^ate10 ^Cjpteisnlbei" A0. 1887. Leiden, 9 September. Ata O A (i uh-V4. «•5- PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10» Franco per poet1.40. Afzoaderl^ke Nommero0.Ö5. feze Qourani wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en .feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Groetere letters naar plaatsruimte. Voor het inoaa- seeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. De Staatscourant van hedon bevat hot verslag v;Tn de commissie, te Leiden van 1 Augustus 1886 tot 31 Juli 1887 belast met het afnemen derprac- tisch geneeskundige en tandheelkundige examina. In het geheel hebben zich aangemeld 80 Candida- ten, als: 1 medicinae doctor, 43 medicinae-docto- randi, 30 candidaat-artson, 2 officieren van gezond heid en 4 voor tandmeester. Toegelaten 42, afge wezen 33, terwyl 5 zich vóór het examen hebben teruggetrokken. Van do 42, die toegelaton zijn, waren 24 medicinae- doctorandi, 17 candidaat-artson en 1 voor tand meester. Van de 33, die z\jn afgewezen, was 1 medicinae- doctor, 15 medicinae-doctorandi, 12 candidaat-artsen, 2 off. van gez. en 3 voor tandmeester. Van de 5, die zich vóór het examen terugtrok ken, waren 4 medicinae-doctorandi en 1 cand.-arts. Hedenmiddag ontvingen wij in druk de be grooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het volgende dienstjaar, bedragendein ontvangst en uitgaaf ƒ745,685. Uit de daartoe behoorendo memorie van toelich ting blijkt dat de gemeente-architect, ra Juli 1885 in functie getroden, voor eene eerste geheele ver hooging van ƒ100 in aanmerking komt, zoodat zijn traktement op ƒ2600 wordt uitgetrokken. In verband met het eervol ontslag aan den heer C. G. Nieuw veen met 1 Januari 1888 stellen B. en W-;. eene nieuwe regeling der jaarweddon der tegenwoordige ambtenaren voor; o. a. zal aan den heer F. G. Rosier do titel van ambtenaar worden gegeven op een traktement van 600. Tot nu ^oe werd deze bezoldigd uit den post schrjjfloonen, welke met dit bedrag nu wordt verminderd. Ten gevolge van het overljjdon van den bode- concierge C. J. La Riviëre kan de ten vorigenjaro uitgetrokken som ad ƒ150 voor tegemoetkoming aan zjjno zuster, vervallen. Voor don aankoop van boeken en andore stuk ken, welke belangrijk zjn voor de geschiedenis der stad ten behoeve van het archief wordt ƒ200 beschikbaar gesteld. Niettegenstaande voor buitengewone werkzaam heden aan het Raadhuis 1060 is uitgetrokken, bedraagt het geheele bedrag voor het onderhoud toch slechts 2550, in plaats van 3312 voor het loopende jaar. Voor het gewone onderhoud der meubelen van 28 vei trekkon wordt thans ƒ600 noodig geacht, alsmede voor een nieuwen traplooper naar do Bruids. kamer ƒ30. Het onderhoud van straten en pleinen wordt uit getrokken tot een bedrag van ƒ14,570, tegen ƒ11,570 voor 1887. Daaronder komen o. a. voor 40 nieuwe straatnaambordjes ad ƒ180. Verder komt op de begrooting voor een post van ƒ100 tot aanschaffing van 10 zitbanken op de singels; een van ƒ550 voor het maken van een nieuw hek tot afsluiting van den korenmolen „De Oranjeboom" langs het Plantsoen, daar hot oude hek geene horstelling toelaat; een van ƒ200 tot her stelling van het Kwaakbrugjo ovor het Levendaal voor de Sint Jorissteegeen van 3000 tot vernieu wing van de brug over de Langegracht bij de Oude Heorengrachteen van ƒ1600 tot vernieuwing van •de brug ovor het Levendaal by de Runstraat en een van 2350 tot vernieuwing van oenige.dok ken der bruggen. Wordt vervolgd In eene vergadering van de anti-revolutionaire kiesveroeniging „Nederland en Oranje" alhier is besloten na de verklaringen van de heeron O. baron Van Wasseneer Van Catwijck on J. H. Dooner, dat zy vóór de Grondwetsherziening stemmen zul len, en met de wetenschap dat bij de herstemming de steun dor liberalen verzekerd is die heeren wederom als candidaton voor do Tweede Kamer te stollen. Aan den administrateur van het militair hos pitaal te Leiden S. D. Van Campen is de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst uitgereikt. De Hollandsche mail, met berichten uit Indiö, wordt 11 dezer alhier verwacht. Er bestaat gelegenheid tot vorzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Schiedam", van Amsterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk hedenavond om 10.2 bezorgd zyn. De lotelingen, die dit jaar zun ingeiyfd by de bereden corpsen en na hunne inlyving, tot nadere oproeping, met verlof zyn gezonden, zullen op Zater dag don lsten October a. s. in werkeiyken dienst worden gesteld, ten eindo te wordon gekleed en geoefend. Door den minister van oorlog is bepaald dat aan de hierbedoeldo lotelingen, voor zooverre zy den Israëliotischen godsdienst boiyden, wegens hunne aanstaande kerkeiyke feestdagen uitstel van do opkomst in activiteit wordt toogestaan tot den 12den October d. a. v. Ditzelfde is ook van toepassing op de Israëlietische verlofgangers, by andore corpsen ingeiyfd, die voor herhalingsoefeningen togen den 17den September a.s. onder de wapenon zyn geroepen. In de te Oegstgoest gehouden vergadering van den Raad werden de nieuw gekozen leden ge ïnstalleerd en is tot wethouder herbenoemd de heer II. Duivenvoorde. In de Raadsvergadering van Voorhout werden eveneens de nieuw gekozen loden geïnstalleerd en is tot wethouder herbenoemd de heer D. Van Ryn. Vrydag 16 dezer wordt de Koning in de resi dentie terugverwacht. Zaterdag 17 dezer zullen om éón uur des na middags de nieuwbenoemde leden der beide Kamers den eed in handen des Konings, in de groote zaal ten paleize In het Noordeinde, afleggen, terwyl de opening der Kamers Maandag den 19den op het gewone uur en met het gewone ceremoniëel zal plaats hebben. D.) Het opera-seizoen in de residentie zal den 15den a. s. geopend worden met Verdi's „Le Trouvère". In de gisteren te Hoorn gehouden 50sto alge- meene vergadering der Hollandsche Maatschappy van Landbouw is besloten de volgende algemeene vorgadering en tentoonstelling te 's-Gravenhage te houden. Biykens mededeeling van hot bestuur der „Dorrepaalsche Bank der Vorstenlanden" heeft dit zelf zich door stappen van twee obligatiehouders tot aanvrage van faillietverklaring verplicht gezien. In verband daarmede is door het comité ter be hartiging van de belangen der crediteuren de ge legenheid tot inlevering van obligatiön en borde rellen van vorderingen gesloten. Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 8 Sept. te Marseille; de „Prinses Amalla", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille den 9 Sept.de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde Perim den 8 Sept.; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungoness 8 Sept; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 8 Sopt. van Port-Said; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Sept. van Suez. Z. M, heeft, met ingang van 1 Oct. a. s., den luit. ter zee 1ste kl. A. G. J. Kroef, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van ƒ797 en eene verhooging daarvan met 450 'sjaars, voor werkeiyk verbiyf in militairen dienst in 's Ryks ovorzeescho bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringenen bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl., den luit. ter zee 2de kl. P. W. Sachse aan den eersten luit.-kwartiermeester B. G. Ver- sélewel De Witt Hamer, van het personeel der mi litaire administratie by de landmacht, thans op non-activiteit, op zyn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst Gemengd Nieuws. Eene b r o o d s 1 y t s t e rzekeravrouw Van dor S., ontmoette gisternamiddag op haren tocht tot hot rondbrengen van brood aan hare klanten, op het Levendaal, naby de Kraaiersstraat, eone goede, oude kennis. Do broodwagen werd nu neergezet en een levendig gesprek, dat natuuriyk veel van de aandacht dor vrouw vergde, aange knoopt. Twee jongens, daar voorbykomende, over zagen met een enkelen blik het geheele geval en vatten het plan op „den wagen een eindje mede te nemen." Dit plan werd nu dan ook maar meteen uitgevoerd, doch, o wee, tevens door de redenoe rende vrouw opgemerkt. Fluks stormde nu de eige nares van den wagen de jongens achterna, welke wedron werd bekroond met de vermeestering van. het voortvluchtige voorwerp. Dit scheen echter nogal gemakkeiyk over de steenen voort to zetten, ja„ iil te gemakkeiyk en al te vlug voor de zegevierende party, daar de triomftocht hiermede eindigde, dat èn de broodverkoopstor, ën hot vervoermiddel, én de versche inhoud daarvan achtereenvolgens in het water terechtkwamen. Onmiddeliyk echter kwam er hulp opdagen en werden vrouw en wagen aan wal gebracht. De schade voor de slytster is, zooals te begrypen valt, niet gering en deze dure ontmoeting zal wel langen tyd in hare herinnering blgven voortleven, al werd er ook onder de omstanders eene collecte gehouden, welke nagenoeg een daalder opbracht, een bedrag, niet voldoende om de schade goheel te dekken. Gistermiddag omstreeks twaalf uren geraakte in de Heerengracht, naby de Groene- steeg, oen jongen zoo goed als onopgemerkt te water. Twee jongelingen, G. De K. en F. S., voorbijko mende, worden door eone juffrouw, die boven in haar huis was, hierop opmerkzaam gemaakt. G. De K., do zwemkunst meester, begaf zich onmid deliyk te water en had het genoegen met behulp van F. S., dio zich daartoe ook gedeeltelik to water moest begeven, den jongen te redden; allen wer den daarna door voorbygangors op het droge gebracht. Gisteren begunstigde het weder in alle opzichten den tweeden manoeuvre dag van het 4de regiment infanterie. Er was ondersteld dat het den gelanden vyand gelukt was zich meestor te maken van de beide Katwyken, Rjnsburg en Valkenburg. (Zuidel. party). De Nederlandsche troepen, aldus teruggeslagen, hadden gevechts-voorposten uitgezet, en zouden in den morgen van den 8sten, versterking ontvangen hebbende, den vyand krachtig aantasten om hem in zee terug te werpen. Als commandant der noordelijke party was aan gewezen de majoor Lutz, commandant van het lste bataljon (Delft); als commandant der zuidelyke party de majoor Bloem (Leiden). Als scheidsrech ters traden op de luitenants-kolonels baron Van Haorsolte Van den Doorn, Van Ryen en Vogel. Spoedig meldde de observatie-post op den toren, dat vy'andelyke cavalerie-patrouilles langs alle zyden eclaireerden, doch voor het vuur dor vooruitge schoven afdoelingen moesten wijken. Kort daarop werd eone sterke vijandelyke colonne, waarbij artillerie, op den straatweg naby de bröede Kas-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1