De kamer vlieg, de kleine plaaggeest, welke zoo menigeen in zijn middagdutje stoort en onvermoeide aanvallen op suikerpot en melkkan doet, heeft d i t gemeen met de poes, dat zö telkens toilet maakt. Zoo schynt het althans als zy lichaam, pooten en vleugels herhaaldelijk zit te reinigen. Volgens den Engelschon scheikundige Emerson, is het echter niet louter ijdelheid, wat die ware huis plaag tot al dat poetsen aanspoort. De vlieg is namelijk het vereenigingspunt van een aantal, met het bloote oog niet waarneembare, parasietjes, welke talrijker bij haar voorkomen naarmate het vertrek, waarin zij zich beweegt, minder goed gereinigd en gelucht wordt. Bedoelde parasietjes dienen haar tot voedsel, en men kan er zeker van zijn, dat het beste middel om vliegen te verdrijven dus gelegen is in het reinhouden en dikwijls laten doorluchten van het huis, zoodat zij elders haar aas gaan zoeken. Het onderzoek naar de vermoede- lijke oorzaak van den grooten brand der magazij nen van Whiteloy te Londen heeft nog geen re sultaat opgeleverd. De deskundigen gelooven niet dat do brand ontstaan is door eene ontploffing van dynamiet of eenige dergelijke stof, doch de heer "VVhiteley blijft by zyne overtuiging, dat zyne ma gazijnen in brand zyn gestoken, en de jury was dit met hem eens. Het onderzoek is voorloopig geschorst tot 24 October. Inmiddels heeft Whiteley eene premie van 2000 pd. st., d. i. 24,000, uitgeloofd voor hem, die den oorsprong van den brand kan bewijzen. De voornaamste leveranciers, die by Whiteley hunne waren insloegen, vermeerderden deze premie nog met 12,000. De stoomboot ,,York-City" is te Queenstown gisteren aangekomen met de equipage en de passagiers van de stoomboot „City of Mont real", welke op de reis van Nieuw-York naar Queenstown totaal afgebrand was, aan boord. Een Lloyd-telegram deelt mede dat 13 personen by die ramp zouden zyn omgekomen. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. Volgens de „Gazette Piémontoise" zyn te Rome twee gevallen van cholera geconsta teerd. JÖiU ITKNLANIX Fraukrilk. Hot „Journal des Débats" meent te weten dat de proefneming der mobilisatie plaats zal hebben op het allerlaatst den lsten September, misschien wel reeds op het einde dezer maand. Daar de reserve troepen tegen den lsten September zyn opgeroepen, komt men tot deze gevolgtrekking. Wat de aanwijzing betreft door den minister van oorlog van de legerafdeeling, welke tot de proef zal worden gebezigd, dezo zal eerst officieel geschie den op den dag vóór de proef. Tot dien datum wordt hieromtrent het diepste stilzwijgen bewaard. De bevelen voor persoonlijke oproeping zullen echter door de commandanten ter recruteering aan de reserve-manschappen worden gezonden, die geen verblijf houden in de streek der bedoelde legeraf deeling en die zullen dus zonder twy'fel vjjf dagen te voren weten waar de proef zal plaats hebben. Alles, wat men er nu van zeggen kan, is dat de proefneming plaats zal vinden by de legercorpsen van het westen en zuiden van Frankrijk. Toch spreken sommigen er reeds van dat voor de proef van mobilisatie de 13de legerafdeeling zal worden gekozen. Er zou daaromtrent alleen maar aarzeling bestaan mot het oog op de persoonlijk heid van den bevelhebber dier afdeeling, generaal Boulanger. Slaagt de proefneming, dan toch zal zjjne populariteit grooter wordon, zoo niet, dan zal men beweren dat men ze opzettelijk heeft doen mislukken. De „France" maakt de volgende depeche uit Franzesbad bekend, volgens welke een Russisch diplomaat, bekend om zjjne intieme betrekkingen met den czaar en wylen generaaal Skobeleff, zich oene zinsnede heeft laten ontvallen, welke levendig besproken wordt, nl.„Rusland zal niet naar Bul garije trekten, omdat het weldra al zyne krachten zal noodig hebben aan de oevers der Weichsel." De minister van oorlog, de heer Ferron, is naar Lyon vertrokken om met den gouverneur dier gemeente de Alpengronzen in oogenschouw te nemen en tevens over de verdedigingswerken van Frank- ryks zuid-oostelyke grens en over het vormen eener afdeeling Alpenjagers een besluit te nemen. Te Parys is in de kerk van St.-Philippe du Roulo het huwelijk voltrokken van baron Etienne Van Zuylen Van Nyevelt met Ilólène De Rothschild. Duitschlaud. Officiéél is modegedeeld dat de keizer ten gevolge van de plotselinge weersverandering eene verkoud heid heeft gevat, ten gevolge waarvan hy nu en dan rheumatische pijnen gevoelt. Gelijk reeds werd gemeld, is in de haven van Kiel jl. Zondag de hoogleeraar in de ontleed kunde aan de hoogeschool te Kiel, dr. Adolf Pansch, verdronken. Hy maakte met zyn 12-jarigon zoon een tochtje in een eigen boeier, welke door een plotselingen windstoot omsloeg. Hjj behield genoeg tegenwoordigheid van geest, om zjjn zoontje, dat niet zoo goed als hy zelf zwemmen kon, eene plank toe te werpen, waaraan de knaap zich zoo lang kon vasthouden tot eene havenstoomboot hem op nam. Zelf trachtte hij, als geoefend zwemmer, den oever te bereiken, maar tevergeefs- Men vermoedt dat prof. P., die sinds lang aan eene hartkwaal ljjdende was, in het water door een toeval werd getroffen. Hy is slechts 46 jaren oud geworden, en was 21 jaren als prosector en leeraar te Kiel met buitengewonon ijver werkzaam geweest. Zijn plotselinge dood wordt dan ook zeer betreurd. Ook als schrijver had hy naam gemaakt, o. a. van een werk over wetenschappelijke uitkomsten van den tweeden Duitschen Noordpooltocht 1869 70, waar aan hij deelgenomen had. Te Frankfort a/M. is voor eenige dagen eene bijeenkomst gehouden van kunstboterfabrikanten, ter bespreking van de maatregelen, welke de nieuwe wet op de kunstboter noodig maakt. Alge meen was men van oordeel dat die wet overdreven gostreng is en dat de bepalingen omtrent de uit voering der voorschriften ten deele onuitvoerbaar zyn. Daarom werd besloten op wijziging aan te dringen. Bepaaldolyk werd ten zeerste het verbod afgekeurd om natuurboter met margarine to ver mengen en dat mengsel als „margarine" te ver- koopen, ofschoon daardoor eene veredeling van het product wordt verkregen. Geene andere wetgeving kent zulk eene bepaling. In het Zwitsersche kanton St.-Gallon is zelfs bepaald dat ten minste 25 pet. natuurboter in de kunstboter moet aanwezig zjjn. Eene vaste commissie werd benoemd tot behartiging der gezamenlijke belangen. Voor den eerlang te openen eersten cursus van het te Berlijn gestichte Seminarie voor Oostersche talen melden zich zooveel hoorders aan, dat ver moedelijk velen niet geplaatst zullen kunnen worden. Het eerst in aanmerking zullen zy komen, die tolk willen worden aan een der consulaten in het Oosten. Voor hen is het Seminarie in de eerste plaats be stemd, maar toch geeft het eind-examen geen recht op aanstelling in den consulairen dienst; het is alleen eene aanbeveling. In den omtrek van Metz zyn bjj schietoefenin gen, door de Duitsehe troepen gehouden, twee bjj de schijf geplaatste soldaten doodelyk getroffen. In don aanstaanden winter zal te Berlijn een historische „Liedercyclus" van 3 avonden worden gegeven, door do beste Duitsehe liederenzangers en zangeressen. Groot-BritaBBl& De Engelscho regeering heeft de diplomatieke stukken betreffende de onderhandelingen over de Afghaansche grensquaestio in het Parlement over gelegd. De Afghanen stonden af 824 vierk. mylen, meerendeels onbewoond land, terwijl de Russen van hunne zijde de aanspraken opgaven op een gebied van 730 vierk. mijlen, bewoond door 13,000 menschen, die 1400 pd. st. belasting betalen. Daar entegen zjjn do Russen door dezen ruil weer 11'/, myl dichter bjj Herat gekomen. Hot Hoogerhuis heeft gisteravond het wetsont werp op het grondbezit in Ierland definitief aange nomen en is daarop tot aanstaanden Dinsdag uiteen gegaan, nadat lord Salisbury eene proclamatie had voorgelezen, verklarende dat de Iersche nationale liga eene voor den Staat gevaarlijke vereeniging is. In het Lagerhuis zeide de heer W. H. Smith dat, naar het oordeel der regeering, de vrijlating van Arabi-pacha niet zou zyn overeen te brengen met de belangen van Engeland en Egypte, noch uit het oogpunt van rechtvaardigheid te billijken zou zyn. De heer A. Balfour verklaarde dat de onderkoning van Ierland is gemachtigd de nationale liga b(j ver ordening te onderdrukken, overal, waar zy tot vreesaanjaging en gewelddadigheid ophitst. De re geering zal aanstaanden Donderdag gelegenheid bieden om over dezen maatregel van gedachten te wisselen. Door den hoer Gladstone is de eerste cylinder gelegd van de nieuwe, hangende spoorwegbrug over de rivier Dee, tusschen Chester en Flint, welke, wan- neor zy gereed zal zyn, eene nieuwe verbinding zal vormen tusschen Engeland en Wales. Behalve dat deze verbinding van groot handelsbelang is voor geheel noordelijk Wales, biedt zy eene verkorting van den weg aan voor passagiers naar Liverpool en Lancashire van ongeveer twintig mylen. De heer Gladstone hield by deze gelegenheid eene lange rede, waarin hy op het nut der spoorwegen in het algemeen, maar in het byzonder van dezen spoor weg wees, wanneer men den onuitputtelyken ryk- dom van mineralen van Wales in aanmerking nam terwyl, wat de voortbrengselen van den grond betrof, onder anderen de toevoer van versche melk in Liver pool voor die plaats van onschatbare waarde was. België. De Belgische bladen geven uitvoerige beschrij vingen van den historischen optocht, welke Maandag 11. bij gelegenheid van de inwyding der standbeel den van Breydel en De Coninck te Brugge gehou den is. Deze optocht moet werkelijk uitstekend samengesteld zyn geweest. De kostumes wares even schilderachtig als historisch. Men zag er het Engelsche gezantschap, dat in 1293 voor den prins van Wales de hand van de dochter van den graaf van Vlaanderen vragen kwam. Do leden daarvan werden voorgesteld door jongelieden van de Brit- sche kolonie te Brugge. Men zag er eene groep van een aantal Vlaamsche helden uit dien tyd. Philips de Schoone's intocht in Brugge in 1301 was zeer luisterryk voorgesteld; ook een wagen met vrou wen van Brugge, die den intocht van Philips met onverschilligheid aanzagen. Vertegenwoordigd waren natuurlyk ook de burgers van Brugge, Kortryk en Yperen, die in den Gouden-Sporenslag zoo reemrijk en voorspoedig streden. Eenige wagens stelden de voornaamste episoden uit de loopbaan van Pieter De Coninck voor. De slagers van Brugge, onder aanvoering van Jan Breydel, ontbraken niet. Men zag voorts in den stoet een wagen met de belege- rings- en werptuigen van dien tyd. Eene volgende groep stelde de vrouwen van de burgers van Bnj voor, die den zegen des Hemels gaan afsmeeksh de wapenen barer mannen. Een koor van vrouwen zingende op eene bekoorlijke, oude melodie: „Onze mannen zijn gaan striden, Gaan striden up ten Wael", enz., maakte grooten indruk. Met levendige toejuichinge welke zich trouwens gedurig lieten hooren, wer o. a. ook begroet de wagen, waarop mon den bui zag, waaronder ook de vermaarde gouden spore en de tent van den graaf van Artois. Een groot wagen, strekkende tot algemeene verheerlyking de helden van Vlaanderen en waarop o. a. ook Dant en Maerlant, die hen hebben bezongen, waren voor gesteld, besloot den stoet. Het moet 's avonds aan het station een echt janboel geweest zijn. Het station en de treinen die 's morgens 50,000 personen aanbrachten, werden belegerd door de steeds aangroeiende menigte, en het was niet mogelyk de orde te handhaven. E~ waren niet genoeg treinen beschikbaar, men moes uren lang wachten, en nog konden allen niet vei trekken. De heer Beernaert en zyne echtgenoot waren ook in 't gedrang en laatstgenoemde is e niet zonder kleerscheuren en zonder eenige knei zingen afgekomen. Zulke dingen gebeuren dus b» feestelijkheden niet alleen by ons. Ook in Frankrijk en Duitschland trekt de redevoering van koning Leopold II zeer de aan dacht. Ook dafir wordt de strekking geheel ver schillend uitgelegd, want volgens de Franscbe bladen waarschuwdo de koning de Belgen tegen Duitschland, terwijl de Duitschers beweren dat België alleen door Frankrijk wordt bedreigd. Zoo zegt o. a. de „National": „Koning Leopold sprak op waardige wjjze de ongerustheid uit, welke Duitschland hem inboezemt." De „Soleil" laat zich in dergelyken geest uit. „Het ligt voor de hand" - zegt het Orleanistische blad „dat koning Leo pold niet aan Frankrijk dacht, toen hjj er ovc^ sprak dat België misschien overvallen kan worden en genoodzaakt zal zijn zich te verdedigen. België heeft twee groote buren, Duitschland en Frankrijk, en wanneer één van dezen van plan is zyn gebied ten koste van België uit te breiden, dan zal dit zeker Frankrijk niet zjjn. Voor België zoowel als voor Nederland, Denemarken en alle andere kleine staten, dreigt geen gevaar uit Frankrijk, maar wel uit Duitschland." Daarentegen betoogt de „Kolnische Zeitung" dat de geschiedenis reeds een voldoend antwoord geeft op de vraag, van welke zyde België's onafhan kelijkheid steeds het meest is bedreigd.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6