N'. 8450. Dinsdao- O A°. 1887. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Bericht. MAURITS VAN MOREELEN De Leidsche Schietbaan. Leiden, 5 September. PRIJS DEZER COURANT: Leiden per 8 meenden1.10. France per poet9 1.40. Afeonderlgke Nommera0.05. feze {jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTENTTEN Ten 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.174* Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incaa- seerea buiten de stad wordt 0.10 berekend. Wy kunnen onzen lezers mededeelen dat de uitgever van dit blad tegen het einde van deze maand, den abonné's, tegen geringe vergoeding, zal aanbieden een roman, getiteld: door JOHAN GJIi/YM. "Wij houden ons overtuigd dat onze abonné's deze kennisgeving met ingenomenheid zullen be groeten, daar deze jongste boeiende roman van den heer Gram by de uitgave zeer gunstig werd besproken. Reeds werd door ons in hoofdzaak medegedeeld een schrijven van den commandant der dd. schutterij met bijlagen aan B. en Ws. betrekkelijk de inrich ting van eene schietbaan. Uit die stukken blijkt dat het aan de gemeente behoorend land in den Boschhuizerpolder onder de gemeente Zoeterwoude eene geschikte gelegenheid aanbiedt voor de oprichting van eene schietbaan, te gebruiken zoowel door de schutterij als het gar nizoen en de onderscheidene scherpschuttersver- eenigingen. B. en Ws. waardeeren ten zeerste al hetgeen door den commandant der schutterij tot dusverre in het werk is gesteld ter bekoming van eene schietbaan voor deze gemeentezij hopen dat deze loffelijke pogingen met een gunstigen uitslag mogen worden bekroond en aarzelen dan ook niet den Raad voor te stellen de noodige medewerking te verleonen ter bereiking van het beoogd doel. Zoolang geene schietbaan aanwezig is kan aan het voorschrift der Schutterij wet dat de schutterijen geregeld moeten worden geoefend in het schieten naar de schijf, niet worden voldaan; intusschen is in deze gemeente geen terrein beschikbaar, waarop die schietoefeningen zouden kunnen plaats hebben, en al is de gemeente uit don aard der zaak tot de oprichting van eene schietbaan niet verplicht, toch is het ongetwijfeld wenschelyk daarvoor zoo mogeiyk een geschikt terrein buiten de gemeente aan te wijzen. Nu het hier geldt eene geheel vry willige oprich ting van eene schietbaan zoowel in het belang van de schuttery als van het garnizoen, hadden B. en Ws. verwacht dat vanwege het departement van binnenlandsche zaken eene jaarlyksche bydrage daarvoor zou zyn toegezegd, daar toch deze ge meente met het oog op gebrek aan terrein binnen hare grenzen niet tot de oprichting van eene schiet baan zou kunnen worden gedwongen. Intusschen heeft de Regeering daarvoor geene termen kunnen vinden. Ofschoon B. en Ws. nu met het oog op het boven medegedeelde op eene hoogere toelage van de Regeering hadden gemeend te mogen rekenen, zoo zal toch, naar hun inzien, tot den aanleg van de baan door de gemeente moeten wor den overgegaan en genoegen worden genomen met de bydragen door het departement van oorlog en de scherpschuttersvereenigingen toegezegd. Bovendien kunnen die bydragen later, wanneer de schietbaan in gebruik is genomen, wellicht eenige verhooging ondergaan, ook in verband met een meerder gebruik, dat van do baan zal worden gemaakt. Zooals uit de stukken blykt, zyn de kosten voor de oprichting van de baan geraamd op f 8500. Op de volgens de schetsteekening geprojecteerde baan zal kunnen worden geschoten op 100, 150 en 200 meters, terwijl de ligging en constructie alle mo- golyke waarborgen van veiligheid aanbieden, zoodat naar het oordeel van B. en Ws. op de voorgestelde wyxe voldoende wordt voorzien in de behoefte aan eene belioorlyke gelegenheid tot oefening in het schieten naar de schyf; voor oefeningen op ver deren afstand dan van 200 meters kan overigens de inrichting te Katwijk by voortduring worden gebruikt. Het hier bedoelde land in den Boschhuizerpolder, bestaande uit twee percoelen weiland en de Holen- laan, groot 1.19.30 hectaren, is tot 31 December van dit jaar verhuurd voor 284 per jaar aan de weduwe 3. Hoogteyling. Wordt alzoo tot de oprichting van eene schietbaan op dit terrein besloten, dan zal by do uitgaven ook gerekend moeten worden op eenige vermindering van de opbrengst van het land in het vervolg, hoezeer bezwaarlyk zal kunnen worden geraamd hoeveel minder uit dien hoofde eene vol gende verhuring zal opleveren. Verder moet worden gerekend op eenige uitga ven wegens het jaarlyksche onderhoud van de schietbaan, welke uitgaven op ongeveer 150 kun- non worden geraamd. Eindelyk zullen de kosten van de oprichting der baan gevonden moeten worden uit buitengewone ontvangsten, waarvoor alzoo een gedeelte van het overschot der 4 pct.-geldleening ad ƒ500,000 kan worden aangewezen. By het sluiten van de ge meente-rekening over 1886 bedroeg dat overschot nog ƒ38,975.57, terwyl op de begrooting voor 1887 een bedrag van ƒ4455 op den post Geldloening is gebracht voor de uitkeering aan de provincie Zuid- Holland wegens de overneming van het Delftsche Jaagpad en by raadsbesluit van 28 April jl. die post met ƒ14,700 is verhoogd voor de verbouwing van de Meisjesschool 2de klasse op de Breestraat. Op dit oogenblik bedraagt derhalve het overschot der geldleening, waaraan geene bestemming is ge geven, nog ƒ19,820.57. Met het oog op het groote belang dat onze ge meente heeft by het bezit van eene behoorlyk ingerichte schietbaan, zoo wat aangaat de schuttery en de verschillende scherpschuttersvereenigingen als het garnizoen, meenen B. en Ws. den gemeente raad te moeten in overweging geven tot de oprich ting van de voorgesteldo schietbaan te besluiten en hun college mitsdien te machtigen de vereischte vergunning diarvoor aan de betrokken autoriteiten aan te vragen. Met de inrichting kan dan worden aangevangen na afloop van den loopenden huurtyd, d. i. na 31 December dezes jaars, of zooveel eerder als het bestaande huurcontract kan worden ontbonden. Uit de door B. en Ws. overgelegde stukken betrekkelyk de benoeming van eene leerares of een leeraar in de wiskunde, geschiedenis en aardryks- kunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, blykt dat door de Commissie van Toezicht en den Inspecteur van het Middelbaar Ondorwys in de eerste plaats wordt aanbevolen mej. J. H. Hoestra te Groningen, terwyl in de tweede plaats wordt aan bevolen de heer J. Hempenius te Borculoo, met welke aanbeveling B. en Ws. zich vereenigen. Ingevolge Raadsbesluit bedraagt de jaarwedde ƒ1400. De door B. en Ws. ontworpen en nog gedrukt wordende begrooting dezer gemeente voor 1888 be draagt in ontvangst en uitgaaf ƒ745,685, terwyl do plaatselyke directe belasting is uitgetrokken op een bedrag van ƒ137,000, zynde ƒ13,000 minder dan het vorig jaar. De commissie van financiën, geene bedenkin gen hebbende op de in hare handen ten fine van onderzoek gestelde rekening van inkomsten en uit,- gaven van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis, over het jaar 1886, geeft den gemeento- raad in overweging die goed te keuren in ontvangst ad ƒ30,153.99, in uitgaaf ad ƒ29,756.131/,, zoodat het dienstjaar oplevert een batig saldo van 397.85'/,, hetwelk in de eerstvolgende rekening zal moeten worden verantwoord. Dezelfde commissie heeft ook geene bedenkingen tegen de rekening van de Stedelyke Werkinrichting, dienst 1886, zoodat zij voorstelt die rekening even eens goed te keuren, in ontvangst en uitgaaf ad ƒ17,474.29, alzoo sluitende quitte. Eveneens is de rekoning van het Nederlandsch- Israëlietisch Armbestuur, dienst 1886, door haar onderzocht en in orde bevonden, waarom zy voor stelt die goed te keuren, in ontvangst ad 6339.41'/, en in uitgaaf ad ƒ6215.96, alzoo opleverende een batig saldo ad ƒ123.451/,, dat in de eerstvolgende rekening mede moet verantwoord worden. De heer C. M. Pleyte Wzn., assistent by 's Ryks Ethnographisch Museum alhier, is benoemd tot conservator van het Ethnographisch Museum, dat door het Koninklyk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam wordt op gericht. Voor het tweede admissie-examen voor de hoogere burgerschool voor jongens alhier, was het aantal candidaten voor de 1ste kl. 10 en voor de 2de kl. 1. Toegelaten werden er 6 voor do 1ste klasse. Op het congres van astronomen te Kiel werd het aftredend bestuurslid prof. Van de Sande Bak- huyzen, van Leiden, herkozen. Prof. Oudemans, van Utrecht, hield eene voordracht over nevels. Voor het bouwen van eene villa aan do Wasse naarstraat te Katwyk aan Zee, onder beheer van den architect H. J. Jesse alhier, werd ingeschreven door de heeronW. H. Neuteboom te Leiden voor ƒ17,400, C. Van Biest te Koudekerk voor 10,458, Gebrs. Couvée te Leiden voor ƒ16,080, B. Nieuwen; huyzen te 's-Gravenhage voor ƒ15,408, C. E. Ver- haaff te Leiden voor ƒ15,089, R. Ouwehand en H. Van Schie, beiden te Katwyk aan Zee, voor 13,975, P. Gestman te Leiden voor ƒ13,500, C. Van den Oever te Katwyk aan Zee voor ƒ12,790 en J. A. De Best te Katwyk aan Zee voor ƒ12,674. Het werk is gegund aan den heer J. A. De Best te Katwyk aan Zee. By de heden gehouden openbareverkooping van cokes in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 35, 18.50, 4 en ƒ1.85; de laagste 35, ƒ18, ƒ3.70 en ƒ1.85. Voor eene plaatsing op den artillerie-cursus te Delft, of de militaire school te Haarlem, hadden zich aangemeld 42 adspirantenvan dezen trokken zich 3 terug, terwyl 7 na geneeskundig onderzoek werden afgekeurd. Dientengevolge behoefde alleen een vergelykond examen te worden afgenomen van hen, die voor eene plaatsing op den artillerie-cursus wenschten in aanmerking te komen. Dit examen is op 31 Aug. en 1 Sept. gehouden. De uitslag is dat de volgende jongelieden op 1 Oct. a. s. tot den artillerie-cursus kunnen worden toegelaten (alpha- betisch): G. N. Van AiTelen Van Saemfart, J. A. Van Beek, J. D. Berkhout, S. Bernard, F. E. M. Dickhof, G. G. Van Everdingen, C. W. A. baron Van Haersolte Van den Doorn, T. J. Marx, J. M. Van der Meer, A. P. Van Nahuys, F. A. Pannekoek, R. Reitsema, J. D. Schaap, W. P. F. Schulz en M. J. M. Willems. Tot den voorbereidenden cursus van de militaire school te Haarlem kunnen worden toegelaten L. B. G. Van Asperen, J. H. Borel, B. H. Franssen, J. L. E. Fransen, S. Gal, H. Ketting, D. J. Van Leer, F. B. Van Lelyveld, J. R. Van dor Meer, J. O. Maenhoudt, J. J. Middelaar, G. Van Olden, D. Postma, J. W. Schiff en C. J. Steffen. Beroepen zjjn by de Neij,-Herv- Kerk te Hijker-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1