DAGBLAD. N\ 8433. 'Woensdag TT .Ajugrastue». A0. 1887. Dat BBBimer bestaat Bit Twee Bladeg. Leiden, 16 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40- Afzonderlgke Nommers0.03. $szs $oarant wordt dagelijks, met uitzondering van jSca- ea feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regele 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaateruimte. Voor het incaa- aeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Zij, die zich nu ahonnccrcn op liet Lcid§cli Dagblad, ontvangen dc tot 1 September verschijnende nummers gratis. OfHoieele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen bij deze ter algemeene kennis dat door hen eervol ont slag is verleend aan den heer J. VAN LOGHEM, als Baad der Gebuurte No. 11 of No. 3 van Wijk IV, wegens vertrek uit die Gebuurte, en dat in diens plaats is benoemd de keer WILLEM ANTHONIE VAN LITB. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Loiden, DE FREMERY, Weth., lo. Burg. 16 Aug. 1887. E. KIST, Secretaris. Heden isj voor de examen commissie te 's-Hage geslaagd voor de akte A middelbaar onderwijs Hoog- duitsehe taal mej. E. H. De "Wal, van Leiden. In de jongste zitting der Algemeene Synode van de Ned.-Herv. Kerk kwam aan de orde het verleden week namens de commissie voor de nieuwe wetsvoorstellen (de heeren Douwes, Jans, Hofstede, Segers, Van der Flier en Roessingh) door den heer Hofstede ingediende rapport over het voorstel van het classikaal bestuur van Leiden, strekkende om in art. 3 van het reglement op de benoeming van ouderlingen en diakens en de beroeping van pre dikanten, de bepaling op te nemen, dat, indien meer dan een derde deel van den kerkeraad zich heeft afgescheiden, het classikaal bestuur bovoegd is de stemgerechtigden van de gemeente op te roepen en zich te verzekeren of zy al dan niet tot de Nod.-Herv. Kerk wenschen bljjven tebehooren; terwijl zij, die ontkennend antwoord geven of geen antwoord zenden, voor dit jaar van de iyst der stemgerechtigden afgevoerd worden, doch, wanneer zy verklaren weder tot de Nod.-Herv. Kerk te be lmoren, kunnen zij opnieuw op de kiezerslijst wor den gebracht. De conclusie van het rapport, met welke de vergadering zich eenparig vereenigde, luidde ongunstig voor do aanneming van het voor stel, op grond dat de verandering onnoodig en on- gewenscht was. Wederom vereenigden zich een 30-tal oud jagers van het vrijwillig studentencorps der Leidsche hoogeschool, dat in 1831 naar België uittrok, op „Zomerzorg" en later aan een kameraadschappe- lijken disch. Aan het examen voor fourier by het 4de regiment infanterie hebben vier onderofficieren deel- genomen, waarvan er twee zjjn geslaagd, nl. de sergeanten J. A. Peverelli en P. W. Homan. De eerw. heer B. Dankelman, pastoor der St.- Joseph-kerk aan de verlengde Kruiskade te Rot terdam (gemeento Delftshaven), vroeger te Leiden, herdacht, gisteren het jubilé zijner 25-jarige priester wijding. De deelneming zijner parochianen was algemeen. Allen hadden de driekleur uitgestoken en het aantal geschenken, dat hem vereerd werd, is legio. Daaronder telt men een prachtig altaar, een gebeeldhouwd i predikstoel, fraaie geschilderde kerkramen, enz. enz. Do jubilaris was indertijd te Killogom en te Leimuiden, evenals te Leiden van 1864 tot 1876, kapelaan. Men schrijft uit Den Haag aan de „Nieuwe Delftscho Coilipnt" omtrent de grieven, welke een deol der bevolking van do hofstad tegen den burge meester, mr. Patyn, heeft, het onderstaande: „Wat ik hier laat volgen, is echter geheel objectief en moge slechts waarde hebben als „verkiezingspraatjes." Eenigen vinden toch in den burgemeester geen stof van een burgervader, zooals men weieens beweert, evenals in de door zekere tegenwoordig zoo bloeiende confectiemagazijnen verkochte kleederen do grondstof gemist wordt, onder welker naam zjj den kooper worden aanbe volen, b. v. als katoen voor wol. Zoo zjjn cr dan ook, die in den burgemeester als hoogste gemeente ambtenaar, om zoo to zeggen, meer katoen dan wol meenen te ontdekken, en zijn haantje-de-eerste zijn bjj de afschaffing van de kermis, benevens zijne verordening dat alle koffiehuizen om één uur des nachts, in plaats van om twee uren, zooals vroeger, gesloten moeten zijn, hebben veel kwaad bloed gezet bij neringdoenden, die hun voordeel vinden in het bestaan van de kermis en in het latere uur. Ofschoon wij het vervroegd sluiten volstrekt niet afkeuren, ware het slechts ten voordeele van zwakgeestige „plakkers", niet geheel ten onrechte vragen eenigen, die tot laat in den avond werken en eerst daarna ontspanning kunnen gaan zoeken, waarom dan toch de sociëteiten tot laat in den nacht mogen openblijven en menig net en fat soenlijk café sluiten moot. Behalve de twee genoemde stormrammen, waar mede rechtstreeks op den burgemeesterlijken zetel werd gebeukt met de kracht van den Spaarn- wouder Reus op „poorten van metaal", heeft een indirect zaakje niet weinig bijgedragen om mr. Patijn bij de burgerij niet in populariteit te doen winnen. Wy bedoelen de quaestie-Kabelaar, die H. M. de Koningin en haar dochtertje volgens allen het leven gered heeft. Go kent de geschiedenis. Dat traineeren met de oplossing der vraag, wie de eigenlijke redder dan toch wel was geweest, het vooropschuiven van de politie als zoodanig, en eindelijk het bijna officieel beweren dat er eigenlijk van redden geen sprake is geweest, dat draaien en „knoeien", zooals velen dit verdagen van be looning noemden, heeft de meerderheid tegen de borst gestuit, en men ging zelf zóó ver den burge meester daarvan te beschuldigen, die ter wille van een hem beloofden jonkheertitel, naar men zeide, aan zekere hooggeplaatste personen had willen behagen, die „geene Koningin op hol willen zien of gered zien worden." Den heer Patijn, die een humaan mensch is, achten wij echter tot zoo iets niet in staat. "Wij herhalen het, wij blijven objoctief." De heer Kamphuizen, directeur van de cellu laire gevangenis te Scheveningen, is gisternacht overleden op zijne tijdelijke verblijfplaats in Gelder land, waarheen hy zich voor eenigen tijd tot herstel van gezondheid had begeven. In de Staatscourant van 16 Aug. wordt afge kondigd de wet van 10 Aug. j!., tot het in over weging nemen van een voorstel van verandering in de additioneele artikelen der Grondwet. Bjj de verschillende regimenten inf. is eene opgave gevraagd van ongehuwde luitenants, genegen om in aanmerking te komen voor overplaatsing bij het instructie-bataljon. De ministers van oorlog en financiën hebben eene instructie voor den betaalmeester bij het veld leger vastgesteld, waarvan de inhoud aan het leger is bekend gemaakt. Voor den verplegingsdienst bij de a. s. najaars manoeuvres, van de 2de divisie, zjjn aangewezen de majoor-intendant H. J. Bronner en de kapiteins intendanten M. H. Damme en C. M. A. Douglas. Sedert eenigen tyd is in al de vier scholen der gemeente Aalsmeer de schoolspaarbank inge voerd. Van de 700 schoolgaande kinderen nemen er ongeveer 450 aan deel. Iedere maand wordt gemiddeld f 150 gespaard. Het geheelo tegoed bedraagt reeds meer dan f 1000, hetwelk bij de gemeente-spaarbank aldaar wordt uitgezet. Beroepen is bjj de Doopsgezinde gemeente te Aalsmeer ds. L. Van Cleeff, van Tjallebert. De Berljjnsche correspondent van het „Hbi." schrjjft, dd. 14 Aug. „Ook te Berlijn ziet men met belangstelling nadore berichten te gemoet over het Sanatorium, dat onder leiding van doctor Mezger door den bankier SchifT zal worden opgericht. De heer Mezger, die op dit oogenblik te Wiesbaden vertoeft, heeft daar het terrein van den heer Schiff in de Frankfurter Strasse, dat voor deze inrichting is bestemd, nauw keurig opgenomen. Voor zoover hier bekend is, heeft men over de oprichting van het Sanatorium nog geen beslissing genomen. De zaak is nog niet verder gevorderd dan tot het aanknoopen der eerste onder handelingen tusschen den bankier en den genees heer, aan wien de leiding er van zal worden toe vertrouwd. „In verband hiermede staat ook zeker het bezoek dat de hoer Mezger den regeeringspresident van het district, den heer Von Wurmb, heeft gebracht. Voordat de heer Von Wurmb tot gouverneur te Wiesbaden werd benoemd, was hy commandant der Beriy'nsche politie, zoodat zyn naam hier nog goed bekend is. In allen gevalle gelooft men hier, dat het nog geruimen tijd zal duren, voordat de oprichting van een Sanatorium te Wiesbaden eene uitgemaakte zaak is." Volgens het „N. v. d. D." is gisteren te Amster dam reeds de zekerheid verkregen dat Amsterdam dr. Mezger niet zal verliezen. De onderhandelingen met het Sanatoriums-comité te Wiesbaden zyn afge sprongen en de behandelingen van den beroemden geneesheer zullen in hot Amstel-Hotel worden voortgezet. Aan de „Middelb. Crt." schrijft men naar aanlei ding daarvan het volgende uit Domburg Dit terugkomen op zyn genomen besluit was de aanloiding dat dr. Mezger Zondag-avond door alle badgasten eene welgemeende ovatie is gebracht op zyne villa „Irma". Eene groote menigte had zich daartoe verzameld by het raadhuis en begaf zich met brandende gior- no's naar 's dokters woning. Door jhr. mr. J. J. Pompe Van Meerdervoort, oud-lid der Tweede Ka mer, werd eene toespraak gehouden tot dr. Mezger, waarin hy vooral liet uitkomen dat het Nederland- sche volk met trots zou gevoelen, wat het zegt een beroemd man in zyn midden te mogen behou den. De kleine hulde, hem uit het stille Domburg gebracht, mocht hem daarvan een getuigenis zyn. Daarna nam de heer Nagtglas het woord namens de badcommissie en de Domburgers, in wier mid den dr. Mezger wel wilde komen uitrusten van de vele vermoeienissen, die uit zyne betrekking voort vloeien. De wensch, dat voor hem nog gedurende vele jaren de lasten van hot leven door de lusten mogen worden overtroffen, vond by alle aanwezigen onverdeelde instemnfing, en een donderend „leve Mezger!" weerklonk door de lucht. Nadat dr. Mezger in hartelyke bewoordingen aan do commissie zyn dank had betuigd voor de ge brachte hulde, en den grooten, zwaren stryd had geschetst, dezer dagen door hem gestreden, doch waarby zyn nationaliteitsgevoel en vaderlandsliefde de zege hadden behaald, richtte hy zich tot do menigte, en verklaarde zeer gevoelig te zyn voor dit bewys van toegenegenheid, hem betoond; hy eindigde met een glas te ledigen op het heil van Nederland, ons lieve Nederland! Hoewel by donkeren avond, begaf zich de volks massa in behoorlyke orde naar het dorp terug en alles koerde weder tot do oude, rustige rust terug. De aandeolen in het „Amstel-Hotel" stegen gis teren ter Beurze van Amsterdam weer tot 100 pet. By beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandscho zakon, is voor het tijdvak van 1 September 1887 tot en met 31 Dec. 1888, de heer J. H. Verbeek, doctorandus in de

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1