piket huzaren, 't welk met het oog op eventueele ongeregeldheden reeds des daags door den burgemees ter bleek gerequireerd te zyn, zich in galop moest begeven naar do Malakkastraat en moest trachton eene ovatie voor Domeia's woning te verhinderen- Intussohen had het detachement politie, door zijne cirkelbeweging, den optocht in de Laan van Meer- dervoort ontmoet en verbood de hoofdcommissaris voort te gaan met zingen, zooveel mogelijk trach tende de menigte te doen stuiten. Hiertoe bleek echter de politiemacht niet talrijk genoeg te zijn, zoodat de socialisten zingende voorttrokken. Wederom maakte nu de politie eene omtrekkende beweging naar de Malakkastraat, waar de menigte reeds vóór haar aangekomen was en, geen cavalerie vindende (daar hot piket door eene, nog onbekende oorzaak in deze straat niet aanwezig was), voor de woning van Domela Nieuwenhuis dezen eene ovatie had gebracht. Terwijl, na afloop daarvan, de stoet de Malak kastraat aan de eene zijde verliet, trok do politie in tegenovergestelde richting af en vond thans in de cavalerie-kazerne het piket gereedstaan. Na eenig zoeken vond de thans met huzaren ver sterkte politie het zingende volk in de Elandstraat, en droef het daar uiteen. De Westerbaenstraat werd, evenals de omliggende straten, ontruimd en afgezet. B(j een en ander werd kalm en met overleg opgetreden, niettegenstaande uit een poortje in de Westerbaenstraat met een steen naar do politie werd geworpen en een persoon trachtte een huza- renpaard met oon mes te verwonden, toen enkele cavaleristen er de straat doorkruisten. Het kwade oogmerk werd echter bijtijds ontdekt en door een flinken sabelslag verijdeld. Te 12 uren deed de hoofdcommissaris „Walhalla" ontruimen en het volk verspreiden, waarna, een kwartier later, de cavalerie en het hoofd der politie het terrein verlieten. Even daarna werd een arrestant eerst naar het posthuis in de Westerbaenstraat en daarna naar het commissariaat van politie in de Westerbaenstraat vervoerd. De aftocht der cavalerie scheen het sein tot eene uitbarsting onder eenige lieden te zijn, die den ganschen avond politie en cavalerie reeds gesard hadden. Op de Veerkade althans trachtte het volk bedoelden arrestant to ontzetten en maakte daarbij gebruik van steenen, welke in menigte naar de politie werdon geworpen. Den hoofdagent Bugel word daardoor eene bloedende hoofdwonde toegebracht. Op het alarm-soin chargeerden de nog overgebleven politieagenten, onder aanvoering van inspecteurs,met stok en sabel op het volk, dat tot in de hofjes vervolgd werd. Den aangehoudene bleef men meester. Na diens overbrenging werd nog een tweetal per sonen gearresteerd, die tot hot verzet tegen de politie door aanhitsing haddon medegewerkt, terwijl vele der steenenwerpers bekend z(jn. Te óón uur was de rust in deze w(jk hersteld. Van andere zijde wordt aan het „D. v. N." uit Den Haag gemeld: Woensdag-namiddag to 4 uren ontving de heer Nieuwenhuis bericht in zijne cel, dat er gunstig be schikt was op de verzoeken tot zijne invrijheidstel ling, en te 6 uren kon hy reeds met den trein naar Den Haag vertrekken. Aan het station verzond hy een telegram aan zyne familie, en te kwart over achten bevond hy zich in do Malakkastraat alhier, te midden zyner huisgenooten. De heer Nieuwenhuis is byna onherkenbaar ge worden; de baard is geschoren, het hoofdhaar kort afgeknipt en hy ziet er zwak, mager en zenuw- aphtig uit. Hy is het toonbeeld van iemand, die vervallen is door geesteskrankheid,' en zelfs zyne stem klinkt abnormaal, dof en hol. Hy verklaarde zich niet te beklagen te hebben over zyne behandeling in de gevangenis, en vertelde dat men hem de vrijheden had toegestaan, die met de bepalingen van de wet overeen te brengen waren. Toch had het op hom den indruk gemaakt, dat brieven, welke van personen van naam on invloed (als professoren enz.) afkomstig waren, hem bereidwil liger werden verstrekt dan die, wier afzenders den naam van partygenooten of minder bekende per sonen droegen. De eerste drio weken van zyn verblijf in de cel was hy verplicht zich bezig te houden mot het plakken van doosjes: daarna werd hem beter werk gegeven, nl. hot copiëeren van dictaten, en den Matsten tyd van zyn verblyf hield hy zich onledig jnet het vortalon uit hot Eranschook doze bezig heid word hem van byiten do gevangenis verstrekt. In het galieol had da hem' Nieuwenhuis zeven en eene halve maand in de cel doorgebracht. De afslag is dus vier en eene halve maand. Eene ernstige aanvaring heoft Don derdag-avond op de Scholde by Antwerpen plaats gehad tusschen het stoomschip „John Adams", dat naar Shields ging, en het stoomschip „Salisbury", komende van Philadelphia en met tarwe beladen. De „Salisbury" moest op strand gezet worden, ten einde het zinken te voorkomen. De „John Adams" is naar de werf te Austruweel teruggebracht. De stoomboot „Samania" van de Cunardlyn, welke Donderdag-avond Queenstown ver liet met bestemming naar Boston, is gisterochtend te Queenstown binnengeloopen, wegens een kloin defect aan de machine. Men geloofde dat hy om middernacht weder van daar zou vertrekken. Er zyn 656 passagiers aan boord. BUITENLAND. Frankrijk. De mobilisatie gaat tot dusver naar wensch. Alleen wordt geklaagd over de tegenwerking der boeren, die hun paarden niet willen afstaan, ofschoon toch voor een officierspaard 12 en een trekpaard 10 fr. schadeloosstolling per dag wordt betaald. Daarentegen komen de dienstplichtige manschappon van alle kanten getrouw op. Van alle zyden stroo men ook nieuwsgierigen naar Toulouse, ten eindo het militaire schouwspel by to wonen. Andere bewoners van het platteland gehoor zaamden zonder morren en niet met tegenzin. Zij bekennen wel dat de handel er onder zal lijden, als men hun zoo van hunne paarden en rijtuigen berooft, doch zy zyn blyde te mogen medewerken tot het welslagen der proofneuiing en te kunnen toonen de wet te gehoorzamen. To Lunéville was het in de laatste dagon 's- nachts weer zeer onrustig. Van de 6 beelden in de Promenade des Bosquets werden 3 verbry- zeld gevonden; in de muziekkiosk was alles om vergeworpen; van oon aantal huizen waren do schollen en lantaarns vernield. De soldaten van het garnizoen worden voor de schuldigen gehouden, maar uit een onderzoek bleek dat zy wel is waar nachtrumoor hadden veroorzaakt, maar dat do bal dadigheden door andoren waren gepleegd. Do kolo nel van een regiment dragonders, Bouchy, is intus schen, wejpns het gebrek aan tucht onder zijne manschappen, 30 dagen in arrest gesteld. Te Rysel zijn in do laatste weken 150 zakkon graan uit hot militaire depót ontvreemd. Verschei dene burgerlijke en militaire personen zijn in hech tenis genomen. Duitschland. Luidens een telegram uit Berlyn viel do Duitscho keizer Donderdag by zyne wandeling na den maaltijd van 350 gasten, welke op de herfstparade volgde, door eene oneffenheid in den vloer op zyn linker- heup en elleboog, welke hij eenigszins bezeerde. Hy zette echter zyn gesprek met verschillende gasten, al rondwandelend, voort. Zijn slaap in den volgenden nacht was over 't geheel bevredigend en in zyn gezondheidstoestand is geene verandering gekomen. De keizer is gisteren iets over negen uren opgestaan Overigens wordt ook van andere zyden verzekerd dat het kleine ongeval zonder eenig ernstig gevolg is afgeloopen. Do keizer richtte zichzelf, op zyn arm leunende, weder op, en maakte de opmerking dat hy juist op dezelfde plaats reeds vroeger eens was uitgegleden. Te Berlyn loopt het gerucht dat de tocht naar Engeland van prins Herbert Von Bismarck in verband staat met een huwelijksplan tusschen hom en eene der dochters van den onderkoning van Ierland. Het finantiëele consortium te Berlyn tot op richting eener maatschappij °P aandeelen voor den verkoop van spiritus heeft besloten de onderhan delingen af te breken, zonder den uitslag af te wachten der nieuwe pogingen om eene ruimere deelneming der branders te verkrijgen. Do coalitie is dus bepaald mislukt. Het aantal door de druifluis aangetaste wijn bergen by Biebrich bedraagt thans 23 en ook by Wiesbaden zyn nog in de laatste dagen 2 nieuw aangetaste plaatsen ontdekt. Naar het heet, zou de czaar niet op zyne torugreis naar St.-Potersburg eene ontmoeting met keizer Wilhelm hebben, maar voor dit bijzonder doel een uitstapje vah Kopenhagen naar Stettin maken, aldaar ook voor één nacht, de gast van keizer Wilhelm zyn, den volgenden ochtend eene groote parade bijwonen op het Kreckower exer citieveld, aan het diner deelnemen en dan 's avonds naar Kopenhagen torugkeeren. Dit alles is nog slechts voorloopig vastgesteld. Evenzoo is by het bericht van den hofmaarschalk aan de overheid te Stettin on te Koningsbergen, dat de keizer voornemens is de manoeuvres in Oost-Pruisen en Pommeren by te wonen, de mede- deeling gevoegd dat by den hoogen leeftyd van den keizer ongesteldheden plotseling opkomen kun nen, en deze terstond ton gevolge hebben dat de keizer van alle vermoeienis verschoond moot wor den, dus ook van reizen moet afzien, zoodat het programma, voor de eerstvolgende weken vastge steld, eiken dag verandering kan ondergaan. Te Stettin wordt ook voor prins Yon Bismarck kwartier gemaakt, waaruit afgeleid wordt dat er politieke gedachtenwisselingen plaats hebben zullen, als althans de ontmoeting der keizers doorgaat. Op het oogenblik bevindt zich te Berlijn de Duitsche gezant te Kopenhagen, terwjjl do komst van den Duitsclien ambassadeur te Konstantinopel aangekondigd wordt. Gt roo nnië. In hot Lagerhuis zeide de heer W. H. Smith gisteravond dat in het jongste verdrag met China het woord „Groot-Britannië" in plaats van „Enge land" had moeten gebezigd worden. De gedachten- wisseling geschiedde langs telegraphischen weg en kortheidshalve werd het woord „Engeland" gebruikt. De diplomaten hadden dit by de uitwerking moeten veranderen; later ontbrak daartoe de tyd en eene wyziging wordt thans niet beoogd, omdat zonder voorafgaande opzegging van het vordrag, dat alles zins voordeelig is, eene verandering onmogelijk zou zijn. Uit Ennis (Ierland) wordt gemeld dat eene proclamatie van don Onderkoning, gisteren aange plakt en waarbij do meeting van morgen, Zondag, wordt verboden, grooten indruk heeft gemaakt. Eene tegen-proclamatie is daarna verschenen, waar bij de bevolking wordt uitgonoodigd, die meeting in grooten getale by te wonen. Het jubilé van koningin Victoria kostte de stad Londen circa 11,000 pd. st., dat is ruim f 130,000. By de verdrijvingen in het graafschap Lime rick werd eene bedlegerige oude vrouw in haar bed het huis uitgezet. Hoewel de regen by stroomon viel, waren duizenden op de been. Men wierp de politie met steenen en deze zag zich verplicht de bajonet te gebruiken. Spanje. De hoor Pi y Margall heeft tot zyne partygenoo ten een manifest gericht, waarin hy zyn programma ontvouwt. Hij gispt de monarchale instellingen doch verklaart tevens dat de republiek niet te ver kiezen is boven de monarchie. Hy beschuldigt het bestuur vap onzedelijke handelingen en verdedigt het beginsel der federatie, onder verklaring dat de federalistische partij het kabinet stap voor stap zal volgen en naar omstandigheden zal handelen. Zy is geneigd hare ondersteuning te verleenen aan alle republikeinen, zoolang hun doel en streven gemeen schappelijk zullen zijn. Bulgn rjje. Het ministerie is nu definitief samengesteld uit Stambuloff, Stoïloff, Natchewitch, Stransky en Mout- kouroff. Stransky is minister van buitenlandsche zaken, Natchewitch minister van financiën. Ziskoff heeft de portefeuille van openbaar onderwijs aan vaard. De ministerraad zou gisteravond onder voorzit ting van den vorst eene zitting houden, daar de regeering officiéél bericht ontvangen heeft, dat de Porte Ruslands voorstel omtrent de zending van generaal Ehrenroth had aangenomen. Men beraad slaagde over de hiertegenover te volgen gedragslijn. Het resultaat daarvan is echter nog niet bekend. Men verwacht de opheffing van den staat van beleg van Sofia. De toestemming der Porte tot de zending van generaal Erenroth heeft ook te Berlyn eene ver rassing teweeggebracht en wordt nog betwijfeld. De werkkring van den generaal wordt als volgt be schreven Hy zal in Bulgarije optreden als een door den sultan aangestelden regenthy ontslaat het mi nisterie en vormt een nieuw kabinet, dat de nieuwe verkiezingen voor de Sobranje onder zyne leiding neemt. Deze laatste benoemt een nieuwen vorst, waarop de generaal Bulgarije weder verlaat. Turkije heeft prins Von Bismarck doen polsen, of hij genegen zou zijn, de zending van generaal Ehrenroth naar Bulgarije by de mogendheden aan te bevelen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6