Een 7-jarig meisje uit Hoes, dat op weg was naar Nijmegen, is al spelonde onder eene kar gekomen. Een wiel ging haar over de borst en het hoofd. Het kind was onmiddoliyk een ljjk. Te Arnhem is door den sergeant majoor der schutterij Van E. uit wraak een geweer schot op den sergeant-majoor Ter H., die de woning van Van E. voorbijging, gelostde kogel ging Ter H. rakelings langs het hoofd. De zaak is in handen der justitie. Gisternacht brak te Hoorn brand uit in de kistenmakery van don heer H. De Jong. Hoewel de brandweer alle moeite in het werk stelde, was het niet mogelijk de brand tot één perceel te beperkenook het daarnaast staand huis is nagenoeg uitgebrand. Eerst toen werd het vuur bedwongen. Alles was verzekerd. Boven Terschelling ontlastte zich een hevig onweder, vergezeld van wolkbreuken en hagelslag. Er vielen stukken ijs, welke eene zwaarte hadden van 15 gram. Hier en daar zijn pannen en glasruiten gebroken. Tusschen Atlanta en Macon, in den Staat Georgië, is zekere kapitein Woolfolk mot zijne vrouw en zeven kinderen, van wie het oudste twintig jaren, het jongste achttion maanden was, in hun slaap met bijlslagen vermoord. Hen verdenkt een zoon des kapiteins, uit een vorig huwelijk, de daad gepleegd te hebben en hij is dan ook onmiddellijk in hechtenis genomen. Mej. Laura Thibault, de eerste van hare sekse, die te Brussel met goed gevolg in de geneeskunde studeerde en het eerste doctoraal examen met grooten lof had afgelegd, is op 24- jarigen leeftijd overleden. De Duitsche postadministratie, die tevens de telefonen beheert, heeft met het Ber- ljjnsche gemeentebestuur eene overeenkomst ge troffen over het leggen van de telofoonleiding onder den grond. Tjjdens den buitengewoon sterken storm van laatstleden Vrijdag is het ijzeren schip „Falls of Bruar", met zout van Hamburg naar Kalkutta bestemd, op 25 mijlen van Yarmouth gezonken. Van de equipage, bestaande uit 24 koppen, zijn slechts vjjf personen gered en door de smak „Cygnet" naar Yarmouth gebracht. Het grootste deel van het stadje Wesz- prim, in Hongarije, is in de asch gelegd. Moer dan tweehonderd huizen zyn verwoest en vele menschen hebben er het leven by ingeschoton terwijl zy nog trachtten hunne bezitting te redden. Vijfhonderd huisgezinnen zijn van dak beroofd. Te Berlijn schoot een schildwacht dor pioniers by do schans aan den Kreuzberg op een werkman, die den militair, trots herhaalde waarschuwing, uitdaagde. De getroffene moet aan de vorkrogen wond zijn overleden. Te Mexico, in Missouri, had eene negerin hare twee kinderon, oud 5 jaren en tien maanden, opgesloten; gedurende hare afwezigheid had hot oudste, dat honger kreeg, het jongste kind half opgegeten! In een hospitaal in Illinois is eene vrouw reeds 219 dagen slapend. Mon slaagt er niet in haar wakker te maken en zy kan slechts weinig voedsel opnemen, zoodat de doctoren vreezen dat zy niet lang moer zal kunnen bljjven leven. Door do aanhoudende droogte he fa- ben hevige boschbranden in Turkye plaats gehad; o. a. zijn 20,000 bjjna 100 jarige olyfboomen en uitgestrekte eikenbosschen vernield. Dc brand in den schouwburg tc liveter. De koninklijke schouwburg te Exeter, welke nauwelijks veertien dagen geleden zyn tweede speel seizoen had geopend, is (gelijk reeds per telegram werd medegedeeld) in den avond van 5 Sept. door brand vernield. De schouwburg was gebouwd naar de plannen van den heer Phipps en werd algemeen door rondreizende tooneeltroepon geroemd als een dor prettigste schouwburglokalen van het Vereenigd Koninkrijk. Gilbert Elliott's troep, onder leiding van don hoer Russell Rosse, gaf er voor eene week gastvoorstellingen en had voor dien avond een aan vang gemaakt met Sims' drama „Romany Rye". De schouwburg was goed bezet en het spel werd ■zonder stoornis voortgezet tot aan het oinde van het derde bedrijf, tegen halftien, toen plotseling de gordjjn werd neergelaten vlak vüór den acteur, die zich op het tooneel bevond. Onder het publiek ontstond eenig gelach over hetgoon men eene vorgissing achtte. Doch eenigo oogenblikken later barstten de vlammen door het midden der gordijn on weldra bloek dat het geheelo tooneel in brand stond. Do paniek, wolko hierop volgde, was onbeschrijfelijk. De vlammen verhieven zich in een oogwenk tot aan de galerijen, van waar het den toeschouwers onmogelijk was te vluchten. Velen werden levend verbrand en anderen kwamen door verstikking om. De brandweermannen klommen metreddmgladders naar de vonstors, doch de meeste personen, die zich daar verdrongon hadden, waren reeds om het leven gekomen. Bij het afzonden der laatste berichten waren gister middag om 2 uren 122 ljjken te voorschijn gebracht buitendien zyn er onder de toeschouwers, die den schouwburg vulden, velen bijna geheel door de vlammen verteerd en volkomen onherkenbaar ge worden. Er worden dan ook nog verscheidene per sonen vermist. Men vreest dat alleen reeds van do 190 personen, die op de galerij waren gezeten, er 140 zyn omgekomen. Volgen3 sommige opgaven zou het gelieele aantal dooden 240 bedragen, doch dit cijfer wordt overdreven geachttoch gelooft men dat niet minder dan 200 menschen het slachtoffer zyn geworden van deze ramp, met inbegrip der gekwetsten, onder wie een zestigtal in een zeer ernstigen toestand verkeert. Naar een der acteurs mededeelt, is het vuur ont staan onder het tooneel en niet in de friezen, zooals aanvankelijk werd verzekerd; een stuk doek zou, men weet riiet door welke oorzaak, vlam hebben gevat, en dit de aanleiding zyn geweest tot den brand, welke in ongelooflijk korten tijd den geheelen schouwburg in lichterlaaie zette. Eenige personen, die gevlucht waren op de ijzeren markieze boven het portiek, werden gered door moedige burgers, die, met eigen levensgevaar, hun ter hulpe snelden. Ook vole anderen stelden zich in de bres en de sheriff van Exeter heeft aanteeke ning gehouden van de heldendaden, welke hy zag volbrengen, om later de welverdiende belooningen te kunnen uitreiken. De menigte op straat juichto met geestdrift de redders toe, telkens wanneer zy een der toeschouwers uit den schouwburg redden. Een dak stortte in op het oogenblik dat eenige mannen het beklommen hadden om eene vrouw te redden, die zich te midden der vlammen bevond; twee der redders kwamen daarbij om- Hot geheele personeel van den schouwburg kon het schouwburglokaal verlaten door de hoofddeur, welko van het tooneel toegang gaf tot de straat. De nasporingen zyn den geheelen nacht en in den ochtend van den 6don voortgezet. Hartverscheu rende tooneelen kwamen des morgens voor in den Guildhall, waar al de overlevenden waren bijeen geroepen, opdat men het aantal der ontbrekenden zou kunnen opmaken. De slachtoffers zyn meeren- deels lieden uit de volksklasse, die zich naar den schouwburg hadden begeven om het volksdrama te gaan zien van den heer Sims, en hunne kinde ren thuis hadden gelaten. De ramp heeft dan ook een groot aantal kinderen tot weezen gemaakt. Uit de bijzonderheden, welke verder aan het licht zyn gekomen, blijkt dat de trappen van den schouw burg opgevuld waren met ljjken, waarvan vele half verbrand. De vluchtenden waren zoodanig in de te nauwe gangen opeengehoopt, dat alle redding onmogelijk was. Voor den schouwburg ziet men de bloedsporen der ongelukkigen, die den dood von- don door uit de vensters te springen. Bj] het bouwen van dezen schouwburg had men rekening gehouden met vele der nieuwe plannen, welke ook op het vasteland voor de veiligheid van het publiek zyn aangenomen. Toch geven de ochtendbladen als hunne meening te kennen, dat de voorzorgsmaatregelen nog niet voldoende warenzy vragen de onmiddellijke sluiting van al de schouwburgen, waar zich geen uitgangen bevinden ruim en talrijk genoeg om elke ramp van dezen aard onmogelijk te maken. De schouwburg is door het vuur geheel vernield. Volgens nader te Londen ingekomen bericht wordt het cijfer van het aantal dooden nog belang rijk verminderd en zou de heer Matthews in don gemeenteraad gezegd hebben, dat het aantal slacht offers niet meer dan 119 bedraagt. Het is te hopen dat deze mededeeling niet zal worden weersproken. BUITENLAND. Frankrijk. Volgons de „Temps" zijn de Engelsche en Fran- sche regeeringen het eens geworden over het Suez- kanaal en de Hebriden. Het blad verzekert dat de getroffen schikking openbaar zal worden gemaakt, 7/oodra de Kamer weer bijeenkomt. De Fransche ministor van onderwijs, Spuller, stolt voor, de subsidie van den Staat voor de beur zen van het middelbaar onderwijs met 150,000 fr. te verminderen. Die subsidie bedraagt thans 3,152,000 fr. en hot aantal beurzon is ruim 600. Do minister acht het wenschelyk dat aantal te vermindoren het aantal adspiranten verdubbelde in 25 jaren. De 150,000 fr. zouden worden besteed voor beurzen aan technische- en industriescholen. Duitschlnnd. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" maakt weer melding van de berichten der Engelsche bladen, en in het bijzonder van dat van den Weener correspondent der „Daily Telegraph", betreffende de bijeenkomst van den keizer van Duitschland en den czaar te Stettin en voegt er byGeljjk wjj reeds mededeelden, is van eene bijeenkomst der keizers van Rusland en Duitschland te Berlijn in goed ingelichte kringen niets bekond. Italië. De koning heeft uit zjjne bijzondere kas aan de weduwe van den minister-president Dopretis, die haar geen vermogen heeft nagelaten, een jaargeld toegekond van 15,000 lire. De gouverneur van Malta heeft aan den lord mayor van Londen een brief doen toeko men, waarin hy hem verzoekt, een fonds te orga- niseeren om de noodlijdenden op Malta, ten gevolge van de cholera, te helpen. Hy verzekert, dat meer dan 4000 personon zonder werk geraakt zijn, omdat de schepen, welke anders Malta aandoen, nu uit blijven. Groot-Bi-itaimië. Volgens berichten uit Hawaï heeft het nieuwe ministerie besloten, do Engelsche leening van twee millioen te erkennen, met aftrok van de buiten sporige commissieloonen, welke geëischt worden. Te Herbertstown, in Ierland, waar, naar wjj vermeldden, verleden week onder hevig verzet van de bewoners en van do bevolking eenige uitzettin gen van wanbetalende pachters hadden plaats ge had, was o. a. eene oude, zieke vrouw, die te bed lag, met haar bed uit een der huizen weggedragen. De vrouw is thans overledendit heeft de stemming onder de bevolking aldaar zeer verbitterd. Telegramineii. WEENEN, 6 September. (K. Z.) De „Pesti Hirlap" wil weten uit vertrouwbare bron vernomen te hebben dat de prins van Coburg naar Hongarije komen zal en dat reeds twee buitengewone spoorweg- waggons voor hem zyn besteld by de Ooster spoorweg-maatschappij en wel om op 9 October naar Orsowa te vertrekken. De prins zou zich begeven naar zijne bezittingen te Vacs, waar reeds sedert de vorige week toebereidselen tot 's prinsen ontvangst moeten gemaakt zyn. Daar zou zich dan ook zjjne moeder Clémentine bevinden. Het verblijf aldaar wordt op drie weken geschat. De broeder van den czaar, grootvorst Alexis, is heden met generaal vorst Scliahowskoy en een talrijk gevolg uit Odessa alhier aangekomen en afgestapt in het „Hotel Impérial." PARIJS, 6 September, ('sav.) De gendarmerie van Beaugé hoeft heden aangehouden een individu van verdacht voorkomen, op wien de verdenking rust van als spion dienst te hebben gedaan. Op het oogenblik zjjner aanhouding trachtte die persoon een vrij groot papier door te slikken, dat hy uit den zak haalde. Dit werd hem echter belet door hem den mond met geweld te openen, en toen kwamen de stukken voor den dag van eene schets der om liggende streken, waarop tevens datums en cijfer schrift voorkwamen. Do man was in het bezit van een Beierschen pas, en zeide polderwerker te zyn, hetgeen echter weersproken wordt door de blank heid en witheid zijner handen. Hjj moet reeds eenigen tyd in Frankrijk vertoefd en eene goede opvoeding genoten hebben, daar hjj vloeiend Fransch spreekt. PARIJS, 7 September. De „Figaro" verneemt uit Pest, dat daar het gerucht is verspreid, dat prins Ferdinand van Coburg hedenmorgen uit Sofia zou vertrekken. Dit gerucht is voorbarig. Het vertrek van den prins naar zijne goederen te Vacs wordt beschouwd als gelijkstaande met eene afdanking. Uit Bucharest wordt aan het „Journal des Débats" gemeld, dat de Bulgaarsche regeering heeft verklaard niet langer den tegenwoordigen Exarch te erkennen, maar wol den gewezen Exarch, die in 1878 word afgezet en te Konstantinopel ver blijf houdt.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2