Leiden, 8 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maand1.10. Füsco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTENTTEN Van 1G regele 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- seoren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Al de oorlingen van de 5de klasse der hoogere burgerschool voor jongens alhier hebben zich aan het eindexamen onderworpen en wel 10 in Noord- Holland en 1 in Utrecht. Negen hunner ontvingen het diploma, nameljjjc: Ï.,C. A. Bruinier, J. J. Kunst, C. Bosman, C. "W. A. Van Haarsolte Van den Doorn, A. L. Quant, H. J. Gorlings, E. A. Van Grasstek, P. K. Kuhlman en Th. B. Van Lely veld. Bij de vanwege de diroctio der marine te Amsterdam gehouden aanbesteding was voor het vaatwerk minste inschrijver de heer J. D. Lafeber te Leidon voor ƒ1238.75. Bii het te 's-Ilago gehouden examen ter ver krijging an de akte voor Engelsch (L. O.) z\jn o. a. toegelaten de dames M. P. Do Koning en A. J. Cremer, beiden van Leiden. Aan het toelatings-oxamon voor den hoofd cursus zullen van het 4de regiment infanterie 8 onderofficieren deelnemen, en wel de sergeanten A. Tetonburg, H. W. Ackerman, A. C. Couvée, M. Pliestor, A. Gooszen, J. J. H. Neelmeyor, C. J. P. Stokman en L. F. Duymaer Van Twist. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 50, 10 on 5 hectoliters, waren de prijzen ƒ18, 3.70 en ƒ1.85. Door wijlen mejuffrouw W. Lambert, geb. Roe- sen, te Leiden, is vermaakt aan de diaconie der Evang.-Luth. gemeente te Beverwijk eene som van ƒ200, vrij van successierechten. D heer M. J. Polak, godsdionstleeraar bij de Israel, gemeente te Alfon a/d. Rijn, mocht, blijkens missive van 3 dezer, van den secretaris van onze Koningin den dank van H. M. ontvangen voorden door hem ter gelegenheid van Hd. verjaardag aan geboden gelukwensch. Bii hot centraal bestuur van het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond is een schrijvon inge komen van den minister van justitie, inhoudende eene kennisgeving namens Z. M., dat niet kan worden getreden in het verzoek om gratie voor den heer Domela Nieuwenhuis, en dat alzoo wordt volhard bij do roegere afwijzende beschikkingen, genomen op mede ten behoeve van den veroordoolde ingo- diende gratie verzoeken. Onder do handeldrijvende ingezotenen van Amsterdam is eene adres-beweging op touw gezet, om B. on "Ws. te verzoeken, pogingen aan te wen den om dr. Mezgors vertrek uit Amsterdam te voorkomen. De Igemeene tentoonstelling van landbouw te Hoorn zal geopend worden op 7 en duren tot 12 Sept. Do vergadering van de Maatschappij van Landbouw wordt gehouden 8 Sept. Aan deze ten toonstelling wordt verbondon eene verloting van voorwerpen, betrekking hebbende op het land bouwbedrijf. Het terrein wordt smaakvol in orde gemaakt. Naar het „Limburgsch Nieuwsblad" wil weten, zal eerlang de bisschop van Carthago en Algiers Maastricht bezoeken, met het doel in die stad of hare omstreken twee kloosters te stichten tot opleiding van geestelijke zusters voor de Afrikaan- sche missiën. Het stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 7 Aug. Dover; de „W. A. Scholten" vertrok 6 Aug. van Nieuw-York naar Rotterdamde „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 8 Augustus te Southamp ton; de „Zuid-Ho'land", van Batavia naar Rotter dam, vertrok 6 Aug. van Port-Said; de „Prinses Amalia" vertrok van Batavia naar Amsterdam 6 Augustus. Door den minister van marine zijn met 1 Sept. a. s. benoemd tot adspirant-administratour bij de zeemacht, de jongelieden J. W. Broers, J. C. Hoorweg, J. F. W. In de Betou, W. Nanning, J. H. Van Trooyen en G. A. Vries. Do gemeenteraad van Den Haag benoemde heden in plaats dep niet herkozenen tot wethouders de raadsleden öodon, Lisman en baron Michiels Van Verduynon. De wethouder Evers word herbenoemd, maar weigerde de aanneming der keuze, waarop dr. Mouton werd gekozen. De burgemeester bevestigde dat hy aan den Koning zyn ontslag had gevraagd. De gowone audiëntie van den minister van oorlog zal op 11 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft aan mr. W. A. baron Van Ver- schuer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Nederlandsch commissaris voor do Rijnvaart, onder dankbetuiging voor de door hem in die hoedanig heid bewezen diensten, en tijdelijk met de functiën van Nederlandsch Rijnvaart-commissaris belast mr. tV. A. P. Verkerk Pistorius, hoofddirecteur der directo belastingen, invoerrechten en accijnzen aan het departement van financiën. Gemengd Wleuwa. Op eon schip, aan de Morse li poort gelegen, kon men gisteravond omstreeks 11 uren, een liefelijk tooneel waarnemen. Eene vrouw in haar nachtgewaad gehuld, gaf door luide kreten de afwezigheid haars mans te kennen, er bijvoegende, dat zij hem, wanneer hjj thuis kwam, wel eens over zijne lange afwezighoid zou onderhouden. Eindelijk verscheen de persoon in quaestio, die eenigszins vroolijk thuiskomende, allerhartelijkst door zijne gade werd ontvangen. Beiden gaven dan ook de duidelijkste en hoor- baarste bewijzen van de vreugde des wederziens, totdat do vrouw de omhelzingen moede, een toe vluchtsoord zocht in het ruim, natuurlijk gevolgd door haren zoozoer beminnonswaardigen man. Hoe dat liefdesdrama zal zjjn afgeloopen, is alsnog voor velen oen raadsel. Bjj hot zien eener machine der Noord- Zuid-Hollandsche Stoomtrammaatschappij, schrikte hodonmorgen onder Oegstgeost een paard zoodanig, dat, niettegenstaande de daartoe aangewende pogin gen van den voerman, do kar voor do in bewoging zijnde machine te staan kwam. Dank zjj do bekwaamheid van den machinist, bracht hij de tram spoedig tot staan, waardoor voorzeker veel onheil is voorkomen. Hedennacht, omstreeks twaalf uren, had er in de Morschstraat alhier eeno hevige vecht partij plaats. Door het krachtdadig optreden dor politie mocht men er in slagen de woedenden tot bedaren te brengen. De pachter van den kinderspeeltuin op „Vreewijk" zorgt voor afwisseling voor de jeugd. Thans is er een malle- of draaimolen geplaatst, welke reeds gistermiddag een vrij druk bezoek ten deel viel en door het orgel aan de overige spelen, waarvoor de toestellen in den laatsten ty'd weer zijn uitgebreid, iets opgewekts verleent. Men verneemt dat do patroongordels, welke bij het 4de regiment infanterie worden be- proofd, niet zoozoer ten doel hebben eene grootere snelheid van vuren te verkrijgen, als wel de dooi den man mee te voeren voorraad van patronen hooger op te voeren. Hodennacht ontstond er te Rotter- dam brand in een woning in de Aert Van Nesstraat. Het benedenhuis brandde geheel uit. Oorzaak on bekend. De voor Zaterdag 11. aangekondigde proefneming mot de reddingboei van den heer Le fèbre had op het strand voor Seinpost tusschen 3 in 5 uren des namiddags plaats. De zee was niet ze"ér geschikt om de proefneming naar wensch te doen slagen; er was geen golfslag genoeg om er de deugdelijkheid van te bewijzen. Toen hot toestel echter onder leiding van den heer Lefèbre geplaatst was, ging een oude zeerob er op zitten, met 't volste vertrouwen naar 't scheen, want hjj ver klaarde dat hij in gezelschap van „twaellef centjes bittor" er gerust mede naar „Kattik" zou drjjven. De boei zal voorloopig op dezelfde plaats bljjven liggen. In 't einde van deze week zal op 't terras van Seinpost een vuurwerk worden ontstoken. De heer Lefèbre zal bjj die gelegenheid (vermoedelijk Vrij dag avond) op de door hem in zee aangebrachte boei zeevuren doen brandendeze vuren zjjn schei kundige preparaten van Engelschen oorsprong. Uit Waddingsveen wordt aan do „N. R. C." gemold: Gistermiddag omstreeks halféén zag men rook en vlammen opstijgen uit den papier molen van den heer C. Van der Torren Kz. Hoewel er spoedig een paar spuiten op het terrein van den brand waren, kon men deze toch door de felle vlammen niet meester worden, maar alleen beper ken. De molen en de lompenschuur zijn totaal af gebrand; de droogschuren zjjn behouden gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. Uit Rotterdam wordt d.d. 6 Augustus gomeld Begunstigd door schoon, doch warm weder, werd hedenmiddag do wedstrijd gehouden, uitgeschreven door de Duitsche Turn- en Roeivereeniging alhier. Zeer veel belangstellenden bevonden zich, o. a. ook de Duitsche gezant, op en om het gereser veerde terrein van de Oude Plantage, ten einde van het vrooljjke schouwspel te genieten. Allerlei vaartuigen bewogen zich op de rivier, terwjjl het Rotterdamsche Harmonieconcert door het spelen van vroolijke nummers er voor zorgde dat de goede stemming niet verloren ging. De Hollandsche vereonigingen behoeven voor de Duitsche niet onder te doen. Een concert en bal werden des avonds in Den Doele tot besluit van het feest gegeven. Gisternamiddag te ongeveer half- zes werd te Amsterdam de brandweer gealarmeerd voor een ernstigen binnenbrand in hot perceel 101 Von Zesenslraat, waarin eene broodbakkerij wordt uitgeoefend. De vlammen ontstonden in de berg plaats voor brandstoffen, welke voor een gedeelte in de asch zjjn gelegd, terwjjl ook aan de bakkerij eenige schade is toegebracht. De brandweer was het vuur in korten tjjd meester. Oorzaak onbe kend. (Hbl.) Te Utrecht is tegen 4 personen pro- ces-verbaal opgemaakt, die verdacht werden kunst boter in plaats van natuurboter te verkoopen op do veor laatstgenoemde boter aangewezen plaats in de botermarkt. In korten tjjd werd gisternamiddag het huis van F. Yan den Berg, te Eist, bjj Reenen, met bjjna den goheelen inboedel eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Voor ongeveer 14 dagen viel, bjj het afrjjden van de brug te Sloterdijk, een voer hooi om, waarbij de voerman, de veehouder P. H., zich ernstig bezeerde. Hjj is thans aan do gevolgen der bekomen wonden overleden. Een dienstmeisje uit Essen, ver dacht van diefstal van 20 cents, heeft zich uit vrees voor de politie op hare kamer opgehangen. Gisternacht is onder het dorp Wot vega eene boerenhuizinge met de daarbij behoorende schuron, waarin zich ongeveer 25,000 KG. hooi bevond, afgebrand. Het huisraad en de kleederen zijn gered. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1