Smilde en Kloosterveen ds. G. Van Walsum te Alfen a/d. Rjjnte Schipluiden (cl. 's-Hage) ds. D. A. Yan Haselen te Zoeterwoude (cl. Leiden). Ds. N. Jolles te Noordwijkerhout heeft het beroep naar Denekamp aangenomen. In de afgeloopen week slaagden by het tweede gedeelte van het notariëele Staatsexamen de heeren G. M. Yan Voorthuysen, te Leiden, en J. C. Paap, te Voorschoten. De 2de luit. J. H. Van der Hegge Zijnen van het 4de reg. inf., is aangewezen om gedurende de maanden October, November en December bij de vesting-artillerie te worden gedetacheerd, ten einde geoefend te worden „in de leiding en regeling van het vuur uit het vestinggeschut." In den morgen-godsdienstoefening van j.l. Zon dag, maakte ds. II. 'Wildeboer Jzn. te Benthuizen zijner gemeento bekend dat hy eene eenparige beroe ping had ontvangen naar de Ned.-Herv. gemeente te Schiedam. De voordracht voor de benoeming van een secretaris der Maatschappij tot Nut-van't Algemeen bestaat uit de heeren: ds. J. NieuwenhuizenKruse- man te Gorkum, J. Bruinwold Riedel te Hoorn, en I. J. De Bussy te Bloemendaal. De 1ste luit. M. A. E. J. Meyboom, van het 5de reg. inf., wordt op 1 Oct. a. s. eervol ontheven van zyne werkzaamheden by den chef van den generalen staf, overgeplaatst bij het 4de reg. inf. en aldaar ingedeeld bij de 2de comp. 1ste bat. te Delft. Aan den sergeant-scherpschutter J. G. Van Brederode, van het 3de bat. 4de reg. inf. te Haar lem, is de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt. Uit het rapport van de Commissie, doorZ. M. benoemd om een onderzoek in te stellen naar de vereiscliten van eene haven voor visschersschopen te Scheveningen, de kosten van aanleg en de wjjze van uitvoering, blykt dat de commissie het noodig oordeelt dat de haven te Scheveningen besta uit eene haven binnen do duinenrij gelegen en eene voor haven, met eene vernauwing waar die aan het strand aansluit, terwijl men met eene ombuiging uit de voorhaven in de binnenhaven zal moeten komen. Eone haven, bestemd om 300 vaartuigen te kunnen bergen, acht zy ruim voldoende in de bestaande be hoeften en voor de eerste toekomst, terwyl by den aanleg eventueole latere uitbreiding in het oog moet worden gehouden. Een loswal, geschikt om 50 vaar tuigen te gelyk te doen lossen, acht de commissie noodig, met eene hoogte van 2 M. -f- A. P. en eene breedte van 20 M. De voorhaven zal haaks op de kust moeten staan en twee havendammen van geljjke lengte moeten zijn. De geschiktste plaats acht zy bezuiden den vuurtoren te Scheveningen, waar thans de uit monding van het ververschingskanaal van de resi dentie wordt gemaakt. De binnenhaven zal zich dan in n -ordelijke richting, evenwijdig met het strand, moeten uitstrekken. De diepte van den havenmond zal 5 M. moeten zyn, by gewoon laag water. De voorhaven zal eene lengte van 700 M. moeten hebben. Voor de wijdte van den haven mond acht de commissie 120 M. by hoog water vjldoende. De gezamenlijke kosten worden geraamd op ƒ2,734,000, waarin begrepen zijn de kosten der eventueele omlegging van het ververschingskanaal als dit ten behoeve der visschery noodig blykt. De commissie rekent niet op kosten voor verde diging van een gedeelte van Delfland's zeewering, omdat zij daarvoor geene verplichting hoegenaamd ziet, daar de haven veeleer aanwinst van strand aan Delfland zal veroorzaken. By deze kosten komen nog die van een fort met bewapening, dat de commissie voor de ver dediging onvermijdelijk acht. Zulk een fort buiten- duins wordt geraamd op ƒ1,850,000, binnenduins op ƒ1,300,000. Yoor aanleg door particulieren ziet de commis sie geen reden. Zy berekent dat de havengelden t irnauwernood de onderhoudskosten zullen dekkon. Aanleg door de belanghebbenden is noodig. In deze beschouwt zy de gemeente 's-Gravenhage als de eenige belanghebbende met 't oog op de Sche- veningsche visschery. Voor Provinciaal subsidie bestaat alle grond, evenals voor Staatsondersteuning met 't oog op de groote klimming der uitgaven ten gevolge van de eischen der landsverdediging. Volgens een te Breda ontvangen bericht uit Indië, is de majoor der art. van het O.-I. leger K Vervat, te Padang overleden. Voor het schriftelijk gedeelte van het examen voor den hoofdcursus zyn van het 4de reg. geslaagd (Ire sergeanten: Couvée, Neelmeyer, Stakman, Duy- maer Van Twist, Pliester en Gooszen, zoodat van de 8 adspiranten 2 niet zyn geslaagd. De Kroonprins en de Kroonprinses van Duitsch- land mot drie dochters prinsessen Victoria, Sophia Dorothea en Margaretha en gevolg zijn gisternacht met het koninklijk Engelsche stoomjacht „Victoria and Albert" uit Engeland ter reede van Vlissingen aangekomen. De Kroonprins en familie vertrokken vervolgens met don gewonen mailtrein, waarin drie Duitsche salon rijtuigen ten hunnen behoeve, van Vlissingen over Frankfort en Munchen naar Toblach in Tyrol. Volgens de „Amst. Grt." zou de heer Armand Sassen, directeur der Rijkspostspaarbank, eerlang voor geruimen tyd naar Indië vertrekken, om aldaar den dienst voor eene postspaarbank te regelen. Het „Vad." gelooft niet dat dit bericht juist is, al is het waar dat er plannen bestaan voor eene Indische postspaarbank. Als een bewijs, dat van koogerhand voor de voeding der militairen zorg wordt gedragen, kan het volgende schrijven dienen, dat op 31 Aug. jl. door den hoofdintendant van het leger aan de voe- dingscommissiën van do verschillende garnizoenen is verzonden (aan de voedingscommissie is do zorg toevertrouwd voor al wat de voeding van den soldaat in het garnizoen betreft). „Blijkens een schrijven van eene voedingscom missie, en wel uit een garnizoen waar bjjna allo wapens van ons leger vertegenwoordigd zyn, werden de kapucijners indertijd door de manschappen met tegenzin genuttigd, en wordt in overweging gegeven in het vervolg geen kapucijners te doen aanschaffen. Naar aanleiding daarvan wordt gevraagd, of het ver strekken van ration D (kapucijners), aan de man schappen in garnizoen ten uwent, wenschelyk of niet geoordeeld wordt." Het stoomschip „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde St.-Vincent 4 Sept.; de „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, vertrok 3 Sept. van Marseille de „Sumatra" vertrok van Batavia naar Amsterdam 3 Sept.de „Zaandam", van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen, heeft de as gebroken en een schroefblad verloren; zal dokken om to repareerende „Conrad," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 4 Septï, de „Edarn", van Amsterdam naar Nieuw- York, passeordo 5 Sept. Lizard. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 8 dezer niet plaats hebben. Gemengd N ieu-vv s. De door het 2de, 3de en 4do bataljon van het 4de rog. infantorio te houden manoeuvre, in de nabijheid van Lisse, is heden door het slechte weder niet gehouden kunnen worden. Door de Maatsc happy voor Tydaan- wjjzing te Rotterdam is in het gebouw der verifi catie van 's rijks zeeinstrumenten te Leiden een astronomisch uurwerk, volgens het stelsel van den heer Kipp te Neuchatel, geplaatst. Dit uurwerk, bekend onder den naam van „pendule électriquo de précision," bestaat uit een slinger, welke op vernuftige wijze door een electrischen stroom in beweging gehouden wordt, terwyl meegaande uur werken, met dien slinger electrisch verbonden, don vervlogen tyd in seconden aangeven. Daar het uurwerk niet behoeft opgewonden te worden, kan het in een gesloten glazen cilinder, waarin de lucht verdund is, geplaatst worden, waardoor het voordeel verkregen wordt, dat de storende invloed der lucht wordt verminderd. Eene groote bron van onregelmatigheden is verder weg genomen, daar by deze pendule geen olie gebruikt wordt. Volgens de opgave van dr. Hirsch, directeur van het observatorium te Neuchatel, bedraagt de ge middelde afwijking van de pendule te Neuchatel pl. m. 0.055. Behalve te Leiden zyn thans deze astronomische uurwerken op de observatoria te Neuchatel, Genève, Lyon en Luik in gang. Gistermiddag om lialféén kreeg de heer F. E. Meerburg te Katwijk aan Zee een tele gram van den sluiswachter te IJmuiden, dat de „Donker Curtius" in hot gezicht was. Deze bom schuit, de grootste van genoemden reeder, en be mand met 10 koppen, was vóór bijna 13 weken uitgevaren; en daar zy maar voor elf weken levens middelen aan boord had, en men in den laatsten tjjd niets van haar gehoord of gezien had, vreesde men het ergste. De tijding van den sluiswachter werd om half- drie bevestigd door een telegram van den schipper zelf, die berichtte dat alles wol was. In aansluiting met hetgeen reeds in het tweede blad wordt gemeld omtrent het be zoek van Domela Nieuwenhuis in Amsterdam wordt nog aan de „N. R. C." bericht dat Nieuwenhuis vergezeld werd door twee dames (waarvan de ëéne eene tante) en door Croll. Een aantal party genooten uit Amsterdam en van den Zaankant waren hem tot Nieuwersluis te gemoet gereisd. Domela Nieuwenhuis had plaats genomen in een gereed staand rijtuig en reed stapvoets, gevolgd door een tiental andere rijtuigen met partijgangers, door de menigte tot aan de Hoogesluis, van waar toen in draf langs den Amstel do weg naar het Volkspark vervolgd werd. Er werd druk met hoeden gezwaaid en hoezee geroepen door hen, die zich langs den weg geschaard hadden. Sommigen klemden zich zelfs aan het rijtuig vast, doch uit het aantal, dat aan de betoo ging geen werkdadig deelnam, kon men toch op maken dat de volksmassa voor een belangrijk deel uit louter nieuwsgierigen bestond. Het gewone vereenigingslokaai het Volkspark prykte met de roode vlag en eone versiering van groen en rood. De lokalen aldaar waren bij Nieuwen huis' aankomst opgevuld door eene wachtende menigte, welke nog geruimen tjjd aangroeide, Vóór en om het Volkspark vatte eene niet minder groote menigte nieuwsgierigen post, die door een aantal pohtie-agenten circuleeronde gehouden werd en het vertrek van Nieuwenhuis scheen te willen afwachten. Van der Stadt wees daar op den eerbied en de sympathie, die Nieuwenhuis bij mannen als profes sor Pierson had gewekt, en spoorde daarna de leden tot wraak aan voor hot onrecht, hunnen leidsman aangedaan. Op zyne vraag of men in het nemen van wraak niets zou ontzien, riep de menigte luideja, wy allen 1 Dan (aldus vervolgde Van der Stadt) zullen wij zeker in den strijd om recht overwinnen. Leve de sociaal-democratieLeve onze leider De menigte zong hierop eenlang zal hy leven Na het gezang nam Van der Stadt Nieuwenhuis by de hand, en dankte hem voor het zware offer, dat hij voor de zaak van het socialisme had ge bracht, en namens den Bond bood hy nu den held een grooten krans van groen en bloemen aan, als blyk van innige waardeering. Hierop word onder de menigte beproefd een der liedjes van de Aprilfeesten te zingen, wat Fortuyn met kracht van hamer en taal wist te beletten. BUITENLAND. Dui tselilaud. De keizer liet zich Zaterdag middag eenige mili taire rapporten voorlezen en ontving daarna ach tereenvolgens graaf Von Moltke, den minister van oorlog, en generaal Albedyll. Te 2 uren reed de keizer uit en ontving in den namiddag den minister Von Puttkamer en graaf Stolberg. De keizer heeft de reis naar Koningsbergen tot bijwoning der manoeuvres opgegeven en heeft prins Albrecht opgedragen hem daarbij te vertegenwoor digen. Heden, Maandag, zal de keizer met de kei zerin weer naar Babelsberg vertrekken. Ook in de Duitsche pers wordt thans veel gesproken over het ongeregelde van den postdienst tusschen Ostende en Dover, en voorziening daarin verlangd, daar alleen in de voor de scheepvaart gunstige maand Augustus de aansluiting vijftien maal is gemist. Evenzoo wordt verzekerd dat het Engelsche bestuur der posterijen op de krachtigste wyze te Brussel daartegen is opgekomen. Met het oog op de eventualiteit dat van liever lede het gelieele postverkeer tusschen Duitschland en Engeland over Vlissingen worde geleid, wordt er op gewezen, dat do daarby mede betrokken ljjn Kempen Venloo, ter lengte van 22 kilometer, niet voldoende ingericht is voor een zoo omvang rijk postverkeer, als het gevolg zou wezen van het geheel ter zjjde stellen van de lyn Ostende Dover: eene omstandigheid, waarin mede voorzien zou moeten worden. Een ernstig ongeluk of eenige andere stremming van hot verkeer zou groot oponthoud ten gevolge hebben en daardoor veel nadeel kunnen aanrichten. Gi-oot-Ui-itaiinië. De minister Fergusson verklaarde in het Lager huis dat hy de tegenwoordige omstandigheden niet geschikt achtte om de meening mede te deelen der Engelsche regeermg, betreffende het zenden van generaal Ehrenvot naar Bulgarije.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2