met groote letters boven de deur te lezen staat. De ramen waren van sterke blinden voorzien, een voorzorgsmaatregel, na de jongste bestorming ge nomen. Na het zingen van „O vlek'loos Lam", riep men om den Captain, sloeg en schopte tegen de deur, en wie weet tot welke baldadigheden men zou zijn overgegaan, indien niet plotseling uit de Fer dinand Bolstraat ongoveer twintig politie-agenten waren opgedaagd, die met den waponstok onmid dellijk op de menigte aanvielen en deze voor zich uitdreven. Wel verzamelden zich daarna hier en daar nog groepjes, maar de politie wist de passage vrjj te houden, terwijl niemand mocht stilstaan. Tot laat in den nacht bleef het echter in de Gerard Dou- en omliggende straten vrij rumoerig. Onderwijl had er op het pleintje bij de Gerard Doustraat een vrij vermakelijk incident plaats. De politie moost natuurlijk hare geheele aan dacht wijden aan het gebouw „Emanuel." Van deze gelegenheid hadden eenige jongens gebruik gemaakt tot het oprichten van een brandstapel; te dien einde hadden zij eerst eene soort van bak van steenen gebouwd en deze gevuld met hout, andere brandbare waren van een in aanbouw zjjnd perceel werden o. a. latten weggebroken eenig vuurwerk enz., en over dit alles een paar liter petroleum gegoten. Voor wien die brandstapel moest dienen bleek niet. Nadat dit vuurtje, steeds gevoed wordende, onge veer een half uur lustig gebrand had, het plein met zijne groote vlam hel verlichtende, kwamen twee brigadiers aanloopon, die met luide toejuichin gen door de vroolyke menigte werden begroet. Zjj zonden echter eenige agenten, die zorgden dat het vuur niet meer werd gevoed, terwijl spoedig drie brandweermannen verschenen, die aan de pret een einde maakten." Wie in het bezit is van Loton-Paleis voor Volksvlijt zal goed doen, eens nauwkeurig na te gaan of er niet reeds prijzen op gevallen zijn. Er zjjn nog honderden prijzen niet afgehaald en daaronder is ook een prijs van f 50,000, waarlijk geen te versmaden sommetje! (Hbl.) Door de Holl. Spoor zijn op den laat- sten Haarlemschen Kermis-Zondag ruim 10,000 per- ■sonen uit Amsterdam naar Haarlem vervoord. Niet minder dan 56 extra-treinen hebben dien dag tusschen Amsterdam en Haarlem gereden. En nog was er geen plaats genoeg; aan het station Halfweg waren de reizigers genoodzaakt in de ba gagewagens te gaan staan, ten eindo toch mee te kunnen. (H. D.) De rechtbank te Heerenveon hooft eene 16 jarige dienstmeid veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, wegens het door onvoorzichtigheid veroorzaken van brand in het huis van haren meester, waardoor dat huis geheel vernield is. De boerderij, toebehoorendeaanJ. A. Hartkamp en bemeierd door J. Schoemaker te Kallenkote, onder Steenwijkerwold, is gisternacht geheel afgebrand. Daarbij zUn 6eno prooi der vlammen geworden 14 a 15 stuks jong vee, 3 paarden, do inboedel, de geheele oogst van hooi, rogge, enz. De oorzaak wordt aan hooibroeiing toegeschreven. De bewoners konden ternauwernood hun leven redden. De remmer J. Caumans, die onlangs te Helenaveen het ongeluk had tusschen de buffers te komen, en te Venloo in het R.-K. gasthuis was overgebracht, is gisteren, na een smartvol lijden, aan do gevolgen daarvan overleden. Het heeft in de omstreken van Breda godurondo de laatste nachten zóó sterk gevroren, dat er 's morgens ijs op de slooten lag. De „Soeiétó anonyme Anversoise des Moulins a Merxem" heeft b(j het gerecht eene klacht ingediend tegen het bestuur der Noderland- sohe Vereeniging van Meelfabrikanten, wegens de volgens haar „beleedigende en lasterlijke aantijging", dat het meel dier Maatschappij aluin zou bevatten in zóó groote hoeveelheid, dat het dor openbaro gezondheid nadeelig zou zijn. Te Bordeaux en in de omstreken woedde gisteren een cycloon, welke vernielingen aanbracht op velden en aan wijnbergen. Door den storm werden twee spoortreinen, welke naarArca- chon gingen, tegen elkander geworpen en daardoor tien reizigers licht gewond. Een reiziger, die by de spoorweg ramp in Illinois in den eersten slaapwaggon zat, beschrijft zijne gewaarwordingen aldus: Ik voelde duidelijk drie schokken, en toen hoorde ik een knarsend geluid. Toen ik naar buiten keek, zag ik dat do wagen, waarin wij ons bevonden, vlak boven het vuur stond, dat langzaam de brug verteerde. Ik kwam er veilig uit, maar ik wenschte dat ik het tooneel, dat zich nu aan mijn oog vertoonde, en de kreten, welke myn oor ver scheurden, voor altoo3 uit mjjn geheugen kon wisschen; maar ik weet dat ik ze tot aan mjjn dood zal hooron. Daarbij was het pikdonker, behalve daar, waar de vlammen flikkerden onder de dwarsbalken en het gelaat verlichtten van hen, die er om hoen lagen; hun vrees en doodsangst waren zichtbaar. Daaruit bleek dat hun doodstrijd zwaar was geweest. Eindelijk kwamen wjj in het bezit van zwakke lichtjes, maar de wind blies ze uit. Om streeks twee uren in den morgen viel de regen bij stroomen neder op de dooden en stervenden, die daar in de nabjjzijnde korenvelden en achter de heggen lagen. Onze pogingen waren verdeeld tusschen hot blusschon der vlammen en het helpen der ster venden, wier hulpgeroep hartverscheurend was. Moeders liepen in vertwijfeling rond en riepen hare kinderen, vrouwen zochten naar hare echtgenooten sterke mannen schreiden, gebogen over de lichamen hunner vrouwen. Gebeden, hulpgeroep en gekerm vervulden de lucht tot het aanbreken van den dag, toen de menschen, die ter hulp waren toegesneld, aan het werk gingen en de dooden en do gewonden wegbrachten. Men vond een jong kind dicht by de zoldering van een wagen hangen met het hoofdje naar benedon; daar was het door den schok geworpen. Het was dood, toen men het vond. Men vond anderen in allerlei houdingenallen waren van hunne zitplaatsen geslingerd, opeengestapeld aan het uiteinde en in do hoeken der wagensallen hadden gapende en bloedende wonden in het gelaat, de armen en andere lichaamsdoelon. De conducteur van de tweede locomotief had een vreeselyken dood. Toen de locomotief verbrijzeld werd, schoof de tender er overheen en sneed den conducteur het hoofd af. Men vond zijn lyk onder de puinhoopen, maar zjjn hoofd niet; men denkt dat het gehoel vermorzeld is. Volgens den berichtgever van de Times" begint men toch meer en meer te gelooven dat de houten brug, door wier verbranding de ramp veroorzaakt is, niet met opzet door dieven in brand gestoken, maar dat het aan een toeval, waarschijnlijk het vallen van vuur uit eene vroegere locomotief, te wijten is. Do spoorwegambtenaren blijven echter beweren dat moedwil in het spel is geweest. De schadeloosstellingen, welke van de Toledo- Peoria-Western Spoorwegmaatschappij zullen worden goöischt, worden thans reods op 12 millioen dollars begroot. BUITENLANft Dultscliland. Te Mainz is Zondag de dag gevierd, waarop het standbeeld van Guttenberg daar vóór 50 jaren ont huld werd. Eene tentoonstelling van hotgeen op de uitvinding der boekdrukkunst betrekking heeft, ging daarmede gepaard en de stedelijke bibliothecaris, dr. Velke, hield eene feestrede, waarin hjj Gulten- bergs aanspraken op die uitvinding handhaafde, in het bijzonder tegenover de critiek van don heer Hessels uit Cambridge in „The Academy," die don Haarlemschen Coster als uitvinder blijft verdedigen. Hjj logde daarbjj vooral gewicht op een nog niet lang geleden te Bazel gevonden brief van een rector der Parysche universiteit, welke uit het jaar 1470 of daaromstreeks afkomstig moet zyn, waarin ge zegd wordt„Niet met het riet, gelyk de ouden, noch met de pen, gelyk wy doen, maar met metalen lettors heeft Guttenberg te Mainz het eerst boeken samengesteld." Bulgarijè. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" bespreekt de proclamatie van prins Ferdinand van Saksen» Coburg. Naar aanleiding van den inhoud, gelyk deze per telegraaf i3 weergegeven, wijst de „Nordd." er op dat in de proclamatie geen melding wordt gemaakt van de mogendheden, noch van de Porte. De gehoele proclamatie maakt den indruk, alsof zij gelyk staat met eene onafhankelykheidsverklaring van het vorstendom. Reeds de reis van den prins naar Bulgarye en het aanvaarden der regeering is eene inbreuk op het tractaat van Berlyn. Wanneer de inhoud, gelyk deze per telegraaf werd gemeld, volkomen juist is, wordt door de proclamatie deze inbreuk op het tractaat nog ver ergerd, zoodat Duitschlands staatkunde dit niet kan goedkeuren. De wederrechtelyke gebeurtenissen in Bulgarye, welke nu reeds twee jaren voortduren, kunnen den Bulgaren onmogelyk de sympathie verzekeren, welke de mogendheden, wier streven het is den vrede te bewaren, voorheen voor hen koesterden. Nadat Rusland, zoo luidt een particulier tele gram der „N. R. C." uit Berlyn, in eene circulaire aan de groote mogendheden kond deed dat het zich uit het Berlyner tractaat moest terugtrekken, indien de kabinetten prins Ferdinand als vorst van Bulgarye erkenden, heeft ook de Duitsche regeering zich in dien zin uitgelaten, dat zy het aanvaarden van het bewind door prins Ferdinand in den tot dusver daarby in acht genomen vorm niet goedkeurt, en derhalve voorloopig met hare erkenning achterwege blyft. Telegrammen. ST. PETERSBURG, 16 Augustus. Men meldt uit deze plaats dat men een wetsvoorstel in gereedheid brengt om het aan 's keizers beoordeeling te onder- werpon en strekkende om het aantal Israëlieten in Polen te verminderen. Volgens dat voorstel zou- don de Joden {fêen onroerende goederen mogen bezitten noch een beroep uitoefenen of zich aan don handel wyden in de gemeenten van Polen. BERN, 16 Augustus. De Bondsraad heeft het ministerie van financiën gemachtigd tot het aan gaan eener 4-pcts.-leening van tien millioen ten behoeve van het alcohol-monopolie. PEST, 16 Augustus. De moeder van prins Fer- didand heeft een schryven van prins Alexander van Battenberg ontvangen, waarin deze den nieu wen vorst van Bulgarye geluk wenscht en hein zyne ondersteuning belooft. ALGIERS, 16 Augustus. Uit Bona seint men dat de brand in de gemeentelyke bosschen van Bëni-- Allah aan alle zyden in hevigheid toeneemt. Te Beni-Mezzuma woedt het vuur insgelyks in de plaatselyke wouden. BAZEL, 16 Augustus. Van het ongeluk, dat Zondag op den Falknis plaats had en waarby drie personen den dood vonden, wordt nader gemeld: Hot beklimmen van den 2566 M. hoogen Falknis werd door vyf personen, allen Zwitsers en wel vier jonge mannen van 20 a 22 jaar en een jongmeisje, Elise Hopp genaamd, uit Chur, ondernomen. Zy wilden edelweiss zoeken. Het beklimmen gelukte, trots het gure weder, zeer goed, maar by het naar boneden gaan gleed Elise op eene glibberige plaats uit, liet het reddingskoord los en stortte in een afgrond. Ook de jonge Ranwalder uit ChuronPan- cratius Boneo uit Mayenfeld verdwenen in de diepte toen zy het meisje te hulp wilden komen en nadat zy hun beiden makkers hadden toegeroepen uit Maijenfeld hulp te halen. Die hulp was echter te vergeefs, daar alle drie slechts dood werden te voor- schyn gehaald. GABROVO, 17 Augustus. Prins Ferdinand is hier gisteren aangekomen. De geheele stad was met vlaggen versierd. De prins werd verwelkomd door den burgemeester en de notabelen, en door eene talryke volksmenigte met gejuich ontvangen. Eenige der ministers vergezelden hem. PARIJS, 17 Augustus. Het „Journal des Débats" verneemt uit Varna, dat de Bulgaarsche exarch (stedehouder) te Konstantinopel, tevens hoofd der Bulgaarsche kerk, een encycliek heeft uitgevaardigd, waarin hy Ferdinand een overweldiger noemt en de Bulgaren aanspoort den nieuwen vorst niet te ondersteunen. Tevens deelt dit blad een telegram mede uit Bucharest, waarin wordt gemeld dat de Bulgaarsche regeering in de steden op den Donauoever alle Serviërs en Montenegrynen, die zich daar ophielden, over de grenzon hoeft laten zetten. ST.-PETERSBURG, 17 Augustus. Het „Journal de St.-Pétersbourg" bevestigt dat de Russische re- goering eon nota heeft verzonden, waarin protest - wordt aangeteekend tegen de verkiezing van den prins van Coburg tot vorst van en zyn vertrek naar Bulgarye. De geheele verantwoordeiykheid zegt het blad voor dezen openlyken inbreuk op de rechten van de mogendheden en de Porte komt geheel voor rekening des prinsen, die de raadge vingen der mogendheden in den wind heeft ge slagen. LEIDES, 1? Augustus. ■Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: veranderlyke wind.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2