N\ 8453. O ep t e irai "h> ei A0. 1887. Dit nummer bestaat uit Twee Diaden. Leiden, 8 September. ,;v-^ LEIDSCH HggDAGBLAD. PRIJ8 DEZER COTJTIANT: Ycor Leiden por 3 tu*anden1.10. Franco por poutl.<=0. Alzmiderifjice Noromero0.o5. Oillciecle Keiinisgeying-en. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Uren- gen ter algemeene kennis dat de passage over de Yorvers- bl'ilg, gelegen over de Oude Heerengracht bij de Ververstraat, gedurende eenigen tijd, aanvangende Maandag l'i Sep tember a. 8., voor rij- en voertuigen zal afgesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. S Sept. 1887. E. KIST, Secretaris. By koninklyk besluit zyn by de dienstdoende schutterij alhier benoemdtot kapt. de heer R. H. A. Van Prehn Wiese, thans 1ste luitenant; tot lsten luitenant de heer J. M. Helling, thans 2de luite nant; tot 2den luitenant de heer J. De Jong, thans sergeant. De minister van Staat, minister van binnen- landsche zaken, brengt ter algemeone kennis dat het Ryks-Kabinot van Prenton en Pleisterbeelden te Leiden van 11 September tot 1 November a. s. voor het publiek zal gesloten zyn. Tot opening der lessen aan de Leidsche uni- versitoit zal de rector magnificus prof. H. G. Van de Sande Bakhuyzen Dinsdag den 20sten Septem ber, dos namiddags te 2 uren, in het groot audi torium een verslag geven over de lotgevallen van den vorigen cursus, en dan tevens zijne waardigheid ovordragen aan prof. S. S. Rosenstein. De heeron J. Ph. Hattink en C. J. A. Bosch, candidaten in do godgeleerdheid aan de universiteit to Loiden, zyn toegelaten tot den Evangeliedienst in de Ned-.Herv. Kerk. In hot lokaal „Noordoinde" had gisteravond de algemeene vergadering plaats der leden van de „Leidsche Zangvereeniging". De president verzocht, na het uitspreken van een welkom aan allen, die tegenwoordig waren, den secretaris de notulen voor te lezen der vorige algemeene vergadering en het verslag uit te brengen over het afgoloopen jaar. Na het voorlezen van dat verslag, waarin door den secretaris gewezen werd op den vooruitgang der vereeniging en waarin hy hulde bracht aan den onvermoeiden yver van haren directeur, den heer Willem Van Iperen, werd den penningmeester verzocht rekening en verantwoording te doen over het afgeloopen jaar, waaruit we aanstippen dat de finantiéele toestand gunstig kon genoemd wor den, daar de rekening met een batig saldo sloot, welke mededeeling met applaus werd begroet. Daarna werden op verzoek van den president de ingekomen stukken door den secretaris voorgelezen, waaronder een schreven van den heer G. A. M. A. Grondhout, met verzoek om ontslag als presi dent der „Leidsche Zangvereeniging". De secretaris sprak zyn leedwezen uit over dit verzoek, daar de heer Grondhout had getoond veel sympathie voor de Vereeniging te bezitten; evenwel moesten de redenen gebiliykt worden, en moest men berusten in het verzoek om ontslag. Met woorden van dank aan den heer Grondhout eindigde de secretaris zune rede. Vorvolgons tot stemming overgaande, werden achtereenvolgens gekozende heeren W. Van Iperen tot president, A. Van 't Hooft tot secretaris, M. Kooy tot penningmeester, L. Schmier tot bibliothe caris, alsmede de heeren G. M. Kosters en J. Theissen tot commissarissen. De heer A. Francken Jr., die eerst in plaats van den heer Grondhout tot president was gekozen, kon tot zyn leedwezen deze betrekking niet aanvaarden; ook was door hem verzocht, nioc weder herkozen te worden als penningmeester. Toen de stemming was afgeloopen, sloot de president do vergadering, met eeDige woorden van fize ifiearant vrordt dagelijks, mei uitzondering ran fon- en feestdagen, nitgegeren. opwekking aan de leden, om stoeds getrouw ter repetitie te komen ert mede te werken den naam der Zangvereeniging in eere te houden. Het aantal instellingen van onderwys te Leiden wordt met het aanstaande najaar weder met ééne vermeerderd: de Notariaatschool. Reeds sedert geruimen tijd heeft tot de oprichting daarvan het voornemen bestaan. Het doel der instel ling is om by het onderwys in de wetenschap van het notariaat de bezwaren weg te nemen, zoowol aan het gewone privaat-onderwijs als aan de studie by de academische instellingen verbonden, en dus vooreerst te voorkomen dat het onderricht in oenig opzicht als byzaak zou kunnen worden beschouwd, on tevens de praktische vorming meer bepaald op don voorgrond te stellen. De gewone cursus zal een 3- of 4-jarige wezen, naar gelang van omstandigheden, terwyl de instel ling ook zal geopend zyn voor hen, die niet het bepaalde voornemen hebben om voor het notariaat te studeeren, maar b. v. door deelneming aan de klasse dor meergevorderden in het privaatrecht, langs byzonderon weg hunne kennis daarvan moch ten willen vermeerderen. Naar men verneemt, wordt de 1ste luitenant- kwartiermeester N. E. Rost overgeplaatst van Vlis- singen naar Leiden. Hedenmorgen omstreeks halftien kwam een detachement van het eskadron ordonnansen, het welk deelgenomen had aan de manoeuvres van het 3de regiment huzaren, onze gemeento door de voorm. Wittepoort onder bevel van den lsten luitenant J. Eek, binnen. Genoemd dotachomont, ter sterkte van 60 man, zal in twee 'dagmarschen de reis van Den Haag naar Amersfoort volbrengen. De landbouwtentoonstellingen, welke by ge legenheid der te Hoorn gehouden wordende alge meene vergadering van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw plaats vinden, laten zich goed aanzien. De oud-Hoornaars, die dezer dagen hunne geboor testad komen bezoeken, zullen moeite hebben haar te herkennen. De stad is in een grooten tuin her schapen. Overal ziet men bogen en zuilen van sparregroen met rozen en vlaggen versierd. Prach tige eerepoorten, hier met keurige bloemen, daar met zuilen van kurkschors afgebroken, sluiten de versiering van elke straat af. Op de gisteren geopende tentoonstelling werden o. a. bekroond voor winterrogge met een 2den prys P. D. M. Scholten te Haarlemmermeer en voor lange haver, geteeld op zwarte gronden, met een 2den prys dezelfde; voor gele- of bruineboonen met een 2den prys J. F. De Rooy en Zonen te Oegstgeest voor zand-aardappelen voor huiseiyk gebruik, graven, met een lsten pry's S. Uitendaal to Hillegomvoor paarden- of koepeen, geteeld op zand- of zwarten grond, met een lsten prys dezelfde; voor minstons 10 KG. Leidsche- of Rynlandsche boter, inlegboter, met een 2den prys F. Van Vliet te Veur; voor versche boter in potten met een 2den prys D. Marbus te Sassenhoim en met een 3den prys de Leidsche Melkinrichting; voor zoete roomboter (in te zendon 2 K.G.) met een 2den prys insgeiyks laatstgenoemde; voor drie stuks zoetemelksche Goudsche kaas, in 1887 gewrongen, elk niet lichter dan 5 K.G., met een lsten sprys R. Knyff Jr. te Voorschotenvoor twee stuks Goudsche Derby-kaas, gemaakt in Mei of Juni 1887, met een lsten prys de wed. D. J. Ciggaar te Sassenheim, (de kaas gemaakt in Mei), en met een 2den prys Gebrs. De Bruyn te Hazerswoudevoor twee stuks Rynland sche komynde kaas, in 1887 gemaakt, elk niet lichter dan 5 K.G., met een lsten prys G. Van Dam te Wassenaar en met een 2den prys de wed. C. Heemskerk te Hillogom; voor kaassoorten, hier- voren niet gevraagd, met een 2den prys voor magere kaas de Leidsche Melkinrichting. PRIJS DES AD VERTEN flKN Van 1—0 regels/1.05. Iedere regel meer/ 0.171. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor hot incae- •eeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Door don gomeentoraad van Rynsburg is be noemd tot gemeento-vroodvrouw aldaar mejuffrouw Helena P. M. Verhaar, van Leiden, in de plaats van mej. M. Van der Hoeven Fraay, die als zoodanig ontslag had aangevraagd. In dezelfde zitting werd het traktement van het hoofd der openbare school C met ƒ100'sjaars ver hoogd. In de Dinsdag jl. te Oudshoorn gehouden ver gadering van den Raad werden de nieuw gekozen leden geïnstalleerd en tot wethouders herbenoemd de heeren H. Kloot en C. Pannevis Sr. De rekening dier gemeente over 1886 bedraagt in ontvangst 17,232.92 en in uitgaaf 16,212.58, sluitende mitsdien met een batig saldo van ƒ1020.34. Herbenoemd zyn tot wethouderte Zevonhoven, de heeren M. Blom en H. Janmaat, de laatste ten gevolge zyner aftreding als Raadslid, en te Nieuw- veen de heer P. Koetsier. Aangeboden zijn de begrootingen van inkomsten en uitgaven voor 1888, voor Zevenhovenin ont vangst en uitgaaf tot gelyk bedrag van ƒ6933.05; voor Niouwveonin ontvangst en uitgaaf tot gelyk bedrag van ƒ8372.11. Te Sassenheim werd, nadat de gekozen raads leden waren geïnstalleerd, tot wethouder herkozen de heer S. baron Van Heemstra. Ook in den gemeenteraad van Lisse was aan de orde het kiezen van een wethouder. Door de zeven raadsleden werden uitgebracht 3 stemmen op den heer C. Langeveld, 2 stemmen op den heer G. Blokhuis, 1 stem op den heer D. J. Van Stockum, henevens 1 blanco biljet. Nu ontstond verschil van gevoelen tusschen don burgemeester en den Raad. Eerstgenoemde meende dat de heer Langeveld ge kozen was, terwyl de Raad van meaning was dat deze daartoe eene volstrekte meerderheid van min stens 4 stemmen op zich veroenigen moest. Aan Gedeputeerde Staten zal nu de beslissing worden overgelaten. Te Stompwyk zyn tot wethouders herkozen de heeren A. F. Van Leeuwen en J. C. Boonekamp. Als iets merkwaardigs wordt uit Veur gemeld dat de gemeenteraad aldaar in de vacature, ontstaan door de niet-herkiezing als raadslid van den heer L. Hooy- mans, tot wethouder en ambtenaar van den Burger- lyken Stand heeft benoemd den 90-jarigen en dooven heer L. Van Rooyen, die zonder dralen deze benoe mingen aanvaardde. Ds. I. Bolkestein, pred. te Ter-Aar, heeft toe zegging van beroep ontvangen naar de Herv. ge meente van Sprang. By besluit van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland van 31 Aug. is verklaard, dat Gerrit Adria- nus Van Eek, ontslagen hoofd der openbare lagere school No. 1 te Uithoorn, de bevoegdheid tot het geven van onderwys heeft verloren. Tot onderwyzeres aan de school No. 2 te Nieuwerkerk a/d. IJsel is benoemd mej. G. Kok, uit Gouda. Op de begrooting van de residentie voor 1S88 is uitgetrokken ƒ1600 voor een orgel iD de Opera en ƒ100 om te kunnen voorzien in de bespeling daarvan. De Nieuwe Schouwburg te Rotterdam zal den 13den Sept. worden ingewyd, o. a. met „Oude Vrysters" (één bedryf) van Rosier Faassen. Gemengd Nicnws. Het kinderfeest op „Vreewy k," ter viering alsnog van den verjaardag van het Prinsesje, kon gisteravond wegens den wind niet besloten worden met eene verlichting van dat gedoelte van het torrein, bestemd voor het „bal-champétre," onder leiding van den heer WuiUemin. Toch was de deelneming om to dansen zeer groot, niet alleon

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1