Onder begunstiging van hot fraaiste weder had de harddraverij met paard en sjees van wege de afd. "Wassenaar-Voorschoten der Holl. Maatschappij van Landbouw plaats. Er namen daaraan deel '22 paarden. De eerste prys (ƒ80) werd behaald door den zwarten ruin van A. Uitenboo- gaard te Wassenaar, door hemzelven bereden; de tweede (ƒ60) en de derde (ƒ40) door de bruine nier- rien van A. Knijnenburg te Wassenaar, bere- don respectievelijk door zijne zonen G. en J. Knijnenburg. Het grootste gedeelte van den wedstrijd tot na den afloop, werd ook bijgewoond door den groothertog van Saksen Weimar. Ook do Ryswijksche harddraverij-vereeniging mocht zich in een bijzonder succes verheugen. De Kerklaan, waar de harddraverij werd gehouden, had een schilderachtig aanzien, gelijk ook de daar naast gelegen weide, waar eene tribune en tenten waren genet. De bruine ruin „Prins", van P. Van Santen van Rotterdam, behaalde den prijs van ƒ200; „Bismarck" van Van den AkkoruitHazers- woude den prjjs van 60. De premiën van 50, 25, 20 en ƒ10 werden respectievelijk verkregen door „Daan", van L. Van der Klugt te Poeldijk „Otter", van P. Hofstede te Loosduinen„Vetlok", van J. De Mol te 's-Hage, en „Koningin", van D. J. Florijn te Rotterdam. Des morgens namen 18 paarden, des namiddags 15 aan den wedloop deel. Woensdag-avond te 10 uren ont stond te Ter-Aar ten huize van J. Stichter, door onbekende oorzaak, een hevige binnenbrand, welke ongetwijfeld het geheele gebouw in de asch zou Lobben gelegd, indien niet de buren met loffelyken ijver den brand tot het binnenhuis hadden beperkt. Intusschen is de schade vrij aanzienlijk. Na af 1 oop d e r mu z i e k u i t voe ri n g in liet Haagsche Bosch had Woensdag-avond daar, bjj één der tentjes, eene vechtpartij plaats tusschen twee „heeren", waarbij de een zijner tegenpartij een kwart oor afbeet. Eergisteren heeft tusschen Den Haag en Scheveningen, in de nabijheid van het ter rein der werkzaamheden aan het nieuwe kanaal, een ernstige twist plaats gehad tusschen een ploeg baas en eenige personen, die op een door den eerste verboden terrein kwamen. Eén hunner sloeg den man met eene flesch op het hoofd on in den hals, ten gevolge waarvan eene hevige bloeding ont stond. De zaak is in handen der justitie. Gistermiddag heeft in de duinen te Scheveningen, voorbij de villa „Golfzicht", een hei- brand gewoed, welke zich over ongeveer 25 meter uitstrekte. Door de naastbyzynde bewoners en wan delaars werd de brand gestuit. In de laatste dagen levert de zee te Scheveningen een zeer eigenaardigon aanblik op wegens de talrijke zwermen bruinvisschen, welke op verschillende tijdstippen van den dag dicht aan land voorbijtrekken. De zeelui bestempelen die groep jes met den naam van „den boer en zijne varkens" en hechten aan de verschijningen weersverandering in den windhoek. Gistermiddag brandde te Nieuw- Amsterdam in hot veen do woning af, in gebruik bjj Van der Sluis en gezin. Drie geiten en een var ken zijn in de vlammen omgekomen. De ouders waren op eenigen afstand aan het werk, terwijl de kinderen buiten de woning speelden. Van den inboe del is ook niets gered kunnen worden, zoodat de arme lieden van alles zyn beroofd en groote schade lijden doordien niets tegen brandschade was ver zekerd. De oorzaak is geheel onbekend. De rechten der verdediging. Ter terechtzitting van gistoren stond voor de rechtbank te Amsterdam terecht een zekere K., oud-bekende dor justitie, die zichzelven had aangemeld aan het politiebureel met de mededeeling, dat hy aan de firma O., in de Molsteeg aldaar, een brandbrief had gezonden, waarvan hy den commissaris de kopie vertoonde. Hy werd toen aan het bureel gehouden en eene instructie tegen hom geopend, waarin het bleek dat de oorspronkelijk door hem geschreven brief, na eene vluchtige lezing, aanstonds door den ontvanger, lid der firma O., vernietigd was. Ter terechtzitting van gisteren verklaarde K. intusschen, dat hy zichzelven vroeger valscheiyk beschuldigd had, met het doel om de noodige rust, welke hy tot herstel zyner gezondheid behoefde, maar zich uit geldgebrek niet verschaffen kon, in de gevangenis te genieten. De kopie, welke hy den commissaris vertoonde, was de ware niet; een juist afschrift van den brief, welken hy den heeren O. dan wel gezonden had, had hy zoo juist ter terechtzitting aan zyn toegevoegden verdediger, mr. D. E. Lioni, gegeven. Voordat mr. Lioni dit afschrift aan de rechtbank voorlas, bood hij het den subst.-offic., mr. Pleyte, ter inzage aan. Deze verklaarde toen, deninhoud er van al te kennen. Daar nu bekl. dit afschrift eerst twee dagen te voren in de gevangenis ver vaardigd had, met het doel het zyn verdediger te doen toekomen, gaf mr. Lioni, in zyn pleidooi uiting aan zyne groote verbazing over het feit, dat de ambtenaar van het O. M. van den inhoud kennis droeg. Dit kon niet anders dan door eene onder schepping van de zyde der autoriteiten zyneene handelwyze, waardoor de rechten der verdediging, in den laatsten tyd in ons land hier en daar toch al zoo bekort, geheel geschonden werden. Pleiter kon niet nalaten er op te wyzen, hoezeer deze inbreuk hem griefde en verontwaardigde. Er moest voor den gevangene volkomen vryheid bestaan zich met zyn verdediger over zyne belangen te onder houden. Hy moest hom alles kunnen bekennen, ook het meest compromitteerende, zonder gevaar te loopen dat zyne brieven werden onderschept of het gesprek afgeluisterd. Door den ambte naar van het O. M. werd op deze klacht niets ge antwoord. Omtrent de eigenlyke toedracht dezer zaak deelt men ons nader het volgende mede: Toen mr. Lioni Woensdag 11. de gevangenis verliet, verzocht hy don bewaarder zyn cliënt papier en inkt te geven. De bewaarder deed dit en bracht het den man in zyne cel, die toen te kennen gaf, dat hy de kopie van hetgeen hy zyn advocaat schryven wilde, reeds op eene lei had staan. Deze werd hem toen afge nomen, na een poosje teruggegeven, en toen do brief klaar was, op zyne beurt ook deze afgeëischt. Toen men hem dien terugbracht, werd hem er by gezegd, dat hy dien dan maar op de zitting aan zyn advocaat moest geven. (Hl. C.) In het Grand Théatre in de A m stel- straat te Amsterdam ontstond gisteravond om elf uren achter op het tooneel eene gasontploffing, waardoor onder hot publiek eenige ontsteltenis werd veroorzaakt, doch welke geene ernstige gevolgen had. (HU.) Morgen, Zaterdag, zal van Keulen een goedkoope trein over den Rynspoor naar Am sterdam loopen. Te Weesp is een knaapje van ander half jaar, wiens moeder eene boodschap was gaan doen, in eene tobbe met water gevallen en ver dronken. Onder de gemeente Vianen is een arbeider in het veld door een stier aangevallen en aan do gevolgen daarvan overleden. Het fraai gelegen buitenver blyf „Ma Retraite", te Oosterbeek, is aangekocht door eeno vleeschhouwery-maatschappy. De gewezen Franse he keizerin Eugenie zal, naar bericht wordt, Zuid-Afrika binnen kort weer oen bezoek brengen. De stad Ostende is gisteren rustig gebleven. De troepen houden nog steeds de kaden bezet. Er was eene Engelsche visschersboot in de haven, maar er was niemand te vinden, die behulp zaam wilde zyn by het lossen van de visch. De aanleiding tot de ongeregeldheden is het ver- koopen van visch door Fransche en Engelsche vis- schers te Ostende, waar zy aan de Belgische vis- schers concurrentie kunnen aandoen, omdat zy geene rechten hebben te betalen, terwyl de Belgische visch in Frankryk en Engeland hoog belast is. Tot de verbitterde stemming der Belgische visschers draagt voorts sedert lang by, dat ettelyken hunner, wegens conflicten met Engelsche visschers op de Noordzee, dior de rechtbank veroordeeld zyn. Maandag was een Fransch schip te Ostende kabeljauw komen verkoopen. Dat had al misnoegen gewekt. Toen nu Dinsdag eene Engelsche stoomboot, aan dezelfde readers, Dossaer en Cie., behoorende, visch op de markt te Ostende kwam brengen, liepen de Bel gische visschers te hoop, en toen de eerste kar met visch van het Engelsche schip aankwam, be letten zy den verkoop, sloegen in het kantoor van de firma Dossaer de glazen in en wierpen de politie de Engelsche visch naar het hoofd. Tusschen de politie, door de gendarmerie versterkt, en de vis schers begon nu een gevecht, waarby de eerstge noemde, die door do aanvallen der visschers tot zelfverweer genoodzaakt was, zich van haro vuur wapenen bediende. Er vielen twee, zóó zwaar ge kwetst, dat hun dood verwacht moest worden. Bovendien werden volen met de sabel gekwetst. Tn de geheele beweging spelen de visschers"vrouwen eene voorname rol. Gelukkig is de grootste massa der visschers niet aan wal, daar 150 visschersvaartuigen uit zyn. Het Engelsche schip kon geen visch meer lossen, daar alle vischdragers weigerden, en vertrok. Desniettemin werden de ongeregeldheden Woens dag hernieuwd. De visschers maakten zich van twee Engelsche schuitjes, die in de haven lagen, meester en wilden, hoe ook gesommeerd, niet wyken. De artillerie van de burgerwacht heeft daarop vuur gegeven en vier visschers werden zwaar gekwetst. Dat Woensdag ook dooden gevallen zyn, wordt wel in een telegram, maar niet in de „Indépendance" gemeld. Deze meldt alleen dat de twee zwaar ge kwetsten van Dinsdag overleden zyn. De stad Salzburg stond jl. Zondag voor een groot deel onder water, ten gevolge van overstrooming der rivier Salzach. Tusschen Bischofs- hofen en Seltzthal is een gedeelte van den spoor- wegdam weggespoeld, zoodat het verkeer gestremd was. Hevige regenvlagen hebben in Opper Oostenryk en Tyrol het water der rivieren schrikbarend doen wassen, en eene groote uitgestrektheid lands is in gevaar. Men is te Berlyn bezig met het op richten van een oven voor lykverbranding. Men kiest daartoe de gemeente-begraafplaats te Frie- drichsfelde. Te Berlyn telt de lykverbranding een groot aantal aanhangers, die nu gebruik moeten maken van den lykenoven te Gotha. De domeinbosschenvanBarella en Zambuco, in het district Sartena op het eiland Cor- sika, zyn door de vlammen geheel vernield. Ook in de districten Bastia en Corte zyn boschbranden uit gebroken, en in veertien gemeenten van het eiland hebben de vlammen gewoed. Men gelooft dat de branden moedwillig zyn gesticht. Schimak, de beruchte Oostenryk- sche roover, die verleden voorjaar de schrik was van Moravië en Noord-Silezië, is verleden Vrijdag door de jury van Neutitschein (Moravië) schuldig geoordeeld aan het plegen van zes moorden en ter dood veroordeeld. Hy heeft zyne onschuld tot dusver volgehouden, maar zonder eenige aannemelyke redenen daarvoor te kunnen bybrengen. President Grévy heeft afwyzendbe- schikt op het verzoek om gratie door madame Sabatier ten behoeve van Pranzini by hem inge diend; dus zal deze moordenaar weldra de dood straf ondergaan. Alle Parijsche dagbladen trekken te velde tegen het voortdurend uitstellen van Pranzini's onthoof ding en betreuren algemeen de onaangenamo too- neelen, welke van die onbegrypelyke langzaamheid het gevolg zyn. Het Roquette-plein is 's nachts zoo vol als ware het kermis. Mevrouw Sabatier heeft den prefect van politie geschreven dat zy aanspraak zal maken op Pran zini's lyk. Zy had verlof gekregen Pranzini te be zoeken, doch deze wilde haar niet ontvangen. Ook zal zy de begrafenis van den schuldige bekosligen. In de laatste dagen heeft Pranzini veel brieven geschreven naar iri Egypte verblijf houdonde per sonen, en tevens aan zyne moeder en zyn oudsten broeder. Do laatste, die te Alexandrië woont, is een zeer geacht agent van waarborgmaatschappyen voor schepen. In een brief aan oen zyner vrienden betuigt Pranzini nogmaals zyne onschuld en herhaalt de geschiedenis der vrouw, in wier woning hy den nacht moet hebben doorgebracht. Hij noemt haar niet, schryft hy, omdat hy haar de eer wil laten, „vrijwillig" haren plicht te vervullen. Een apotheker te Palermo, die zich, zoodra de cholera verscheen, uit de voéten had ge maakt, is tot 100 lire boete veroordeeld en drio maanden van zyn bedryf ontzet. De zonsverduistering van den 19den dezer is, volgens berichten uit Noorwegen, welke echter geene byzonderheden inhouden, te Christia- nia en te Gothenburg by heldere lucht waargenomen. Te Stockholm was de lucht bewolkt. In den omtrek van "Warschau zou het huwelyk voltrokken worden van twee jonge lieden uit den gegoeden stand. Tydens de inzege ning van het jonge paar hielden twee rytuigen voor de kerk stil, en stegen eenige officieren der politie en een aantal politie soldaten uit, die alle uit gangen der kerk bezetten en den afloop der plech tigheid afwachtten. Toen het huwelyk voltrokken was en de gelukwenschingen begonnen, trad één der officieren op den jonger, echtgenoot toe en fluisterde hem een paar woorden in het oor, waarop beiden ter zyde gingen en samen een gesprek voer-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2