Naar men verneemt, hebben or enkele arrestatiën plaats geliad. Er is o. a. een man gearrosteord, op hoeterdaad betrapt by het inworpon van ruiten. Men zegt dan Stegman, de kastoloin uit het „Volkskoffiehuis," dor gomeente in rechton schade vergoeding zal vragen. Omtrent, deze anti sociaal-democratische demon straties wordt ons heden nader gemeld dat gister avond do volksoploopen een zeer ernstig karakter namen, toen het duister werd; toon scheen aan het ruiten-inwerpen geen einde te komen. Het aantal huizen, dat gehavend werd, is inderdaad ontelbaar. Op den Schiedamschen Dijk werd een sigarenwmkel van een socialist byna geplunderd, terwyl hot volk de ruiten inwierp en het licht uitdraaide. Aan den Stationsweg werden tal van spiegelrui. t9n verbrijzeld, o. a. by de heeren Jan Linso (teokenacr), Viertelhausen (magnetiseur), Van Schou wen (advocaat) en verder do goheele ry tot den heer Roemer, den photograaf. In den sigarenwinkol van "VVeinthal, Jonker- fransstraat, hoek Goudschen Singel, word eene groote ruit verbrijzeld. Zeer groot zy'n vooral de verwoestingen, welke aangericht werden aan Binnenweg, Mauritsweg, Oldenbameveldstraat, Gouvernestraat, Lynbaan- straat, Willemshofje (Goudschowog) enz. In do Delftschestraat werd een zware klinker door het raam op do tweede verdieping geworpen. Vóór hot raam zat eene moeder met een ziek kind, dat jammerlijk met den stoen aan het hoofdje werd getroffen. Goneeskundige hulp moest terstond wor den ontboden. Van do woning van een bekend socialist in de Zand straat (wiens vrouw kaartlegster is) z(jn de ruiten twee avonden achtereen ingeworpen door een troep jongens. Bovendien heeft men gisteravond getracht in hetzelfde huis de gordijnen in brand te steken. Hedennacht omstreeks 3 uren werd op de Baan bij de Rozonplaats een socialist gruwelijk op straat mishandeld door anti-socialen. Door schier onafzienbare troepen worden gister avond voorts in sommige straten van 10 tot 29 woningen de ruiten verbrijzeld. In de Hugo De Grootstraat werd het Café Bierman vreeseiyk toege takeld (de heer Bierman zelf maakt zijn huwelijks- reisje) in de Goudsche Wagenstraat word eene heele horborg in eene ruïne herschapen. Op de Scheop- makershaven zyn de ruiten van het lokaal „Ver scheidenheid en overeenstemming" alle ingeworpen. Voor tal van hotels, café's on dorgeiyken werden ovaties gebracht, tevens werden de hotelhouders enz. gedwongen do vlag uit te hangen. Als gevolg daarvan wapperen heden duizenden vlaggen' door de gansche stad. In de Halstoeg word iemand, die geen socialist was, geforceerd oranje te dragen. Hedenmorgen te tien uren liepen een 6- a 7-tal sjouwers, versierd met oranje cocafdes en oranje linten langs de Boompjes, den bewoners aanma nende hedenavond de vlag uit te steken, terwyl zy zingende van „hop, hop, hop, hangt de socia listen op", verder voorttrokken. Naar men algemeen verzekert moeten de anti- socialisten in het bezit zyn van de ledeniyst van de Rotterdamsche afdeeling van den sociaal-demo cratisch en bond. Hedenochtend bezocht een zich noemende niet- socialist oenige tapperyen aan de Vlietkade en gelastte den tappers dat zy de nationale vlag zouden ontplooien. Terwijl zy zoo spoedig mogolyk aan het verzoek trachtten te voldoen liet hy zich een glaasje inschen ken en wachtte tot de vlag was uitgestoken. Toen dit was geschied vertrok de lastgever, maar vergat daarby zyn gelag te betalen. Op de komst van de politie koos hy het hazenpad. Voor hedenavond zyn door de politie byzondere maatregelen genomen. To East Boston in Massachusetts is eene petroleumraffinadery, do Maverick Oil Works, afgebrand, waarby vyf mannen het leven hebben verloren. Het cjjfer, door den heer Matthews opgegeven omtrent het aantal slachtoffers by den schouwburgbrand te Exeter, is onjuist geweest. Niet 119, maar waarschynlyk meer dan 200 per sonen zullen zyn omgekomen. Van de 199 toeschouwers, die op de bovenste galery zafon, konden slechts 50 gered worden. Volgens andere berichten als die vroeger werden vermeld, zou de brand ontstaan zyn in de kleedkamer. De louw in de stad is groot en tot do inschry ving, door den heer Northcote, oen zoon van lord Iddesleigh, geopend tot vorming van een fonds om de nagelaten betrekkingen te hulp te komen, wordt veel bygedragen. De koningin heeft haar leedwezen over de ramp betuigd aan den burgemeester der stad en de begrafenis der omgekomenen zal voor gemeentelyke rekening geschieden. De schouwburg was voor eeno aanzieniyke som verzekerd by do North British Office enlSdenOct. 1886 geopend, nadat in het vorige jaar de vroegeren schouwburg was afgebrand. Hetaantal der mannen, die omkwamen, was3-maal grooter dan dat der vrouwen. De directeur van den schouwburg zegt, dat, indien het publiek zich slechts een paar minuten kalm had gehouden, allen gered zouden zyn, want van de galery kon men in het balkon springen en daar waren verschillende uit gangen. Men vond do dooden met de kleeren van het lyf gescheurd. Er waren in hot geheel 800 per sonen in de zaal, zoodat moer dan een vierde is omgekomon. De lezingen hieromtrent verschillen echter nog. Immers, weer volgens eene andore opgave zouden ongeveer 150 personen zyn omgokomen met inbegrip van 6, die .aan hunne wonden in de hospitalen stierven. Er waren reeds 124 lijken uit den schouwburg te voorschijn gebracht, terwyl nog allerlei personen vermist werden en van de in het hospitaal gebrach- ten er een twintigtal waarschynlyk aan hunne wonden zouden sterven. Het grootste vorlies van menschenlevons heeft plaats gevonden op do overigens vry breede trap, welke do eomge uitgang van de galory was. De oor zaak schynt vooral geweest te zyn, dat die vyf voet breede trap ergens een schorpen hook maakte en dat daar eene verstopping van gestruikelde en vertrapte menschen heeft plaatsgegrepen, waardoor de anderen niet verder konden komen, althans niet spoedig genoeg om aan den verstikkenden rook en de zich zoo vreeselyk snel verspreidende vlammen te ontkomen. De ongelukkigen op de trap van de galery schy- nen voor het meerendoel al zeer ras gestikt te zyn door den rook. Zóó spoedig althans zwegen daar de kreten, dat men gedurende eenige minuten buiton het gebouw in den waan was, dat byna iedereen was gered, nadat de menschen op het dak en aan de vensters met ladders naar beneden waren gebracht. BUITENLAND. Groot-Britannië. In het Hoogerhuis werd gisteravond de artikels- gewyze beraadslaging ten einde gebracht over het ontwerp tot regeling van den arbeid in de mynen, en over dat, waarbij het verkrygen van het kleine grondbezit voor de boeren wordt vergemakkeiykt; het eerste met enkele wyzigingen in de redactie, het tweede onveranderd. In het Lagerhuis bovestigdo sir James Fergusson het bericht der landing van Duitschers op de Sa- moa-eilanden. De Engelsche consul en die der Ver- eenigdo Staten van Noord-Amorika hebben daartegen geprotesteerd. Vordor deelde hy mede dat Eyub- khan op Perzisch gebied is teruggeworpen en er hoop bestaat dat hy weder in hechtenis zal wor den genomen. Lord Lovat werd deze week op de jacht door eene beroerte getroffen; hy bleef op de plaats dood. De overleden pair behoorde tot de liberale party. Zyn oudste zoon, in 1871 geboren, erft den pairstitel. Spanje. Eene byeenkomst van honderd en dertig personen heeft te Madrid Woensdag avond plaats gehad in de democratische- en volksclub met het doel het n'euwe manifest van het federalistische comitó te onderzoeken. De republikeinen van de sterkste kleur waren hierby vertegenwoordigd. Langen tyd beraadslaagde men over het volgende voorstel, dat geteekend was door nagenoeg zestig der aanwezigen„De leden der democratische- en volksclub verklaren zich thans meer dan ooit bereid zonder eenig bedenken hen te steunen, die als devies op hunne banieren de rovolutionaire grondbeginselen voeren en wier doel zyn zal de triomf der republiek. Zy verwerpen alle voorstellen van degenen, die zich dat doel niet voor oogen stellen." Eerst te middernacht werd. do vergadering ge sloten en de zitting zou den volgenden dag wor den voortgezet. Telegrammen. PARIJS, 8 September. Volgens de „Temps" zou de heer Von Giers verzocht hebben om een vol ledig verslag in zake do overeenkomst tusschen Frankryk en Rusland tor bescherming der letter kundige producten, daar by hem het voornemen bestaat deze aangelegenheid met Frankryk zoo- spoedig mogelyk in het gereede te brengen. BRESLAU, 8 September. Gisternamiddag brandden to Richtersdorf, district Gleiwitz, twintig en te Sawade in het district Grimberg, veertig huizen en voor den landbouw benoodigdo gebouwen af. ST.-PETERSBURG, 8 September. Generaal Ko- maroff is in de residentie ontboden om bevelen te ontvangen voor het geval er onlusten mochten ontstaan te Herat en waar de 1800 Turken, Rus sische onderdanen, die in die stad wonen, alsdan zouden moeten worden beschermd. BERLIJN, 9 September. Prins Von Bismarck en zyne gemalin zyn hier een half uur na middernacht van Kissingen aangekomen. PARIJS, 9 September. Aan hot „Journal des Débats" wordt uit Weenen gemeld, dat volgens het oordeel in politieke kringen prins Von Bismarck bereid is, als bemiddelaar in zake de Bulgaarsche aangelegenheden op te treden, indien alle mogend heden, die het tractaat van Berlyn hebben onder- toekend, hot verzoek des sultans ondersteunen. De Oostenryksche consul generaal te Sofia heeft bevel ontvangen Bulgarye te verlaten. WEENEN, 9 September. Hier wordt beweerd, dat de samenkomst der Keizers van Duitschland en Rusland te Stettin niet is doorgegaan, omdat Oostenryk daartegen heeft geprotesteerd. Naar men zegt, verklaarde graaf Kalnoky dat het niet zou strekken tot geruststelling der open bare meening in Oostenryk, indien keizer Wilhelm den czaar ontmootte. In dit geval zou Oostenryk genoodzaakt zyn zyne staatkunde geheel te scheiden van die, welke Duitschland volgt. MADRID, 9 September. De „Iberia", een der ministerieele bladen, deelt mede, dat het bericht als zou de regeering van plan zyn weder een ont werp tot het verleenen eener algemeene amnestie in te dienen, volkomen ongegrond is. LONDEN, 9 September. Het Lagerhuis behan delde allo posten der begrooting voor uitgaven, benevens alle artikels van het wetsontwerp be treffende het technisch onderwys in Schotland. LEIOEX, 9 September. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Verwachtingzuidwestenwind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 13' Celsius 55.4° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 11° C. 51.8° F.; 'smidd. 12 uren 15° C. 59° F.'r namiddags 4 uren 17° C. 62.6° F. Tegen Gerrit Jan of Jacobus Bruyn, 40 jaren, horlogemaker, geboren te Haarlem, laatstelyk ver- blyvende te Leiden en 's-Gravenhage, is door de arrond.-rechtbank te Utrecht op 2 Sept. jl. verleend rechtsingang met bevel van gevangenneming, ter zake van verduistering. De officier van justitie te Utrecht verzoekt op sporing, aanhouding en opzending. Op het Korte Bleokerspad te Amsterdam heeft oen man zich in beschonken toestand door ophan ging van het leven beroofd. Amsterdam, 9 Sept. Beursbericht: De markt was meerendeels iets zwakker; evenwel vertoonde zich ten slotte ee.-.e ietwat vastere stemming. Peruanen begin flauw, sluiten zeer vast. Amerikaansche Spoorwogwaarden min of meer flauwer. Marktberichten. Leiden, 9 September. Ter u arkt werden heden aange voerd: Oasen stuks a Stieren 72 stuks fi8.a 255. Veulens etuks a Kalfkoeien XG etuka ƒ110.a ƒ220.Melkkoeien 96 stuks ƒ104.a ƒ210.Varekoeion 80 etuks 95. a ƒ190.Vette koeien 150 stuks ƒ111.aƒ230.— Kalveren (vette) 58 -tuks 30.a 71.Kalveren imogcre) 21 stuks ƒ4.50 a 12.;Graskalveren 3G stuks ƒ12.— a 30.Schapen (vette) 1300 stuks 18.a 28.50 Hamcis fvettöj stuks a Schapen (magere) 1380 stuks 9.50 a 24.Taarden 11 stuks 70.a 96.Lammeren (magere) stuks a Lammeren (vette, jarige) stuks a Varkens (magere) 42 stuks 12.a ƒ20. Varkens (biggen) 462 etuks 4.a 11. Ter markt aangebracht: 450 runderen, 79 kalverOD,2680 schapen, lammeren, 11 paarden, 42 varkens en 4G2 biggen. Ter wekeljjksche Kaasmarkt aangevoerd partpen. Be steed werd voor Goudsche Kaas van 18 tot ƒ30.—Leid- sche Kaas de 150 KG. van tot Edammer Kaas (2de qual.) van ƒ20.tot Derby Kaas Londen, 9 September. Fricsche Boter 112 a 116 eh.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 3