N°. 8429. VrSjclag; A%2 A0. 1887. Leiden, 11 Augustus. LBIDSOII PRIJS DEZER COURANT: ▼♦or Leidon per 3 maanden1.10. France per post1-40. Jtffconderljjke Nommors0.05. <geze tQouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran gpn- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer/ 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoaa- aeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oflicieele KennisffoylngeiL A<! missie-exam en lïoogcre Burgerschool voor Jongens. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter kennis van belanghebbenden dat het tweede adinissie-exameit voor do Hoogere Burgerschool voor Jongens, cursus 1887/88, zal plaats hebben in het gebouw aan de Picterslcerkgracht op Woensdag 81 AngUStliS, Donderdag 1 en Vrijdag 2 September aanst. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTÈR, Burgemeester. 11 Aug. 1887. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan K. F. W. VANLUYKEN en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene paar- d en slachterij in het perceel Duizenddraadsteeg No. 8. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 11 Aug. 1887. E. KIST, Secretaris. Hot jaarlyksche kinderfeest, vanwege „deLoidsehe Vereeniging tot Bevordering van geregeld School bezoek", heeft gisternamiddag, ondanks noordwes tenwind en regenvlagen, plaats gehad. Het aan houdende prachtige zomerweder deed zulk een ongunstigen dag voor dit feestje niet verwachten aan uitstel was echter niet te denkenhet moest dus „tusschen de buitjes door" toch plaats hebben. De heer Couvée van Zomerzorg had zyn lieer- lijken tuin welwillend beschikbaar gesteld om te één uur de kinderen onder de veranda te ontvangon. Het was opnieuw eene groote scharevyf en zestig meisjes en vier en negentig jongons. Oal is men geen kindervriend, dan kan het toch niet uitblyven of men is mede opgetogen en ingenomen met die van vreugde stralende gezichten. "Was der commissie met het- oog op het minder gunstige weder, de vrees om het hart geslagen voor den minder goeden afloop van het kinderfeest, de kinderen deelden die vrees niet; op hun kindergemoed maakte hot wedor volstrekt geen onaangenamen indruk. Vooral droeg daartoe by de uitnemend goede muziek van tien echte Beiersche muzikanten, die op de bank onder de veranda van Zomerzorg op onberispelijke, prettige wijze het zoo geliefkoosde volksdeuntje„de Pa rade" lieten hooren. Al spoedig zongen de meisjes en jongens uit volle borst het refrein "Wij z(jn gegaan, Heel netjes aangedaan, Al naar de Maliebaan Na eene versnapering te hebben ontvangen nam het jonge volkje in de beste orde plaats in de stoomtram, om ditmaal niet naar Katwijk, maar naar „Noordwyk aan Zee" te gaan. Deze verandering bleek dan ook inderdaad eene verbetering te zjjn met het oog op de prachtige en alleszins geschikte gelegenheid voor de kinderen om zich naar hartelust te vermakenmet elkander te wedijveren in het duinbeklimmen, naar daarvoor uitgeloofde boekgeschenken; met eene wandeling la: het strand met de muziek voorop, bij het heerlijke gezicht op de prachtig woelende zee, op gestuwd door den krachtigen noordwestenwind; door het vrijelijk zich bewegen op het zachte gras tapijt der „Laiterie", op verzoek der commissie welwillend toegestaan, een en ander afgewisseld door het gebruik van ververschingen en versnape ringen, welke het jonge volkje werden rondgedeeld, toen dit gezeten was aan lange tafels in het uit stekende lokaal van den heer Van Konijnenburg, op den hoek van het zeedorp. Do commissie mag zich gelukkig rekenen, dat, ondanks het ongunstige weder, de jeugd veel prot had. Zy mag dan ook de meest mogelijke voldoe ning smaken, dat zy de waarlyk niet gemakkelyke taak, bereidwillig op zich genomen, heeft volbracht, daartoe in staat gesteld door milde bydragen van edele menschenvrienden, die, terwyl groote men- schen onder begunstiging van een prachtigon zomer zooveel genieten, aan kleine menschen uit den minder gegoeden stand ook eens oen genoeglyken dag willen verschaften en daartoe in „het Bestuur d;r vereeniging tot bev. van geregeld Schoolbe zoek" een uitnemenden uitvoerder gevonden hebben. De burgemeester der beide Noordwyken, de hoog welgeboren heer graaf Van Limburg Stirum, heeft zich aan de commissie zeer vorplicht door het ver- leenen der uitstekende gelegenheid om zich in de vrye natuur, in de duinen, enz. te kunnen vermaken. Moge ook het volgende jaar, wanneer den kinderen, na getrouw schoolbezoek, andermaal zulk een aan gename dag wordt bereid, de commissie niet te vergeefs een beroep doen op de welwillende mede werking, welke zy nu weder hoeft mogen onder vinden! De kinderen, die gisteren hot feostje by woonden, liebbon nu de school verlaten en ontvingen by het naar huis gaan van de commissie een aandonken met nog eene versnapering bovendien. Er moge in onzen tijd veel worden geschreven en gesproken over het altoosdurende vraagstuk „Onderwys", deze Vereeniging mag onder alles de beste vruchten oogsten der opprysstelling van het uitstekend onderwys op onze scholen gegeven, en de ondervinding opdoen dat het doelgelrouu: tn geregeld schoolbezoek, ook voor een groot deel bereikt wordt door het jaarlyksche kinderfeest. De Leidsche ingezotenon lioten zich op het tweede buitengew-oon concert, dat gisteravond door enkele leden dor Hollandsche Opera, van Amsterdam, op Zomerzorg gegeven werd, niet onbetuigd. De groote zaal was niet alleon geheel bezet, maar velen waren zelfs genoodzaakt, trots het minder gunstige weder, onder de veranda en ook in de aangrenzende biljart- of koffiekamer plaats te nemen. Niet minder dan de vorige maal toonden de medewerkenden dan ook nu volkomen op die be langstelling te mogen aanspraak maken. Reeds by hun eerste optreden hebben we hon ieder meer uitvoerig en afzonderlyk onzen lezers voorgesteld. We kunnen dus thans kort zyn en volstaan met te verklaren dat zoowel de nieuwe als op verzoek herhaalde voordrachten uitstekend voldedendat ook met de vertooning der tuinscène en don dood van Valentin uit Gounod's „Faust" (in fraai kostuum en met vry doelmatig decoratief) veel byval werd ingeoogst en dat ten slotte vooral op onzen vroe- geren stadgenoot den heer Jolian Schmier met zyne eigen composities, als „De Pruimeboom", „Het onweder", „De onbedachtzaamheid", „Het vincken- »et" en „Cornelis had een glas gebroken" de aan dacht was gevestigd. Hy verschafte werkolyk met do eigenaardige voordracht zynor meermalen gees tige toonzettingen den hoorders eenige genoeglyke oogenblikken, getuige de gulle lach, welke er telkens door de zaal klonk. Zeer zeker heeft dezo avond den wensch by velen verlevendigd om ook het geheele opera-gezel- schap den a. s. winter hier ter stede eens te mogen zien en hooren optreden. Het examen voor de Hoogduitsche taal lager onderwys is te 's-Hage met goed gevolg afgelegd door mej. A. C. M. J. Duyster, van Leiden. Te Voorschoten loopt het gerucht, dat de tentoonstelling van de afdeeüngWassenaar Voor schoten van de Maatschappy van Landbouw, welke in den loop dezer maand aldaar stond gehouden te worden, een jaar is uitgesteld. Men verneemt dat mr. Patyn, burgemeester der residentie, is benoemd tot commandeur der orde van de Eikekroon. De Koning en de Koningin zouden, naar men aan het „H. D." mededeelt, het plan koesteren oen gedeelte van den aanstaanden wintor in Savoye te gaan doorbrengen. De Koning heeft, naar men verneemt, de ontwerpen tot verandering in de Grondwet bekrach tigd, zooals ze door de beide Kamers der Staten- Generaal zyn aangenomen. De wetten zullen zooveel doenlyk nog deze week worden afgekondigd. Men meldt uit 's GravenhageMen verzekert dat de aanvrage om ontslag van den burgemeester is behandeld in den ministerraad, welke by een berede neerd verslag over de beteekenis der jongste raads verkiezingen aan den Koning, Z. M. tot afwyzing van het verzoek zou hebben geadviseerd. Voorts wordt gemeld dat de voorzitter dor ver eeniging „Handel en Nyverheid", de heer Van Lith, voornemens is na afloop der aanstaande raadsver kiezing het voorzitterschap neer te leggen. By het 3de reg. huzaren is een honderd tal korporaals en huzaren aangosteld tot meester of prevöt op de verschillende wapens. De hertogin-weduwe van Albany, zuster van onze Koningin, wordt omstreeks den 20sten dezer maand op Soestdyk verwacht, waar zy met hare kinderen eon paar weken de gast zal zyn van den Koning en do Koningin. (D.) Do 2de luitenant J. W. Van Alphen, van het 5de bat. 5de reg. inf. te Utrecht, wordt op zyn verzoek met ingang van den Isten October over geplaatst by het 3de bat. 4de reg. inf. te Haarlem. Door het bestuur van de „Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels" is op het rapport van de commissie voor hot „D. A. Thieme-fonds" (mr. J. N. Van Hall, mr. A. Kerdyk on mr. C. Vosmaer) de premie van /"100, die in dit jaar aan den scliryver of de schryfster van een Nederl. book, uitmuntend op hot gebied van fraaie letteren, kunst of onderwys zou worden uitgereikt, toegekend aan dr. L. J. Burgersdyk, voor zyne vertaling van Shakespeare's werken. Naar hot „R. N." verneemt, zyn do aandeel houders van de Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappy opgeroepen tot het bywonen eener buitengewone vergadering, te houden te Am- stordam op a. s. Zaterdag. Gisteren, Woensdag, herdacht ds. C'nr. Plaat, predikant by de Evangelisch-Lutherscho gemeente te Rotterdam, zyn 25-jarig ambtsjubilé. Talryk waren de bewyzen van belangstelling, welko hem namens zyne leerlingen en vele gemeonteleden werden vereerd. De bisschop van Algiers en Carthago, Lavi- gerie, hoeft te Wyk, bij Maastricht, een gesticht ge opend tot opleiding van geestelyke zusters voor de Afrikaanecho missiën. Vyf vrouwen uit Centraal- Afrika zullen zich daar weldra neerzetten. Door den heer C. A. Harderwyk, pastoor der Oud Bisschoppelyke Clerezy te Delft, is aan het Museum in het Prinsenhof geschonken het door Jac. Matham gegraveerde portret van Corn. Musius, waarvoor hem de dankbetuiging der Regeoring is aangeboden. De heer J. Thyssen, van Roermond, hooft aan het Conservatoire to Brussel de regeerings-medaille voor solo zang behaald. Een by het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië bevat het bericht dat in het Bataksche landschap Toba (residentie Tapanoeli, gouvernemont Sumatra's Westkust), oen inval is gedaan door eene vyandelyke bende, ondor den broeder van hot bekend priesterhoofd Singa Man garadja, die dergelijke invallen deed in 1883, en dat de troepen aldaar met eene compagnie ver sterkt zyn. Sts.-Crt

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1