dit jaar genomen raadsbesluit, 1500uitgetrokken; terwjjl voor kosten in verband met het nemen van maatregelen ten behoeve van den openbaren gezond heidstoestand opnieuw ƒ800 voldoende geacht wordt. De kosten voor het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschappen vormen het aan zienlijke cjjfer van ƒ288,165, waarop wjj nader zullen terugkomen. Het hoofdstuk Armwezen enz. geeft o. a. de volgende cijfers aanbelooningen van stads-docto- ren, heelmeesters, vroedmeesters, vroedvrouwen enz. ƒ6580; kosten van de gemeente-apotheek ƒ6200 en kosten van verpleging van arme krank zinnigen ƒ13,500. Over het jaar 1886 werd hier voor betaald eene som van ƒ13,302.10. Het aantal verpleegden bedraagt thans 32 te Delft a ƒ270, 1 te 's-Bosch a 250, 12 te Medemblik a 270, 1 te Veldwijk bij Ermeloo a ƒ270 en 3 teCoude- water a 250, te zamen ƒ13,150. Hot inbegrip van de vervoerkosten, inleggelden en begrafenis kosten rekent men voor het volgend jaar het ge- genoemde bedrag van ƒ13,500 noodig te hebben. Verder komen op hetzelfde hoofdstuk de volgende posten voor: onderstand, vervoer- en vorplegings- kosten, alsmede geneeskundige hulp aan arme en doortrekkende personen ƒ1800 (voor 1887 was 1600 uitgetrokken)subsidiën aan do gods huizen Roomsch-Katholiek Weeshuis en Luthersch Weeshuis ƒ810 (tegen 2520 voor 1886 en ƒ1680 voor 1887, omdat in 1868 bepaald is dat de toen tot grondslag aangenomen cijfers voor subsidie jaarlijks met 5 pet. zouden worden verminderd); subsidie aan de Israëlietische armen ƒ25.50 (tegen ƒ76.50 in 1886 en ƒ51 in 1887 om dezelfde boven genoemde reden); subsidie aan de Stedelijke Werk inrichting ƒ2810 en uitkoering van de rente legaat- Buzzi ƒ1160, te zamen ƒ1000) tegen ƒ1500 in 1887); kosten van verpleging in hot academisch ziekenhuis ƒ4200. Gcmengd Nieuws. Heden zijn wederom verhooren af genomen in zake de b(j den krijgsraad aanhangige vervolging tegen huzaren officieren wegens de wan ordelijkheden op „Seinpost" te Scheveningen. Gisteravond is de hulp der in de nabijheid gestationneerde politie ingeroepen door de echtgonoote van een heer wonende in de Batjan straat te 's-Hage, welke dame met twee harer kin deren de echtelijke woning was ontvlucht, daar, volgens hare mededeelingen, haar man in opgewon den toestand met moord dreigde en den inboedel stuksloeg. Twee politieagenten, die ter adsister.tie de woning waren binnengetreden, moesten eveneens het huis verlaten omdat de opgewonden bewoner met eene revolver op hen schoot. De kogel drong in de onmiddellijke nabijheid van de agenten in den muur. Hedenochtend te halfacht is genoemde persoon door 4 agenten op straat gearresteerd en overgebracht naar het bureel van politie aan de Nieuwe Haven. Hjj was bjj zijne arrestatie nog in het bezit van eene revolver, met 4 patronen geladen. De vraag of er hier van poging tot moord of doodslag sprake is, werd heden onderzocht. Te 's-Gravenhage is Zaterdag j 1. wederom eene proef genomen met de nieuwe Merry- wathers stoombrandspuit, nl. met het porsoneel dat aangewezen is om het werktuig b(j brand te bedienen. Ook deze proefneming heeft de gunstigste uitkomsten opgeleverd. Te 10 uren werd order tot uitrukken gegeven. De spuit, na 9'/, minuut op de plaats der proefneming (de Lijnbaan) aangekomen, had de volle stoomspanning en kon onmiddellijk met twee stralen aanvangen. Gedurende een vol uur werd niet de minste moeite ondervonden om den stoom op de vereischte spanning te houden, terwijl het werktuig zelf met het grootste gemak zonder eenigo moeite bediend werd door den nieu wen machinist, die nooit te voren met eene brandspuit had gewerkt. Maandag-namiddag te 5 uren steeg de heer L'Hoste met den ballon „1'EcIaireur" te 's-Gravenhage andermaal op. Het publiek, schoon minder talrijk dan Zaterdag, toonde niet minder be langstelling bjj het loslaten van den luchtbal door een 30-tal militairen. Pijlsnel verhief de ballon zich en verdween spoedig in noord-oostelijke richting uit het gezicht. Velen hielden 't hart vast toen de onverschrokken luchtreiziger opnieuw het waagstuk vertoonde om op den rand van den mand te ver schijnen. Te 5 u. 20 m. is de ballon neergekomen te Bode- grave, bij het landgoed van den heer Ter Meulen. De grootste hoogte, door den luchtreiziger bereikt, is 1600 meter. Na eene reis van vier weken arri veerde to Noordwjjk aan Zee voor de tweede reis de „N. W. 25 Vijf Gezusters", reeder L. v. d. De(jl, aanbrengende: 175 k. pekelharing, 80 k. steurharing en 8000 stuks steurharing. Deze schuit is de eerste, welke reeds twee reizen heeft gemaakt, terwijl eene schuit nog op hare eerste reis Is. Men meldt ons uit Haarlemmermeer dat, ten gevolge eener onlangs gedane oproeping, zich meer dan 200 personen aangemeld hebben om als ploeger naar een drooggomaakten polder in Frankrijk te gaan, terwjjl er slechts 8 benoodigd zjjn. De vette schapen, door den heer E. Zirkzee, van Koudekerk, te Hoorn op de tentoon stelling ingezonden en met den eorsten prijs be kroond, zjjn voor een hoogen prjjs aangekocht door de firma C. Raedts en Co., groothandelaars in scha pen te Venray. Viel Donderdag-namiddag te Aar- landorveen eene dame, die ter zijde uitweek bjj het voorbijgaan van eene hondenkar, te water, waaruit de voerman haar redde, Zondag-avond geraakte, door de duisternis misleid, eene jongedochter atdaar eveneens in het water, die echter ook terstond op het droge werd geholpen. Aan de macliinenfabriek „De Maas" te Rotterdam heeft een werkman in den modelwin kel het ongeluk gehad, met eene cirkelzaag van zijne rechterhand twee toppen der vingers geheel, en een bijna af te zagen. Bij oene vechtpartij in de Plantage te Amsterdam verwondde een korporaal met zjjne sabel twee agenten aan de handen. De militair sloeg zóó woest in het rond dat het wapen brak. Een tienjarige jongen van den land- bouwer H. C. heeft sedert eenige dagen de ouder lijke woning te Echt verlaten. Hjj loopt mank aan het rechterbeen. Zijne ouders vragen zijne op sporing. Do persoon,, die onlangs de horlogos b(j den horlogenqjkor Rikkers te Deventer door middel van braak ontvreemd heeft, is door de Zutfensche rechtbank veroordeeld tot 4 jaren ge vangenisstraf. Uit Dordrecht wordt aan de „N. R. C." gemeld: Reeds de goheele week had het gerucht geloopen dat onze goede stad bezocht zou worden door eenigo sociaal-democraten, begeleid door Domela Nieuwenhuis of iemand uit diens onmiddellijke om geving. De dagen gingen echter kalm voorbij; hot bleek dus een I003 alarm. Doch Zondag-avond, tegen zeven uren, verzamelde zich een aantal menschen, volwassen mannen en vrouwen, voor het meerendeel echter 16- a 17-jarige knapen en meisjes, zelfs jongere kindoren, vóór een huis in de Grootokerksbuurt, alwaar, naar men elkaar ver telde, eenige personen uit Dordrecht en omstreken van de sociaal-democratische partjj eene vergadering hielden. Van tjjd tot tijd werden onder de menigte liedjes gezongen en kreten aangeheven. Intusschen werd de menigte al grootor en grooter, en vond de commissaris van politie, de heer Ulrich, het raadzaam, den wassenden vloed te stuiten. Dank zjj het kalm en waardig optreden van dien amb tenaar en zjjne dienaren, was te ongeveer halftien de menschenmassa bedaard uiteengegaan. Men mag echter uit een en ander besluiten dat, mochten de sociaal democraten er ernstig aan denken Dordrecht met een bezoek te vereeren, hunne ontvangst niet bijzonder hartelijk zal zijn. [Hetzelfde kan ook van Leiden gezegd worden, want het gerucht dat hier eveneens reeds enkele dagen liep als zou Domela Nieuwenhuis ook onze gemeente Zondag jl. komen bezoeken, had vele personen zich naar het station doen begeven, om er hem op te wachten. De verbeide persoon (die te Gronin gen was) verscheen echter niet. Een andere passa gier, die voor Nieuwenhuis werd aangezien, kreeg het nu in diens plaats kwaad te verantwoorder, zóó, dat h(j onder bescherming der politie zjjne toe vlucht tot een koffiehuis zocht, om zich aan verdere onaangenaamheden te onttrekken.] Ter kenschetsing van Turkjje's finantiëelen nood, waardoor voor de Porte elke ac tieve optreding in Bulgarije wordt belemmerd, meldt de „National Zoitung" dat de sultan anderhalve maand geleden ter. gunste der staatskas afstand heeft gedaan van zjjne civiele lijst, omdat zelfs de trak tementen van vreemde officieren in Turkschen dienst, alsook die van de Turksche gezanten in het bui tenland, niet konden botaald worden, doordien de Ottomanische Bank de uitbetaling weigerde, op grond dat de regeering de daarvoor bestemdo belasting gelden niet kan afleveren. Zokere Roumazeilies reed met zjjne vrouw in een wagentje over de spoorbaan van Saint Médan, bjj Mont-de-Marsan (Landes), en werd door een juist aankomenden trein overreden. Het paard kwam vrij, maar de man bleef op de plaats dood en de vrouw bezweek in den nacht daarop aan hare wonden. De wachter, die verzuimd had den weg af te sluiten, is in hechtenis genomen. Dezer dagen is de jonge graaf De Lorgeril, 25 jaar oud en vóór eenige weken ge huwd, mot zijn jacht „Madonna" bjj het eiland Tomé, aan de noordkust van Frankrijk met zjjn schippor, tuinman en twee kajuitsjongens vergaan. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Ik ben zoo vrjj voor een paar regeltjes uwe gastvrijheid in te roepen. Het is opmerkelijk hoe in den laatsten tjjd een gedeelte der jeugd er op uit is het den ouderen personen lastig te maken of hunne eigendommen te „ontsieren", zal ik maar zoggen. Men kan bijna niet rustig meer wandelen, zelfs niet op de singels, waar de jongens hunne vaar digheid trachten te toonen in het hantoereu der dusgenoemde „kattepullen", waartoe zjj dan soms zonderlinge mikpunten kiezen. Zoo zag ik dat ze, ditmaal de menschen vrij latende, als zoodanig enkele paarden hadden uit gekozen. Ik behoef natuurlijk niet te zeggen welk een weerzin dit opwekte bjj degenen, die er getuigen van waren. Later kozen ze een over de singelgracht gelegen gebouw uit, waarvan blijkbaar de ruiten hen zoo heerlijk toelachten. Begeerte tot pijniging weten ze dus uitstekend te paren aan eene balddadige vernielzucht. Het dient tot niets, evenmin als de onhebbelijk heid van weer andere deugnieten om met krijt op pas geverfde deuren onzer woningen en wat dies meer zjj, allerlei onzin (bleef het daar nog maar bjj) te krabbolen. Gelukkig als men er tjjdig genoeg bjj is om het weer te doen verdwijnen. Zoo zou ik nog vele andere staaltjes van kwaad willigheid kunnen noemen. Het is waar, men kan van de politie, over welke we trouwens gelukkig geen reden tot klagen heb ben, niet alles vergenmaar als ze zoo welwillend wou zijn om ook op dergelijke „onaangenaamheden" zooveel mogelijk een oogje te houden, zal ze zeker vele ingezetenen aan zich verplichten. E. Mijnheer de Redacteur.' Met hot oog op de weder toenemende bedelarjj, waartegen de wet niets vermag, doordat ze ge schiedt onder te koop aanbieding van lucifers, wensch ik in uw geacht blad het voorstel te doen dat hier ter stede door eenige solide winkeliers werden ver krijgbaar gesteld 21/,-, 5-, 7'/,- en 10-cents-bons voor brood, boter, meel, kaas en eieren, opdat het liefdadigheid uitoefenende publiek deze bjj hen kan koopon en dan voor zich zekerheid heeft, dat de gave niet naar drank- of snoepwinkel verhuist. Leides, Hoogachtend, 12 Sept. 1887. A. Z. [Des inzenders aandacht zij gevestigd op de vereeniging „Uit Liefde", die reeds sedert jaren met bons werkzaam is. Red.] BUITENLAND. DuitschlancL Keizer Wilhelm is van Babelsberg, waar hy eerst nog een onderhoud had met prins Von Bismarck, naar Stettin vertrokken tot by woning der oefeningen van het tweede legercorps. Toen de keizer en de keizerin gistemamiddag om halfvijf te Stettin aankwamen, werden ze er met onbeschrijfelijke geestdrift ontvangen door de vele duizenden, die zich verdrongen in de straten, welke van het station naar het paleis voeren en prachtig versierd waren. De „Nordd. Allg. Zeitung" ontkent dat prins Von Bismarck zyne bemiddeling in do zaak-Ernroth heeft aangeboden. Duitschland heeft de door Turkjje gowenschte bemiddeling afgewezen, omdat het geene verantwoordeiykheid in de Oostersche quaestie op zich wil nemen en, met het oog op den toestand van Europa, de taak niet moeilijker wil maken,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2