LEIDSüïï DAGBLAD. N°. 8455. 3JEaa.ra.cIa «2; IS ^epteiiaTbci" Al 1887. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlek© Nommere0.06. Qezt iQoaraat wordt dagelijks, met uitzondering ran &on- en Rustdagen, uitgegeten. PRIJS DER ADTERTENTTEN: Vu 1S regel. 1.05. Iedere regel meer/0.17^. Grootere lettere M»r pl&atsniimt-e. Voor het inc.»- ie«rea buiten de eted wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Inde afgeloopen week ishierter stede aangegeven één geval van mazelen. Boven dien Hvara één sterfgeval aan diphtheritis voor. Ali.oewel het gisteravond in R o t- terdan niet zoo woelig was als den vorigen avond, ■was <- toch veel volk op de been, meerendeels nieuwgieren, zegt de „N. R. C.", doch er hadden zich ijeds in den laten namiddag weder benden gevorid, uit kinderen bestaande, die, vaderlandlie vende of anti-socialistische liederen zingende, de stad aiie richtingen doortrokken. Evenals den voriên avond sloten zich aan die kinderen later Sn aantal opgeschoten knapen en ettelijke volwas- senen aan. Be politie had echter harerzijds hare patrouilles reeds in den vooravond uitgezonden. Overal, waar de benden op die patrouilles stuitten, werden zij uiteengedreven zonder dat daardoor eene ernstige botsing ontstond. Als men niet op aan maning uiteenging, dan deed de politie eene charge. Dit alles heeft echter niet kunnen beletten, dat hier en daar steenworpen op huizen werden gericht. Daardoor zijn op verschillende plaatsen weder glas ruiten verbrijzeld, o. a. in den spekslagerswinkel vóór aan den Stationsweg, in een ijzerwinkel aan de Kruiskade, in een groentenwihkel aan den hoek van de Tuindersdwarsstraat, in twee huizen aan de Ammanstraat (waarvan vooral het eene zwaar heeft geleden), in een huis aan de Van-Oldenbar- neveldstraat, in een huis aan het Yisschersdijk, in den kofferwinkel in de Hoofdsteeg, enz. In verge lijking met den vorigen dag was de aangerichte schade echter van veel minder beteekenis. Tegen middernacht had de stad haar gewoon aanzien hernomen. In den laten avond had eene vechtpartij plaats aan den Binnenweg, waar de in het hofje Lam- metjesgroen wonende socialisten werden aangevallen. Tot ernstige gevolgen voor eene der beide partijen heeft dit gelukkig niet geleid. Minder goed is er de kastelein afgekomen van de tapperij aan de Goudsche "Wagenstraat, welke Donderdag-avond werd verwoest. De tapper, een socialist, had zich op straat gewaagd, werd herkend en terstond aangerand. Hy nam de vlucht, werd achterhaald en ontving door een steenworp eene nogal ernstige verwonding aan het hoofd. Door tusschenkomst van de politie is hij voor verder ongeval gevrijwaard. Gisteravond is door de politie in bewaring ge steld een jongeling, die op heeterdaad betrapt werd terwijl hy bezig was eene glasruit van eon pand in de Nieuwe Kerkstraat te verbrijzelen. Werkelijk schijnt men in het verwoeste Volks, koffiehuis eene lijst van socialisten-namen gevonden te hebben, waardoor de meesten bekend geworden zijn. Zoo werd Donderdag avond ook een hoeden- makertje bezocht, die er in slaagde zijn bestokers te overtuigen dat zij ongelijk hadden. Hjj was geen socialist en bewees zulks door driemaal„Weg met de socialen, leve Willem III1" te roepen. Men schijnt echter zijne gevoelens niet vertrouwd te hebben, want later op den avond werd zijn huis vernield. Er bleef geen stuk in den winkel heel. Bij een smid in de Brandsteeg, die als een socia list werd gebrandmerkt, werd eerst diens smederij leeggedragen en daarna diens woning, een paar huizen verder gelogen. In de Schiestraat werd met eene nauwkeurig heid, eener betere zaak waardig, perceel No. 16 opgezocht, omdat dit was aangewezen ook als de woning van een socialist. Nadat men het bedoelde i perceel gevonden had, waren daarvan in een oog. wenk de ruiten met steenen ingeworpen. Bij den heer Zizow op de Binnenrotte werden de spiegelruiten verbrijzeld, naar het heet" omdat h(j, uit menschlievendheid, den vorigen avond een paar socialisten eene schuilplaats had verleend Dat in den sigarenwinkel van den heer Weinthal eene ruit ter waarde van f 300 is verbryzeld, komt daardoor, omdat men in de meening verkeerde dat daarboven een socialist woonde; deze was echter reeds sedert primo Mei verhuisd. Voor het „Café Boneski" gekomen, werden de bezoekers daarvan gesommeerd om de hoeden voor de vlag, welke men ronddroeg, af te nemen. Toen men daaraan niet dadelyk voldeed, werden een paar steenen naar binnen geworpen. Een paar vergissingen in de huisnummers waren oorzaak, dat in de Eendrachtstraat eenige huizen werden aangevallen, waar geene socialisten zich be« vonden. Toen de vergissing werd bemerkt, trok men verder. By het afzetten van de Binnenrotte werd eene halve kruik uit de menigte op de politie geworpen. Zy trof den hoed van den inspecteur Bolle, zoodat het hoofddeksel geheel in elkaar lag, doch bracht verder geen onheil aan den politie-man toe. Telegrammen. LONDEN, 9 September. Het Hoogerhuis heeft by derde lezing goedgekeurd: lo. het ontwerp tot regeling van den arbeid in de mynen2o. het wetsvoorstel, waarbij het verkrygen van klein grondbezit voor de boeren wordt vergemakkelykt. LONDEN, 10 September. Volgens de laatste be richten werden by de botsing tusschen het volk en de politie te Mitchelstown 150 burgers en 50 politie agenten gewond. Door het vuur der politie werden ook nog andere personen gewond, dieniet aan den stryd deelnamen, o. a. een advocaat en een geestelijke. De soldaten veegden de straten schoon. De begrooting voor Indié sluit vermoedelyk met een tekort van 5,000,000 rupyen. PARIJS, 10 September. Aan het „Journal des Débats" wordt uit Bucharest gemeld Men spreekt hier in diplomatieke kringen veel over de vijandige houding, welke de gewezen minis ter Natchewitch openlyk tegenover den prins van Coburg aanneemt, omdat hij hem voor Stambuloff heeft opgeofferd. Naar men zegt, verklaarde Natche witch aan zyno aanhangers, dat hy er berouw over had den prins naar Bulgarye gebracht te hebben, daar deze noch menschen noch hunne diensten weet te waardeeren. CASTELNAUDARY, 10 September. Generaal Fer- ron, de minister van oorlog, vertoeft hier tot inspec tie van het gemobiliseerde legercorps. By die gele genheid hield de minister eene toespraak, waarin hy hulde bracht aan het 17de legercorps en zyn dapperen bevelhebber. De proef, door dit legercorps afgelegd, heeft by de Kamer en het volk niet den minsten twyfel overgelaten, en deze twyfel gaf voor Frankryk aanleiding tot een gevoel van zwakheid. Zoolang ik minister ben zegt do generaal Ferron zal ik niets verzuimen wat kan verhin deren, dat eenige twyfel in het binnenland of het buitenland, kunne onstaan, betreffende Frar.kryks weerbaarheid. Uit deze mobilisatie is ook gebleken de vaderlandlievende yver der burgerlyke ambte naren en de toewyding der plattelandsbevolking, op wie men nooit tevorgeefs een beroep doet, indien het belang van het vaderland op hot spel staat, maar vooral ook bleek de groote bekwaamheid der direc teuren van onze spoorwegen. „De volksvertegenwoordiging en het volk hadden behoefte aan eene proefneming, wolke den laatsten twyfel zou kunnen wegnemen. Deze proef is nu go- nomen. Op my, als minister, rust nu de taak de onvolmaaktheden te' verbeteren, welke by deze mo bilisatie aan het licht zijn gekomen, en ik zal dit niet verzuimen. BERLIJN, 10 September. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" zegt, dat de Duitsche regeo- ring nog geene berichten heeft ontvangen over hetgeen is voorgevallen op het eiland Samoa. Het Duitsche eskader had de opdracht ontvangen satisfactie te eischen wegens de diefstallen op de plantages en de beleedigingen, den keizer en de burgers van het Duitsche ryk, die den verjaardag des keizers vierden, aangedaan. Vermoedelyk is toen de militaire macht opgetreden, nadat koning Malitoa de gevraagde genoegdoening of schadeloos stelling heeft geweigerd. De buitenlandsche betrekkingen van Samoa, op welk eiland Duitschland, Engeland en Amerika go- lyke rechten hebben, worden door het optreden der Duitsche troepen natuurlijk niet aangetast en blij ven geheel dezelfde. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! In het Leidsch Dagblad van heden komt een bericht voor, dat wel eenige rectificatie behoeft. Volgens bedoeld bericht zou de anti-revolutionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier besloten hebben de heeren Van "Wassenaer Van Catwyck en Donner wederom candidaat te stellen, nadat die heeren verklaard hebben, dat zy vcór de Grondwetsherziening stemmen zullen en nadat de Kiesvereeniging de verzekering heeft ontvangen, dat zy by de herstemming op den steun der liberalen kan rekenen. Hoe de berichtgever aan dit bericht komt, be- gryp ik niet. Eene vergadering van de Kiesvereeniging heeft nog niet plaats gehad. Die zal eerst heden gehou den worden. Eene verklaring dat onze candidaten voor de Grondwetsvoorstellen stemmen zullen, is niet ge vraagd en ook niet afgelegd omdat de Kies vereeniging, toen zy die heeren candidaat stelde, wist, dat zy vóór de Grondwetsherziening waren. En hoe men kan beweren, dat „de wetenschap, dat by de herstemming de steun der liberalen ver zekerd is," als motief zou gegolden hebben om beide heeren opnieuw candidaat te stellen, begrijp ik niet. In de eerste plaats heeft „Nederland en Oranje" die „wetenschap" niet. Alleen weet zij en zy is daar volstrekt niet onverschillig onder dat den liberalen in overweging gegeven is op onze candidaten te stemmen. Maar in de tweede plaats zou „Nederland en Oranje" ook al wist zy het tegendeel, niet anders kunnen en mogen handelen dan de beide heeren opnieuw candidaat te stellen. Hare eer en die harer candidaten zou daarmee gemoeid zyn. U dankzeggende voor de plaatsing dezer regelen, heb ik de eer te zyn, Leiden, Uw. Dw. Dn. 10 Sept. 1887. F. Uittenbroek, Secretaris van Nederland en Oranje [Het hier bedoelde bericht is door ons, evenals door eenige andere bladen, overgenomen uit de „N. Rott. Crt.", waartoe wy ons wel genoopt zagen, omdat bovengenoemde vereeniging tot nog toe de gewoonto had ons omtrent de op hare vergadering genomen besluiten wat de gestelde candidaten bo- treft en welke toch steeds op andere wyze bekend worden, niets mede te deelen. Red I Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: westenwind.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5