regelo f 1.05. Iedere regel meer 0.171» Grootere lottere naar plaatsruimte. Voor het incaa- eeeron buiten de etad wordt 0.10 berekend. B. en Ws. geven in overweging aan H. A. Calkoen, wegens vertrek uit de gemeente mot 1 Soptember, restitutie te verleenen van betaald schoolgeld voor een zoon, leerling der Jongensschool Iste klasse, over de maand September tot een bedrag van ƒ5. In de Raadszitting van 20 November 1884 werd besloten de toelage aan de waagwerkers van ƒ240 met ƒ280 te vorhoogon en alzoo te bepalen op ƒ520 en zulks voor den tijd van drie jaron onder voorwaarde dat door hen vóór 1 Februari 1885 zoude worden aangeschaft en in dienst ge steld eon geschikte wagen voor het vervoer van levend vee ten genoege van het College van B. en Ws., aan welke voorwaarde door do waagwerkers is vold.i n. Krachtens genoemd Raadsbesluit zou alzoo de verhoog: ig der toelage ad 280 met het jaar 1888 moeten vervallen. Intusschen hebben de waagwer kers bij gemotiveerd adres verzocht deze bestaande toelage i e willen handhaven en daarbij aangetoond dat deze met het oog op de uitgaven, ten laste hunner corporatie komende, bezwaarlijk kon worden gemist. De gedurende drie jaren verstrekte toelage is geheel besteed aan materiaal voor het vervoer van ve.. en goederen, terwjjl thans behoefte bestaat aan een tweeden wagon. Ook in" verband met het aantal waagworkors (8), dat voor den dienst noodig is, kan volgens B. en Ws. de toelage niet te hoog worden geacht. Uit dien hoofde geven zij in overweging do bedoelde toelage te bestendigen en zulks tot wederopzeggens. Moeld het later bljjken dat ook zonder de toelage van 280 in de behoefte behoorlijk kan worden voorziidan kan tot de intrekking daarvan worden overge aan. Do commissie van financiën hoeft de volgende rekeningen, dienst 1886, onderzocht: lo. van hot Evang usch-Luthersch wees- en oudeliedenhuis, in ontvar st en uitgaaf tot oen bedrag van f 5563.56 2o. ven het Roomsch-Katholiek Wees- en Oude liedenhuis, in ontvangst a ƒ18,951.461/,, in uitgaaf a ƒ18,941.12, alzoo sluitende met een batig saldo van 10.341/,, en 3o. van hot Roomsch-Katholiek Armbestuur, in ontvangst tot een bedrag van ƒ9571.80, in uitgaaf tot een bedrag van ƒ9570.56, alzoo fluitende met een batig saldo van ƒ1.24. Aangezien de commissie geene bedenkingen heoft tegen deze rekeningen, stelt zjj voor die goed te keuren, onder bepaling dat van de batige saldo's der twee laatste rekeningen in de eerstvolgende rekening verantwoording zal behooren te worden gedaan. Ook heeft de commissie onderzocht de rekening van Vrouwen-Kraammoeders over het jaar 1886. Daarop geene bodenkingen hebbende, stelt zij voor, die goed te keuren: de ontvangsten ad ƒ2174.35, de uitgaven ad ƒ1927.80'/,, zoodat het dienstjaar oplevert een batig saldo van ƒ246.54'/,, waarvan eveneens in de eerstvolgende rekening verantwoor ding zal behooren te worden gedaan. Ter vervulling van do vacaturen, welke met 1 Oct. a. s. in hot college van curatoren van het Gymnasium ontstaan door de periodieke aftreding van de hoeren prof. dr. A. Kuenen en prof. dr. J. J. Cornelissen, doet genoemd college den Raad do volgende aanbevelingslijsten van twee personen toekomenlo. prof. dr. A. Kuenen en prof. dr. C. P. Tiele; 2o. prof. dr. J. J. Cornelissen on prof. dr. J. Van Leeuwen Jzn. Bjj het verrichten der herstellingen voor het gewoon onderhoud aan de Tol brug over de Haar lemmertrekvaart is gebleken dat in de laatste weken eene aanmerkelijke verschuiving van eon derland- hoofden heeft plaats gehad, als gevolg van eene beschadiging van het watorsloof, waarschijnlijk door aanvaring van eene stoomboot veroorzaakt, Eene buitongewone uitgaaf van ongeveer ƒ700 zal vol- doondo zijn om de brug nog tien a vijftien jaren te kunnen behouden, en uit dien hoofde acht de commissie van fabricago zich verplicht de machti ging te vragen om die som te mogen besteden ten einde later, zoo noodig, verhooging dor op de be grooting van het loopende jaar beschikbaar gestelde som voor te stellen. B. en Ws. stellen den Raad voor, hun tot de hier bedoeldo horstolling machti ging te verleenen. Er bestaan geene bedenkingen tegon de inwilli ging van het verzoek van W. H. Hassolbach, om ontslag uit zijne tegenwoordige betrokking van tweeden onderwijzer aan de Jongensschool 2do klasse, waarom in overweging wordt gegeven dat ontslag aan adressant eervol te verloonon, ingevolge zijn verzoek met ingang van 1 October a. s., wegens zijne benoeming tot leeraar in het Nederlandsch en de Geschiedenis aan de Kon. Mil. Academio te Breda. Door den kolonel A. M. Mazel, commandant van het 2de regimont veld artillerie, werd heden morgen eono jaarlijk8che inspectie gehouden over do beido batterijen, alhier in garnizoen. Troepen en kazerne lieten niets te wonschen over. Maandag den 19don dezer zal hier ten over staan der examen commissie, bestaande uit den kapitein kwartiermeester W. H. Van der Meer en do kapitoins voor speciale diensten J. C. View6g en J. J. L. Bruinier, het examen voor sergeant-majoor b\j het 4de regiment infanterie worden afgenomen. Van het 4de rog. vesting-art. wordt gedeta cheerd bjj het 2de reg. veld-art. te Leiden, de 1ste luitenant W. P. C. Fabius. De heer W. G. T. Snickers, kapelaan aan do kerk van O. Ti. V. Hemelvaart alhior, is door den bisschop van Haarlem benoemd tot professor aan het Seminarie Hageveld te Voorhout. Bij de gehouden aanbesteding, tot het bouwen van drie werkmanswoningen en het doen van eenige werkzaamheden aan perceel Levendaal No. 193, onder toezicht van don architect H. J. Jesse, was ingeschreven door de heeren: A. Verhoog voor ƒ2720, N. Bink voor 2627, Gobrs. Couvée voor 2625, P. L. Nouteboom voor ƒ2600, F. Sirag voor ƒ2384, F. Botermans voor 2220, W. H. Neuteboom voor 2170, allen te Leiden, en door don heer P. Mokkonstorm te Oudshoom voor f 2095. Den laatsten inschrijver werd het werk cregund. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord Amerika, door middel van het stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag-ochtend om 7.56 bezorgd zijn. De uitslag der horstemmingen voor do Tweede Kamer, waarbij in Winschoten de heer Drucker en in Leiden de heeren Van Wassenaor en Donner zijn gekozen, maakt de partijverhouding in de Kamer aldus: 47 liberalen, 20 antirevolutionairen en 19 Katholieken. Het laat zich voorzien dat de heeren Van Was- senaer en De Bruyn Kops morgen niet beëedigd kunnen worden. Laatstgenoemde is zelfs ernstig ongesteld. Ter eere van de feestelijke inwijding van den nieuwen Schouwburg te Rottordam wapperde gis teren don geheelen dag van verschillende huizon in de Aort-Van-Nesstraat de driekleur. Des avonds te 6 uren had zich eono grooto menigte nieuwsgie rigen vóór het gebouw veroenigd en het was vol gens het „Hbl." dan ook wel der moeite waard do fraaie toiletton te bezichtigen der dames, die zicli naar den schouwburg spoedden. Aan den ingang werden aan die dames ruikers aangeboden. Te 7 uren was de zaal nagenoeg geheel gevuld. Vijf minuten later weerklonken de tonen van het Volks lied en traden Burgemeester en Wethouders met hunne dames in de voor hen bestemde loges, en kort daarop ruischten de tonen van Beethovens „Weihe dos Hauses" op indrukwekkende wijze door do zaal. Ternauwernood waren de klanken weggestorven of statig rees de gordijn omhoog en trad mevrouw Catharina Beersmans op om oen proloog uit te spreken. Als tolk dor kunst bracht zij hulde aan het bestuur der Schouwburgvereeni- ging, in 't bijzonder aan den edelen grijsaard, die, waar in benarde oogenblikken do moed dreigde te verflauwen, allen weder door zijne geestkracht een hart onder den riem wist te steken. Ook den ont werper van het fraaie, nieuwe gebouw, den hoer Verheul, bracht zij eenige waardeeronde woorden. Ten slotte sprak zij den wensch uit dat de nieuwe kunsttempel in waarheid de school moge worden, waar men alles kan leeren wat schoon, goed en waardig is. Nadat de muziek nog Weber's Jubel-ouverture ten gehoore had gebracht, werd een nieuw blijspel op gevoerd, getiteld„Oude Vrijsters", van Rosier Faas- sen. De inhoud daarvan laat zich in 't kort als volgt weergeven Twee zusters, Marie en Elizabet Maas, wonen sa men met oen nichtje, eene dochter van hare zuster, die langen tijd geleden verleid en verlaten is. Marie werkt in de opvoeding van haar nichtje meer op het hoofd, hare zuster op het hart. Deze strijd tus- sclion hoofd en hart treedt op den voorgrond wan neer de vader van Mine (het nichtje) terugkeert. Eorst zegeviert het hoofd en z(j verstoot den vader, om hem later, wanneer haar hart begint te spreken, in de armen te vallen. De namen van medespelers en -speelsters als Catharina Beersmans, Maria Vink en J. Haspels, zijn een waarborg, dat het stuk goed van stapel liep. Na do pauze werd de ouverture en 2de acte van „Tannhiiuser" ten gehoore gebracht, waarin mevr. Mielke en de heer Bohrens woderom gele genheid hadden te schitteren. De voorstelling was te ongeveer 11 uren ge ëindigd. De dames Mielke en Beersmans ontvingen ge- schenkon in bloemen. Na bot einde dor voorstelling werd van alle zijden den naam Verheul geroepen, hetgeen niet ophield vóór deze op 't tooneel verscheen, waar hij een fraaien lauwerkrans ontving. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gister middag eervol ontslag verleend aan den heer De Groot, geneesheer in het ziekenhuis aldaar. Voor de geldleening was voor ruim zes millioen ingeschreven. Do koers is bepaald op 97 pet., waartoe de inschrijvingen zijn gegund. Op een verzook van den pakhuisknecht Vermeulen, om vergoeding der schade, welke hjj door de onge regeldheden leed, werd op eon ongunstig preadvies van B. en Ws. afwijzend beschikt. Ovor do onge regeldheden zeiven werd niet gesproken. Voor de 3'/,-pcts.-leening ad ƒ1,500,000 van do gemeente Rottordam, is ingeschreven tot een bedrag van ƒ6,080,200. De koersen liopen van 95 '/ls tot 99 pet. De „N. R. Crt." verneemt dat dr. C. W. Vink- huyzen, lijfarts van Z. M. den Koning, Donderdag op Soestdjjk ontboden is geweest. De dokter kwam des ochtonds om halftien te Utrecht aan en begaf zich daarop met een hofrjjtuig naar Baam. De commissie, benoemd tot herziening der wettelijke bepalingen tot bestrijding van veeziekten, heoft hare zii ingen horvat aan het ministerie van binnenlandscho zaken. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, is 14 Sept. te Aden aangekomen; da

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1