"'J. 8436. Justus. A0. 1887. Ut Burner kstaet git Twee Bladen. Leiden, 19 Augustus. 5£atei»cïag; 2ö PRIJS DEZER COURANT: li let Löidon per 3 maandon1.10. Franc* per poet1.40. iiffconderljglte Nommers....•7... 0.05. feze fionrant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. FKIJS DER ADVERTENTIEN: ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het inoaa- seeren buken de stad wordt 0.10 berekend. Zij, die zich mi abonnccrcn op het Lcidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 September verschijnende nummers gratis. Hedenmorgen omstreeks tien uren verzamelden zich de beide in Katwijk gekampeerde compagnieën, ten einde, na het kamp aldaar ontruimd te hebben, naar hun garnizoen terug te keeren. Omstreeks twaalf uren kwamen zij alhier in goeden wel stand aan. De kapitein H. A. Calkoen, commandant der y4de compagnie, 2de bataljon, 4de reg. infanterie, wordt bp het regiment grenadiers en jagers over geplaatst. De 1ste luitenant jhr. W. C. Roëll, tijdelijk gedetacheerd geweest bij hot 3de regiment veld artillerie te Bergen-op-Zoom, is thans van zjjne detacheering ontheven en naar zijn garnizoen terug gekeerd. De collecte ten behoeve van de christelijke scho len te dezer stede, bracht langs de huizon 760.26 op, en die tijdens de dank- en bedestond in do Hooglandsche kerk ƒ170.03, te zamen dus ƒ930.29. De ten vorigen jare op denzelfden datum gehou den collecte langs de huizen bracht ƒ734.66 op en die tijdens den dank- en bedestond in de Pieterskerk 256.84, te zamem ƒ991.50. Dit. jaar bracht de Uniecollecbo dus ƒ61.21 min der op. Voor het examen Fransch is te Utrecht o. a. geslaagd mej. M. "W. Van Grasstek, van Hiilegom. De landbouwers en veefokkers van Stompwjjk hebben zich tot de hooge regeering gewend met verzoek, geen drlspensatiën van hot verbod van invoer van vee meer te verleenen, opdat do Engelsche regeering den vpjjen invoer van vee uit Nederland zal toestaan. Bedankt is voor het beroep naar Varik (cl. Zalt- Bomir.el) door de. D. A. Van Haselen, te Zoeter- woude; naar De Lier (cl. 's-Gravenhage) door ds. H. Wrldeboer Jz., te Benthuinen. Tn de vergadering van hot bestuur en de leden der afdeeiing Woubrugge en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is beslo ten: io. als afgevaardigden voor de vergadering van het Hoofdbestuur te Hoorn, aan te wijzen de hoeren-: D. P. Ramp, voorzitter, en als plaatsver vanger W. Den Hertog, penningmeester; 2o. geen keurmeesters voor te dragen. Het bestuur dec afdeeiing bestaat thans uit de heeren D. P. Ramp, voorzitterM. Kroes, 2de voor zitter; G. Swart, bestuurslid; P. De Ridder, secre taris, en W. Den Hertog, penningmeester, allen wonende te Woubrugge. De rekening der- gemeente Hiilegom over het dienstjaar 1886, aan den Raad aangeboden, sluit met een batig saldo van 2055.55. Op de te Scheveningen vanwege de Haagsche Tuinbouwvereeniging gehouden on zeer geroemd wordende tentoonstelling is ook bekroond de hoer Ed. Blauw te Lisse, met 2 zilveren medailles. Terstond na de opening bezocht de hertog van Saksen-Weimar de tentoonstelling. Z. H. sprak met bewondering van de prachtige inzendingen en com plimenteerde den' voorzitter der commissie en de vervaardigster van eene bloemenparasol. De heer F. Bos Gz., die gekozen is tot lid van den Raad der gemeente Zoetermeer, heeft zjjne benoeming aangenomen. Bij ministeriëele beschikking is aan de cadetten J. F. Pieren en J. F. G. Verhoef, beidon van het 2de studiejaar voor het wapen der artillerie hier te lande, ingevolge het door hen gedaan verzoek, eervol ontslag verleend. Nadat do commissie, die den minister van bin- nonlandsche zaken bij de sluiting der vereenigde zitting van beido Kamers der Staten-Generaal uit geleide had gedaan, in de vergaderzaal was terug, gekeerd, zeide de voorzitter, de heer Elout van Soeterwoude, nog het volgende: „Ik bedank de commissie voor do door haar vol brachte taaken hiermede heb ik de eer de ver eenigde zitting te sluiten, met de bede, dat wat op sluiting en ontbinding volgen zal, Gods zegen in ruime mate moge ondervinden." Men meldt aan het „A. H." dat het departe ment der generale intendance van 's Konings par ticuliere domeinen te Apeldoorn is opgeheven en gevoegd bjj de thesaurie des Konings. In verband daarmede is aan den intendant-gene raal van genoemd departement, den heer A. Ver kouteren, eon eervol ontslag verleend, met pensioen, terwfjl de ambtenaar A. J. Hamerster Dijkstra overgeplaatst is naar Oranje-Nassau-oord. Men schrijft uit Hilversum, dd. 16 Augustus: In den kring zijner familie alhier vierde de zeereerw. hooggeleerde heer J. A. De Rijk, professor aan het seminarie Hageveld te Voorhout, gisteren het feest zjjner 25-jarige priesterlijke bediening. Aan het luisterrijk versierd altaar werd door den jubilaris, bijgestaan door de zeereerw. geestelijkheid der pa rochie, de H. Offerande van dankbaarheid opgedra gen, terwijl in den loop van den dag tal van be wijzen van belangstelling den feesteling ten deel vielen. Zjjne menigvuldige vrienden, vele zijner vroe gere of tegenwoordige ambtgenooten stelden er prijs op, door hunne persoonlijke tegenwoordigheid in de gastvrije woning der tachtigjarige moeder van den jubilaris den geleerden priester het bewijs van hunne waardeering te komen geven. De oud leerlingen van Hagoveld hadden zich vereenigd om met een passend geschenk, door een fraai bewerkt album hun geliefden oud-leeraar een blijk te geven van hun erkentelijkheid. Onder do gelukwenschen, welke den jubilaris op dozen dag werden aangebo den, zal zeker wel bijzonder door hem gewaardeerd zjjn het vereerend blijk van belangstelling, dat hem van Z. D. Hoogw. den aartsbisschop van Utrecht gewerd. Do plechtige viering voor Hageveld wacht, natuurlijk, op het einde der vacantie. Voegen wjj hier nog by dat de ingezetenen van Hilversum door eene prachtige serenade den luister der feestviering niet weinig verhoogden. (Tijd.) De algemeene vergadering van den „Alge- meenen Bond van Katholieke Kiesvereenigingen", ter bespreking van de op 1 September a. s. te houden verkiezing van leden voor de Tweede Kamer, is bepaald óp "Woensdag 24 Augustus a. s. des namiddags te 2 uren, in een der lokalen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te Utrecht. De hertogin-weduwe van Albany, eene zuster van onze Koningin, zal met hare twee kinderen eenige dagen op Soestdjjk komen doorbrengen. Heden wordt de hertogin, die vergezeld wordt door den heer en mevrouw Collins, op hot koninklijk lustslot verwacht. Z{j doet de reis van Engeland met een jacht van koningin Victoria over Rotterdam. De „Staatscourant" behelst de verslagen om trent de verwachtingon van don oogst in de provin ciën Zuid-Holland en Overjjsel, over 1887. De 1ste luit. F. H. A. Mesch, van zijne deta cheering uit Oost-Indië teruggekeerd, heeft zich b(j het kol. werfdepot gemeld en verzocht om bjj het 4de of 7de reg. inf. te mogen worden ingedeeld. In het laatst van Augustus en in het begin van September zullen in de omstreken van Breda manoeuvres worden gehouden door infanterie, cava lerie en artillerie. Het stoomschip „W. A. Scholten", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 18 Aug. Lizard; de „Rotterdam", van Rotterdam, is 18 Aug. te Nieuw-York aangekomen; do „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, vertrok 18 Aug. van Aden; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 18 Augustus. De officier van gezondheid 1ste klasse C. G. H. Wirtz, van het 3de regiment veld-artillerie, is benoemd tot chef van het militair-hospitaal te Groningen. Gemengd Niesw» Van delieeleofgedeelteljjkezons- verduistering is hier hedenmorgen niet veel, d. w. z. niets, te zien geweest. Na den gisteren voort durend gevallen regen, bleef de lucht ook des achts en zelfs bij het aanbreken van den d"g betrokken. Ook te Berlijn, waar men zich van het schouw spel zoo veel had voorgesteld, was de lucht go- durende de zonsverduistering bewolkt en de zonne schijf niet zichtbaar. Op de plaats, waar de zon stond, bespeurde men slechts eene sterke kleuring der wolken, welke zich scherper afteekenden naar mate de zon steeg en eindelijk geleidelijk verdween,, waarop eene plotselinge algemeene verduistering intrad. Een paar minuten later volgde weer dezelfde kleuring der wolken, totdat de dag aanbrak. Honderdduizenden menschen hadden er zich per spoortrein, per rjjtuig of te voet buiten de stad begeven, naar de verschillende punten, waar het verschijnsel het best kon worden waargenomen. De werkzaamheden in de Zijl, be staande in hot wegruimen van den onderbouw der spoorwegbrug aldaar, zijn tot een goed einde gebracht. Enkel moeten nog de dammen, welke men tot afdamming in de Zijl heeft geplaatst, door baggermolens worden weggeruimd. De schipperij zal dus spoedig gebruik kunnen maken van het oude vaarwater. Gedurende de wegruiming van de spoorbrug, welke ettelijke jaren aan vele schippers reden tot ergernis heeft gegeven, is de vaart geen oogenblik gestremd geworden, doordien men den spoorweg- dijk heeft doorgestoken, waardoor een tak van het vaarwater is gelegd. Te Noord wijk aan Zee is aangekomen „N. W. 2 Jonge Leendert", met 190 ton pekel haring; een 10-tal aldaar thuisbehoorenden liepen te Vlaardingen binnen, terwijl 2 schepen van de» reoder L. Van der Deyl, de „Twee Gebroeders" em „Vijf Gezusters", naar zee vertrokken. Gisterochtend is teScheveningen- aan wal gekomen eene schuit van den reedor A. De Mos, schipper C. Pronk, die Woensdag te Vlaar dingen ter haringvisscherij is uitgezeild, doch gister nacht door eene onbekende stoomboot is aangevaren. Behalve dat aan de schuit vrfj belangrijke schade is toegebracht, werd een persoon van de bemanning over boord geslagen, doch door zijne kameraden gelukkig spoedig gered. Een andere matroos bekwam eene kneuzing aan hot been. De schuit wordt {??- lepareerd om weder spoedig zee te kiezen. Iji den afgeloopen nacht hoeft in een der hotels te Scheveningen een belangrijke diefstal van zilveren voorwerpen, alslepels, vorken enz. plaats gehad. De politie doet onderzoek. In de gemeente Hiilegom heerscht de varkensziekte in vrjj hevige mate. Verscheidene varkans zjjn reeds aan de ziekte gestorven en andere worden bij het minste ziekteverschijnsel geslacht. Dezelfde ziekte heerscht in de gemeente Acht- kargpolen op onrustbarende wijzedagelijks sterven er een groot getal dieren aan; gewoonlijk z(jn ze slechts korten tijd ziek. Een varkenshouder, die 's morgens aan zijne kudde, 20 stuks in getal,'niet de minste ongesteldheid bespeurdo, zag zo nog den- elfden dag alle sterven.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1