Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Fremie. MAURITS VAN MOREELEN Leiden, 6 September. PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maindeo.1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Kommen0.65. fcze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inoae- aeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Wij kunnen onzen lezers mededeelen dat de uitgever van dit blad tegen het einde van deze maand, den abonné's, tegen geringe vergoeding, zal aanbieden een roman, getiteld: door JOH ATV GRAM. Wy houden ons overtuigd dat onze abonné's deze kennisgeving met ingenomenheid zullen be groeten, daar deze jongste boeiende roman van den heer Gram by de uitgave zeer gunstig werd -besproken. OiHcieele Kennisgevingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis dat ter verruiling der vacatures, ontstaan door de periodieke altreding van den heer Mr. N. L. J. VAN BUTTINGHA "WICHERS, als wethouder, en door het bedanken van den heer P. I. DE FREMERY, in de vergadering van den Ge meenteraad van heden tot wethouders der gemeente, zijn benoemd de lieeren: Mr. N. L. J. VAN BUTTINGHA WICHERS en S. C. M. KNArrERT. Leid en, De Burgemeester voornoemd, G Sept. 1887. DE KANTER. Stremming van passage. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter algemeene kenn's dat wegens vernieuwing van gas buizen gestremd zal zijn de passage: 1°. voor voetgangers langs het Gangetje, op Dinsdag 6, Woensdag 7 en Donderdag 8 September a. 8.; 2°. voor rij- en voertuigen langs de Hoogewoerd van de Watcrsteeg af tot en met de Hoogewoerdsbrug. alsmede langs hefStecnscliunr van de Hoogewocrdsbrug tot aan de Kerkstc-g, op Woensdag 7, Donderdag S en Vrijdag S september a. a. 3°. voor schepen door de If oogewoerd>brng op Woens dag 7 September a. S,, gedurende eenige uren van des morgens 5 uren af. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. o Sopt. 1887. E. KIST, Secretaris. De nieuwe cursus der hoogere burgerschool ■voor meisjes opent met 104 leerlingen, verdeeld als volgt: 1ste klasse 29 leerlingen; 2de kl. 27 leerlingen; 3de kl. 22 leerlingen; 4de kl. 19 leer lingen: 5de kl. 7 leerlingen. In de gisteravond in het Nutsgebouw gehou den gecombineerde vergadering van de liberale kiesvereeniging „Het Algemeen Belang" en de „Vereeniging tot Stemopwekking" is besloten, by de a. s. herstemming voor de Tweede Kamer aan de liberale kiezers in het hoofdkiesdistrict Leiden in overweging te geven, onder de tegenwoordigo omstandigheden hunne stemmen uit te brengen op de twee in herstemming komende anti-revolutionaire candidaten, de heeren O. baron Van Wassenaer Van Catwjjck en J. H. Donner, van wie men ge- noegzamen waarborg heeft dat zij vóór de grond wetsherziening zullen stemmen. Het bestuur der christelijke zangvereeniging „Excelsior" alhier maakt door middel eener adver tentie, in dit blad voorkomende, bekend dat de gelegenheid openstaat om als lid dier vereeniging toe te treden. Veel aanbeveling heeft deze zang vereeniging, verleden jaar opgericht, zeker niet van noode, wanneer men in aanmerking neemt, dat hare oefeningen geleid worden door den heer B. H. Gebhardt, die zich als musicus en componist een goeden naam verworven Dfiaft. Het zou dan ook geenszins verwondering baren,, zoo bjj het begin van den nieuwen zangcursus weder velen toetraden tot dez# zangvereeniging, welke zich, met het oog op haar nog zoo kort bestaan, reeds in vrij groeten bloei kan verheugen. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen van 30 Juli tot en met 6 Aug. De miliciens der lichting 1884 van het 4de reg. inf. zullen Dinsdag den 13den dezer met „on bepaald verlof" vertrekken. De officier van gezondheid der 2de kl. dr. H. Zeehuizen is aangewezen om deel te nemen aan de manoeuvres van het 4de reg. inf., en zal daar toe worden ingedeeld bij het 3de bataljon. In verband met de morgen te houden groote manoeuvre, zal de 2de compagnie van het 4de bataljon, 4de regt. inf. hedenmiddag om halfvyf eene veldwacht betrekken onder den „Wassenaar- schen slag," een en ander onder bevel van den lsten luitenant A. Berends, van genoemd regiment. Hedenmorgen om halfacht rukte het 2do bataljon van het 4de reg. inf. alhier, onder bevel van den majoor G. Bloem, uit, ten einde op de Maaldrift, onder Wassenaar, eenige oefeningen te houden in het tirailleeren. Om twaalf uren werden de manschappen door het muziekcorps van het 4de reg. inf., even buiten de Witte poort afgehaald, zoodat zij om halféén in de kazerne terugkeerden. Een half uur later rukte het 4de bataljon uit onder bevel van den luit.-kolonel W. C. D. Van Rijen, welk bataljon eene manoeuvre hield in de duinen te Katwijk. Dat het er hevig naar toe ging kon men nagaan, daar het schieten op de Maaldrift zelfs duidelijk hoorbaar was. Niet de heer E. Molenaar te Zutfen is ont werper van het nieuwe raadhuis te Noordwijk, maar de heer Nies. Molenaar, architect te 's-Hage, onder wiens beheer de uitvoering plaats had. Nader verneemt men dat de prins Von Wied en familie gedurende October op het huis „de Pauw" zullen verblijven. De oorzaak van het langer ver toef is gelegen in de restauratie van het paleis te Neuwied. Prins en prinses Von Wied zijn voornemens mor gen een bezoek te brengen aan den Koning en de Koningin te Soestdjjk. De gewone audiöntiên van de ministers van financiën en oorlog op 8 dezer zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot directeur der straf gevangenis te 's-Gravenhage, H. Van Dijk, thans directeur van het huis van bewaring te Arnhem benoemd tot rechter in de arrondissements recht- bank te Winschoten mr I. W. Losecaat Vermeer, thans substituut-griffier bij de arrondissements. rechtbank te 's-Hertogenboschden majoor F. De Bas, van den generalen staf, chef van den staf bij de inspectie der cavalerie, in zijn rang overgeplaatst bij het wapen der cavalerie, en wei bij het 2de reg. huzaren; en bepaald dat de func tion van chef van den staf, by de inspectie der cavalerie, tijdelijk en in afwachting van nadere beschikking zullen worden waargenomen door den majoor W. J. H. Romer, van het 2de reg. huz. den heer A. N. Clavier, laatstelijk leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan het gymnasium Willem III te Batavia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Naar aanleiding van een telographisch bericht, door de dagbladen korten tijd geleden medegedeeld, als zouden eenige heeren van Fasoeroean eene geldloterij, groot ƒ75000, hebben aangevraagd, ten einde de middelen te verkrijgen voor het houden van eene tentoonstelling van iniandsche nijverheid, landbouw en veeteelt, komt in „de Landbouwer", orgaan voor nijverheid, land- en tuinbouw en vee teelt in Nederlandsch-Indië, een artikel voor van R. H. Jr., dat in hoofdzaak het volgende bevat: Tijdens de zoo welgeslaagde tentoonstelling van bloemen en sierplanten te Pasoeroean, vereenigde zich een groot getal bezoekers dier tentoonstelling, ingezetenen van Pasoeroean en van elders gekome- nen ter bespreking van eene tentoonstelling, welke a'les zal moeten vereenigen wat door den arbeid des inlanders in Java's oostelijk deel kan voortge bracht worden, eene tentoonstelling, welke zal moe ten aantoonen op welke hoogte nijverheid, landbouw en veeteelt van den inlander staan in bedoelde streken, wat daaraan ontbreekt, wat tot verdere ontwikkeling er van kan verricht worden, wat, be halve koffie en suiker, nog de belangstelling van den Europeeschen ondernemer verdient en welk veld van arbeid voor dezen nog openligt. Tevens moet zy een overzicht geven van den Europeeschen land bouw in Ned.-Indië, een levensvraagstuk èn voor den inlander èn voor den Europeaan. Dit is voorwaar een grootsch denkbeeld, dat veler krachtdadige medewerking vordert, maar in de eerste plaats eeno ruime beschikking over gelden. En, al heeft Pasoeroean ten opzichte van de bloe mententoonstelling bewezen niet karig te zijn, voor dit plan zijn buitengewone middelen noodig. Ge bouwen zullen moeten verrijzen, goede prijzen aan" geschaft, fondsen, om het merkwaardige, dat niet vrijwillig wordt aangeboden, ten toon te stellen, belooningen voor beschrijvingen betreffende de ver schillende nijverheidstakken, de uitkomsten der nieuwste onderzoekingen op het gebied van den landbouw, enz. In de bovenbedoelde vergadering, welke geleid werd door den resident van Pasoeroean, den heer C. M. Ketting Olivier, werden de heeren R. C. Bak huizen Van den Brink, jhr. H. De Stuers en T. Otto- lander uitgenoodigd de zaak voor te bereiden en eene geldloterij aan te vragen. Het is nu maar te hopen dat het verzoek dier heeren een gunstig oor by de Regeering vinde, dewijl het hier een waarachtig algemeen belang geldt en de uitvoering zonder loterij onmogelijk is. Hot verzoek zal dan ook wel niet geweigerd worden. Ts de loterij toegestaan, dan zullen de heeren eene oproeping doen aan Pasoeroeans belangstel lenden in de zaak en ook aan hen buiten die plaats, ter bespreking van de wijze van uitvoering van het plan, dat alsdan in October 1888 tot stand moet komen. Voor elke afdeeling der tentoonstelling zal eene commissie gekozen worden, terwijl te Pasoeroean eene centrale commissie zal zetelen. Pasoeroean kan geluk gewenscht worden met het feit, dat zy het beweren logenstraft eene doode stad te zijn, een beweren, uitgesproken door hen, die haar ge kend hebben, toen zy oen weelderigen staat voerde, toen daar een ongezond, overprikkelend leven werd geleid. Op dergelijken grond wil Pasoeroean haren goeden naam vestigen, en, de tijdsomstandigheden mogen haar benauwen, fier houdt zy het hoofd op! Gemengd Nieuws. Het verleden week wegens het on gunstige weder uitgestelde kinderfeest op „Vreewijk" is nu op morgenmiddag, Woensdag, bepaald. Zaterdagavond trachtten eenige sociaal-democraten uit 's-Hage in een koffiehuis te Delft propaganda te maken voor hunne leer. Met succes werd hunne poging niet bekroond. Spoedig kwam het tot een twist, welke zóó hoog liep dat een algemeen gevecht ontstond en alles in het koffiehuis kort en klein werd geslagen. De oploop van menschen in de Dap- perstraat Zondag middag, te Amsterdam, werd

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1