menigeen een juichkreet afperste, als ware door die verschijning alleen het vuur reeds bedwongen. Het bleef evenwel by die verschijning, want water geven deed het krachtige gevaarte niet, om reden het niet door den heer Speet, die toen als burge meester fungeerde, ontboden was en zeker door een misverstand zooveel ijver had aan den dag gelogd. Nu had de vlam dan vrij spol, nu klom zij hooger en hooger en verlichtte, te midden der invallende schemering, den omtrek met een feilen gloed; nu stroomde de olie her- en derwaarts en dreef op de oppervlakte van den achter het gebouw stroomenden Rijn, op wiens watervlak ontelbare bootjes en schuitjes met belangstellende Leidenaren zich langzaam voortbewogen of geheel stil lagen. Steeds heviger werd de brand, steeds zwakker schenen de pogingen der blusschers te worden, hoewel dit in werkelijkheid niet het geval was. Steeds heviger word het gedrang en houten bruggen dreigden in te zullen zakken onder het gewicht der toeschouwers. Vele personen sprongen zelfs ovor slooten om maar eene goede staanplaats te beko men, enkele sprongen er zelfs in hunnen ijver in. Tot laat in den avond bleven de vlammen, welke eok in de stad zichtbaar waren, voortwoeden, als spottende met de krachtsinspanning der brandweer, en, al trokken velen te tien uren zingende huis waarts, reden hiervoor had men, onzes inziens, nog niet en zjj, die in de buurt woonden van het toen bjjna verwoeste gebouw, zullen wel van dezelfde meening zjjn geweest. Nog steeds stijgen heden dikke rookwolken uit de ruïnen op en bier en daar vertoont zich nog wel eene vlam, welke dan spoedig door een water straal wordt bespoten. Van het fabriekgebouw, dat verzekerd was, is nagenoeg niets meer over en de vele personen, die zich nu naar de plaats, waar de vlammen woedden, begeven, zjj zien niets dan ruïnen en ademen, evenals gisteren, minder aan gename geuren in. [Men zie verder de laatste berichten.] De mazelen zjjn te Warmond epide misch heerschend verklaard. Op de Heerengracht te Amsterdam is een man, bezig met glazonwasschen, uit het venster eener vierde verdieping gevallen. Hij bleef op de plaats dood. Gisteren werden te Amsterdam 2 gekostumeerde zwemwedstrijden gehouden, de ééne door de „Amsterdamsche Zwemclub" in de bad en zweminrichting aan de Do Ruyterkade, de andere in de bad- en zweminrichting in den Amstol. In den door de „Amsterdamsche Zwemclub" uit geschreven wedstrijd behaalde voor snelzwemmen op den buik, de heer C. C. Krom, uit Gouda, den prijs, en de heer J. Zeegers, uit Amsterdam, de premie, van 26 deelnemers. Voorsnelzwemmen op den rug behaalde J. D. Bloemen, uit Amster dam, den prijs; G. Van Musschenbroek, uit Delft, de premie, van 14 deelnemers. Voor duiken ver kreeg do heer L. E. Besselzen, uit Gouda, den prijs, en A. S. Lob, uit Amsterdam, de premie, van 19 deelnemers. In de tweede afdeeling waren voor snelzwem men op don buik (vrije deelnoming) 10 mededin gers. Prijs de heer A. M. Harthoorn te Amsterdam, premie de heer J. D. Bloemen aldaar. Duiken (vrije deelneming) 14 mededingers. Prijs do heer A. M. Harthoorn te Amsterdam; premie de heer G. Van Musschenbroek te Delft. In de afgeloopen week z y n u i t d e „Lutine" de volgende waarden opgevischt: 22 goudstukken, 465 Sp. matten, 13 diverse zilver stukjes, enkele koperstukken en een kanon. De luchtreiziger L'Hoste, gister- namiddag te lialfvyf opgestegen te Breda, is te halfzeven behouden gedaald te Zeist, op het land goed van den baron Van Voorst tot Voorst, door wien h\j met do meeste voorkomendheid werd behandeld. Te Oude-Pekela is de behuizing van C. Korte met den gebeelen inboedel afgebrand. Alles was verzekerd. Te Colmschate (Diepenveen) sloeg Zaterdag-avond de bliksem in de boerderij, in pacht bjj den landbouwer Klein Zworwink aldaar en toe- behoorende aan den heer Zandbergen Van de Bunnink te Zwolle. De geheele boerderp werd, behalve de levende have, met al wat er in was, eene prooi der vlammen. Alles was tegen brandschade ver zekerd. Te Renkum ontlastte zich gistermiddag een lievig onweder. De bliksem sloeg in de landbou werswoning van den heer J. Van Maanen, en ver- bi'üzelde behalve een schoorsteen, een groot ge deelte van het dak. Overigens veroorzaakte lip ge lukkig geon brand of andere onheilen. De bui ging vergezeld van hagelslag, zoodat men vreest dat aran het tabaksgewas in de Betuwe op enkele plaatsen schade zal zyn toegebracht. Een zware brand onder Ossendrecht heeft drie woningen met inboedel in de asch gelegd; drie varkens, drie geiten on één schaap werden mede eene prooi der vlammen. Te Oosterbeek is een huis, bewoond door twee gezinnen, door den bliksem getroffen en tot den grond afgebrand. Onder Rosmalen (N.-B.) zijn Zaterdag middag 2 monschen en 6 beesten door den bliksem gedood. By een te Tilburg gewoed hebbend onweder, is de bliksem geslagen in het huis van zekeren G., in de Houtstraat, waar een begin van brand ontstond. De vraag, wanneer het doodvonnis aan den moordenaar Pranzini zal voltrokken wor den, houdt nog steeds een zeker deel der Parysche bevolking levendig bezig. Eiken dag heet het: „Morgen zal Pranzini ter dood gebracht worden." De talryko volksmenigte van het laagste gehalte, welke zich olken avond by de gevangenis verzamelt, waar Pranzini is opgesloten, wacht daar tot den vroegen morgen om te zien of er geon schavot wordt opgeslagen. Geiyk reeds werd gemeld, ver- dryft men elkander den tyd met ergerlijk gejool en het zingen van een liedje, in navolging van het bekende gezang ter eere van Boulanger, waarin de naam van den moordenaar in de plaats van dien des generaals gesteld wordt. Een dezer nachten bereikte dat gezang Pranzini's ooren, die daardoor opschrikte uit zyn slaap en den opzichter van zijne cel vroeg, wat het beteekende. Hij ontving een ontwykend antwoord, maar sliep verder onrustig. Het is hoog tyd zegt do Parysche correspondent der „Times" en vele Fransche bladen stemmen daarmede overeen dat eene wet tot stand kome, waarby de uitvoering van doodvonnissen binnen de muren der gevangenissen gebracht wordt. Het blykt thans onjuist te zyn dat de president der republiek het verzoek van Pranzini om gratie reeds heeft afgewezen. De stukkon kunnen door den heer Grévy nog onmogeiyk zyn ingezien. Eerst wanneer de heer Grévy het ly'vig dossier nauw keurig heeft onderzocht, zal hy een besluit over de quaestio nemen. Pranzini bljjft welgemoed, maakt een ruim getruik van het betere eten le régime gras dat volgens de wet den ter dood veroordeelden wordt gegeven, en rekent er op, dat de president het doodvonnis in eene verbanning naar Caledonië zal veranderen. Daarby leest en rookt hy veel en onderhoudt zich dikwyls met zijne bewakers. Verder loopt het gerucht dat Pranzini werkelijk een gedeelte van den nacht, waarin de misdaad voorviel, in een hotel, bewoond door eene voorname dame, naby de straat Montaigne, heeft doorgebracht. Deze byzonderheid scheen het parket niet onbekend, maar Pranzini heeft nooit die persoon willen noemen, omdat men daardoor ongetwyfeld het juiste oogen- blik, waarop de misdaad heeft plaat-s gehad, zou hebben kunnen uitmaken. Men gelooft dat de ano nieme brief, waarin belangryke onthullingen worden aangekondigd en die aan den president der repu bliek is gezonden, wel afkomstig zou kunnen zyn van de geheimzinnige dame, wier betrekkingen met Pranzini niet twyfelachtig zyn. Naar het schynt, moeten die onthullingen wel eenig belang inboeze men, want aan den procureur der republiek is bevel gezonden om er kennis van te nemen. Daardoor zou dus de terdoodbrenging van Pranzini, indien zy moet plaats hebben, wel eenigen tyd verschoven kunnen worden. Men meent nu te weten dat de heer Grévy por telegraaf ion advocaat Demange, den verdediger van Pranzini, heeft doen ontbieden. De heer Demange, is, volgens tyding uit Parys van den 27sten dezer, dan ook workelyk in den morgen te Mont-sous-Vaudrey aangekomen; men weet niet wat er tusschen den heer Grévy en hem is voorgevallen. Alvorens te vertrekken naar Mont-sous-Vaudrey had de heer Demange Pranzini bezocht en er by hem op aangedrongen zich toch nader te verklaren, waarop de schuldige evenwel weder het verhaal deed van zyn nachtelijk bezoek bij eene vrouw, die hy niet wilde compromitteeren. Laatstleden nacht was het by de gevangenis zelfs zéér rumoerig, zoodat politie en garde de lmnden vol hadden. De deuren der gevangenis werden plot seling geopend en toen bevond eene groote menigte zich op de plaats vóór het gebouw dor- ivangenit Toen heeft men de deuren gesloten en 132 arres tanten gemaakt, waarvan er zich nog '19inheeh- tenis bevinden. Tevens werd de gevangenis gisteravond door twee afdoelingen gendarmen te paard afgezet, die terstond elke samenscholing uiteendreven. BUITENLAND. Frankrijk. Het bericht van een der avondbladen, betreffende de terugroeping van den heer Bihourd, den resident- genoraal in Tonkin, wordt door de „Agenco Havas" ten stelligste tegengesproken. Zaterdag liepen eenige honderden werklieden te Roubaix de straten af met eene roode banier, onder het zingen der Carmagnole en roepende: „Dood aan de patroons I Verdeeling van hot ka pitaal!" Anarchistische biljetten waren op de muren der straten aangeplakt, om de werklieden aan te zetten tot opstand. Te Luneville hebben eenige nog onbekende belhamels "VVoensdag-nacht schrikkelyk huis gehou den. Drie fraaie standbeelden zyn ei in stukken geslagen, verscheidene bellen stuk getrokken en de meeste lantarens vernield. Spanje. De geruchten, welke verspreid zyn betreffende eene ministoriëele crisis, zyn ongegroii In don gehouden ministerraad las de minister van koloniën eenige telegrammen voor van den gouverneur van Cuba, waarin werd gemeld, dat met kracht is opgetreden tegen de ambtenaren, die zich aan oneerlijkheid schuldig maakten. Velen van hen zyn reeds in hechtenis genomen. Bulgarije. De te Rome verschynende „Popoio Romano" zegt, dat de candidatuur van den Russische generaal Ehrenroth voor Bulgarye als opgegeven kan be schouwd worden, nog vóórdat zij bepaldelyk ge stold is. De Porte wil haar niet aan de mogendheden voorstellen, omdat zy toch niet de goedkeuring zou verwerven. Generaal Ehrenroth zou te Sofia een voudig de stedehouder van den Czaar zjjn, en dan kan evengoed de inlijving by Rusland afgekondigd worden. De „Fracassa" daarentegen beweert, dot de meeste mogendheden zich nog niet tegen de benoeming van Ehrenroth verklaard hebben. In een telegram uit Sofia wordt ge>. sld dat de houding van Frankryk, Rusland, DikUehland en Turkye aanvankelijk aldaar vry diepen alruk heeft gemaakt. In de staatkundige kringen is men er echter tot de overtuiging gekomen dat de onder handelingen der Porte met Rusland e de andere mogendheden slechts op een statu quo zullen uit- loopen. Al bestaat er vrees voor de mogelykheid eener handeling van buiten af, toch is men alge meen van gevoelen dat zulk een oi i reden eene porsoenlijke of gemengde tusschonkon: t, zoo niet opstand of althans verzet, ten gevolge zou hebben. Eer door dit middel, dan door eene aan het recht ontloende handeling, meent Rusland te kunnen slagen. De militaire overheden in Bulgarye vérze- ren dat groote voorzorgsmaatregelen genomen zijn. De binnenlandsche toestand is vry ingewikkeld. Stambuloff wordt heden te Sofia verwachthy zal de vorming van een ministerie-Tontcheff steunen, of eigenlyk de ziel daarvan vormen. Eenige agenten van vreemde mogendheden zyn gemachtigd met prins Ferdinand van Saksen-Coburg officieuze betrekkingen aan te knoopen; de agent van Frankryk zou echter teruggeroepen worden. In de diplomatieke kringen te Weenen wordt geloofd, dat het Bulgaarsche vraagstuk een tydperk van kalmte is ingetreden, waarop echter al zeer spoedig storm zal volgen, ofschoon de Porte alles doet wat in haar vermogen is om het gevaar te bezweren, dat voor haar noodlottiger dan voor ieder ander zou zyn. Prins Ferdinand heeft het garnizoen te Sofia geïnspecteerd. Men denkt dat de heer Stambuloff zich zal belasten met het vormen van een nieuw ministerie. Bc mobilisatie In Frankrijk. Gelyk men weet, is door den Franschen minister van oorlog eindelyk het 17de legercorps, dat zyn 'f hoofdkwartier te Toulouse heeft, aangewezen voor de proefsgewyze mobilisatie. Generaal Bréard is commandant van het corps,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2