feTtei M». 8446. J3oii<Ie:£:B<I&g 1 É?§Septein.Tb>er. A". 1887. Leiden, 31 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poetL±0. Afzonderlijke Nommere0.05. eze faourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER. AD VERTER TIEN Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer/0.17^. Grootere lottere naar plaatsruimte. Voor het inoaa- eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. De zevende verjaardag van Frinsos Wilholmina onderscheidde zich heden door een sterken wind, bjj storm af, en door geweldige regenbuien, welke, o. a. kort vóór twaalven, soms aan wolkbreuken deden denken. Daarom en wegens de daardoor ontstane onbruik baarheid van het terrein, had de op het Schutters veld te houden parade geen doorgang. Toch waren van de openbare en enkele particuliere gebouwen de vaderlandsche driekleuren ontplooid, welke, trots den herhaaldelyk ook doorbrekenden zonneschyn, het kwaad hadden te verantwoorden. Enkele wapperden aan de torenspitsen aan flarden. Het carillon deed zich van twaalven tot éénen hooren. Voor het aangekondigde kinderfeest in den speel tuin „Yreewyk" was alles reeds in orde gebracht. De wind nam echter zoodanig in hevigheid toe dat de vlaggen-palen geen weerstand meer konden bie den en, hoe stevig ze zich ook in den grond be vonden, het onderspit moesten delven, terwyl de wimpels in stukken scheurden. Bovendien stond hot terrein met het plankier voor het bal-champêtre op vele plaatsen onder water. De ondernemer, de heer F. Van der Kloot, zag zich dus genoodzaakt het feest uit te stellen, waarschijnlijk tot de vol gende week op denzelfden dag. Het heden verschenen nommer van „De Hol- landsche Lelie", weekblad voor jonge dames, onder hoofdredactie van Catharina Alberdingk Thym, wydt, naar aanleiding van dezen verjaardag, een artikel aan Louise Henrietta van Brandenburg, die als dichteres, als vrouw en als vorstin eene even groot- sche als beminnelyke figuur, in alle opzichten eene ware Prinses van Oranje blyft. Tevens wordt den abonnóes op genoemd blad een portret der huidige Jarige in bruine tint aangeboden. In den trant van het keurige versje van pastoor Van Meurs, een vorig jaar in do „Katholieke Illus tratie" geplaatst, geeft thans „Uilenspiegel" een zevental vriendelyke coupletten voor den verjaardag van Prinses Wilholmina. Wy laten er hier eenige volgen Lief Prinsesje'. Nu het zesje Plaats maakt, in uw jarental, Voor een zeven, Haal ik even Myn Pegaasjen van den stal. Hartediefje, Vaders liefje, Moeders biydschap en haar trots, Bede om zegen Ruischt u tegen! Krone u de goedheid Gods! Na herinnerd te hebben hoe menige bloom door den Engel des doods in de vorstelijke woning van haar stengel is gerukt, vervolgt de dichter: Maar de roover Liet ons over U, lief bloempje, in 's Vorsten hof! 's Levens Engel Hoedde uw stengel, En wy hebben juichensstof! Diamantje Van ons Landje, Pareltjen in 's Vorsten kroon Lieve kleine, Engelreine, Schitter eens op Neêilands troon! Door de Koninklyke Nationale Zangschool voor Handwerkslieden te 's-Gravenhage, werd besloten haar eerelid, den heer Patijn, by zijn aftreden als burgemeester, haren dank te brengen voor hetgeen zy gedurondo hot tydperk van zyn burgemeester schap had mogen ondervinden. Eene deputatie uit het bestuur der Zangschool werd met de uitvoering van dat plan belast en begaf zich daartoe gisteren tot den heer Patyn, die op eene rede van den voorzitter antwoordde dat de school steeds op zyne ondersteuning kon rekenen. De Raadsleden hebben Maandag aan den afge treden burgemeester en aan de 4 gewezen wet houders een afscheids diner in het Hotel des Indes aangeboden. Dr. A. E. Verwey is benoemd tot assistent in de operatieve heelkunde te Amsterdam. De kerkeraad van het hervormde kerkgenoot schap te Amsterdam heeft de heeren J. C. Van Eyken, A. Sweers, H. Lankamp, L. Meyer, W. De Jong Jr., hoofdonderwyzers, en de hulponderwyzers A. L. De Vriendt en J. Kropf ontzet verklaard uit hunne betrekking aan de diaconiescholen, omdat zy niet meer tot genoemd genootschap behooren. Het Weener operetten-gezelschap, sterk 60 personen, dirigent de heer Dollinger, die „Don César" componeerde, is gisteren te Amsterdam aangekomen en zal in het „Grand-Theater" voor stellingen geven. Blykens een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram wordt de gouvernements koffie-oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 336,450 pikols. (St.-Cvt.) Het stoomschip „Drente" vertrok 27 Aug. van Batavia naar Rotterdam; de „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 30 Aug.; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerdo te Marseille 30 Augustus. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 2 Sept. a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, met ingang van 28 Aug. 1887, opnieuw voor een tydvak van vyf jaren benoemd in zyne tegenwoordige betrekking by de landmacht, den reserve-officier van gez. 2de kl. dr. A. J. Van der Weyde, arts; den heer J. W. Van Heusden, gewezen adsistent-resident van Koetei en de oostkust van Borneo, laatstelyk met verlof hier te lande, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen; den luit.-gen. P. G. J. Van der Schrieck, van het wapen der infanterie, 's Konings adjudant in buitengewonen dienst, den kolonel J. E. N. baron Schimmelpenninck Van der Oye, van den grooten staf, den majoor W. Rooseboom, van den generalen staf, alsmede de kapiteins H. Seret en J. C. Fabius, beiden van het wapen der artillerie, allen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal over eenkomstig het bepaalde by punt 1 van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851 (Stbl. No. 28) op non activiteit, in actieven dienst herplaatst, gerekend van 18 Aug. 1887, met bepaling dat zy ter be schikking zullen zijn van den minister van oorlog en als zoodanig met afwyking in zooverre van de formatie dier staven zullen behooren: de luit.-gen. Van der Schrieck tot den staf der infan terie, de kolonel baron Schimmelpenninck Van der Oye tot den grooten staf, de majoor Rooseboom tot den generalen staf, en de kapiteins Seret en Fabius beiden tot den staf der artillerie. Gemengd Nien \v s. De hond van den bloemist v. L., aan den Nieuwen Rijn, werd gisternamiddag wild. De eigenaar zonderde hem in de keuken af, waar hy al spoedig in alles beet, terwijl hy op de plaats in een blikken emmer en in het kippenhok beet. Toen de politie, inmiddels gewaarschuwd, ter plaatse verscheen, bleek het dat de hond overleden was, althans hy lag onder een door hem omgesmeten stoel en was met zyne pooten in de sporten ver ward geraakt, zoodanig, dat toen de politieman den hond oplichtte, de stoel aan deze bleef hangen. Aangezien de hond verschijnselen van dolheid ver toonde, is het ïyk heden ter inwendige schouwing naar de Ryksveeartsenykundige School te Utrecht opgezonden. Verder vernemen wy dat de kinderen van L., die door den vorigen, wegens dolheid afgemaakten hond gebeten waren, ter behandeling door dr. Pasteur naar Parys zullen worden gezonden. Hedenmiddag werd in de Raam steeg alhier, naby het Van-der-Werffpark, eene kat, ver dacht van dolheid en welke natuuurlyk geen muil korf voor had, door eenige personen afgemaakt. Zy wierpen daarna het lijk in den Singel. Men schrijft ons uit Katwyk aan Zee, dd. 30 Aug.Van 8 tot 30 Aug. zyn alhier van de liaringvisschery 39 bomschuiten aangeko men, meest alle met volle ladingen haring, en te Vlaardingen 5 schuiten, welke ook te Katwyk tehuis behoorden. Sedert Vrydag 11. zyn geene haringschuiten aangekomen. Voor volle pekelharing werd besteed 9.75 a ƒ10.25 per ton, voor maat jesharing ƒ5.50 a ƒ6.25. In de vorige week werd de kantvisschery door veel windstilte belemmerd; ze besomde ƒ77 a 88 in 5 dagen; besteed werd voor binnenlekschol 6 a ƒ8, voor droogscharren 8 a 10 per mand, en voor groote tong ƒ0.60 a ƒ0.75 per stuk. By de aanstaande manoeuvres van het regiment grenadiers en jagers zullen, voor elke oefening, aan ieder geweerdragonde 30 losse patro nen worden verstrekt, met uitzondering aan de ge leiders van voertuigen, die slechts 10 patronen ont vangen, terwyl de overige 20 in de patroon-caisson worden geborgen. Uit het cantinefonds ontvangt ieder mindere, per manoeuvre dag, 10 cents. In den afgeloopen nacht tusschen 12 en 2 uren ontstond te 's-Hage brand in eene water- en vuurnering aan het Slykeinde. Door den vry grooten voorraad turf, waarin de brand ver- moedelyk is ontstaan, namen de vlammen zeer spoedig een grooten omvang. De directeur van het krankzinnigengesticht, dat schuin tegenover het bewuste perceel gelegen is, deed pogingen om met een extincteur het vuur in den aanvang meester te worden, doch vruchteloos, daar het zich te snel voortplantte. Een viertal slangenwagons, waaronder die van het regiment grenadiers en jagers, was weldra ter plaatseéén er van behoefde slechts in gebruik genomen te worden. Binnen een half uur was de brand gebluscht. De bovenverdieping, welke mede is uitgebrand, was nog onbewoond, doch zou juist dezer dagen betrokken worden. Perceel en inboedel waren ver zekerd. De gepensionneerde sergeant S., te 's-Hage, viel gistermorgen in zyne woning aan de Hokkelaan van de trap, met het noodlottig gevolg dat de ongelukkige op de plaats dood bleef. In de Jakob-Cats-straat te 's-Hage heeft gisteravond een man, die geruimen tyd zonder werk was geweest en dus niet in de behoeften van zyn gezin kon voorzien, zich uit wanhoop opge hangen. De ongelukkige laat eene vrouw mot 7 kinderen na. Gisternamiddag is door de bad- knechts te Scheveningen, Top Dykhuizen en Arie

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1