Bit nummer bestaat uit Brie Bladen. Leiden, 13 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Vöot Leiden per 3 m*,&nd©n1.10. Franc* per poet1.40. A Wonderlijke Nommera0.05. <§sze jouraat wordt degelijks, m«t uitzondering ran fan- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171» Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inoaa- aeoren buiten de stad woïdt f 0.10 berekend. Aan den gemeenteraad leggen E. en Weths. over een schrijven van den minister van Staat, minister- van binnenlandsche Zaken, betrekking heb bende op do koninklijke besluiten van 21 Juni jl. houden..e vaststelling van oen gewijzigd leerplan voor de gymnasia en progymnasia en van een ge wijzigd programma voor het eindexamon enz., ver gezeld van de daarbij behoorende toelichting van het leerplan, alsmede van de daaromtrent door cu ratoren van het gymnasium uitgebrachte adviezen met bijlagen. Zooals uit de stukkon, aan den inhoud waarvan B. en "Ws. zich moenen te kunnen refe- reeren, blijkt, is tengevolge van de vaststelling der bovenaangehaalde koninklijke besluiten eene wijzi ging n odig van de verordening betreffende de in richting en het bestuur van het gymnasium en van hot onderwijs in de natuur- en scheikunde. Do noodige wijzigingen zijn door curatoren in hunne rapporten aangegeven, terwijl door hen bo- vendiei nog enkole veranderingen in het bestaande reglement worden wenscheljjk geacht. Zich met de voorstellen van curatoren vereoni- gende reven B. en "Ws. den Raad in overwoging de volronde wijzigingen in de betrekkelijke veror deningen vast te stellen I. "Verordening van 5 Juni 1879, betreffende de inrichting en het bestuur van het gymnasium (Gem. blad No. 3 van dat jaar). Art. 5, 1ste lid. Het onderwijs wordt, buiten do vacantiön en behalve op Zon- en Feestdagen, da gelijks gegeven, en wel gedurende zes uren of zoo veel k irter als jaarlijks op den rooster der lessen zal worden aangewezen. Art. 19. Uit het 1ste lid weg te laten de woor den: in eene daartoe belegde vergadering. In het 2de lid in plaats van vóór 1 Juni te schrtj- von: vóór 1 Juli. Art. 22. De rector zendt, in overeenstemming met de leeraren, ten minste vijf malen in den loop van hot schooljaar, aan ouders of voogden een tes timonium over de vorderingen, de naarstigheid en het gedrag dor leorlingon. II. Verordening van 5 Juni 1879, regelende het getal leeraren, verbonden aan het gymnasium te Loidon, en het bedrag hunner jaarwedden. (Gom. blad No. 6 van dat jaar.) Art. 1 litt. h. te lezen als volgt: Voor den leeraar in de natuurkunde, wanneer het onderwijs in dat vak gedurende 4 uren 's weeks gegeven wordt, op ƒ500. Voor elk wokeljjksch uur onderwijs meer, hetzij in de natuurkunde, hetzij in de scheikunde, op 100. In verband met dezelfde koninklijke wijzigingen stellen B. en Ws. voor lo. den leeraar dr. B. J. Goossens te ontheffen van het onderwijs in de scheikunde, dat hem tot nu toe was opgedragen, zoodat hij voortaan uitsluitend met de lessen in de natuurkunde zal zijn belast; 2o. tot leeraar in de scheikunde aan het gymnasium te benoemen den heer dr. D. De Loos, directeur van de hoogore bur gerschool en leeraar in dat vak aan die instelling. Onder overlegging van de noodige stukken geven B. en Ws. in overweging: lo. Vergunning te verleenen aan M. Lagerenborg om eene spoelstoep te- maken in de Witte Singel gracht, aan J. Buys Jr. om een duiker te leggen door den Zyldijk, aan de firma Knoors om eeneloozing te leggen door den Lagen Rijndijk naar den Rijn, en aan de firma Tieleman en Dros om eene loozing te loggen naar de Middelstegracht, onder de door de commissie van fabricage voorgestelde voor waarden. 2o. Afwijzend te beschikken op de verzooken van A. Vromestevn om eon boom te rooion vóór zijne woning aan den Lagen Rijndijk en een aarden dam te leggen in de sloot, loopende langs den Rijn dijk, en van I. Imans om een godeelte der Rjjns- burgersingelsloot te dempen en den gedompton grond in eigendom te verkrijgon, op grond van de door de commissie van fabricage aangevoerde be zwaren, nl. dat de doorstrooming daardoor verhin derd en de ongunstige toestand van de sloot alleen verbeterd zal worden door eene geheele demping, wanneer do eigenaars der aangrenzende perceelen in de kosten daartoe bereid z\jn bevonden bjj te dragen. Blijkens- overgelegde stukken is het noodig dat het aantal gymnastieklessen aan het Gymna sium van zes op acht worde gebracht en dat dien tengevolge de som van 300, jaarlijks voor bedoeld onderwijs op de begrooting uitgetrokken, met 100 worde verhoogd. B. en Ws. geven mitsdien in over weging tot de voorgestelde uitbreiding van het onderwijs in de gymnastiek op het Gymnasium te besluiten, zullende alsdan op de begrooting voor 1888 ter zake een bodrag van ƒ400 worden uit getrokken, terwijl voor dit jaar oen meerder bedrag van 25 benoodigd zal wezen. Zich vereenigende met de rapporten van de plaatselijko commissie van toezicht en den inspec teur van hot middelbaar onderwijs op het verzoek van dr. E. A. O. Was, om ontslag uit zijne betrek king van leeraar in de wiskunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, geven B. en Ws. in overweging het verzoek in lo willigen en aan adressant het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 September a. s. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 32 69 volwassen personen en van 11 13 kinderen. De Staatscourant van heden maakt een aan vang met de afkondiging der door Z. M. den Koning bij besluit van 10 Aug. bekrachtigde wetten tot Grondwetsherziening. In dat Nr. zijn de eerste drie hoofdstukken opgenomon. Het bericht, dat de vergadering van de Sta- ton-Generaal op Woensdag 17 dezer, des namiddags te 3 uren, zal gesloten worden, wordt door de Staatscourant van heden bevestigd. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, is gemachtigd zich op dat tijdstip naar de vergade ring der Staten Generaal to begeven, ton einde in' eene vereenigde zitting der beide Kamers de ver gadering in 's Ivonings naam te sluiten. Men verneemt dat jhr. mr. Do Sturler, laat stelijk buiten bezwaar van 's lands schatkist werk zaam aan het ministerie van buitenlandsche zaken, benoemd is tot adjunct-commies bij het departement van oorlog ter vervanging van mr. W. P. graaf Van Bylandt, onlangs in dezelfde betrekking ver plaatst naar buitenlandsche zaken. Dr. J. W. Van Wyhe, benoemd tot lsten ad- sistent bij het anatomisch onderwijs aan de universi teit te Amsterdam, heeft wegens zijne benoeming als prosector aan de universiteit te Freiburg voor eerstgenoemde betrekking bedankt. Door de koninklijke vereeniging „Het Neder- landsch Tooneel" zal in don Stadsschouwburg te Am sterdam op 31 Augustus a. s., den verjaardag der Prinses, worden opgevoerd „Ultimo" van Moser, waarbij zijn uitgenoodigd de weeskinderen van verschillende gemeenten en oen aantal kinderen van elke openbare, kostelooze school, ter viering van dien dag. Ten einde aan het hoofd der administratie bij het departement van marine te Batavia op te treden, vertrekt de inspecteur van administratie der marine W. H. F. Vogel, laatst magazijnmeester van levensmiddelen en kleeding te Amsterdam, op 't einde der maand October a. s. naar Oost-Indië. Te Zeist is overleden jhr. mr. E. L. De Geer, die vroeger eene rechterlijke betrekking bekleedde, maar ten gevolge van de wet op do rechterlijke organisatie van 1877 als rechter bij de arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam op wachtgeld gesteld werd. De laatste jaren bracht hij als rustond burger te Zeist door, waar hij veel weldeed. Het stoffelijk overschot van den overledene, die don leeftijd van 64 jaren beroikto, zal Maandag in den familie-grafkelder te Jutfaas worden bijgezet. De heer C. L. Brinkman, uitgever te Amster dam, zond ons een boekje, dat getiteld is „Schetsen van Dieren", door J. E. Helge, een boekje, uitge geven vanwege het Nederlandsch Onderwijzers-Ge nootschap. Bepaald nieuw is dit werkje niet, daar het reeds voor de zestiende maal in druk verschijnt doch juist dit alleen reeds kan als bewijs dienen voor de degelijkheid der uitgave, waarvan al meer dan 150,000 exemplaren zijn gedrukt en verkocht. De nieuwe uitgave is versierd met nagenoeg 90 illustratiën, welke met zorg zijn afgewerkt, munt uit door netheid en bevat weder een voor de jeugd hoogst aantrekkelijken en leerzamen tekst. De prijs van 25 cents is uiterst gering voor een werkje, dat 154 bladzijden telt en in staat is de begeerte naar kennis der natuur, een belangrijk opvoedings element voor de jeugd, bjj haar op te wekken, levendig te houden of te vermeerderen. Gemengd Nleuvra. Gedurende deze weok werden op „Rhynzigt" genomen 703 zwembaden door heeren en 21 door dames. De temperatuur van het water is 20' Celsius. Gisternamiddag is h o t z e v en j a r i g zoontje van den spoorbeambte F. Spanheim, te Hillegom, in het water geraakt en jammerlijk verdronken. Zijn broertje zag hem drijven en ging zijne moeder, die ziekelijk is, dat mededeelen. De vrouw sprong in hot water en werd daaruit met levensgevaar gered. Dr. Hegeveld wendde nog wel pogingen aan om do levensgeesten van den drenkeling op te wekken, doch ze waron tevergeefs. De ouders zijn zeer bedroefd. Men meldt uit 's-Gravenhage: Na langdurige onderhandelingen heeft dezer dagen eeno zaak haar beslag gekregen op het gebied der publieke vermakelijkheden hier ter stede, welke ongetwijfeld door het publiek met belangstelling zal worden vernomen. Binnenkort toch zal een aanvang worden gemaakt met den bouw van een theater voor grands spec tacle concerts", tevens (afé en restaurant, geheel in don trant van buitenlandsche inrichtingen van dien aard. Het ontwerp, vervaardigd door den bekenden architect, den hoer Wesstra Jr. alhier, bewijst dat tegen geen kosten is opgezien om hot nieuwe ge bouw zoo fraai en doelmatig mogelijk te doen zijn. Deze nieuwe inrichting voor vermaak zal verrijzen op de plaats van het tegenwoordige „Hotel et Café Francais" aan het Plein alhier, thans g -'xploiteerd door den heer A. P. Klok alleen, dio hot nieuwe theater echter ook blijft besturen, doch do exploitatie in compagnie voortzet. De voorgevel, opgetrokken in Moorschen stijl, zal, volgens de teekening, met het fraaie terras een Sieraad van het Plein worden. Gisteren waren to Utrecht kame raadschappelijk vereenigd en namen te zamen deel aan een maaltijd, 15 leden der compagnie vrijwil lige jagers der hoogeschool aldaar, die in het jaar 1830 ter verdediging van het vaderland zijn uitge trokken, en in de maand Augustus van het jaar 1831 deelnamen aan den tiendaagschen veldtocht.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1