1 De schaking te Spa. - Robert Keuen- haus, de jonge Duitscher, die dezer dagen te Spa een jong Russisch meisje schaakto, is te Mainz in hechtenis genomen. Hy had zich als huisvriend op do villa van de ouders zjjner schoono toegang woten te vorschaffen onder den naam van Neuenhagen en maakte aan de oude lui wys, dat hy eene vrouw had te Brussel, die zich slecht gedroeg, en twee kin deren. Zelfs wist hp 1000 fr. te leenen om een proces tot echtscheiding te beginnen. Het meisje nam op hare vlucht vier Russische obligatiën van haren vader mee. Neuenhaus blpkt een oude be kende der Duitsche justitie en te Kassei reeds vroeger tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld te zyn. Te 'Wiesbaden is hg hospitaalbediende ge weest, te Dusseldorp tramweg koetsior. Te Spa gaf hg zich uit voor Duitsch officier, door zyne regee ring met eeno bijzondere zending belast. Het spiegolgevecht in het Engel- sche kanaal is thans in vollen gang. Het blykt-nu dat do kanonnen niet van het allerbeste materieel zgn. Op drie der kanonneerbooten, nt. op de „Cur- loid", „Black Prince" en „Nordenfelt" sprongen de kanonnen, waardoor vier matrozen doodelijk en een groot aantal licht gewond werden. Een zware brand is Zaterda gMd.v o n d jmtstaan in de magazijnen van mode artikelen van .-fieri heer Whitely, in de Bayswator-wijk te Londen. De gebouwen zijn bjjna geheel vernield en de vlam men waren bij het afzenden van dit bericht nog niot bodwongon. De schade is zeer groot. Naar aanleiding van het bericht omtrent een grijzen geestelijke te Rhodus, die na eene ziekte weder zwart haar kreeg, evenals in zijne jeugd, deelt men aan de „Haarl. Crt." mede, dat zich indertijd hier te lande een dergelijk geval heeft ■voorgedaan. Eene juffrouw te Voorburg werd nl. vóór een twintigtal jaren door de pokken aangetast. Zjj had reeds grys haar. Na hare herstelling was al dat haar verdwenen en verkreeg zij in de plaats daar van mooi bruin, krullend haar, hetwelk echter niet do gewone lengte van het haar van, vrouwen heeft kunnen bereiken. De procureur- gene raai, vergezeld van den heer Demange, heeft voor een paar dagen een bezoek gebracht aan Pranzini, door wien zij op de beleefdste wyze werden ontvangen. Hij bedankte den procureur-generaal voor de zorgen en beleefd heid, waarmede hij hem behandeld had. Pranzini vroeg, in strijd met zijne gewoonte, niet naar moj. Sabattier. Do houding van den schuldige is niet zooals vóór zjjno voroordeelinghij heeft zijne woeste gewoonten afgelogd en toont zich over het geheel meer onderworpen. Hij spreekt bijna niet en brengt, zeer weinig voedsel gebruikende, zijn tijd door met lezen en rookon. Het gesprek tusschen Pranzini, den procureur- generaal en zijn advocaat duurde langer dan een kwartier. Eerstgenoemde maakte geene enkele toe speling op hot vreeselyke van zjjn toestand. Wat ook de uitspraak moge zijn van de behandeling zijner zaak in hooger beroep, hy zal geene enkele bekentenis afleggen. Te Tilh, in de Landes, meldde zich verleden Maandag avond by de damos C. een gewezen bediende een gevaarlijk boosdoener en recidivist aan, die reeds herhaaldelijk was afgewezen. Ditmaal weigerde hij heen te gaan. Eene der dames, met eene revolver gewapend, vuurde in de lucht om hem te verschrikken. Toen dit niet baatte mikte zjj en schoot hem door het hart. Aan de „Lahore Gazette" wordt uit Kaboel geschreven dat de Emir Abdurrahman, on langs aan een gezwel aan den hals lijdende en van zijn lijfarts een Afghaanschen kwakzalver eene zalf gekregen hebbende, aan genoemden lijfarts, omdat die zalf hem veel pijn veroorzaakte, het hoofd heeft doen afhouwen. Den 28sten der vorige maand wer- den te Karlskrona in Zweden door oen feilen brand 19 huizen in de ascli gelegd en 4 zwaar bescha digd. Men berekent de daardoor veroorzaakte schade op ruim een half millioen gulden. Bij een brand, veroorzaakt door het springen van een vat met alcohol te Vittoria, zijn 19 personen gewond, verscheidene zeer ernstig. To Nieuw-Yersey word Maandag 11. een man voor den rechter gebracht, door zijne vrouw beschuldigd van mishandeling. Nauwelijks was het verhoor aangevangen, of de beschuldigde haalde eene revolver te voorscnijn en trof er eerst ziiue vrouw en daarna don rechter doodelijk mede. Met een derde schot maakto liy een einde aan zijn eigen leven. KOLONIËN. BATAVIA, 27 Juni-1 Juli. Uit Atjeh wordt gomeld dat Toeankoe Abdoel Madjid, schoonvader van den pretendent voor het sultanaat te Atjeh en de hechtste steunpilaar der oorlogspartij, z'°h heeft onderworpen. Hy werd plechtig geïnstalleerd. Het gebeurde wordt beschouwd als een voorbode der herstelling van het sultanaat en kan voor den verderen loop der Atjeh-geschiedenis van veel gewicht worden, daar Abdoel Madjid grooten invloed op zyne land- gonooten uitoefent. Reeds onder het bestuur van den gouverneur Tobias is er aan gedacht hem op den sultanstroon te plaatsen. Gelukt dit thans, zegt hot Ind. Mail-Overzicht van het „Bat. Hbl.", dan bestaat er eindelijk eens uitzicht op eene gunstigo wending in de Atjeh-zaken. De expeditie naar Troemon wordt onnoodig ge acht, wegens gunstige berichten, die de Regoering van daar heeft ontvangen. Het 9de bat. bly'ft der- halvo op zijne tegenwoordige standplaats. De directeur van justitie heeft den gouverneur van Sumatra's Westkust per telegram te kennen gegeven dat ruim 600 dwangarbeiders' en hunne mandoers gereed moeten zijn om naar Atjeh te worden opgezonden, terwijl ook den resident van Batavia door genoemde autoriteit is opgedragen om alle valide dwangarbeiders gereed te houden voor de opzending naar Atjeh, met het oog op de jongste woelingen aldaar. De gouverneur-generaal heeft den 28sten Junijl. de reis naar Middel-Java aanvaard en is den vol genden dag te Semarang aangekomen, van waar, d.d. 30 Juni, aan het „B. H." wordt getele- grapheerd Gisteravond te halfacht had er groot diner ten residentiehuize plaats, van ongeveer 80 couverts. De landvoogd geleidde mevrouw Wegener aan tafel, terwijl tegenover Z. E. plaats namen de resident en mejuffrouw Van Rees. Naast den gouv.- generaal zat generaal Romswinckel. Even vóór den aanvang van het diner brandde de voor het resi- dontiehuis opgerichte eerepoort totaal af. Het diner liep kalm afgeene toosten werden er uitgebracht. Na don maaltijd onderhield Z. E. zich by afwis seling met al do genoodigden en te tien uren was alles afgeloopen. Hedenmorgen gaf de gouverneur audiëntie, welke door een honderdtal belangheb benden werd bezocht. Evenals gisteren was Z. E. in burgerkleoding. Door de Regeering is goedgekeurd de tusschen den Sultan en de Ryksgrooten van Linga-Riouw en don heer F. A. Du Cloux gesloten notaricele overeenkomst voor de ontginning van tin op het goheele eiland Singkep. De 2de luit. der infanterie S. A. Schut, onlangs uit Nederland aangekomen en te Padang gedebar- keerd, is by het 17de bataljon ingedeeld. De majoors-intendanten der militaire administratie W. B. Filet en J. B. Evers zullen het leger eerst daags met pensioen verlaten. Door don gonvernonr-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den ingenieur 1ste kl. bij den wat. en 'a lands burg. op. werken H. P. Guttoling. Benoemd: Tot griffier van de landraden te Amboina Saparoea en Wakaai, tevons auditeur-militair bij den krijgs raad te Amboina, mr. S. J. Hirach; tot Sden commies bij het dep. van binnenl. best. D. Boes Lutjens; tot tijdelijk commies 3de kl. bij den post- en telegraafdienst, P. H. L. De Graaff, K. P. Andreae, T. J. Clarenbach en T. L. Van Olden; tot voorzitter van de landraden te Makasser, Maras, Pangladjene, Segeri en Tjamba, (Celebes en onderb.), mr. A. Dull; tot directeur der strafinrichting voor tot dwang arbeid veroordeelde vrouwen te Soerabaia, de op zijn ver zoek eervol ontslagen 2de luit. der cavalerio J. F. E. Mar- C Ha; tot off. van just, bij den raad van justitie tcBatavia mr. A. L. Glignett; tot inspecteur van financiën: in de UIde afdeeling (standplaats Semarang), jhr. C. J. VanderWijck; in de Vide afd. (standpl. Padang), N. J. Struickin de Vilde afdeeling (standpl. Makasser), J. Evers. Belast: Met de waarneming van den civ. gencesk. dienst en het opzicht over de vaccine, in dc afd. Ngrowo en Trcng- galek (Kediri), de part, geneesh. C. J. A. Van der Velde; met het beheer over het boschdistrict Zuid-West-Rembang Ngawi, de houtvester der 3de kl. J. J. De Graaf. Gesteld: Ter beschikking van den president van den raad van justitie te Batavia, ten einde belast te worden met griföerswerkzaamheden bij dat college, mr. M. G. Smaltz. Verplaatst: Van de res. Bagelen naar de res. Kediri, de contr. lsto kl. Ch. F. Zeeman; van de res. Madioeu naai de res. Bagelen, de contr. lste kl, G. A. Hoogenraad. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot maj. der inf., de kapt. "W. Van den Bos; tot milit. paardenarts 2de kl. (l6te luit.) bij den gonceslc. dienst, de milit. paarden arts 3de kl. (2do luit.) R. A. Plemper Van Balen. Tot lsten luit.-kwartierm. bij de mil. adm., de 2de luit.- kwartierm. V. W. J. Van der Linden. Hersteld: In activiteit, de late luit. der inf. E. W. Van Baerle. Geplaatst: Door den commandant van het leger enz, infanterie: bij liet 6de bat., de 2de luit. H. N. A. Swart; bij het garnizoensbatalj. van Palembang, do lste luit. H. Eekhoff; artillerie: bij de 13de comp. (4de comp. vesting- artill.) te Batavia, de 2de luit. C. J. Beukers; alscomman- daut der art. van Sumatra's Westkust te Padang, de majoor F. H. Vervat; milit. administratie: bij de gewestelijke intend, in de lste milit. afd. op Java te Batavia, de lste luitenant- kwartierm. J. H. Van Baar Van Slangenburghgoneesk. dienst: bij den gowestel. en plaatsel. geneesk. dienst in de lste milit. afd. op Java (hospitaal te Batavia), de off. van gez. 2de kl. G. W. Kiewiet De Jonge; bij den gewestel. en plaatsel. geneesk. dienst van Palembang (garn. aldaar), de off. van gez. 2do kl. dr. F. Roiseger. Overgeplaatst: Bij den Gen. Staf, de kapt. der inf. J. B. Van Heutsz; inf.: bij het 2de bat., dc kapt. J. H. J. Reiche; bij het 14de bat., de 2de luit. A. J. P. Kesslerbij het 17de bat., de lste luit. J. Van der Weide; bij het lste depot-bat., de leapt. J. Van Hartingsveldbij het garn.-bat. v. Sum. Westk. (Paya-Kombo), de lste luit. P. F. L. C. Lach De Bere: bij het garnz.-bat. van Atjeh en Onderh., de 2de luit. J. W. F. Kuypers; bij het subsistenk. te Ba tavia, de late luit. J. D. Augestijn; bij het strafdetachem. te Ngawi, de maj. G. C. A. De Witt; cavalerie: als adj. van den plaatsel. cavalerie-command. te Salatiga, de lste luit. J. A. baron Van Hecrdt; milit. administratie: bij de ge westelijke intend, in de lste milit. afd. op Java (Batavia), dc 2de luit.-kwartierm. T. Gerdes Oosterbeek. Ontslagen: Op verz., eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, ggjj w. volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., w" de luit.-kol. intendant by de mil. adm. A. E. Winckel en de magazijnmeester 2de kl. (lste luit.) der genie D. Van Assen. Departement van Marine. Verleend: zes maanden verlof naar Europa, buiten bezwaar van den lan^e, aan den havenm., tevens ontv. der in- en uitvoerr. en accijnzen te Tjilatjap (Banjoemas) F. H. Ter Poorten. BÜITKNJLAND. Duitschlnnd. De keizer van Oostenrijk is te Gastein aange komen en met geestdrift ontvangen. Hij begaf zich onmiddellijk naar het badhotel om den Duitschen keizer te begroeten. De ontmoeting was zeer har telijk; beide vorsten drukten elkander de hand en omarmden elkander. Zij begaven zich daarop naar de receptiezaal, waar de innigste en vriendschap- p Rijkste betuigingen werden gewisseld. De vorsten droegen burgerkleoding. Alle bladen, ook de „Nordd. Allg. Zeitung", be groeten met bijzondere ingenomenheid deze ont- /fo moeting van beide keizers. Zy achten die van meer gewicht dan vroeger, omdat het Duitsch- Oostenryksche verbond nu hechter is en ook* by Italië en Engeland ondersteuning vindt. By deze ontmoeting was van alle hofceremoniëel afgezien. De onlangs overleden eigenaar der groote fabrieken te Essen, de heer Alfred Krupp, heeft een kapitaal van ƒ600,000 vermaakt aan zyne gezamenlijke werklieden. Deze som zal zoo nuttig mogelijk te hunnen behoeve worden besteed. &root-Br1tannl&. Het Lagerhuis heeft na een debat van twee dagen, het rapport over het wetsontwerp op het landbezit in Ierland aangenomen, en daarop ge noemd ontwerp bij derde lezing zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De „Pall Mall Gazette" deelt bijzonderheden mede omtrent het laster-proces, door het gewezen parlementslid O'Donnell tegen de „Times" aanhan gig gemaakt. Hy eischt eene schadevergoeding van 50,000 pd. st. voor de lasterlijke beschuldiging van medeplichtigheid aan politieke moorden in Ierland, alsmede dat door den rechter aan de „Times" ver boden worde met hare lasteringen voort te gaan. Busland. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Katkoff had Zaterdag te Moskou plaats, onder de bijzondere blijken van belangstelling, zoowel van de bevolking dier stad, als van de talrijke buitenlandsche deputation. Aan het graf werd het woord gevoerd door de heeren Stanischeff, Nasa- vewski, Astafieff, Kulakowski en Scharapoff. Tot bijwoning der begrafenis van dezen Russi- sclien journalist waren de heeren Paul Déroulède, de voorzitter dor Fransche Kamer, Floquet, de heer Francis Laur, benevens 19 Fransche journalist^ en vertegenwoordigers van den Elzas te Moskou aangekomen. Telegrammen. PARIJS, 7 Augustus. Eene hevige windvlaag ging over de zee der Antillen en richtte belangrijke schade aan in het zuid-oosten van Martinique. Gelukkig werd de reede van St.-Pieter gespaard. De windrichting was van het oosten naar het zuid-westen. De schepen, welke geankerd lagen, hebben niets geleden. Dit was echter niet het geval mot de schepen, welke op den weg van de wind- richting lagen. Vyf vaartuigen hebben schipbreuk geleden in de baai van Carlisle. Uit Guadeloupe meldt men de schipbreuk van het schip „le Brillant."

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2