W. 8442. A". 1887. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 26 Augustus. at o* *-vCu. G^ar*/ /~*o* C) agix® t o@. LEIDSO PRIJS DEZER COURANT: Voor Leideo por 3 maanden1.10. Franco por poat1.40. Afzonderlijke Nommere0.36. By zijno aankomst alhier zal de kapitein E. J. Aenmey, van het 1ste regt. naar het 4de regt. infanterie overgeplaatst, worden belast met het bevel over de 4de compagnie van het 2de bataljon, en zulks ter vervanging van den kapitein H. A. Calkoen. Hedenmorgen word door den vice-admiraal, commandant en directeur der marine te Amsterdam, jhr. Renselaar Bowier, vergezeld door diens adju dant en den dirig. officier van gez. dr. Yan Leent, de Kweekschool voor Zeevaart alhier en de by die inrichting gedetacheerde equipage geïnspecteerd. Na de gelederen langs gegaan te zyn, werden de gebouwen en kanonneerboot bezichtigd, waarna ZExc. verschillende lessen in de school, gym nastiek, roeien, enteren, geschut- en geweer-exercitie met belangstelling volgde. By zyn vertrok betuigde ZExc. zyne byzondero tevredenheid aan don directeur, den heer C. H. De Goeje, de officieren, onderofficieren en minderen voor de goede orde, discipline en netheid. Onder een driewerf hoezeel verliet hy de inrichting. De kapitein L. M. J. Wenniger van het 4de regt. infanterie, zal den 30sten dezer zyne nieuwe bestemming volgen en worden ingedeeld by een der bataljons grenadiers te 's-Hage. De zittingen der Algemeene Synode der Ned.- Herv. Kerk worden morgen gesloten, terwyl de Synodale commissie in buitengewone zitting Maan dag a. s. byeenkomt. Onder de nieuwe leden der Synodale commissie behoort ook de predikant Segers alhier. Hoewel reeds eenige malen door middel van advertentiën in ons blad werd bekend gemaakt dat de gelegenheid tot inschryving van nieuwe leerlin gen voor timmeren, meubelmaken en smeden op de Practische Ambachtsschool te dezer stede be staat, achten wy het niet overbodig belanghebbenden daarop alsnog attent te maken. De goede vruchten, welke het onderwys aan die inrichting reeds afwierp, de zichtbare en tastbare bewyzep, daarvan eenigon tyd geleden door ons en door velen onzer stadgonooten op eene tentoonstel ling in de Stadszaal opgemerkt, spoorden ons tot deze mededeeling en herinnering aan. Tot den 27sten Augustus zou de inschryving openstaan; de tyd is alzoo byna verstreken. Ouders of voogden, die er over denken hunne kinderen of pupillen van het onderwys te doen genieten, bedenken zich dus niet lang meer, daar anders do inschryving gosloten is. De hier vergaderd geweest zynde Provinciale Bond van katholieke kiesvereenigingen van Noord en Zuid-Holland hoeft met .algemeene stemmen be sloten, zijn steun te vorleenen aan alle door de plaatselyke katholieke kiesvereenigingen gestelde can- didaten, die dus door dien Bond worden overgenomen, en hen aan te beve'en. Het voorloopig bestuur, dat bestendigd werd, werd gemachtigd de houding van den bond te motiveeren. Door den Raad der gemeente Sassenheim zyn de geloofsbrieven der gekozen leden J. J. Kruyff, A. Prins en W. J. Van der Bruggen onderzocht en is tot hunne toelating besloten. De jongste dochter van den groothertog van Saksen "Weimar, prinses Elisabeth, gohuwd met den zoon van den groothertog van Mecklenburg, wordt op 1 Sept. te Scheveningen verwacht. Zy zal, evenals haar vader, haren intrek nemen in het „Hotel Garni." Te Delft is in den ouderdom van ruim 74 i§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. jaren overleden de heer C. C. Cox, gep. kolonel der artillerie, ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw, van de Eikekroon en van de Leopoldsorde en gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Gisteren vierde de heer J. J. De Groot, pas toor te Bodegraafsche Meye en Zegveld, zyn 25- jarig priestorscliap. Van verschillende zyden werd hem veel belangstelling betoond, terwyl als aan denken aan het feest het kerkgebouw eerlang met een nieuw orgel zal pryken. De heer A. Van der Giessen, onderwyzer aan de Zendingsschool te Ermeloo, is benoemd tot eersten onderwyzer aan een Instituut voor moer uitgebreid lager onderwijs te Amsterdam. Deze benoeming is door hem aangenomen. Mejuffrouw M. F. Klein, onderwyzeres aan de openbare school te Melissant, is als zoodanig benoemd aan de openbare school te Hazerswoude. De meeste kans om benoemd te worden tot burgemeester der residentie schynt thans graaf Van Bylandt te hebben, tot nu lid der Gedepu- teorde Staten van Zuid-Holland en broeder van den Nederlandschen gezant te Londen. By eene der kiesvereenigingen te Bellingwolde is het voorstel ingediend, om een der gemeente- raadsleden uit te noodigen, zyn mandaat weder in handen der kiezers te stellen. Gebrek aan belangstelling in de gemeentezaken, voor welker trouwe behartiging een dure eed ge zworen is, moet de oorzaak zyn. Bedoeld lid heeft 7 van de 8 vergaderingen, zonder wettige redenen, vaak zonder bericht, verzuimd. Te Deventer is ten bureele van den chef over de garnizoensbakkery aanbesteedde levering van 300 hectoliter jarige witte of Zeeuwsche en van 100 hectoliter jarige roode of Rijntarwe, wegende onderscheidenlyk minstens 76 en 77 KG. per HL. De minste inschryvers waren: voor de witte tarwe de heer H. Van Waveren te Hillegom, voor f 7.26 per HL., wegende 78 KG., en voor de roode tarwe de heer H. De Gier te Gorkum, voor f 7.21 per HL., wegende 80 KG. Door de daartoe benoemde commissie is het ontwerp van wet tot vereeniging van Hof van Delft met Delft, verworpen. Men meldt dat de Fransche majoor der artil lerie Lebon en de Russische kolonel Tchitchagoff in het gevolg van den generaal-majoor Hardenberg de manoeuvres der 2de divisie infanterie in Overysel en Drente zullen bywonen. Zr. Ms. kanonneerboot „Tyr" is gistermiddag van haren tocht in de Zuiderzee te Terschelling binnengekomen. In het „Wag. Wbl." deelt de heer Hulzebos mede, dat hij by een bezoek aan Padua, in gezel schap van den Venetiaanschen predikant Romano, oen stuk beeldhouwwerk van Canova vond, ter gedachtenis van den in 1799 aldaar overleden Oran jevorst Frederik Willem George van Oranje-Nassau. Op de vraag, waar het graf van dezen vorst zich bovond, werd hy verwezen naar een rommelhok achter het monument, waar een gebroken steen de grafstede aanwees. Vroeger in een aangrenzend klooster begraven, werd het cK-erschot in 1814 daarheen gebracht, in plaats van in de kerk te wor den begraven. Dit laatste geschiedde echter niet, en wel, volgens den koster, „omdat hy geen Christen was". De man bedoelde natuurlyk „omdat hy niet katholiek was." De heer Hulzebos wenscht thans oeno betere rustplaats voor hem en meent dat het best daaraan kan worden voldaan door eene kleine kapel te stichten ten behoeve der Waldenzen, die te Padua geen bedehuis hebben. Ons komt het voor merkt „De Tyd" op dat Frederik Willem George van Oranje, die tydens PRIJS DER ADVERTENTIEN: V*n 1—6 regels 1.06. Iedore regel meer 0.17^. Grootere lettere neer plaatsruimte. Voor bet mee*- •eerea buiten de aud wordt 0.10 berekend. zyn leven nooit iets met de Waldenzen had uit te staan, ook na zyn dood niet in eene Waldenzen-kerk behoort te ruston. Wil men iets doen om de na gedachtenis van dezen Oranjevorst in eere te houden, men brenge zyne asch over naar den koninklyken grafkelder te Delft. Wie Frederik Willem George was, weet de Nederlander uit de geschiedenis; de Nederlander alleen kan in dezen doorluchtigen balling belangstellen. Voor de Waldenzen blyft hy altyd een vreemdeling. Naar de „Wereldburgor" verneemt, is er eene twoede bezending Transvaalsche huiden, bestaande uit 1700 1800 diverse huidon, alle van nog betere qualiteit dan de eerste zending, welke reeds dadelyk zoozeer de aandacht van belanghebbenden heeft getrokken, op weg naar Amsterdam. Zy worden over een paar weken daar verwacht. Van 6 tot 12 September zullen door het muziekcorps der guides uit Brussel muziekuitvoe ringen op het marktplein der voedingstentoonstel ling te Amsterdam worden gegeven. De „St.-Ct." van 26 Aug. bevat het verslag der commissie, voor het jaar 1887 hier te lande belast met het afnemen van het groot-ambtenaars- examen, bedoeld by art. 1 van het Kon. besluit van 29 Aug. 1883 „Stbl." No. 133. Het stoomschip „Noord-Holland," van Rotter dam naar Java, is 25 Aug. Perim gepasseerd; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Perim 25 Aug.de „Edam," van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 25 Aug. Scilly; de „Gelderland," van Rotterdam naar Batavia, ver trok 25 Aug. van Marseille; de „Voorwaarts",van Batavia naar Amsterdam, passeerde 25 Augustus Dungeness. Z. M. heeft met ingang van 1 Sopt. 1887, aan mr. A. Ph. R. C. baron Van der Borch Van Ver- wolde, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Gorssolbenoemd by het wapen der inf., by het 1ste reg. tot lsten luit. den tweeden luit. A. J. Morks, van het corps. Gomeagd Nien-vv s. Hedenmorgen rukte het 4de batal jon van het 4de reg. infanterie, onder bevel van den luitenant-kolonel W. C. D. Van Ryen, uit, ten einde onder Wassenaar zich in de verschillende exercitiën te bekwamen. Omstreeks éón uur kwamen zy in het garnizoen alhier terug. Door de politie alhier is aangehou den en daarna naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht zekere H. D., die van eene uitstalling aan eene winkeldeur een stuk katoen had ont vreemd. Tevens is door haar proces-verbaal opgemaakt tegen J. H. N., die by oene „quaestie" eene meid met een mes had verwond. Dat de wegens hunne luiheid be kend staande varkens wel eens eene zekere mate van vlugheid aan den dag leggen, daarvan gaf een vertegenwoordiger van het zwynenras hedenmorgen in den Stillen Ryn een onomstootelyk bewys. Het dier, dat de eer van zyn geslacht zoo hoog ophield, werd nl. in eene zeer ruime schuit over het in de zon schitterende, effen watervlak gevaren, toen het opeens, waarom kan geen menschenkind bevroo- den, uit dat vaartuig sprong, zegge „sprong", met zekeren varkenstrots als een geoefond zwemmer rondzwom en eindelijk met forsche slagen koers zette naar dat gebouw, by ieder varken bekend, de Waag. Daar maakten eenige personen aan den wal hunne opwachting en ontvingen zyne natheid op het droge, na hem met veel moeite en ten aanschouwe eener groote menigte, by ooren, snuit, en pooten uit het water te hebben gezeuld,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1