hankelijkheid en do vryheid van Vlaanderen gered werden. De koning ging verder aldus voort: ,,Wy bren gen hulde aan de burger- en krijgsmansdeugden van onze dappere voorvaderenwy roemen hunne handelingen, doch houden ons tevens overtuigd dat het tegenwoordige geslacht mot dezelfde gevoelens is bezield on tot dezelfde daden in staat zou zyn. Op de krachtige, doch in hare gevolgen vruchtbare gisting van dat veel bewogen tydvak, op de voort durende oorlogen, zyn onafhankelijkheid en vrijheid, en een vrede van vyftig jaren gevolgd. Nog nooit kende België een toestand, welke by den tegen- woordigen te vergeiyken isdoch ook de voorspood heeft zijne klippen, ook de langdurige vrede heeft zijne govaron. Het leven der volken is oen voort durende stryd. De gevaren, die hen vroeger be dreigde;, zyn niet alle verdwenende staatkundige zwenkingen der tegenwoordige maatschappij zyn goduchtor in hare gevolgen dan vroeger hot geval was. Do oorlogen zijn geweldiger en wie zich thans door don oorlog laat verrassen, is verloren. De leeuw van Vlaanderen mag niet indommelen. Alle vryheid ontstaat en verdwynt met de onafhankolykheid. Wy moeten de grootsche voorbeelden onzer voorvaderen navolgen. Laat ons hier de plechtige verbintenis aangaan, voor geene opoffering te zullen terugdein zen tot handhaving der rechten van het vaderland, opdat het ook in de toekomst aan zyn roomryk verleden beantwoorde! „In do gedenkwaardige dagen, toen uwe onver schrokken militie ondor de muren van Kortryk kampte, stonden edele burgers en minderen op den zelfden rang; zü vereenigdon hunne krachten en plengden hun bloed in eene edele opwelling, en hunne geestelijken stonden hen ter zydo om lion te ondersteunen." [Daverende toejuichingen.] De daarop volgende uitvoering der Vlaamsche can tate, ook in byzyn van het gansche koninklyke hof, vond veel by val. Overal was er, ook door 's Konings aanwezigheid, meer uiting van het vaderlandsche gevoel op deze feesten waar te nemen dan by de onthulling van het standbeeld door de Breydel- commlssie in de eerste dagen van Juli. Ter bijwoning van de sledelyke feesten, o. ai een optocht van verschillende maatschappyen, een grooton historischen stoet en de versiering en ver lichting der stad, was eene ontzettende volksmenigte van alle zyden toegestroomd, die by zyne intrede don koning luidruchtig heeft toegejuicht. Om vier uren zette de geschiedkundige optocht zich in beweging. 1300 personen te paard of in rytuigen namen hieraan deel; zy waren prachtig gekostumeerd. Tydens den ommegang zongen de deelnemers aan don optocht, welke een grootschen indruk maakte, oud-Vlaamsche strydliederen en bedezangen. De vrouw, die Zondag te Cowes in hechtenis werd genomen, is gisteren door den rechter in eene geheime zitting ondervraagd, waarna de be handeling der zaak twee dagen is uitgesteld. Do verdach' geeft thans op Mathilde Drouin te heoten en gouvernante te zyn. Daar zy in het bezit is bevonden van brieven uit Rouaan en Parys, is een agent der geheime politie dorwaarts gezonden. Farnell zal gedurende het reces in Ierland vertoeven; hy is minder wel dan hy geweest is. Koningin Victoria zal Donderdag te Farnbo- rough een bezoek brengen aan de ex-keizerin Eugénio. Bulgarije. Ofschoon de Russische regeering heeft verklaard, dat zy ten opzichte van prins Ferdinand van Bul- garye eeno afwachtende houding zal aannemen, laten de officieuze Russische bladen zich nog even heftig tegen den prins uit. Zoo zegt o. a. de „Nord", het officieuze, te Brussel verschynende Russische blad „Prins Ferdinand heeft zich van luitenant tot kapi tein en bevelhebber van eene bende vrybuitors be vorderd. Indien hy meent, dat deze verandering werkelyk eene bevordering is, dan vergist hy zich, want hij zal later meer dan eens berouw gevoelen over zijn besluit, dat zonder twyfel treurige gevol gen zal hebben." Dergeiyko ongunstige voorspellingen komen ook uit Bucharest, waar men steeds allerlei berichton over samenzweringen en aanstaande opstanden in Bulgari; :- verneemt. Volgens de berichten uit Sofia verdienen deze mededeelingen uit Bucharest geen geloof, omdat zy grootendeels afkomstig zyn van do Bulg.-.arsche uitgewekenen, die zich in grooten getale i Rumeniës hoofdstad ophouden. Tot dusver heeft prins Ferdinand nog niet te klagen over do ontvangst, welke hom in zyn vor stendom is te beurt gevallen. De consuls der mogend heden namen daaraan evenwel tot heden geen deel. Dezelfde houding is hun ook voorgeschreven bij den intocht dos prinsen te Sofia, zoodat de consulaten dan niet mochten vlaggen. Men heeft nu oen middel gevonden om deze moeiiykheid te vermijden, en wel door den intocht te doen plaats vinden op don 18den Augustus, den verjaardag van keizer Frans Jozef van Oostenrijk. De consuls mogen dan toch hunne vlaggen uitsteken, al geschiedt dit ook ter eere van een anderen vorst dan prins Ferdinand. „Do reis van Sistova naar Tirnova zegt de correspondent der „Kölnische Zeitung" was inder daad een triomftocht. Langs den geheolon weg stond de bevolking uit de buurt en juichte den vorst by zyn doortocht overal toe. Tirnova was byzonder fraai versierd. De straten waren feestelijk verlicht on onder het gejuich der inwoners trok Ferdinand 's avonds om negen uren de stad binnen. Zondag ochtend legde de prins, na het Te-Deum in de Kathedraal te hebben bijgewoond, in eeno vergadering der Sobranje den eed af in handen van don motropolitaan Anthini. Daarna las do minister president Stoïloff eene proclamatie voor, waarin de prins verklaarde dat hy de regeering aanvaardde en het volk dank zeide voor het vertrouwen, dat in hem was gesteld. Bovendien bracht hy hulde aan de regenten en do ministers voor do uitstekende wyze, waarop zy het land bestuurd en Bulgarye's onafhankeiyklieid gehandhaafd hadden. „Ik ben er trotsch op" aldus eindigde de proclamatie „dat ik den troon van het oude Bulgarye bestyg en zal myne gansche kracht wijden aan de ontwikkeling en de verdediging dor vrijheid c-n onafhankolykheid van Bulgarye". Toen Ferdinand, nadat deze proclamatie was voorgelezen, opstond en hot sein gaf tot een alge- moen ondersteund „Leve het onafhankelijke, vrije Bulgarye!" ontstond ondor de afgevaardigden eene buitengewone geestdrift, zoodat de prins onder da verende boezees de vergaderzaal vorliet. Na afloop der plechtigheid hield de prins eene wapenschouwing over het garnizoen en nam daarna deel aan den feestmaaltyd, welke door het gemeente bestuur te zyner eere was aangericht. Behoudens do bekrachtiging der grooto mogend heden, mag men dus nu voortaan sproken van Ferdinand I, vorst van Bulgarye. Verder wordt nog uit Tirnova, dd. 15 Aug., geseind: Aan de eerbewijzen, welke Bulgarye's nieuwen vorst ten deel vallen, schynt maar geen eind te zullon komen. Gisteren legden de troepen voor hem den eed van trouw af en heden zullen de burgerlijke autoriteiten dit voorbeeld volgen. Golukwenschen en betuigingen van gohechtheid stroomen den vorst uit alle oorden des lands toe. Naar het schynt wordt hier door regeerings-kringon het bericht verspreid dat Engeland, Oostenryk en Italië reeds door eene nota aan de Porte de wet tigheid der keuze hebben erkend en tevens ver klaard do betrekkingen op denzelfden voet als thans met Bulgarye te zullen blyven onderhouden. [Eene bevestiging van deze voor de Bulgaren zoozeer ver biedende, doch ook lioogstwaarschijniyk voorbarige tyding moet nog afgewacht worden.) Telegrammen. SOFIA, 15 Augustus. Na de aankomst van prins Ferdinand van Saksen-Coburg, hebben de regenten en ministers gemeend hun ontslag te moeten nemen. Tot dusver is men zonder bericht uit Tir nova over do samenstelling van een nieuw minis terie. Het garnizoen te Sofia legde den eed aan don prins af; officieren en soldaten teekenden het protocol. CAIRO, 15 Augustus. De Fransche regeering is het met Engeland hierover eens geworden dat 250,000 Eg. pd. uit de inkomston van Egypte, voortaan jaarlyks zullen bestemd worden voor de gedeeltelyko afschaffing der leendiensten. De Egyptische regeering zal deze regeling aan de goedkeuring der groote mogendheden onder werpen. KIEL, 15 Augustus. Professor Adolf Pantsch is op een zeiltocht by Laboe verdronken. Zyn zoon, die insgeiyks den tocht medemaakte, werd door eene stoomboot opgenomen. Het lyk van den pro fessor werd hodon by Kitzeberg opgevischt. KONSTANTINOPEL, 15 Augustus. Gisteravond brandden te Skutari nagenoeg 1200 huizen, waarvan het moerendeel uit hout gebouwd, af. Ook de Grieksche en Armenische bedehuizen worden eeno prooi der woedende vlammen. Menschonlovensschynt deze brand niet geöischt to hebben. ZURICH, 15 Augustus. De fabrikant Sulzer, inwoner dezer stad en oen geoefend bergbeklimmer, struikelde bij den Sanetsch-pas en stortte in den afgrond, zoodat hy daar den dood vond. Het ongeluk gebeurde voor de oogen van zyn begeleider, professor Ritter, van de polytechnische school alhier. PARIJS, 15 Augustus. De „Agence Havas" doet heden mededeelingen over de ontvangst van don hoor Déroulède te Nischny-Novgorod. Generaal Bara- noff, de gouverneur der provincie, wydde eerst den officiëelen dronk aan don keizer en bracht daarna een toost uit op de Patriotisclie liga. Na deze offi- ciëolo inleiding tot het feest werden natuurlyk redevoeringen gohouden, welke de verooniging ver heerlijkten van de bewoners van Rusland en Frank- ryk en den lof der liga verkondigden. De meeste bladen zyn echter verstandig genoeg over het feest to zwygen, vooral met het oog op de artikelen der Russische „Nord". SOFIA, 16 Augustus. Het nieuwe ministerie is aldus samengesteldminister-president zonder porte feuille, Stambuloff; minister van oorlog, Hutkuroff; van binnoniandsche zaken, Schiffkoff; van financiën, Natschevitz; van buitenlandsche zaken, Stoïloff, en van justitie Tontscheff. TIRNOVA, 16 Augustus. De reis van prins Fer dinand van Sistova naar Tirnova, welke 8 uren duurde, werd per rytuig afgelegd en geschiedde in de beste orde. De boeren kwamen van alle kanten opdagen en juichten den prins toe. Op vele plaatsen waren eerebogen opgericht. Te Tirnova was het buitengewoon levendig. Tal- ryke groepen trokkon door de straten, terwyl zy de nationale liederen aanhievon. Duizenden Bulgaren verdrongen zich vóór de woning des prinsen en juichten hem toe. De prins vorscheen op het terras, ten einde voor deze manifestatie te bedanken. LONDEN, 16 Augustus. By officiéél onderzoek is gebleken dat het dynamiet, dat de politie meende te Cowos (eiland Wight) gevonden te hebben, niets is dan klei, gelyk die voor het boetsooren wordt gobruikt. LEIDEN, 16 Augustus. Weerbericht medogedeeld door het ICon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: veranderlyke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 15° Celsius 59° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 14° C. 57.2° F.'smidd. 12 uren 19° C. 66.2° F.; 'e namiddags 4 uren 20° C. 68° F. Talryk waren de blyken van belangstelling, welke de zeereerw. hoer P. Van der Werff by ge legenheid van zyn zilveren feest te Zoeterwoude mocht ontvangen. Daaronder komen o. a. vooreen zilveren eetservies en een prachtig priesterkleed. Des avonds was de omgeving van kerk en pastorie fees- teiyk verlicht. Do heer A. Van Bielen, van Noordwyk-binnen, is benoemd tot onderwyzer to Beverwyk. Gisteravond omstreeks negen uren brak te 's-Hage door eene tot dusver onbekende oorzaak in de zg. Keezopoort een brand uit met uitslaande vlam, welke aanvankeiyk vry hevig woedde en wel in de bovenverdieping van een perceel, ten eenen deele werkplaats van den stoffeerder P., ten anderen doele werkplaats van den huisschilder v. d. P. De zolderverdieping, werkplaats van eerstgenoemde, is geheel uitgebrand, doch dank zy het flinke optreden der brandweer, werd de brand spoedig in zyn voort gang gestuit. De slangenwagen der 1ste politie afdeeling (Groen markt) gaf het eorst water. Ovorigens waren nog verschillende slangenwagens, alsmede de spuit van het regiment grenadiers en jagers spoedig ter plaatse aanwezig. Amsterdam, 16 Aug. Beursbericht: De markt was heden iets vaster gestemd, doch met weinig handel. Amerik. Spoorwegwaarden liooger op Nieuw-York en Londen. Bodegrave, 16 Augustus. Op de weekmarkt alhier werden heden aangevoerd: 237 wagens Kaas, te zamen 13834 stuks, wegende 74200 kilo; prijs 1ste soort Ooudsehe f 24a f27 2de soort f 21 a f 23zwaardere f -hieronder 38 wagens Derbykaas, prijs lste soort f23a f262de soort f21 a f22l/g; 25 wagens Edammerkaas, prijs lste soort f28 a f 2de soort f 22 a f25wagen Leidsche haas prijs fhet schippond. Handel matig. Boter aan gevoerd Kg. hooiboter, f per l/2 Kg. Paard, prijs fa f Kalf prijs f af Schapen, prijs f a f Varkens, prijs f af 27 Biggen, prijs f 5 a f 13.—.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 3