iWJUWffreijanxaaKCTc: De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 12 Augustus niet plaats hebben. Het stoomschip „Noord-Holland," van Rot terdam naar Batavia, arriveerde 10 Aug. te Mar seille; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said den 10 Aug.de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, ver trok van Port-Said den 10 Aug. Z. M. hoeft pensioen verleend aan de volgende onderwijzersP. Drabbe, te Tilburg, 034J. H. G. Eoozenschoon, te Rotterdam, ƒ734J. H. Hageman, te Kortenhoef, ƒ753L. Achterberg, te Wapserveon, gem. Havelte, ƒ357; Th. Boersma, to Zwindoren, gom. Oosterhosselen, ƒ500 J. Tienman, te Vaassen, gem. Epe, ƒ600; A. A. Nobel, te Rotterdam, 1334 V. v. d. Bogaerd of Bogaard, te Rotterdam, 434; K. A. De Weerd, te Thesinge, gem. Ten Boer, ƒ517; P. A. V. Zilkens of Ziolkens, te Vaals, 281 hl, J. Tiggelman, te Breda, 135; C. H. Muller, te Vaassen, gom. Epe, ƒ122; A. Vreo, te Rotterdam, ƒ264; J. A. Winter, te Maasland, 606J. of J. R. Baukema, te Oudemirdum, gem. Gaasterland, 550; D. Hoek, te Ten Boer, 517; H. A. Bokhorst, to Norgervaart, gem. Norg, ƒ448 'sjaars. Geruea(;d IN leu wa Hedonnamiddag om kwart over zes sen miste men van eene in den Nieuwen Rijn bü do Watersteeg liggende schuit een S- a 10-jarig knaapje. Men ging toen aan het dreggen, doch een voor bijvarende schipper haalde hot met zijn haak op. De heer Longepee, onmiddellijk geroepen en aan wezig, trachtte de levensgeeslon nog op te wokken. Heden in den vroegen morgen, om streeks vjjf uren, ontstond brand in de woning van den heer v. T. aan do Heerenstraat, even buiten de voormalige Koepoort. Het onheil had spoedig zulk een omvang genomen, dat de bowonors zich ternauwernood, met achterlating van alles, konden redden. Ze waren zelfs niet in de gelegonheid zich behoorlijk van bovenkleederen te voorzien. Toen do eigenaar zich na don brand stadwaarts begaf, deed hij dit in kleoron, welke hem door buren welwillend waren verstrekt. Twee kinderen, die eerst sedert gisteravond met hunne moeder bjj hom waren ge logeerd, kondon nog met moeite in hun nachtge waad aan het woedende elemont worden ontrukt en bij bewoners aan de overzijde worden in veilig heid gebracht. Het perceel vertoonde één vuurpoel, waartegen de Zoeterwoudsche dorpsspuit van de Heerenstraat weinig vermocht. Zo slaagde er ovonwel in, de beide aangrenzende perceelen, welke reeds door do vlammen waren aangetast en waarvan or een op de bovenverdieping gedeeltelijk door een houten beschot van het brandende was afgescheiden, voor verdere vernieling te vrijwaren, zoodat met die enkele spuit als het ware wonderen werden verricht, te meer als men bedenkt dat het niet zoozeer water, als wel modder was, dat uit de nabijgelegen sloot werd opgepompt. Hoe het onheil is ontstaan, is alsnog onbekend. De bowoner had de gewoonte dos nachts geen onkel licht in huis aan te laten. Het perceel is schoon uitgebrand. Van den in boedel kon totaal niets gered worden, zóó waren allen verrast geworden door liet onheil, dat het eerst ontdekt word door een voorbijganger toen hot reeds een aanzienlijken omvang had verkregen. De hitte was verschrikkelijk; aan de woningen der overzijde word de verf geblakerd. Huis en inboedel waren verzekerd, maar niet voldoende; waarbij nog komt dat voorwerpen van waarde der gelogeerde Goudsclie nicht niet alleen, maar ook geld in specie van den eigenaar door het vuur zjjn verdwenen geraakt. Effecten, welke in eene trommel, en deze weer in eene kolomkachel, gebor gen waren, werden verschroeid teruggevonden. De inwoners van Voorschoten wor den in don afgeloopon nacht omstreeks 12 uren gewekt door de brandklok. Boven het huis, bewoond door Van der Toorn, vertoonde zich eene hevige vlam, welke dreigde liet huis van den heer IJperlaan aan te zullen tasten. In weinige minuten gaf echter de liksche brandspuit van het dorp waterkrachtig weer de zich de bemanning dor spuit en vooral ook do pijp- leiders gaven blijken van tact en ervaring, zoodat binnen een paar uren de brand was gebluscht. Het bovenhuis met eene massa daarin geborgon bloem bollen is verbrand. Het benedenhuis echter is blij ven staan. Men schrijft ons uit Lisse, dd. 9 Aug.: In den nacht van Zaterdag op Zondag of anders van Zondag op Maandag is in het kantoor dor bol lenschuur van gobr. Segers, gelegen aan den Broe- kerweg alhier, ingebroken. Nadat men zich door eene glasruit in te stooten en verdere sluitingsmid delen te vernielen, toegang had verschaft, werden de lessenaars opengebroken en het daarin voorradige geld, zijnde ongeveer 20 aan zilver, ontvreemd. Lessonaars en andere aangeraakte zaken waren met bloed bevlekt, waardoor men tot do veronder stelling is gekomen, dat do dief zich bjj het instooton der glasruit heeft verwond. De politie doet streng onderzoek. Een man deed gistermiddag twee pogingen om zich in het water van den Vijverberg te 's-Hage te verdrinken. Gered werd hij naar liet politiebureel overgebracht. Door de directie der Stearine-kaar- senfabriek to Gouda is aan liet personeel eene cir culaire gezonden, waarin gemold wordt dat besloten is flinke woningen in do Korte Akkeren te doen bouwen, welke aan hot personeel zullen worden verhuurd tegen ƒ1.80 en ƒ1.25 per week. Hun, dio genegen z(jn daarvan gebruik te maken, is verzocht zich daartoe aan te melden. (G. Crt.) Te Oude water had gistoron de keu- ring en loting plaats voor den wedstrijd, uitgo schreven door de harddraverij-voreeniging „Voor waarts." Een 16-tal mededingers had zich aangemeld, waarvan er dertien deolnamon. Tegen halfdrie werd de wodstrjjd aangevangen. De uitslag was, dat de oorste prijs van ƒ100 werd behaald door do zwarto morrio „Emma," van den lieer H. Peeters to Bonthuizen, berijder de heer I. G. Matze; de eerste premie van ƒ40 door do bruine merrie „Mario", van den heer J. G. Matze te Boskoop, berijder de eigenaar, en do tweede premie door do bruine merrie „Diana", van den heor A. AV. De Heus te Oegstgoost, berijder de lieer Schippers. Een kind, dat te Rotterdam het on geluk had van den Westzeedijk van een sleepers wagen te vallen, is in hot ziekenhuis overleden. Uit het IJ aan de Handelskade to Amsterdam werd hedenmorgen het Ijjk opgehaald van eene jonge vrouw. Door eene onbekende oorzaak wer- don gisternamiddag twee tabaksbergplaatsen van do heoren Leccius De Ridder, te de Grebbe, en A. Van Altena te Roenen eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd. In het Drentsche dorp Nieuw-Schoo- nebeek zijn oenige huizen in de asch gelegd, waar van het veenbranden de oorzaak is. Om den voort gang van het vuur te stuiten, hooft men tal van middelen, doch zonder gevolg, aangewend. Eene groote hoevoolhoid veldgewassen is mede eene prooi der vlammen geworden. De groote droogte en do felle westonwind maakten het onheil van een grooten omvang. Een 4- a 5-jarig knaapje geraakte te Goes onder een der achterwielen van don zoo- genaamden bootwagen (de diligence, die de passa giers en goederen voor de Middelburgsche boot van daar naar het Katsche voer vervoert), en was oogen- blikkelijk een lijk. Een aandoe n 1 ij k drama werd gister- middag afgespeeld in do Parjjsche werkliodenwijk der Charonne. Eene moedor, gebruik makende van de afwezig heid van haren echtgenoot, had een harer dochter tjes, slechts twee maanden oud, opgehangen, en stelde pogingen in het werk om haar oudste meisje van v(jf jaren ook aldus om het leven te brengen, toen de vader, die intusschen thuis kwam, dit tweede slachtoffer nog kon redden. Hij zelf bracht daarop de ontaarde moeder naar het politiebureel. Men denkt evenwel dat de misdaad moet worden toogeschreven aan een aanval van verstandsverbijstering. D e „W iener Medic. AV o c henschrift" deelt mode dat de hoogleeraren der Russische uni versiteit te Dorpat allen hun ontslag hebben ge vraagd, in antwoord op het keizerlijk bevel om in het vervolg hunne colleges in de Russische taal te geven. Mitsdien is de invoering van den bedoelden maatregel thans 3 jaren verdaagd. Gistermorgen arresteerde do poli- tie te Parijs twee Duitschers, die verschillende bedrieglijke handelwijzen hadden gepleegd ten be drage van driehonderd duizend franken. Deze ar restatie maakte in de wijk Saulnier, waar ze plaats had, veel indruk en do politie had groote moeite om do beide Duitschors te beschermen tegen de woede van hot publiek. Een hevige brand is gisteren te Lauzun, bij Aken, uitgebarsten in eono glasfabriek. Vier huizen worden totaal vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De brandweer werd per telegraaf ontboden en kon het gebouw met de smeltovens redden. De te Parijs verschijnende „Galig- nani's Messenger" maakt den inhoud van een gosprek bekend tusschon oen harer corres -ondonten te Frankfort en een vreemden diplomaat; ton einde op de hoogte te komen van de gedachten en plannen van vorst Von Bismarck. Aran dit onderhoud wordt door de Brusselsche „Gazetto" melding gemaakt als van iets zoldzaams, omdat het bericht hieromtrent overeenkomt met eene nieuwstijding, voorkomende in een Belgisch blad, volgens hetwelk in Duitschland do generale staf do noodige maatregolen neemt om binnen viel en twintig uron 400,000 man Duitsche soldaten naar Holland te zenden! Het is om er van te ijzen. Over dit punt ondervraagd antwoordde de diplo maat dat dit nieuws zóó nabij de waarheid is dat het spoedig zal gelogenstraft worden. Maar, aldus ging h(j voort, juist in de oogmerken va:i Duitsch land met Holland moet do sleutel voor de toekom stige politiek van prins Von Bismarck gezocht worden. De kanselier is een geoefend man. Niet Frankrijk is thans het doel zijnor jacht, maar Engeland. Hjj weet dat Duitschland en Frankrijk verbonden moeten zijn en dat zijn ergste vijand, vooral op koloniaal gebied, Engeland is. Dat Engeland is ook de vijand van Frankrijk en Rusland. Op deze gronden wil prins Von Eismarck de toekomst van Europa en van Azië regelen. In hot slot van het artikel van de „Galignani's Messenger" heet het: „Ziehier het plan van den Duitschen kanselierHij zou Elzas-Lotharingen aan Frankrijk teruggeven op voorwaarde dat dit hem niet tegenwerkte in het vermeesteren van Holland en zijne koloniën. Tevens zou hjj Rusland niet alleen vrij laton op den weg naar Kons^ntinopel, maar ook op den Indischen Oceaan tusschen Perzië en Engelsch-Indië. Dan zouden Duitschland, Frank rijk en Rusland een verbond sluiten en aldus zoo wel te land als ter zee Engeland in bedwang houden. Op dezo wijze zou het scheppen van een Duitsch koloniaal rijk verzekerd zjjn." H l.i I T fN JL, A. JV JDt. Uroot-HritannlR. Het Lagerhuis heeft-, na een debat van drie uren, zonder hoofdolijke stemming, de tw-ede lezing goedgekeurd van het ontwerp over de invoering van technisch onderwijs. Nadat hot Hoogerhuis lord Denman's amende ment verworpen had, stelde lord Wemyss een ander artikel voor, strekkende om te g' ider trouw handelende winkoliers te beschermen tegen de ge volgen van vergissingen, of van kwaadwilligheid hunner winkelbedienden. Het Hoogerhuis nam dit artikel aan, nadat Basing zich er voor verklaard had. Het Hoogerhuis besloot mede, artikel 7, voor schrijvende eene inspectio der butterino fabrieken van staatswege, weg te laten, nadat de regeering daartoe geadviseerd had. Spauje. De regeering acht de nadere verklaringen, door generaal Salamanca gegeven, voldoende. Het con flict schijnt geëindigd te zjjn. [Volgens het blad van don heer Lopez Dominguoz, den aanvoerder der dynastieke linkerzijde, do „Re- sumen," had onlangs de tot gouverneur generaal van Cuba benoemde generaal Salamanca in een onder houd zijn voornemen te kennen gegeven om korte metton te maken met de bestuursmisbruiken op hot eiland, een gestreng onderzoek in te stellen on alle verdachte ambtenaren meedoogenloos af te zetten. Nadat hij eenige maanden het bewind had gevoerd, zeide hjj, zou men niet meer, zooals thans, kunnen beweren dat de ambtenaren op Cuba de oogluikende welwillendheid der hooge autoriteiten te Madrid voor geld kochten. Zulke geruchten, voegde hij er bjj, zouden on&or een doortastender en bekwamer minister van koloniën nimmer veld hebben kunnen winnen.] Bulgarije. Eenige dagen geleden had prins Ferdinand een onderhoud met den Oostenrijkschen minister graaf Kalnoky, die hem de reis naar Bulgarije ten sterkste afried. Gelijk ten minste uit Pest wordt gemeld,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2