N°. 8445. Woensdag 31 Augustus. A0. 1887. Bit maaier bestaat nit.Twee Bladen. Leiden, 30 Augustus. LEIDSCH jflgMHBLAD. FBIJ3 DEZER COURANT: yoor Leiden por 8 maanden1*10. Franco per poat.1.40. AfaozidorlijkG Nommera0.0B. Voor het lidmaatschap der Tweede Kamer zijn door de liberale kiesvereeniging „Het Algemeen Belang" en de „Vereeniging tot stemopwekking" in eenu gisteravond goliouden gecombineerde ver gadering alsnog tot candidaten gesteld de heeren H. J. Bool, gepensioneerd Oost-Indisch hoofdamb tenaar en oudste wethouder dezer gemeente, en nr. F. Was, lid van den gemeenteraad, advocaat en procureur alhier. Ofschoon vroeger besloten was geen liberale can didaten te stellen, is men thans van dat besluit teruggekomen aangezien de omstandigheden, waar onder in het district Leiden de verkiezingen zullen plaats hebben, veranderd zijn, nu blijkt, dat de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" en de Katholieke Kiesvereeniging ieder voor zich candidaten hebben gesteld. De admissie examens van het gymnasium alhier zijn gehouden, vóór de vacantia op 7, S en 9 Juli, na de vacantia op 29 en 30 Augustus. Het geheele aantal examinandi was 35, nl. voor de 1ste kl. 28, voor de 2de kl. 3, voor de 3de kl. 2, voor de 4de kl 1 en voor de 5de kl. 1. Toegelaten tot de 4do klasseA. W. I. Fockens tot de 3de klasse: B. W. Rutgers Van dor Loeff en A. Van Waverentot de 2de klasseJ. J. Kutsch Lojenga en C. J. Warners; tot de 1ste klasse: A. Van de Sande Bakhuyzen, P. W. Van der Burg, P. J. J. Coebergh, A. Collée, J. Cornelissen, E. B. Couvée, J. A. I. Greidanus, D. A. Heynsius, G. H. Kaiser. H. Kunemann, J. D. Rutgors Van der Loeff, G. J. Pool, S. Van Ronkel, H. Schippers, C. A. Schoemaker, W. F. Tiemeijer, M. De Visser, A. C. Vroed.G. J. H. Wagener, J. G. Wuyster en A. L. Zaalberg. Door den heer J. Kneppelhout, te Alfen a/d. Rijn, is aan het Geologisch Rijksmuseum te Leiden eene verzameling van gesteenten, mineralen en verstel mngen geschonken. De collectie bevat een zeer groot aantal mine ralen, gesteenten en fossielen. Onder de mineralen zijn vooral ertsen (gedeel telijk zeer kostbare) vertegenwoordigd, zoo bijv. een groot aantal specimina van goud- en zilver ertsen. gedegen-koper en een meteoriet van Siberië, zoogenaamd Pallasjjzer. Meer gewone mineralen zijn in de collectie eveneens aanwezig, zoo ook schoone quartsvariëtoiten. Van de gesteenten zijn vele geslepen, terwijl de fossielen doorgaans uit munten door gaven toestand. Onder de versteenin gen zijn de meest verschillende diergroepen ver tegenwoordigd, namelijk overblijfselen van zoog dieren, van beenvisschen en van kraakbeenige visschen (vele haaietanden), van kreeften, van ammonieten en belemnieten. Van de ammonieten zijn weder vele geslepen. Verder bevat de verzameling versteende zee- appels, tweekleppige schelpen en slakken, benevens vele koralen, plantenafdrukken en versteend hout. Uit de borichten, bij de Synode ingekomen van de hoogleeraren vanwege de Nederl.-Herv. Kerk, blijkt dat gedurende den cursus 1886/87 werden ingeschreven te Leiden 34 studentendat het getal studenten te Utrecht bedraagt 112, te Groningen 31, waaronder 15 voor de eerste maal, en te Am sterdam 17, waaronder 10 voor de eerste maal. Van Sept. 1886 tot Juni 1887 waren, na afgelegd examen, 19 candidaten tot de Evangeliebediening toegelaten. Twee candidaten zijn afgewezen. Bo vendien was een buitenlandsch predikant, na ge houden colloquium, door do Waalsche gemeente toegelaten. fsss jouraat wordt dagelijks, sast uitsondering van .„Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tot chef van den geneeskundigen dienst by do ophanden zijnde cavalerie-manoeuvres is benoemd do 'officier van gezondheid 1ste klasse, met den titulairen rang van majoor, P. K. J. Pabst, aan wien, ten behoeve van den veterinairen dienst, wordt toegevoegd de paardenarts der 1ste klasse W. F. Schrüdor. Aan het examen voor onderofficier bij het 4de regiment infanterie hebben 14 adspiranten deelgenomen, waarvan er 5 zijn geslaagd. Er bestaat gelogenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgenochtend om 7.56 bezorgd zijn. Bp beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, zijn benoemd de commission, in hot najaar van 1887 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56, onder o, van de wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. No. 127) en wel in: Zuid-Holland a. tot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district 's-Gravenhage; b. tot leden, de schoolopzie ners in hot district Dordrecht en in de arrondisse menten Schiedam, Leiden en Sommelsdijk, en c. tot leden-plaatsvervangers, de schoolopzieners in het district Rotterdam en in de arrondissementen Rotterdam, Dordrecht en Gouda. Ds. D. A. Yan Haselen, predikant te Zoeter- woude, ontving een beroep naar Kats (cl. Goes). Plet Voorhout te 's-Hage zal morgen, op den verjaardag van Neerlands Prinsesje, een vrooljjk aanzien hebben. De ingangen worden vorsierd met hooge masten, van welker top de nationale drie kleur ontplooid is. In de middellaan zal men onder een dak van schuin-nederhangende vlaggen loopen. De muziektent, met eene koninklijke kroon gedekt, vormt een aardig middelpunt door de levendigheid van kleur. 's Avonds zal, zooals reeds gemold is, eene slin gerverlichting langs de boomen, waartusschen de verhoogde wandelpaden loopen, ontstoken worden. Vóór in hot Voorhout is eene kermis op kleine schaal met draaimolen toegestaan. Do heer O. baron Van Wassenaor Van Cat- wjjck blijft in beterschap toenemen. Do dokter staakt zijne bezoeken. De prins Von Wied en familie zullen, naar men verzekert, na vertrek van Scheveningen met ultimo September, nog een gedeelte van October in 't paleis aan 't Korte Voorhout to 's-Hage verblijven. De burgemeester der residentie, de heer Patyn, heeft gisteren aan een dejeuner deelgenomen by den prins Von Wied en prinses Marie der Neder landen. In eene vergadering te Goidschalkoord van de afdeeling „de Hoeksche Waard" van de Holland- sehe Maatschappij van Landbouw, werd door het lid van het bestuur, den heer P. Breësnee, van Oud- Beierland, in overweging gegeven, om op de alge meens vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, te houden te Hoorn op 8 Sept. a. s., aldaar door den afgevaardigde de wenschelijk- heid te doen uitspreken, dat door het hoofdbestuur met kracht bij de Regeering worde aangedrongen om den uitvoer van aardappelen uit Duitschland naar Nederland te verbieden, ten einde te voor komen dat de zeer gevreesde Colorado-kever, welke in Duitschland zoovele aardappelenvelden verwoest, naar ons land worde overgebracht, wat voor Nederland eene onberekonbare schade zou kun nen veroorzaken, daar hot duidelijk blijkt dat dit insect, eenmaal aanwezig, zich niet gemakkelijk laat uitroeienimmers, de Duitsche regeering heeft reeds eenige laren vruchteloos hieraan duizenden guldens besteed, en toch breidt zich de kever van jaar tot jaar meer uit. Onze Regeering zou dus niet PRIJS DER AD VEE.TENTTEN V»n 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer/O.l'i. Grootere lettere naar plaatBruimte. Voor bet inca-a- eeeron buiten de otad wordt 0.10 berotend. alleen den landbouwer, maar geheel de Nederland- sche natie voor eene groote ramp kunnen behoeden, door met spoed en doortastend te handelen. De vergadering betuigde volkomen adhaesie aan hot gesprokene van don hoer Breësnee. In de afgeloopen week slaagden bij het nota- riëele Staatsexamen, voor het eorste gedeelte, de heeren: K. Van Torwisga, te Joure, en H. R Struvo, te Amersfoort; voor het tweede gedeeltj de heer J. H. Borch, te Heerde. Prins Von Wied heeft eeno belangrijke gift doen toekomen aan het bestuur der koninklijke ver eeniging „Het Eereteeken voor belangrijke krijgs verrichtingen", van welke vereeniging Z. K. H. buitengewoon eere lid is. By koninklijk besluit is mr. J. D. Veegens, griffier van de Tweede Kamer der Staten Generaal, benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Men weet dat de minister van oorlog den kiesgerechtigden officieren heeft toegestaan den lsten September zoo noodig mot een lateren trein dan de troepen naar de oefeningen, welke op dien dag een aanvang nemen, te vertrekken, ten einde te kunnen stemmen. Er is voor de officieren aan die gunstige beschikking een „maar" verbonden, dat velen on aangenaam treft. Die officieren kunnen alsdan niet kosteloos reizen, zooals hunne met de troepen ver trekkende collega's. Te Arnhem hebben de kies gerechtigde officieren bovendien slechts 17 minu ten tyd om te stemmen en in den trein te stappen. (II. D.) Do tentoonstelling van meubelen, uitgeschreven door hot Kon. Ned. Handels-Museum, wordt 3 Sept. te Rotterdam geopend. Zy wordt gehouden in „den Doelen". Gisteravond waren obligatiehouders en credi teuren voor eon bedrag van 6,200,000 toegetreden tot de voorgestelde regeling van de te Amsterdam gevestigde Dorrepaalsche Bank der Vorstenlanden. Nu dit resultaat is bereikt, en 1 September de inder tijd verleende surséance vervalt, gaat het plan tot oprichting van de Cultuur-maatschappij der Vorsten landen door. In de residentie is aangekomen en afgestapt in het hotel „Paulez" jhr. mr. Wttewaal Van Stoet wegen, onze gezant te St.-Petersburg. In den ouderdom van ruim 72 jaren is te 's-Hage overleden de heer J. Schneider, gep. majoor van het O.-I. leger. De betrekking van betaalmeester te 's-Hage zal worden waargenomen door jhr. G. A. J. Van Spengler, surnumerair bij den dienst van 's Rijks schatkist. Do generaal-majoor M. R. Timmerman, inspec teur van den geneeskundigen dienst der landmacht, zal ons land op de internationale conferentie van het Roodo Kruis te Karlsruhe vertegenwoordigen. Mr. Roolvink, président der rechtbank te Zutfen, herdacht dezer dagen zijn 50-jarig jubilé als rech terlijk ambtenaar. Naar het heet, zijn er niouwo onderhandelingen ophanden over het vervoer van de geheele Engolsch Duitsche post via Vlissingen, wegens de aanhou dende onregelmatigheden in de verzending naar en van Westelijk- en Zuid-Westelijk Duitschland over Ostende. Hot stoomschip „Prins Alexander", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 29 Aug.do „Batavia", van Rotterdam naar Java, arriveerde 29 Aug. te Southampton; de „Noord- Brabant" is 29 Aug. van Rotterdam te Batavia aangekomen. De gewone audiëntiën van de ministers van financiën en oorlog op Donderdag 1 September a. s. zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemdtot ontvanger der dir.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1