N». 8437. Maandas; 22 Anjrustus. A°. 1887. Leiden, 20 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Toer Leiden per 3 maanden1.10. Fntnoe per poet1.10. A-ftonderljjlce Nommere0.05. ftze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran §oa- en feestdagen, uHgegeren. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174, Grootere letters naar plaateruimte. Yoor het inoaa* aceren buiten de etad wordt f 0.10 berekend. Overeenkomstig de bepaling der Gemeentewet leggen B. en Ws. aan den gemeenteraad over de rekening en verantwoording der inkomsten en uit- gaven dezer gemeente over het jaar 1886 met de -daarbij behoorende bescheiden, welke hun door den ontvanger ter hand zijn gesteld. Naar aanleiding daarvan deelen zjj o. a. tot toe lichting der rekening mede, dat de gelden, welke bjj het sluiten der gemeente-rekening over het jaar 1885 ter voldoening van de kosten wegens geleverde keien ad ƒ4897.53, van de achterstallige coupons der aangegane geldleening ad ƒ114 en van de na- deolige sloten der trekpaden sedert 1884 ad 5810.57 onbetaald waren gebleven en waarvan do betaling bij 'sRaads besluit ten laste van den post „On voorziene Uitgaven" der begrooting van 1886 was aangewezen, thans zijn voldaan en verantwoord, met uitzondering evenwel eener som van ƒ3000 wegens geleverde straatstoenen, waarvan de verre kening niet heeft kunnen plaats vinden, vermits het het beslag bjj deurwaarders-oxploit van 3 Januaii 1885 op die gelden gelegd, nog niot is opgeheven T ,on van eene som ad ƒ2 ter zake van eene niet ingewisselde coupon, No. 487t. Vervolgens deelen zjj mede dat tot dusverre van de toegestane gelden ad ƒ10,000 voor aanvulling van het kapitaal der gemeente in de Stadsbank van leening slechts over een bedrag van ƒ4000 is be schikt, zoodat Commissarissen dier instelling alsnog over ƒ6000 kunnen beschikken. Ter opheldering van het verschil tusschen de eindcijfers der begrooting en die van de rekening wordt het volgende opgemerkt: Beginnende met de ontvangsten blykt dat minder is ontvangen eene som van ƒ69,072.70, daar het totaal by de begrooting is geraamd op de som van ƒ744,920, welke som evenwel krachtens verschil lende Raadsbesluiten is verhoogd met een bedrag van ƒ115,608.17 en alzoo gebracht op 860,528.17, ter wijl werkelijk is ontvangen de som van ƒ791,455.47. Tot de posten, waarop minder ontvangen is dan de daarvoor op de begrooting geraamde sommen, be lmoren o. a. de navolgende, als: Plaatselijke directe belasting 122,60.09, hiervoor is op de begrooting geraamd ƒ144,500, vermeer- dord met 5 pet. voor kwade posten ƒ7225, zoodat geheven moest worden ƒ151,725. Het totaal cijfer van het kohier bedraagt slechts ƒ139,852.21, dus minder dan geheven moest worden ƒ11,872.79. In een vroeger rapport werd door B. en Ws. medegedeeld dat van do duinwatormaatschappy als aandeel der gemeente in de winst op een bedrag van ƒ6000 kon gerekend worden, terwjjl demoer- dere winst der Gasfabriek dan waarop by de vast stelling der begrooting was gerekend, zonder be zwaar op gelijk bedrag kon worden geraamd, zoodat het by plaatselijke directe belasting te heffen bedrag met ƒ12,000 kon worden verminderd. Opbrengst van collegegeld van de inrichting tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren ƒ880. Ten gevolge van het minder aantal leerlingen op deze inrichting in verband met de geringere be hoefte aan ambtenaren in Indië is de opbrengst der schoolgelden beneden de begrooting gebleven. Vergunningsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank ƒ267.44. Door de herziening van de verordening, waardoor zy in overeenstemming is gebracht met de bepaling van art. 6 der wet, dat hot vergunningsrecht niet lager mag zyn dan 5 en niet hooger dan 12.50 voor elke ƒ50 huurwaarde of gedeelte daarvan is den aard der zaak de opbrengst eenigermate minderd. laarentegen hebben o. a. de navolgende posten sr dan de raming opgebracht, als: Opbrengst der wik- woeg- meet- en keurloonen ƒ261.15. De raming steunt op de ontvangsten over 1884. Intusschen neemt, de ingevoerde kaasmarkt in uit breiding toe en het getal varkens, aan de Gemeente- waag aangevoerd, bedraagt meer dan het vorig jaar, tengevolge waarvan de weegloonen eene vermeerde ring hebben ondergaan. Opbrengst voor banken of staanplaatsen in hal len, op markten en dergelijke openbare plaatsen ƒ884.95. Ook hier steunt de raming op de ontvangsten van 1884. Evenwel is door meerderen aanvoer op de veemarkten hoofdzakelijk deze meerdere opbrengst veroorzaakt. Opbrengst van schoolgeld van do Latynsche school. (Hooger onderwijs) ƒ962.50. Idem Middelbaar onderwijs ƒ560. Idem Lager onderwijs ƒ868.85. Het aantal leerlingen dezer scholen is in den loop van het jaar vermeerderd, waardoor de opbrengst hooger is dan aanvankelijk geraamd was. Belasting op de honden ƒ242.50. Opbrengst van den verkoop van gemeente-eigen dommen, van boomen enz. ƒ2450.29. Evenals vorige jaren was op dezen post het ge wone bedrag van ƒ500 geraamd. Werkelijk is echter ter zake ontvangen ƒ2398.50 wegens verkoop van grond benevens ƒ551.79 voor verkochte boomen en oude schutterskleeding. Samen ƒ2950.29. Kosten voortvloeiende uit het nemen van maat regelen ten behoeve van den openbaren gezondheids toestand ƒ260.30. Van de toegestane gelden ad 800 is uitgegeven een bedrag van 71 voor het beschikbaar houden van een rijtuig ten dienste van het vervoer van door besmettelijke ziekten aangetaste personen en voor het vervoer dier personen, alsmede voor het desinfecteeren ƒ468.70, terwy'l overigens voor het nemen van maatregelen ten behoeve van don open baren gezondheidstoestand geen uitgaven op dezen post hebben behoeven te geschieden. De door Bestuurderen der Sted. Werkinrichting aangevraagde verhooging van subsidie ad ƒ200018 gebleken niet noodig te wezen. Over het 1ste halfjaar is voor verpleegkosten van behoeftige personen, die voor rekening dezer ge meente in het academische ziekenhuis waren opge nomen, betaald ƒ1917, en over het 2de halfjaar 2232, samen 4149, terwijl toegestaan is 4500. Over het geheel is in 1886 minder uitgegeven dan de raming bedroeg 144,928.27, hiorvan af getrokken het bedrag, dat minder is ontvangen ƒ69,072.70, dan maakt de som van 75,855,57 het batig slot der rekening, waaruit blykt dat die reke ning goed en deugdelijk is opgemaakt. Ook wordt nog medegedeeld dat een bedrag van ƒ9184 wegens uitgaven, die nog over 1886 moe ten worden gedaan, benevens de som ad 38,975.57, die van het restant der 4 pet. geldleening beschik baar is, op den post „onvoorziene uitgaven" voor den dienst 1887, moet worden overgeschreven, zoo dat het batig saldo van don dienst 1886, als eerste post in ontvangst op de begrooting voor 1888 uit te trekken, bedraagt 276,96. Evenwel valt op te merken dat nog over het dienstjaar 1886 uitgaven moeten plaats heb ben, welke vóór het sluiten van de rekening niet konden geschieden. Met het oog hierop, leggen B. en Ws. aan den Raad ter vaststelling over eene suppletoire begroo ting ad ƒ9184, strekkende om dat bedrag te vin den uit het gedeelte van het vermoedelijk beschik baar overschot van den dienst 1886 en het artikel onvoorziene Uitgaven der begrooting voor 18S7 met genoemde som te verhoogen, alsmede een staat, bedoeld by art. 14 der voorschriften betreffende de gemeente rekening, om bedoelde uitgaven recht streeks uit den alsdan verhoogden post van onvoor ziene uitgaven te doen. Tevens bieden zjj ter vaststelling aan eene sup pletoire begrooting, ton oindo op den dienst 1887 over te brengen de som van 38,975.57, die van de 4 pet. geldleening ad ƒ500.000, bjj het sluiten van den dienst 1886 nog beschikbaar was. De kapitein voor speciale diensten J. F. Roels, van het 4de regiment infanterie, zal, naar men vornoemt, wegens ziekte den militairen dienst met pensioen verlaten. De 1ste luit. E. G. Staal, van het 4de reg. inf. is ingedeeld by het 5de bat. te Gouda. De 2de luit. W. F. Hartman, van het 2de bataljon van het 4de reg. inf., wordt tot bijwoning van den tweeden wapencursus te Delft gedetacheerd. De Staatscourant van heden bevat het konink lijk besluit van 18 dezer, waarby, met ingang van 8 September aan mr. G. J. Patyn, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als burgemeester van 's-Gravenhage. Men schrijft aan het „Hbl." vorder uit de resi dentie „De geruchten, volgens welke ter vervanging van den heer Patyn eene verwisseling van burge meesters zou verwacht worden, zyn niet meer zoo algemeen als in den boginne. „Thans meent men met eenigen grond te kunnen verzekeren dat mr. C. A. Van der Kemp, lid van Gede puteerde Staten, oud-wethouder der hofstad, in aanmerking zou komen voor eene benoeming tot burgemeester van Den Haag, en dat jhr. Roel], lid van de Eerste Kamer, alsmede baron Du Tour Van Bellinchave, de minister van justitie, wiens benoeming tot hot burgemeestersambt door een aanzienlijk gedeelte van de burgerij zou verlangd worden, om verschillende redenen de betrekking niet wenschen." Gemengd Nieuw» Gebruik makende van den gevallen regen, was men heden druk bezig de paden van het Van-der-Werfpark eenigszins begaanbaar te maken, en de groote kiezelsteenen, welke de paden voor menigeen onbegaanbaar doen zijn, wat dieper in den grond te zetton. Men gebruikte daartoe eene kolossale rol, door eenige mannen getrokken en door een tweetal voortgeduwd. Het is te hopen dat hot zal blijken dat men tot een goed resultaat ge komen is. Naar men verneemt, zal hot Groot Badhotel te Katwijk aan Zee tegen het volgende badseizoen op kosten van den eigenaar, don hoog- ed.gobT heer O. baron Van Wassenaer Van Cat- wyek, geheel gerestaureerd en moer overeenkomstig de eischen des tjjds worden ingericht. Gisteravond was aan het Scheve- ningsche zeestrand weder een prachtig fata morgana waar te nemen, hetwelk zich gedurig langs den horizont verplaatste. De toeschouwers meenden algemeen een park met boomen en huizen, ja zelfs een standbeeld in het midden te zien. Het verschijnsel was omstreeks acht uren uit het gezicht verdwenen. Eene tweede editie van de Millioe- nenjuffrouw is verschenen. In verschillende voor name hotels te Amsterdam logeerde dezer dagen eene Friezin, uit Dokkum geboortig, die bjj ver schillende winkeliers vrij aanzienlijke inkoopen deed. Uit het ryko Friesland kwamen intusschen zwaar beladen koffers aan. Toen de verkoopers echter om geld kwamen, en zich niet met een kluitje in het riet lieten sturen, poetste Jannetje Struik II de plaat met achterlating van hare bagage, welke by onderzoek grootendoels bleek to bostaan uit.graszoden(N. v. N.)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5