N\ 8455. A0. 1887. f) 0 T yt Bit in inner bestaat uit Brio Bladen. Het Kohier der inkomstenbelasting. Leiden, 10 September. f>;Vx» - - - J r." \J V,«.r»Vt; 'V I 8'.-' '- ,r i,. A. FRJ3S DEZSB COUP.ANT: Yoo? Leiden per S maanden1.10. STraneo per poafc1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. <§eze fionraat wordi degiltjks, ast ailzor.dirisg ras fècn- en gesstdagsa, nitgegersn. PRIJ3 DEB ADVERTENTTEN: Van 1regela f 1.05. Iedere regel meer/0.17$. Grootere lettera naar plaatsruimte. Voor hei mc*e- eeeren bwiten ck> stad wordt 0.10 berekend. jfoor korton tyd verscheen het Kohier over 1887 inl druk. Terstond zette ik mij aan den arbeid om dit; als do vorigen te bewerken, hetgeen zeker een tijjdroovende en omslachtige arbeid is. Doch dezen geproost ik my gaarne omdat hy de grondslag wordt eeerer rooks van berekeningen, welke voor onze sociale toestanden niet zonder beteekenis zijn en lan ook by beschouwingen over belastingen, kies recht en andere maatschappelijke belangen reeds dienst hebben gedaan. Hot is hier de plaats niet om in bijzondorheden •ver deze kohieren uit te weiden, noch om al de berekeningen mee te deelen, welke daarop zijn ge bouwd. Slechts wensch ik hier de aandacht te vestigen op een verschijnsel, dat duidelijk uit de bewerking der laatste kohieren spreekt en voor onze gemeente van het grootst gewicht is. Daartoe zal ik eerst eenige gegevens meedeelen, welke uit de kohieren der vijf laatste jaren z(jn afgeleid vantal nan s'»""- j beslagenen. Som hunner Inkomens. Percentage der belasting. Totaal bedrag vanhetkohier. 1883 5652 8,098,995 2.60 ƒ147,269.86 1884 5589 7,922,059 2.40 „134,412.68 1885 5683 7,963,538 2.60 .,144,301.22 1886 5638 7,776,490 2.60 „139,852.21 1887 5658 7,715,182 1 2.98 „157.341.01 Terwijl dus het aantal aangeslagenon, niet tegenstaande da toeneming der bevolking, slechts weinig verandert, zien wij hun gezamenlijk inkomen in de laatste jaren belangrijk dalen. De porcentage der belasting neemt daarentegen toe terwijl de "opbrengst haar maximum heeft bereikt. Nu wordt bij allo officiëele en niet officiëele gelegenheden beweerd dat onze gemeente voortdurend in bloei toeneemt, en alle rechtgeaarde burgers nemen gaarne die. vorklaring aan. Doch deze cijfers spreken haar wel eonigszins tegen. De achteruitgang in het ge zamenlijk inkomen is niet het gevolg van het vertrek oenigor aanzienlijken, want mijne bewer king, - welke ik hier tot m(jne spijt wegens hare uitvoerigheid niet kan opnemen leert dat hy zich juist in de middelklassen het sterkst doet go voelen. Moge deze opmerking niet vergeefsch zyn en in aanmerking worde genomen by de behande ling der begrooting, opdat de last door de inkom stenbelasting op de burgery gelegd niet zwaarder drukke, dan noodig is. Want eene uitzetting der uitgaven kan alleen gerechtvaardigd worden door toenemende welvaart, welke zich het eerst en duidelykst openbaart in het gezameniyk jaariyksch inkomen dor burgery. Waar dit, zooals hier, niet toeneemt, maar eer teruggaat, moet met nadruk op beperking worden aangedrongen. Leiden, 9 Sept. 1887. P. Van Geer. De Ccnieente-foegrootlng voor 1888 geeft, wat de uitgaven betreft, aanleiding om er nog het volgende aan te ontleenen: Voor het onderhoud van pompen en riolen wordt geraamd 8680 tegen ƒ7830 voor 1887. Daaronder is begrepen het onderhoud van riolen onder eigen beheer ƒ4000, voor noodzakelyke herstellingen aan het gewelf der Langebrug ƒ500, voor het diepen en schoonmaken van de Langebrug 400 en voor vernieuwing der omkasting van eenige urinoirs ƒ300. Als buitengewone werken worden voorgesteld het plaatson van houten burries langs de gemet selde wallen aan den Ouden Singel ƒ550, het plaatsen van een schuin hoofd by de Warmonder- brug en van nieuwe stootpalen ƒ1200, voor diep- werken door vier werklieden gedurende 35 weken ƒ1400, het voortzetten van het uitdiepen van onge veer 2000 kubieke meters grond in de Uitersto en Langegrachten ƒ1600, het vernieuwen van de schooling tusschen do Utrechtschebrug aan den Singel bij het Broederpad ƒ2000 en het wegbreken van metselwerk in den Zoetorwoudsen Singel ƒ1000, te zamen 7750. De geheele post voor het onderhoud van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken is door een en ander uitge trokken op ƒ12,600, tegen ƒ10,650 voor het loopende jaar. Voor het aanschaffen van eono ballastpraam en eene groote schouw wordt ƒ900 aangevraagd. De post voor het loopende jaar ad ƒ2420 tot hot verstrekken van en aanleg voor duinwater is onveranderd gebleven. Do rentegarantie ad 5 pet. van het kapitaal van ƒ450,000 tot aanleg en exploitatie van de duinwater leiding bedraagt ƒ22,500. Voor 1888 wordt echter evenmin als voor 1887 eene bydrago meer noodig geacht, ten gevolge van de toeneming van hot aantat contracten, terwyl op deze begrooting een bedrag van ƒ7000 als aandeel dor gemeente inde winst kan worden uitgetrokken. Plet stelsel Liornur, tot reiniging van riolen, eischt weer evenals het loopende jaar, ƒ1760, als: arbeidsloon van oun machinist cn eon helper ƒ1010, brandstoffen voor hot stoomwerktuig 250, onder houd van liet tapgebouw, het stoomwerktuig en wat verder daarby behoort 470. Voor het dempen van grachten worden thans geene voorstellon ingediend, zoodat het desbetref fende artikel op de begrooting nihil te uitgetrokken. In het volgende hoofdstuk worden als buitenge wone posten voorgesteld verbetering der ventilatie, verlichting en verwarming van de groote zaal dor Gehoorzaal ƒ1600, herstelling van de vestingmuren van don Burg 500, herstelling van do vloerenen zolders der Stadstimmerwerf 1100, herstelling van de verhuurde huisjes in het Elisabethshof 500, kosten van verlichting van het Stedeiyk Museum en de Stadstimmerwerf ƒ225. Er wordt voorgesteld den post van het loopende jaar ad ƒ17,900 voor de dag- en weekgelden enz der werklieden en bedienden in dienst der gemeente te verhoogen mot ƒ1400 en wel lo. tot aanstelling van oen vierden timmerman op 500, daar het werk niet geregeld kan verricht worden by gebrek aan personeel, 2o. tot verhooging van het loon der drie timmerlieden, die thans 7.50 per week ge nieten on zelf voor hun gereedschap moeten zorgen, terwyl de smeden ƒ10 ontvangen en gereedschap der gemeente gebruiken, zoodat voor deze vorlioo- ging 400 noodig is, en 3o. tot verhooging van do beschikbare som voor overtyd na de ervaring der laatsto jaron ƒ500. Hot geheele, artikel bedraagt dan, met inbegrip der kosten voor teekonwerk, ƒ19.800. Wordt vervolgd.) Werd de commissie dor 3-October-Verceniging verleden jaar aangenaam verrast door eene gift van krentenbollen en haring, ook dit jaar blyven de surprisos niet uit. Als anoniem geschenk toch wer den haar 300 hectoliters rijst aangeboden. Het be hoeft natuuriyk geen betoog, dat dergelyko giften dankbaar aanvaard worden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het examineeren van hen, dio voldoende bewijzen wenschen te loveren van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, zal zitting houden op Maandag 26 September eerstkomende en volgende dagen te Leiden. De officier van gezondheid der 1ste kl., mot titulairen rang van majoor, P. K. J. Pabst, als chef van den geneeskundigen dienst gedetacheerd geweest by de oefeningen van hot 3de regiment huzaren, is van die dotacheering ontheven en in het garnizoen alhier teruggekeerd. De officier van gezondheid der 2de kl. J. J. Rinkel, van het 2de regiment huzaren, tydeiyk alhier ingedeold tot het bywonen der practische oefeningen van het 4de regiment infanterie, is op heden naar zyn corps teruggekeerd. De officier van gezondheid der 2de kl. dr. H. Zeehuizen van het 4de bataljon 4de reg. inf., tijdens de manoeuvres van het regiment gedetacheerd by het 3de bataljon, is naar het garnizoen alhier terug gekeerd en heeft zyn dienst weder hervat. De eerste vergadering van de gecombineerde Classis Leiden der Gereformeerde (doleerende) ge meenten is alhier gohouden in het Nutsgebouw, en ving aan des morgens te halftien, toen ds. Vlug, van Leiderdorp, de vergadering met gebed opende^ nadat hy de vergadering verzocht had Ps. 105 vers 5 en 6 te zingen. Vervolgens las hy Ezra IX voor en stolde daarop als moderatoren aan de ver gadering voor ds. Winckel, praesos, mr. L. W. C. Keuchenius, anenor, ds. Van Lummel, scriba. Alle korkon der Classis, met uitzondering van Loimuiden, waren vertegenwoordigd. Voor de bediening des Woords in do vacante kerken werd vastgosteld, dat alle drie maanden een Dienaar des Woords aan elk van haar één Zondag zou worden afgestaan, waarvoor een rooster werd goedgekeurd in de na middag-vergadering. Met het oog op de oefenaars werd besloten, dat do kerken vryheid hadden tot de eerstvolgende ver gadering op den tot nu toe bewandelden weg voort te gaan, en dat dan minstens twee lcorkeraden gezamenlyke broeders konden voorstellen aan de vergaderihg, die zy als oefenaars in deze Classis wenschten te zien toegelaten. Nog werden de heeren Vlug, Osinga, Meyer, Van Schouwenburg en Winckel aangewezen om op de volgende vergadering een praeadvios uit te breDgen over de vraag: of en welke pogingen er zullen worden aangewend, om te komen tot de vereeniging aller Gereformeerde gemeenten. De vier oudste dienaren zullen namens de Classikale Vergadering de kerken der Classis visiteeren. Met de agenten werden de belangen der nog niet Gereformeerde kerken besproken. Hun werd voor hunne betoonde toewijding dank betuigd en hen verzocht voortaan onder de leiding der Classikale Vergadering te willen blyven voortgaan met het bevorderen der reformatie. De verschillende beginsels van kerken worden aan de zorg van voor elk hunner aangewezen Die naar dos Woords aanbevolen. De volgendo vergadering zal wordon gehouden te Gouda, terwyl de kerk van Aarlanderveen dio zal samenroepen. (Boll.) Door den Raad der gemeente Voorschoten is tot wethouder benoemd de heer Johs. Hooymans, en zulks in plaats van den heer J. Duivonvoorde, die, wegens voortdurende ongesteldheid, bij de verkiezing voor lid van den Raad verzocht had niet in aanmerking te komen. Tot wethouder der gemeente Zwammerdam is herbenoemd de heer G. Van Dam. Do begrooting dier gemeente, dienst 1888, is door den Raad vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op ƒ10,406.11. Ook in de vergadering van den gemeenteraad te Woubruggo werden de laatst gekozen leden be- eedigd. De aan de beurt van aftroding zynde wet houder D. P. Ramp werd met 6 van de 7 stem- t

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1