DAGBLAD. ft3458. IS September A0. 1887. feit nummer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 12 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 waanden1.10. Sftnnco per port1.40. f>r.r.onderlök© Nommere0.06. Iru tegenspraak mot de hoogst ongunstige be richten van sommige dagbladen kunnen we melden dat de gezondheidstoestand van den heer O. baron Van \Wassenaer Van Catwijck steeds vooruitgaande is e/n dat de dagelyksche wandelingen hom veel goecj doen. z- Bij do heden gehouden openbare verkooping van '-£kes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 35, ƒ18, ƒ3.80 en ƒ1.85; de laagste 35, ƒ18, ƒ3.70 en 1.85. Voor de meer dan 340 vacante predikants- plaatson bij do Ned.-Horv. Kerk zijn thans slechts 7 canlidaten beroepbaar, en wel de heeren J. C. Ruys te Amsterdam, H. Pos te Utrecht, J. Z. Schuu.uians Stekhoven te Groningen, J. P. Hattink te Harderwijk, C. J. A. Bosch to Leiden en C. Plug en J. Van Dijk te Utrecht. Prof. Mannstitdt blijft tot hot laatst der maand de concerten in hot Kurhaus dirigoeren. Het Phii- haryionisch orkest zal 1 Oct. onder leiding van Gustav Kogel te Leiden een concert geven, dan nog waarschijnlijk te Amsterdam en Arnhem optreden en den 5den of 6den te Berlijn zijne werkzaam heden beginnen. Zaterdag avond werd in de residentie eene eigenaardige tentoonstelling geopend. Hot bestuur van do afdeeling 's-Gravenhage der Voreeniging tot bevordering van handel en fabrieksnijverheid noodigde, bij monde van den heer Van der Kemp, zijn voorzitter, inzenders en genoodigden uit tot een eerste bezoek aan de zalen van een nieuw ge bouw in do Kazernestraat aldaar door de gemeente gesticht om er de bureaux der administratie en publi ':e verlichting der gemeente-gasfabriek te ves tigen. Alvorens dit gebouw in gebruik wordt ge nomen, hoeft genoemde Vereeniging aldaar met de krachtige hulp van den directeur, den heer Kras, der genoemde gasfabriek, eene tentoonstelling ver zameld van ja bijna alles wat op de toepassing van lichtgas voor alle doeleinden thans wordt ver vaardigd. Men vindt er doelmatig vereenigd in zalen verlichting, verwarming, beweegkracht en spijsbereiding door gas op eene uitgebreide schaal. Zyn onze lezers door het magazijn in de Pieters- kerk-Koorsteeg alhier thans geene vreemdelingen meer op dit gebied, een bezoek aldaar zal hunne overtuiging bevestigen dat er in den laatston tijd op dit gebied eene uitbreiding enjvordering heeft plaats gehad, waarvan men zich tot heden slechts eene beperkte voorstelling kon vormen. Wy raden een ieder, zoowel particulier als klein en groot indus trieel met zijne dames ten zeerste aan deze gele genheid zoowel des daags als des avonds niet te verzuimen. Men vergete ook vooral niet de photo- metorkamer te bezoeken, waar men de toestellen kan vinden, welke de denkbeelden over kaarsen en lichtsterkte aanschouwelijk ieeren verhelderen. De tentoonstelling is gedurende de maand Sept. dagoliiks geopend tegen entrée van 25 ets., enkele dagen ad 50 ets. Zy, die het gas hier ter stede reods voor andere doeleinden dan verlichting toe passen, vinden er ruime keuze tot aanschaffing van het doelmatigste, waarover zjj, thuisgekomon, zeer zeker den directeur onzer gasfabriek kunnen raad plegen. Het programma voor de opening der zitting van de Staten-Generaal door Z. M. den Koning op Maandag 19 dezer, is vastgesteld overeenkomstig do daarvoor geldige gebruiken. Des middags te twaalf uren zullen de leden der Staten-Generaal zich begeven naar de zaal, bestemd voor do zittingen van de Tweede Kamer, en zich in eeno algemeer.o vergadering veroenigon, onder feze föourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fépn- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE» Ytn 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere lettere neer plAateruimte. Voor het incea- eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. voorzitting van den door Z. M. den Koning be noemden president van do Eerste Kamer. De ministers, hoofden van ministeriëele departemonten, de kan selier der Orden en de leden van den Raad van State zullen zich des namiddags te één uur mede in die zaal vereenigen. Z. M. de Koning zal te één uur met den gabruikel ijken stoet van het Paleis afrijdon. Men meldt uit Den Haag aan de „Zw. Crt." dat tot burgemeester van Don Haag aan den Koning is voorgedragen mr. W. K. baron Yan Dedom, af gevaardigde tor Tweede Kamer voor Hoorn. Jhr. mr. De Stuers, buitengewoon gezant on gevolmachtigd minister van Z. M. te Parjjs, is in de residentie aangekomen. De minister van oorlog, generaal Weitzel, die sinds eenige weken wegens rheumatisch lijden te Aken vertoefde, wordt dezer dagen terugverwacht. De badkuur heeft evenwel, naar de „Zw. Crt." vernam, slechts gedeeltelijk de gunstige gevolgen, welke men van haar verwachtte, opgeleverd. In do afgeloopen week slaagden bij het nota rieel staatsexamon, voor het eerste gedeelte, de heer H. G. Van Nouhuys te Oudshoorn a/d Rijn, en voor hot tweede gedeelte, de heer F. L. G. d'Aumerie te Leiden. Bjj de Nod.-Herv. gemeente zijn beroepen: naar Hijkersmilde c. a. ds. J. Yan Walsem te Alfen a/d Rijnnaar Oudewater en Schiedam ds. J. Wildeboor Jzn. te Benthuizen; naar Schipluiden ds. D. A. Van Hazelen te Zoeterwoude; naar Gouda ds. J. H. Gunning to Bonnebroek. Bedankt heeft voor Oostburg ds. D. A. Van Hazelen te Zoeterwoude. Aangenomen heeft het beroep naar Denekamp ds. N. Jolles te Noordwijkerhout. Tot wethouder der gemeente Rynsburg is her benoemd de hoer G. Van der Perk. Bij de landbouwtG"/""nst0lling te Hoorn wer den o. a. nog bokroonc.met een tweeden prijs voor jongo paarden, geboren in 1885, R. Knyff Jr. te Voorschoten; met eeno eervolle vermelding C. Zwa nenburg te Bodegrave, voor pinkstioron, geboren in 1886; met eene eervolle vermelding P. Mantel te Haarlemmermeer, voor een toom biggen, minsters 6 stuks, niet ouder dan 8 weken; met een lsten prijs E. Zirkzee te Koudekerk a/d. R(jn, voor twee stuks vette schapen, en met eene eervolle vermelding P. Bier te Haarlemmermeer voor tien schapen, niet gevraagd bij het programma. Mr. M. J. Pijnappel te Amsterdam heeft zijne herbenoeming tot lid der Eerste Kamer niet aanvaard. Naar hij aan het „Hbl". med)deelt, heeft hy bedankt, „omdat hjj bij de twoeie lozing noch vóór de additioneele artikelen zou kunnen stemmen zonder zijne eigen overtuiging goweld aan te doen, noch daartegen, zonder in strijd te handolen met do gebleken zienswijze van de meerderheid der Provinciale Staten." De Prov. Staten van Noord-Holland zullen nu wederom in buitengewone vergadering moeten bijeen komen, om een lid der Eerste Kamer te kiezeri. Naar men vernoemt, z(jn prof. C. A. Pekel haring en dr. C. Winckler, op do terugreis uit Indië, Zaterdag per stoomboot „Prinses Amalia" te Marseille aangekomen en van daar naar Parijs vertrokken. De hoogleeraar en zjjn adsistent kun- non binnenkort in hot vaderland terugverwacht worden. Aanstaanden Woensdag geeft do ministor van buitenlandsche zaken ter eere van den groothertog van Sakten Weimar oen gastmaaltijd. Het jongste nummer van „Eigon Haard" be vat een vijftal toekeningen van het uit- en inwen dige van het huis „Ter Horst" order Wassenaar, naar de natuur geteekend door den heer Schipperus met bijschrift van den heer Craandijk. Men schrijft aan het „Nbl. v. Ned." In de militaire kringen heeft het algemeen de aandacht getrokken, dat de luit.-generaal P. G. J. Van der Sclirieck dezer dagen voor de zooveelste maal non-actief is geweest, in plaats dat men aan dien opperofficier „pensioen" heeft verleend. Do generaal is sedert jaren lid van do Tweede Kamer en 75 jaren oud. Er zal dus op zyne diensten in het leger wel niet meer gerekend kunnen worden. In het belang van de schatkist had men zeker van den minister van oorlog mogen verwachten, dat hy tot pensionneering voorgedragen zoude zijn- Alle inzendingen op de Nationale Meubelten toonstelling te Rotterdam zyn ingekomen, zoodat thans de tentoonstelling compleet is. De betrekking van architect en opzichter van publieke werken in do Transvaal is, naar „De Volksstem" van Pretoria vernam, aangeboden aan don heer Wiorda, een gunstig in Nederland bekend ingenieur, die het aanbod aangenomen heeft en over eenige maanden verwacht kan worden. Do heer J. F. W. H. d'Engelbronner, oud hoofdambtenaar der Holl. Spoorwegmaatschappij, is te 's-Hage in den ouderdom van 63 jaren overleden. Naar men aan de „N. R. Crt." mededeelt, heeft de minister van oorlog besloten, voorloopig nog goene driejarige paarden voor het leger aan te schaffen. Zooals bekend is, bestond hiertoe het voornemen en waren hot vorige jaar reeds gelden op de begrooting toegestaan. Het bekende work van Pierre Loti, „Pêcheurs d'Islande", is tot eene opora omgewekt, waartoe de Fransche componist Massenet bozig is de muziek te schryvon. In de Grooto Opera te Parys wordt het stuk voor de eerete maal nog in dit jaar op gevoerd. Portcf Het stoomschip „Prinses Marie", van Amster dam naar Batavia, vertrok van Suez 12 Sept.de „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 11 Sept. Dover; de „Oranje Nassau", van Suriname naar Amsterdam, is 10 Sept. te Havre aangekomen. Z. M. heeft benoemd tot betaalmeester te Rotterdam, mr. D. De Jongh Van Polsbroek, thans betaalmeester te Zwolle. Goiueng;d Nieuws. Hedenmorgen vertrokken de mili- ciens der lichting 1886 van het 4de rog. infanterie onder behoorlyk geleide naar hunne liaardstoden- De bedryvigheid, welke dezer dagen in de inf.-kazerne heerscht, laat zich dan ook best bogrypen, te meer daar morgen de miliciens voor herlialings-oefenin- gen onder de wapenen, hun voorbeeld volgen. Op het Schuttersveld alhier had gisteren een match plaats tusschen do Rotterdam- sche crickotclub „Victoria" en de Leidsche cricket club „Sixteen", waaruit de laatste zegevierend te voorschyn trad. „Victoria" behaalde 51 punten, terwyl „Sixteen" er 91 verkreeg. Ofschoon het ledental der 3-Octo- ber-veroeniging byzonder groot is, blyven niettemin extra-giften voor de a. s. feestviering natuurlyk zeer welkom. Dat wist de onbekende ook wel, die der vereeniging reeds eeno hoeveelheid rijst aanbood. Was het geschenk al reeds royaal, de zetter deed het in het bericht van het vorig nommer nog over treffen. Hy maakte van de 300 kilogrammen: 300 hectoliter. Driohonderd pond ryst is al heel aardig. De commissie zou misschien mot de 300 mud niet oens raad geweten hebben om ze te bergen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1