I E&ne Stoom-papierfabrick in Nederlandsch-Indie. N°. 8458. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommera0.05. A0. 1887. (§sze iQouraai wordt dagelijks, niet uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. PRLTS DEB ADVERTENTIEN: Van 1—6 regele 1.05. Iedere regel meer/ 0.17a Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inca* eieren bui ton de Blad wordt 0.10 berekend. Wie, dije in Nedorlandsch-Indië leefdo en werkte, heeft nier by herhaling hooren spreken over het wenschelijjke eener papierfabriek aldaar? Geen pand ter wereld, waar de toestanden zóó gunstig/zijn voor dergelijke onderneming. Vjj,ut de grondstoffen om papier to kunnen ver- tafardigen telt men er 26 soorten, waarvan er meer dan 18 in kwistige hoeveelheid op Java zelf voor handen zijn. Bovenaan staat de alang alang, eene soort van lang en breed gras, met rokbare, zijde achtige, lange en vaste vozel, door de Fransche vakbladen aanbe volen voor liet maken van de fijnste soort papier. En van die vezel, die alang-alang, heoft men op Java on overal, op Colebes, Borneo, Sumatra, enz. een onuitputbaren voorraad, genoeg misschien om geheel Europa van grondstof voor papier te voorzien. Overal ontwaart het oog onafzienbare velden met deze soort hoog en voor de papier-industrie zoo kostbaar gras. Wat is hot waard? Wanneer liet jong is, wordt het met graagte door herten, bantings, karbouwen, enz. gegeten; maar hooger opgeschoten en tot wasdom gekomen, dient het nergens meer toe. Het wordt dan ook geregeld, waar hot dreigt de wegen onbegaanbaar te maken, in brand gestoken. Do inlander kent niet de waarde dezer, voor de papier-industrie, zoo kostbaro grassoort, er. al kende hy die ook, welk profijt zou hy er van kunnen trekken? Niemand bogeert het. Dus is deze kostbare grondstof, op ditoogenblik nog, in geheel Noderlandsch-Indië niets waard. Maar nog iets. Ieder weet, dat er eene menigte van fabrieken in Europa, ook in ons Vaderland, vooral ook in onze goede stad Leiden, met duizendon arbeiders, uitsluitend werkt om al die millioenen Javanen, Soendaneezen, Hadoereezen, Makassaren, Boeginee- zen, Alfoeren, Amboineezen, Battaks, Dajaks, At- jehneezen, houdt op zegt men 't is 0111 dui zelig te worden van kleeding te voorzion. Eilieve, mijne vrienden! Waar blyven at die af gesleten sarongs, kabaaien, hoofddoeken, slendangs, enz., lompen, welke iu Europa zooveel waard zy'n? Een iegelyk, die Indië betrad, moet het zyn op gevallen, hoeveel lompen langs de wegen en in de kampongs liggen. Zy worden eenvoudig weggewor pen of verbrand, omdat zy voor geen sterveling eenigo waarde hebben. Niemand vraagt er naar! E11 dan: er wordt in onze koloniën jaarlyks2'/2 millioen kilogram papier, ter waarde van een mil- lioen gulden, geïmporteerd. Waar blijft al dit verbruikt papier, except wat in do Ryks-archieven wordt opgeborgen? Weggeworpen Daar vindt men geene opkoopors van oud papier en lompen. Daar vormen zich geene commission, welke uit liefde tot don naaste, oud papier doen ophalen. Waarom niet? Alweder, omdat het aldaar, voor het oogenblik, tot niets nut, voor niemand eenige waarde heeft. Mij dunkt, grondstof genoeg om eene fiinke papierfabriek dag en nacht aan den gang te hou den, en dit voor de aandeelhouders, wiskunstig zeker, tot eene ware goudmijn te doen worden. Hoevelen zitten niet in zak en asscho te treuren by hunne aandeelon in Amerikaansche Wabasch en Denver-Rio Grande! En aan hoeveier borst ont snapt niet do verzuchting by het zier. der zware dividenden, welke de Deli tabak-maatschappy uit deelt: Ach! was ik zoo gelukkig een paar zulke aandoelen te bezitten? Welnu, hier kunt ga er van profiteeren! Goud, zilver, tin, steenkolenOnze koloniën zyn er ryk aan; maar zy zitten diep in den grond en ontzaglijke kapitalen zyn noodig hen aan het licht te brengen. Maar voor eene papierfabriek liggen de grond stoffen aan den weg; men behoeft ze maar op te rapen. Hier heeft men dus geene rekening te houden met weer en wind; en een slechte oogst, waar van de toekomst van zoo menigo onderneming afhangt, kan zulk eene zaak geen schade doen. Reeds meer dan twintig jaren geleden besprak de pers in Nederlandsch Indië do oprichting eener papierfabriek aldaar, en sedert is dit herhaaldelyk door mannen, die don toostand overzagen, geschied. Eindelyk nam een volkomen vertrouwbaar en degolyk man het initiatiefde heer Th. H. Pourchez, gepensionneerd kapitein van hot Oost-Indische leger. Door de Nederlandsch-Indisclie regeering is by besluit van den 24sten September 1882, No. 38, aan hem de toestemming verleend voor do oprichting eener stoom-papierfabriek op Java, en hem tevens medegedeeld dat het Nederlandsch-Indisehe gouver nement er geen bezwaar in heeft dat de chofs van de gouvernements-bureaux en andere inrichtingen scholen het bonoodigde papier by hem aanschaffen, als do qualiteit goed en de prys billijk is. Sedert heeft de heer Pourchez zich ep de hoogte gestold van de papier-fabricatie en mannon aange worven, alseen ingenieur, werktuig- en bouwkundig, een technoloog, geëxamineerd chemist, die als zoo danig in Nederland, Engeland en Frankryk is werk zaam geweest, en nog andere bokwame werklieden, volkomen op de hoogte van hot vak. Heeft eene papierfabriek in Nederlandsch Indië rodenen van bestaan? Zeer zeker! Er wordt 2'/, millioen kilogram papier ingevoerd, tor waarde van een millioen gutden. Door Nederland Helaas, neenDuitschland, Engeland, Frankryk, België en Britsch-Indie hebben te zamen het leeuwen aandeel. Nederland voert slechts 961,000 kilogram, ter waarde van ƒ390,000, in. En daarvan gebruikt het Noderlandschlndische gouvernement, gelyk blykt uit de Koloniale verslagen, voor ƒ350,000 'sjaars. Dit, vermeerderd met ruim ƒ100,000 volgens deskundigen voor courantenpapier in onze kolo niën, geeft ƒ450,000. Van deze beide leverantiën, een klein gedeelte van het papior in Indië verbruikt, is do toekomstige fabriek zeker. En wat vraagt nu de ondernemer, do heer Pour chez, om ruim en flink te kunnen werkon? Geen 10,000,000 Ameribaanscho dollars, wat men zou vragen om nog eene zylyn voor Wabasch of Erie aan te leggen, neen, slechts 'Ao gedeelte dier som, ƒ500,000 in aandoelen van ƒ1000, door par ticulieren tezamen gebracht. Door particulieren, want het geld intermediair bankiers is duur! Komt, ondernemende mannen in Leiden, laat u deze heerlyke nationalo zaak niet door Duitschers, Franschon of Chineezen ontnomen, wat anders eenmaal stellig zou gebeuren. De heer Pourchez belooft u op dogelyke gronden reeds het eerste jaar 19 procent. In het Prospectus staat do verklaring ton gunste der onderneming van mannen, door en door bekend met Indische toestanden, bekende vertegenwoordi gers der Indische maatschappy op verschillend ge bied, wier namen in Indië en Nederland met eore genoemd worden. Indien noodig, wat waarlyk jammer zou zyn, kan de heer Pourchez de helft van hot kapitaal, dat is 250,000, to Parijs krygen. De stukken ter oprichting eener Stoom-papier fabriek op Java liggen ter inzage by don onderge- teekende. Plantsoen No. 9. M. v. d. Wal. Gemengd IMie 11 ws. Uit Utrecht wordt aan het „Hb 1." geschreven, dd. 11 September: Ook hier ter stede zou heden eene vergadering van sociaal-democraten worden gehouden. Werkelyk scheen alles daartoe voorbereid, en een klein bierhuis aan den Krommen Ryn, even buiten de Tolstceg- barriëro, was bestemd voor de samenkomst. Heden (Zondag) kwamen vóór dat huis honderd tallen byeen, doch tot ongeveer halftwaalf bloven allen in eene bedaarde stemming. Enkelen gingen het bierhuis in en verlieten het weer, tot ten slotte een bezoeker binnontrad, dio van bier niets weten wilde, maar een glas Oranjebitter vorlangde. Dit kon hem niet verstrekt worden, en nu volgde het eerste tooneeltje van verwarring, waarna, naar luid van een dor verhalers, een bewoner der Oranjewyk binnenkwam en met stevige vuist allen uitdreef, die binnen waren, zoodat het lokaal toen zonder beheer was. Een gevoig hiervan was dat onophou- delyk word in- en uitgeloopen, doch tevens dat telkens iets van binnen werd uitgedragen, en zoo kwamen achtereenvolgens gevulde en leege biervaatjos, gla zen, spuitfiesschen, planken, enz., terwyl binnen het lokaal stoelen, tafels, enz. werden vernield. Dit goschioddo van halftwaalf tot halféén. Alles droeg echter meer het bewys van baldadigheid dan van bepaaldo vyandeiykheid, en het waren ook voor- namelyk groote jongens, die er zich mee bezig hielden. Te kwart over twaalven vielen de eerste slagen. De vrouw van den bierhuishouder was met een kindje op den arm de woning ingegaan, en toen nu één uit de hoop zich voor haar party stelde en haar tegen overlast beschermen wilde, kwam het in de deur tot handtastelykheden. De vrouw verliet weldra de woning woer, alles aan de wille keur des volks overlatende. In eone kast vond men socialistische geschriften. Te halféén verscheen do politie. Deze maakte schoon schip in het lokaal, en zette dit af, zoodat verder alles botrekkelyk rustig bleef en velen zelfs aftrokken. Te 2 uren echter groeide de menigto weer aan en te 3 uren stonden in een wyden omtrek van het bierhuis allo straten gevuld. Hier werd gezongen, daar gepraat, tot eindelyk in de Kerksteeg, een straatje tusschen den Krommen Ryn en de Ganssteeg, even ter zyde het bierhuis, een kreet van „Oranje boven" gesmoord werd door een stevig uitzienden gast, die van onder zyn jas een mes trok, maar nog vóór hy hiermee iets had kunnen uitrichten, gegrepen werd door burgers en agenten, evenals een tweede, die hem wilde by- springen. Beiden werden naar den politiepost aan de Tolsteegpoort overgebracht, waar zy deeriyk gehavend aankwamen. Talrijk was de massa volks, die zich op 't plein voor den politiepost verzameld had, doch van rumoer was geen sprake. Men bleef afwachten wat er verder gebeuren zou, en die spanning nam toe naarmate de avond begon te vallen. Te zes uren toch, beweerde men, zou de vergadering gehouden worden, doch de meening der politie was geheel anders. Na 7 uren is niets meer gebeurd. In den namiddag op de Mariaplaats heeft de politie nog bescherming moeten verleenen aan een paar socialisten en hetzelfde was aan den Krommen Ryn het geval. In de Elisabethstraat zyn by een tapper de ramen ingegooid, omdat daar een socialist te huis was.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5