U°. 8449. Maandag 5 September. A®. 1887. Leiden, 3 September. PRIJS DEZER COURANT: T««r Leiden per 3 maanden1.10. Franoe per poet1.40. Affcondarltfke Nommere0.05. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het i eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Thans is het programma bekend geworden van het groot harmonie-concert, dat de leden der Koninklijke Militaire Kapel voornemens zijn hier op Zomerzorgte geven ten voordeele van hun zieken- en ondersteuningsfonds „Onderlinge Hulp." Dat programma spreekt voor zichzelf, zoodat het concert voorondersteld dat dit nog noodig ware geene verdere aanbeveling behoeft. Men weet dat het zal worden uitgevoerd door het geheele, volledige •corps, eene bijzonderheid, welke Leiden slechts zeidon ten deel valt. Men weet ook dat het concert zal plaatshebben op a. s. Dinsdag-avond, doch alleen bij vol doende inteekeningen het is juist op dit laatste dat we nog eens de aandacht wenschen te vestigen. 'Velen hebben misschien wegons het ongunstige weder der laatste dagen eene afwachtende houding aangenomen om van hunne deelneming te doen blijken. De barometer begint echter verandering aan te wijzen, en wel ten goede. Zij, die het muziekcorps een bewijs van belang stelling willen geven en ware kunst weten te waardeeren, toonen dit dus door niet den dag van het concert zelf af te wachten, want dan is het te laat. Do heer Völlmar wenscht met zijne musici vooraf verzekerd te zijn, alvorens noodelooze, vrij hooge kosten te maken. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben betrekkelijk eene reclame van A. N. Adriaan te j Leiden, tegen eene uitspraak van de commissie van onderzoek, bedoeld bij art. 15 der wet opdesehut- ijterijen, waarbij hij tot den schutterlijken dienst is aangewezen, gehandhaafd de uitspraak der coinmis- lie van onderzoek en de daartoe ingebrachte bezwaï ren ongegrond verklaard. De luit.-kol. der artillerie van het O.-I. leger C. M. Gude, wiens tweejarige verloftijd naar hier te lande verstreken is, heeft, wegens redenen van gezondheid, zes maanden verlenging van verlof bekomen. De heer W. J. Couturier Lz., thesaurier van de Groothertogin van Saksen, te 's-Hage, en secretaris van HDr. domein „Zorgvliet," is door den Groot hertog van Saksen benoemd tot ridder van den Witten Valk van Saksen, en zulks als bljjk van waardeering der vele diensten, aan het Huis van H. K. H. bewezen. Mr. J. G. Patijn te 's-Hage heeft gisteren zijne functiën van burgemeester overgedragen aan den heer Godon, wethouder. Voor het secretariaat van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hebben zich ruim 20 Candida- ten aangemeld. Het hoofdbestuur zal waarschijn lijk in zijne vergadering van heden een drietal op maken. Maandag 5 Sept. a. s., des middags te 1 uur, zal te Amsterdam het nieuwe gebouw voor de kweekschool voor machinisten plechtig worden ge opend. Het stoomschip „Soerabaia," van Java naar Rotterdam, arriveerde 2 Sept. te Marseille. Gemengd Nieu w s. Nu we heden reeds den 3den van Septembermaand hebben en 3 October, de gedenk dag van Leidens ontzet, dus met rassche schreden nadert, begint het bestuur der vereeniging tot vie ring van dien feestdag, verdere pogingen aan te wenden om zich woder op waardige wyze van zijne alleszins omvangrijke taak te kunnen kwijten. Twee advertentiën, betrekking hebbende op nauw- wwante zaken, komen dan ook reeds in dit nummer s blad voor. Daarin worden zoowel leveran ciers opgeroepen van brood, haring, bier en tabak, al hetgeen weder in groote hoeveelheid en van uitmuntende qualitert zal voorhanden moeten zijn, als de eventueels verbruikers daarvan. De eersten moeten zich schriftelijk aanmelden, vóór 15 Sep tember, bij den heer J. Goedeljée op de Hoogewoerd, terwijl do laatsten persoonlijk moeten verschijnen in het schoolgebouw in de Van-der-AVerfstraat, op Zondag 11 September te 12 uren. Dezen wordt tevens nog iets verzocht, nl. nauw keurig hunne woonplaats en hunnen naam op te geven en vooral toch niet, zooals dat wel meer gebeurt, uit te munten door dringon, hetgeen een volstrekt overbodig werk is, daar de verzekering wordt gegeven, dat ieder naar behooren zal ge holpen worden, hetgeen door gedrang niet bespoe digd, maar uitermate vertraagd wordt. Wanneer dus aan dit vriendelijk verzoek wordt voldaan, zal men de taak van het bestuur der 3 October- vereeniging zeer vergemakkelijken. Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" genomen 479 zwembaden door heeren en 62 door dames. De temperatuur van het water is 18' Celsius. In de afgeloopen week zijn hier ter stede aangegeven één geval van typhus abdominalis en één geval van diphtheritis. Hedenmorgen om tien uren werd in de infanterie-kazerne alhier voor het front van den troep een milicien-plaatsvervanger, wegens wan gedrag, met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd. De brandweer te Leiderdorp ontving van de brandwaarborgmaatschappij, firma H. Van Veeren te Amsterdam, eene premie van 45 als een bewijs van erkentelijkheid voor de diensten, jl. Zondag aan die maatschappij bewezen bij het behoud van het woonhuis van den heer Helling. Woensdag 14 September a. s. zal te Rijnsburg vanwege de afdeeling der Landbouwmaat- schappij 's namiddags te 2 uron eene ringrjjderij worden gehouden met paarden onder den man. Donderdag d. a. v. zal te Katwijk aan den Rijn eene harddraverij door paarden van leden der af deeling plaats vinden. Op 13 en 15 Aug. jl. heeft een persoon, zich noemende Willem Meyer, groothandelaar in vee, en te Rotterdam woonachtig, van den vee houder Jacob Cornelis Kuys te Castricum zes koeien, tegen f 180 per stuk, en dertig schapen, tegen f 22.50 per stuk, gekocht. Dat vee zou op 22 Aug. 11. door den kooper worden betaald en afgehaald, en alsdan per spoor naar Rotterdam worden ver voerd, waartoe op den 15don dier maand voor den kooper aan het spoorwegstation te Castricum op naam van de veehandelaren Poels te Rotterdam, vier wagens waren besteld. Nadat op 15 Aug. 11. voormelde koop was ge sloten, heeft de kooper aan bedoelden Kuys over handigd een wisselbrief, gedeeltelijk gedrukt en gedeeltelijk geschreven, van den navolgenden inhoud „Rotterdam, den 25 Juli. Goed voor f 600. Eene maand na dato gelieve UEd. te betalen voor dezen wisselbrief aan den heer Meijer of order do somma van zeshonderd gulden, waarde in re kening, en stelt op rekening volgens advies van de heer Willem Muller Mastricht te betaalbaar aan de N.-Bank Amsterdam". II. H. Ritker. daarbij zeggendegeef mjj nu f 300 van u, dan hebt ge vast driehonderd gulden statiegeld. Bedoelde Kuys heeft, na allerlei praatjes van den kooper omtrent de echtheid van dien wissel, aan den kooper drie bankbiljetten van f 100 ter hand gestold en vervolgens dezen kooper per rijtuig gebracht naar Beverwijk, alwaar de kooper in de horberg „De Zon" op wijn heeft getrakteerd, en aldaar ter betaling van de gemaakte vertering een der bankbiljetten heeft gewisseld, waarna de kooper per spoor is vertrokken, na een kaartje voor Amsterdam te hebben genomen. De kooper kwam echter op den bepaalden tijd het vee niet afhalen, en de verkooper ontdekte, na te Amsterdam bij de Nederlandsche Bank in lichtingen gevraagd te hebben, dat hij voor f 300 bedrogen was. Het signalement van den verdachte luidt als volgt: lengte middelmatig, redelijk gezet, aange zicht geschoren, kleur bruin en gezond, oogen zwart, neus en mond gewoon, haar en wenk brauwen zwart, op het hoofd aan de voorzijde kaal, knevel zwart, ongeveer 40 jaren ouddraagt een gouden ring met blauwen steen aan een der wijsvingers; spreekt de Nederlandsche taal met Duitschen tongvalzachte stemgekleed met laag rond hoedje, overjas en pantalon van donkerbruine kleur met een werkjedraagt een wandelstok van lichtbruine kleur met ivoren handvatsel en eone lederen tasch, hangende aan een riem. Hij beweerde met den veehouder De Wit te Beemster goed be kend te zijn. By onderzoek is gebleken dat hy te Rotterdam onbekend is, en met de aldaar wonende veehan delaren Poels en Bierman, handelende onder de firma Bierman en Co., niet in relatie staat. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt inlichtingen, zoo mogelijk per telegram, omtrent den verdachte. Dezer dagen viel een kind van twee- on-een-halfjaar, van een turfschipper, in het Zuider- Buitenspaarne te Haarlem in het water. De heer J. Buys liep met zijn grooten zwarten hond juist voorbij. Hot edele dier sprong in hel water, greep het kind en zwom er mede naar den kant, waar zyn meester het opnam, en aan de verheugde ouders terugbracht. (H. D.) Men schrijft ons uit 's-Gravenhage, dd. 3 September: Gisteravond te ongeveer 9 uren werd in „Wal halla", het vergaderlokaal der sociaal-democra tische party in de Wosterbaenstraat. alhier, eene bijeenkomst gehouden, in het orgaan „Recht voor Allen" aangekondigd als eene monstermeeting ter viering van het ontslag uit de gevangenis van F. Domela Nieuwenhuis. Deze vergadering bleek uitsluitend toegankelijk te zijn voor partygenooten en leden van vakver- eenigingen. In den vooravond kenmerkte dit bijeenzijn zich uitwendig door geen bijzonder voorval. Wel had eene groote volksmenigte zich vóór „Walhalla" verzameld met- het kennelijk doel Domela Nieu wenhuis bjj aankomst en vertrek toe te juichen. Te halfelf ongeveer verliet laatstgenoemde per rijtuig onder daverende hoezeekreten het gebouw en begaf hy zich naar zyne woning in de Malak- kastraat. In stede dat het volk zich toen verspreidde, sloten zich ongeveer 500 mannen en vrouwen aaneen en sloegen, onder het aanheffen van het z.g. vrijheidslied en andere gezangen, den weg in naar Domeia's woning. De menigte werd tot halverwege de Elandstraat gevolgd door eon detachement politie-agenten en rijksveldwachters, onder aanvoering van den hoofd inspecteur van politie, den heer Van Bunge, die, bemerkende dat het doel van den optocht de Ma- lakkastraat was, schielijk eene omtrekkende be weging deed uitvoeren in de hoop, den zingenden troep tot staan te kunnen brengen. In de Anna-Paulowna-straat voegde de hoofdcom missaris van politie, de heer Van Schermbeek, zich bjj het dotachoment, na inmiddels naar de cavalerie- kazorno eene boodschap te hebben gezonden dat het

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5