N°. 8444. A0. 1887. Dit nnmffler bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 29 Augustus. i 31 ^^UTL£L,ï£^»tïa.S. QpC^sS -ri-V- A a» .v.;:-. -■". S -J-r» !ftf ,».- ;T (f»- V. 'tV.V f A .■'•..«as»»..- - Vf ,,-j. 3:'S: A cs*?W V Ad PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1AQ. Afzonderlijke Noramers0.05. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Tan 3—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.l7fc. Grootere lettere naar plaateruimte. Toor het inoaa- seeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. u Ihui Op Woensdag den 31sten dezer, des middags te 12 uron, zal ter gelegenheid van den "den verjaar dag van Prinses "Wilhelmina, op het Schuttersveld alhier, door do troepen van het garnizoen eene groote parade worden gehouden. Hedenmorgen om zeven uren rukte het 2de bataljon van hot 4de regt. infanterie uit, ten einde op het Schuttersveld alhier, voor den majoor G. Bloem, commandant van dat bataljon, blijken van geoefendheid in het exerceeren te geven. Omstreeks 11 uren keerden z(j compagniesgewyze naar de kazerne terug. De heer J. D. E. Schmeltz, conservator aan 's Rjjks Ethnograpliisch Museum te Leiden, heeft het plan opgevat bij den uitgever P. W. M. Trap alhier een „Internationales Archiv für Ethnographie" sit te geven. Het zal op onbepaalde tijden in afle veringen verschijneniedere aflevering zal 3 platen in kleurendruk bevatten, met bjjbehoorenden tekst van ongeveer 3 vellon druks. Aan de vakgonooten is eene uitnoodiging tot medewerking verzonden, begeleid van een aanbevelend schrijven van dr. A. Bastian te Berlijn on van dr. L. Serrurier te Leiden. De Berljjnsche correspondent van de „N. R. C." schrijft: De Nederlandsche geleerde dr. Snouck Hurgronje, bekend door zjjne reizen naar Mekka, enz., heeft zich reeds eenige weken hier te Berlijn opgehouden, om naar ik hoor, ingevolge opdracht van de Pruisische regeering een wetenschappe- lijken catalogus van de hier ter stede aanwezige Maleisclie handschriften samen te stellen. Hij rekent in de volgende week met de voorbereidende werk zaamheden zoover gereed te komen, dat hij de verdere bewerking te Leiden kan voortzetten en ten einde brengen. Bij de heden gehouden openbareverkooping van cokes in partijen van 1000, 100, 50,10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen ƒ320, 35, ƒ18, ƒ3.80 en ƒ1.85; de laagste ƒ320, 35, ƒ18, 3.70 en ƒ1.85. Op het drietal voor predikant te Schiedam zijn geplaatst: ds. C. J. Lammerink te Woerden, dr. P. J. Muller te Nijmegen en ds. H. Wildeboer Jzn. te Benthuizen. Ds. H. Wildoboer hoeft ook toezegging van beroep ontva. gen naar Oudewater, maar voor het beroep naar de gemeente De Lier bedankt. Met ingang van 1 September a. s. wordt er een nieuw huK ntoor gevestigd te Noordwijk aan Zee. Tot brievengaarder aldaar is benoemd de heer L. Braat AGz., thans werkzaam op het hulppost en telefoonkantoor te Hillegorsberg. De anti-revolutionaire kiesvereeniging „Mot God voor Nederland en Oranje" in het district Zuidhorn heeft voor de Tweede Kamer candidaat gesteld den heer S. Van Velzen Jr., te Alfen aan den Rijn. De Zaterdag gehouden zitting der Juristen- vereeniging was gewijd aan de vraagHoever moet de bevoegdheid om het eigendomsrecht door politie verordeningen te beperken, zich uitstrekken? Met 36 tegdh 21 stemmen werd de onbeperkte bevoegd heid ontkend, doch aangenomen werd eene beperkte bevoegdheid zonder schadeloosstelling, zich ook uitstrekkende tot de geheele vernietiging eener zaak. j Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de ren mrs. Rahusen, De Sitter en Feith. ie volgende vergadering zal te Breda worden louden. Onder den titel „De Kerk der Nederlanden en Pausschap", Cantate op het gouden priesterschap an Z. H. Paus Leo XIII, bevat het pas verschenen i hummer van de „Katholiek" een gedicht van don heer J. De Rijk, professor aan het seminarie Ha- geveld. De bjj het 6de reg. inf. tot kapitein benoemde lste luit. J. L. Reeringh is ingedeeld bij hot 5de bat. van dat reg., in garnizoen te Goortruidenberg. Van de 16 onderofficieren, die hebben deel genomen aan hot te Arnhem gehouden toelatings examen voor den cursus van het 3de reg. infanterie, zijn geslaagd de sergeants: Bertram, Moil, Van Ingen, Smeonk, Boynen en Van Lelyveid. Aan het examen voor de „Voorbereidende school" bjj het éde regiment infanterie zullen 9 adspiranton deelnemen. De kapitein H. A. Calkoen, van hot 4de reg. inf., zal den 15den September a. s. zijne nieuwe bestemming volgen en worden ingedeeld bij een der bataljons jagers te 's-Hage. Uit Breda wordt aan de „N. R. C." gemeld: Het programma voor hot Prinsessefeest is thans vastgestoid. Des morgens zal eene taptoe op de Groote Markt plaats hebben door het muziekcorps van het 6de reg., daarna uitdeeiing aan weezen van alle gezindten, en vervolgens te 12 uren parade, 's Middags vliegerwedstrijd en gedurende den ge- heelen dag muziek- en zanguitvoeringen op de Markt door vereenigingen uit Breda en zijne om streken. De dag belooft dus weer opgewekt te zullen voorbijgaan. Woensdag avond zal er in den Dierentuin te 's-Hage oen buitengewoon feestconcert en illumi natie van het terrein plaats hebben. Op het Groote Badhuis te Schoveningen zal dan een schitterend vuurwerk worden afgestoken met een toepasselijk slottableau. Het stoomschip „Rotterdam" vertrok 27 Aug. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „W. A. Schol ten", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 28 Aug. Lizard; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde St.-Vincent 27 Augustus; de „Zaandam" is 27 Aug. van Am sterdam te Nieuw-York aangekomen. Z. M. heeft in zjjn rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, den lston luit. H. A. De Chalmot, van het instructie-bataljonden heer dr. J. C. Schagen Van Soelen, laatstelijk predikant bij de Protestantsche gemeente te Soerabaia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met 1 Sept. a. s., eervol uit "s lands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioenden majoor Ch. G. G. Ver- tholen De Salve De Bruneton, van het 2de reg. huzaren, op pensioen gesteld en het bedrag daar van bepaald op ƒ1600 'sjaars; benoemd bij het wapen der cavalerie: bü het lste reg. huzaren, tot kolonel, den luit. kolonel P. N. J. Thirion, comman dant van het corps; bjj het 2de reg. huzaren, tot majoor, den ritmeester W. J. H. Romer, van den staf der cavalerie, adjudant van den inspecteur van het wapen; tot ritm., den lsten luit. D. Blaauw, van het 3de reg. huzaren. BURGERLIJKE STAM) VAN LEIDEN. Eerste huwelijks-afkondiging van 28 Aug. D. Teake jm. 21 j. en W. Van Stricn jd. 23 j. J. F. Boer jm. 30 j. en J. W. Van Leeuwen jd. 31 j. J. J. Verver jm. 30 j. en C. Leemans jd. 21 j. P. Hartevelt jm. 22 j. en M. C. Laven jd. 22 j. C. Van der Heiden jm. 27 j. en M. C. Martene jd. 22 j. G. Vink jm. 21 j. en D. Blankenbulhen jd. 22 j. Geveilde pcreeclen. Gehouden verkooping aan don Burg alhier, op Zaterdag 27 Aug., ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh: Twee huizen met voorge legen tuintjes en achtergelegen erven en tuingrond, in één dezer tapperij, aan den Stationsweg, buiten de voorm. Rijnsburgerpoort, Nos. 23 en 25, Sectie A, Nos. 304 on 305 en 384 en 302, beide gedeel telijk, gecombineerd kooper W. F. Van der Heyd n qcp voor ƒ10,450; twee huizen daarnevens met voor ga egen tuintjes, erf en tuingrond, Nos. 27 en 29, Sectie A, Nos. 384, 385 en 302 gedeeltelijk, ge combineerd kooper J. C. Van Hartrop voor 8353. Gemengd IVieu w s. Bjj gelegenheid van den verjaardag van Prinses Wilhelmina zal ook in den kinder speeltuin „Vreewijk" alhier a. s. Woensdag een feestje voor het jeugdige volkje worden gegeven, dat des middags om één uur met muziek aanvangt. Vervolgens zal van twee tot vier uren de bekende goochelaar Giovanni Bosco Jr. eene voorstelling geven, waarna eenige kleine luchtballons, enkele met muziek, zullen worden opgelaten, waaronder een ballon, genaamd naar het jarige Prinsesje. Het feest zal eindigen met een bal in de open lucht, waartoe een vrij groote houten vlonder op het terrein zal worden gelegd. Eene dichte rookkolom duidde gis termiddag om halfvijf aan dat er brand was uitge broken in de onmiddellijke nabijheid dezer gemeente. Spoedig kwam men tot de overtuiging dat de stoom- oiieslagerjj „De Vechter" der hoeren Helling, firma Moens, even buiten de Zijlpoort onder de gemeente Leiderdorp gelegen, hot uitgestrekte perceel was, dat door het vuur met ondergang bedreigd werd. Immers, nauwelijks was de eerste alarm kreet vernomen, of de vlammen zochten in de benedenverdieping van het fabriekgebouw reeds een uitgang door de ramen, terwijl een dikke, ver stikkende rook het bijna onmogelijk maakte het terrein van het onheil te bereiken. Spoedig was de Leiderdorpsche brandweer mot de spuit, welke vlak naast da fabriek eene standplaats heeft, aanwezig en aan het werk om den brand te be teugelen. Hare zwakke krachten vermochten echter, slechts zeer weinig en ook nadat de spuit van de- firma De Heydor en Co. was aangerukt, was men niet in staat den brand in zjjn aanvang te stuiten» Een woord van lof komt evenwel ook toe aar de bemanning van laatstgenoemde, uitnemend wer kende spuit, zoo voor het spoedige optreden als voor de flinke en krachtdadige hulp, welke zij onder aanvoering van hare bekwamen brandmeester, op de gevaarlijkste plaatsen bood. Intusschen stroomde eene groote volksmenigte naar buiten om gotuigo van den brand, steeds een voor het publiek hoogst aantrekkelijk schouwspel, te zijn. De weg buiten de Zijlpoort was zwart van nsenschen en het terrein vóór het brandende perceel kon ternauwernood vrijgehouden worden door Lei- •derderps niet zeer talrijke (4) zonen van Hermandad Daarom dwong men de militairen, die voor hun „genoegen' daar in den omtrek eene wandeling maatton, hunne krachten beschikbaar te stellen ter handhaving der orde en zoo had men spoedig eene macht bijeen van nagenoeg vijftig militairen. Som migen hmnner, uit andere garnizoenen afkomstig on alhier aanwezig met 24 uren verlof, kwamen te laat ter bestemder plaatse aan, daar de militair»- macht eerst te 11 uren vertrok, doch werden natnuri ijk ditmaal niet gestraft. Meerder bluschmateriaal was inmiddels aan komen rukken en nu ging men met vereenigde krachten den strijd voortzetten tegen het vernielende vuur, dat, vermoedelijk ontstaan door het broeien van doppen, door do vette bestanddeelen in de fabriek aanwezig, sterk werd gevoed. Men kwam dan ook weldra tot het besluit dat de fabriek reddeloos verloren was en slechts pogingen moesten worden aangewend om het belendende woonhuis te sparen, hetgeen dan ook gelukt is. Te midden van al het gewoel on van het rusteloos arbeiden der drie Leiderdorpsche spuiten en die van de Leidsche firma De Heyder en Co., kwam daar opeens Leidens stoomspuit in volle vaart aansnellen, hetgeen

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1