1 Een onzer stadgenooten werd gis- termiddag op het Plantsoen aangereden door een vélocipèdist of wielrijder. De vélocipède sloeg om, de ruiter viel in de modder en de aangeredene kon zijn weg met blauwen arm vervolgen. Onhan dige vélocipèdisten moesten des Zondags hunne gevaarlijke werktuigen maar thuis laten. Nader blijkt dat noch een buurpraatje van de vrouw, noch baldadigheid van jongens, maar eenvoudig de helling van het Levendaal op dat punt oorzaak was van het te water gaan van den broodwagen, waarvan verleden week sprako was, en dat do finantiëele tegemoetkoming van de deel nemende omstanders meer dan het dubbele bedroeg van het vermelde. By den te Amsterdam gehouden wie lerwedstrijd werd in de afdeeling internationale wedstrijd voor tandems een tweede prijs gewonnen door do heeren A. L. en B. J. Couvée Jr., do laatste lid van de Loidsche wielrijdcrsclub „De Albatros." Op de heden te Valkenburg gehou den paardenmarkt waren in het geheel aan de lyn ruim vijfhonderd paarden, groot en klein, waaronder ongeveer honderd veulens en anderhalfjarigen en ruim honderd hitten. Er bevonden zich dus eigen- lijk maar driehonderd paarden. Er was weinig handel. Uit den tuin van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage steeg Zaterdag-namiddag te ruim vijf uren, onder gunsti ger weersomstandigheden dan 't zich liet aanzien, do koene luchtreiziger de heer F. L'Hoste met zijn ballon „l'Eclaireur" op, waarmede hy reeds eenige malon de Noordzee is overgestoken en die 425 meters gas houdt. Tegen het uur van opstijging kwamen vele be langstellenden. Het luchtschip dreef statig in zuid oostelijke richting weg, welke richting roods door proefballons was aangeduid. De ballon bleef ge- ruimen tijd in 't gezicht en werd weldra ook te Leiden opgemerkt. De heer L'Hoste werd bjj zijne opstijging warm toegejuicht, ook door de talrijke menigte buiten het Gebouw. Evenals bjj zyne opstijging ten vori- gen jare op het terrein van de gasfabriok, ver toonde hij zich een poosje op den rand van het mandje. L'Hoste is togen don avond neergekomen bij 'Zwammerdam. Do opstijging, welke op gisternamiddag was be paald, had wegens het ongunstige weder niet plaats tot groote teleurstelling van duizenden nieuwsgie rigen, die zich in of naby don tuin van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen bevonden. Ten gevolge van het spelen met lucifers door een paar kinderen, verbrandde den 9den dezer, des namiddags omstreeks 5 uren, eene schelf ongodorscht gerst, de opbrengst van 2 hec taren en 2000 kilo stroo, staande naby do boerdory van de wed. G. Cloy aan den Sloterweg by den Kruisweg te Haarlemmermeer. Eerst door het aan brengen van emmers water en later met behulp der spuit van Hoofddorp zyn. verdere onheilen voor komen. Het verbrande was verzekord. De Haagsche correspondent der „N. Gron. Crt." schryft in zyne wokeiyksche kroniek Eene andere Haagsche historie is ook sedert een paar weken het onderwerp van alle gesprekken. Het is een Fransch avontuur. Zekere heer M., ge huwd met mej. D., had sedert eenigen tijd eene vurige liefde opgevat voor de vriendin zyner eega Bn buurjuffer, mej. S. Hy had het jonge meisje zyn geheim niet slechts geopenbaard, maar zelfs voor atellen gedaan om te vluchten, ver weg, naar eene onbewoonde landstreek, denk ik, waar alleen vogeltjes getuigen zouden zyn van hunne zaligheid, op bergen of meren genoten. Hoe juffrouw S. er over dacht, weet ik niet, maar haar broeder, een flinke, ridderiyko jongen, te Brussel studeerende, vernam er iets van en kwam naar Den Haag om den heer M. oen duchtig pak slaag toe te dienen en hem uit zyne dweepzieke droomen tot de wer- keiykheid terug te brengen. Dit geschiedde by eene ontmoeting in onze „Witte", en er volgde eene uit daging op tot een duelde getuigen kwamen alles overeen (het waren luit. L. en Van der B. en twee Belgische officieren); het tweegevecht zou op de Limburgsch-Duitsche grens plaats hebben, waardoor het feit onstrafbaar zou worden. Maar wat gebeurde? Op den voor het duel bepaalden dag ontvangt de heer S. te Brussel een telegram, dat M. zich terug trekt en niet komt. Hy ging dus niet naar de af gesproken plaats. Maar M. en zyne getuigen waren er wèl; een derde vermoodeiyk mej. S. had, om den jongen man, die het voor de oer zyner zuster opnam, te behoeden voor het moordend staal van den verleider S. in de zonderlinge positie ge bracht van afwezig to biyven op hot appèl en zoo den schyn eener lafhartigheid op zich te laden, waarvan zyn gedrag allerminst de blyken droeg. Weldra echter helderde zich het gebeurde op, door dien do getuigen van M. op de „Witte" een proces verbaal ter lezing hadden gelegd, waarin zy con stateerden, dat S., niet verschenen zynde, in gebreke was gebleven te voldoen aan de eischen van eer en plicht. De beau röle voor den beleediger duurde niet lang. Nauwelyks was S. op do hoogte gebracht, of hy eischte een nader tweegovecht (onder over legging van het bewys dat hy was misleid), en dit duel moet nu inderdaad hebben plaats gehad. S. moet daarby, naar ik hoor, eene lichte verwonding aan het hoofd hebben bekomen. Het is intusscheu zeker dat M. veel dieper is getroffen in de schatting van allo eerlyke, zedelyke lieden! De Zaterdag-avond brengt te Rotter- dam regelmatig eene buitengewone drukte. Ook eergisteravond was dit het geval, doch eer in ver minderde dan in verhoogde mate. De politie zond aanhoudend toUm den vroognacht sterke patrouilles in alle richtingen uit, doch de rust werd nergens gestoord. Do stad heeft in alle opzichten haar ge woon aanzion hernomen. Op de Kruiskade is nog een man op aanwyzing van een burger gearresteerd, die in de Batavierstraat by een barbier eene ruit had ingeslagen. Ook te Kralingen verkeerde men Vrydag in groote spanning. Vroeg in den morgen werd het gerucht verspreid, dat do oproerige benden uit Rotterdam ook een bezoek zouden komen brengen by eenige te Kralingen wonende sociaal-democraten; althans zy hadden een schryven ontvangen, waarin zy met dat bozoek worden bedreigd. Een sociaal-democraat kwam by de politie verzoeken om bescherming van zyne woning. Tot de maatregelen, op last van den burgemeester genomen, behoorde, dat reeds vroeg in den avond die gedeelten van straten, waar de socialisten wonen, door de politie werden bewaakt. Voorts was een peloton mariniers van de „Anna Paulowna" gerequireerd om onmiddellyk op zyn bevel gereed te zyn de politie in de handhaving der orde behulpzaam te wezen. Op de afgezette punten der gemeente hebben echter de benden zich niet vertoond, maar wel zyn zy eene andere richting uitgegaan, nl. naar de Vlietkade, waar zy van verschillende woningen de ruiten stuk sloegen. De bewoners aldaar, mannen zoowel als vrouwen en kinderen, wapenden zich met stokken, tangen en poken, doch, daar de rustver stoorders zich spoedig verwyderden, kwam het tot geene botsing. Verdere ongeregeldheden zyn er niet voorgevallen Evenzoo werden de wanordeiykheden op de Slaak- en Vlietkade Zaterdag-avond niet herhaald. De burgemeester van Kralingen had daar toen een politiemacht geplaatst. In den loop van den dag stak een sociaal-demo craat uit zyne woning op de Slaakkade de roode vlag, hetgeen gepaard ging met dreigementen tegen de anti-socialisten. De man werd door do politie per rijtuig voorloopig naar het politie-bureel aan de Meermanstraat overgebracht. Aldus meldt de „N. R. Crt." in hare beide laatste nommers. Als een paar staaltjes hoe brutaal het volk op het laatst te werk ging, meldt de „Maasb." dat in do Zandstraat eon aldaar wonend socialist, die, naar men verzekerde, een bestuurslid is der Rotterdam- sche afdeeling, van de derde verdieping gehaalden toen op straat mishandeld werd, terwyi boven in zyne woning alles werd kort en klein geslagen. Ook in de Goudsche straat deed men met een socialist hetzelfde; deze liet men op straat het „Wien Neerlandsch bloed" enz. zingen. Boven werd niet alleen alles vernield wat breekbaar was, maar zelfs ook de tyken der bedden opengesneden. Zeer gevaarlyk is het thans rood te dragenzoo werd in de Kipstraat eene vrouw, die een kind op den arm had, dat een rood doekje om had, door oen troep jongens lastig gevallendezen waren niet eer tevreden voordat de vrouw het doekje had af gedaan en „Oranje boven!" had geroepen. In de étalagekast van een manufactuurwinkel in de Hoogstraat waren toevalligerwyze nog veel roode stoffen geëtaleerd. Dit trok de aandacht van oen troep volksdadelyk werd de winkelier gesommeerd al het rood uit zyne kasten te nemen. Naar men verneemt, is de commissaris des Ivonings in dit gewest te Rotterdam geweest en heeft hy met den burgemeester eene conferentie gehad naar aanleiding der jongste ongeregeldheden Uit Rotterdam wordt aan het „Utr. Db." gemeld dat men zich buitenaf onmogelyk een denkbeeld kan maken van de in de stad aangerichte verwoes tingen. Niet alleen zyn van honderden huizen in verschillende buurten de vensterruiten verbrijzeld, maar in de woningen, winkeltjes en herbergen van sommige socialisten is ook vanbinnen alles kort en klein geslagen. Het „Rott. Nbl." meldt dat ook gisteren, Zondag avond, vele patrouilles van politie-agenten de stad doorkruisten, doch dat krachtig optreden slechts by hooge zeldzaamheid noodzakelyk was. Zoo moest de politie gisteravond omstreeks halfnegen op de Hoogstraat een zingenden on tierenden troep eondryven. Yan baldadigheden word niets meer vernamen dan op gewone avonden. Toch vermeldt het blad nog enkele feiten De socialist uit do vernielde tappery in d^e Goud sche Wagenstraat, die het publiek meermal en tartte en onder meer hoogst ongepaste uitdr- akkingen, ook de woorden geuit zou hebben: „ïf\ zou wel eens Oranje bloed willen drinkon!" en® aoor deze houding de woede van het volk zooze er opwekte dat hy een stukje van een oor moef^ verliezen en eene kleine schram achter het oor «bekwam, is, volgens hot algemeen gerucht, ovorlfe,6den. Daar toe waren de toegebrachte verwondingen" echter van al te weinig beteekenis. Hy is springlevend t. >n bevindt zich in Den Haag. \i Een ander socialist heeft door een groot p'ts^ik, kaat aan zyne woning bekend gemaakt dat hy „verhuisd" is. Nog een ander heeft zich, veilig heidshalve, naar Amsterdam begeven. Het moet deze socialist zyn, die, om zyne eigen woning en huisraad te redden, aan de anti-socialisten eene I jst heeft verstrekt, waarop hy de adressen van vele leden der Rotterdamsche afdeeling van den sociaal-democratischen bond had geschreven. In het „Volkskoffiehuis" op de Binnenrotte heeft men geen ledeniyst gevonden. By een socialist, die door de politie tegen de woede van het volk beschermd moest worden, vond men in den broekzak een dolk ter lengte van 3 decimeter. De Passage werd gisteravond voor het publiek geheel gesloten. Domela Nieuwenhuis vertrekt naar Zwitserland, „tot herstel van gezondheid." Op de Vondelkade te Amsterdam is een man door zyne minnende gade door eene glasruit op straat geworpen. De geworpene be kwam luttel letsel. Op de Palmgracht aldaar viel heden een driejarig kind drie hoog uit het venster op straat. De kleine was dadelyk dood. De vrouw, van wie onlangs uit Haarlem werd gemeld, dat zy haren man had verlaten met medeneming van 4000 en naar Amerika zou zyn gegaan, heeft het, waarschyniyk door de verre reis afgeschrikt, niet verder gebracht dan Breda. Het gold, door haar medegenomen, bedraagt onge veer ƒ2000. Te Waarder, by Woerden, brak brand uit op de in dit jaar nieuw gebouwde hofstede van D. De Bruyn Hz. Binnen een uur tyds waren hof stede, schuur, inboedel en hooiberg verbrand. Do eigenaar en zyne vrouw hebben zich slechts met moeite door do ramen kunnen redden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Naar de „M. C." verneemt, is door den minister van oorlog, ten gevolgo van de bekende zaak, het contract voor de levering van vleesch aan het garnizoen te Middelburg met den slager J. Leyne verbroken. Aan het „Petit Journal" van 9 Sept. wordt uit Rue (dep. Somme) onder dagteekening van 6 Septembor gemeld dat by Saint-Quentin uit zee is opgehaald het lyk eener vrouw, dat in ver ren staat van ontbinding verkeerde, zóó zelfs dat het hoofd ontbrak. Op het lyk werd gevonden een gouden horloge met ketting, dragende op het cuvet No. 8313, Roelof Citroen, Amsterdam. Het horloge is werkelyk in het magazyn van die firma Kalverstraat gekocht op 23 April 1880, en ook de naam van den kooper is aldaar bekend. Vermoedelyk behoorde de verongelukte tot de passagiers van de „Victoria", welke onlangs is vergaan. CORRESPONDENTIE. Een paar ingezonden stukken moesten tot een volgend nommer blyven liggen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2