Leiden, 5 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandon1.10. Franco per poat1.40. Afzonderlijke Nommere0.65. fcze {jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van &on- ea feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootore letters naar plaatsruimte. Vcor het incaa- seoren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Offlcieele Hennisgeyingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 18 der-Wet van 14 Sept. 18.66 fStbl. No. 138), houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk en de transporten en leveran tie» voor 'sKonings leger of vestingen gevorderd; Doen te weten, dat de lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onder houd in aanmerking komen, is opgemaakt, op de kleine Pers van het Raadhuis aangeplakt en van heden gedurende veertien dagen op de Secretafio dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd. Wordende tezens in herinnering gebracht, dat bij voor melde Wet aan de inwoners vrijheid wordt gegeven tot ruiling met of uitbesteding bij de op de lijst voorkomende personen, van do inkwartiering of het onderhoud, mits zij van den wenscli daartoe kennis geven aan den Burgemees ter, vóór dat de uitreiking der biljetten aan de manschappen is geschied, bij gebreke waarvan zij verplicht zijn aan de vordering tot inkwartiering en onderhoud te voldoen in hunne woning. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Aug. 1887. E. KIST, Secretaris. Zoo nu en dan ontvangt onze gemeente ook wel bezoeken niet alleen van vorstelijke, maar ook van andere voorname buitenlandsche personen. Thans herbergt ze er weer een, wiens naam misschien wel wereldbekend is om zijne ontzaglijke rijkdommen. Het is de zoon van den onlangs overleden Ame- nkaanschen spoorwegkoning Van der Bilt. Hij is hedenmorgen met zijne familie hier afge stapt in het Hotel Levedag op de Breestraat. De onlangs aangestelde kapitein P. L. H. Mansvelt, die van het 4de naar het 1ste regiment infanterie is overgoplaatst, heeft, naar men uit goede bron vorneemt, zjjn pensioen aangevraagd. Met ingang van 15 Augustus a. s. zullen de tot '2den luitenant aangestelde cadets H. M. J. Sark en W. H. C. Boellaard van do Koninklijke Militaire Academie te Breda, worden ingedeeld bij het 4de regiment infanterie. De gemeenteraad van Leiderdorp heeft heden de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden behandeld. De Voorzitter stelde deze in handen van eene commissie om prae advies. De commissierap porteerde dat de stukken van de heeren Speet, Rijnsburger en Sillevis geene aanleiding tot eenige opmerking hadden gegeven. Ten opzichte van die van den heer Demmendal stelde zij voor te beslissen, dat als vaststaande kon worden aangenomen, dat op 19 Juli 1. 1. door iederen kiezer slechts één briefje in de bus was gestoken en dat bij de ope ning is gebleken dat twee kiezers van ongeldige briefjes hebben gebruik gemaakt, welke derhalve van onwaardo moesten zijn verklaard. Overeenkomstig het voorstel der commissie en met wijziging van de uitspraak van het stembureel besliste do Raad dat de heer Demmendal had verkregen 63 van de 125 geldig uitgebrachte stemmen, dus juist de meerderheid. Het in het proces-verbaal opgenomen bezwaar dat de namen van W. Demmendal en W. Demmen- daal aan denzelfden persoon waren toegekend, werd onjuist geacht, omdat over de bedoeling van de kiezers geen twijfel kon bestaan. De Raad vernietigde hierop de verkiezing van den 2den dezer, omdat deze onwettig was uitge schreven. Nog werd besloten in den Nieuwen Rijn eene vaste ligplaats te maken voor schepen met licht brandbare of ontplofbare stoffen en aan de aaneen- gebouwde buurten namen te geven en deze van naambordjes te voorzien. De Haarlemmertrokvaartweg wordt eenvoudig Haarlemmerweg. Aan den Zylsingel krijgen we de Waardstraat. Over liet voorstel om het Broederpad te verdoopen in Rijnkade zullen eerst de bewoners worden gehoord om te weten of zy met zulk eene verandering zijn ingenomen. Ds. L. A. Van Langeraad, pred. te Nieuwveen, hoopt Zondag 7 Aug. aldaar zijne afscheidsrede en trp Zondag" 14 Aug. daaraanvolgende te Stolwijk zijne intreerede te houden. Tot secretaris rentmeester van de Krimpener- waard is benoemd de heer J. Van der Leeden, candidaat-notaris te Berg-Ambacht. Tot onderwijzer, aan de school No. ,6 te Haar lemmermeer is benoemd do heer J. Brouwer te Haarlem, om in functie te treden op 15 Aug. a. s. Te Veur is bij herstemming mot den aftre denden wethouder L. Hooymans tot lid van don Raad gekozen de heer G. W. Boonekamp, oud wethouder. De rekening der gemeente Zoetermeer is door den Raad voorloopig vastgesteld tot een bedrag van ƒ12,118.06 in ontvangst en 9785.03 in uitgaaf, dus met een batig slot van ƒ2333.03. By de te Boskoop gehouden stemming van vier gemachtigden in het kiescollege der Herv. gem. aldaar zijn al de candidaten der vrijzinnige party gekozen. Het „Vad." verzekert dat in de eergisteren gehouden vergadering van B. en Ws. van Den Haag de wethouders hebben besloten collectief af te tre den, en de burgemeester, de heer Patijn, heeft medegedeeld, dat liy 'zyn eervol ontslag aan Z. M. den Koning heeft aangevraagd. De gemeenteraad zal Maandag byeenkomen om nieuwe wethouders te verkiezen. Door den minister van w., h. en n. is bepaald dat de nagenoemde surnumerairs der posteryen hunne functiën zullen uitoefenen als volgtS. De With te Zaltbommel en H. Van der Meyden te 's-Gravenhage. Mr. J. W. H. M. Van Idsinga, tot lid van den Haagschen gemeenteraad verkozen, heeft de be noeming niet aangenomen. De heer Van Idsinga had reeds vóór de herstemming bedankt. Men schry ft van Soestdyk aan het „H. Dagblad" De verjaardag van H. M. de Koningin heeft voor een dag afwisseling gebracht in het overigens stille landleven, dat do Koninklyke Familie hier leidt. In den voormiddag heeft H. M. met HDr. doch tertje Prinses Wilhelmina een grooten rijtoer go- maakt over Soest, Baarn en halfweg Hilversum. Overal langs den weg wapperde aan de villa's en landhuizen de nationale vlag, terwyl tal van be langstellenden H. M. met sympathie en gojuich begroetten. Op het koninklyk lustslot, dat in de vestibules en langs de corridors met eene frissche planten- versiering prykte, waren inmiddels een overgroot aantal bloemtuilen, in allerlei vorm, uit alle oorden aangekomen, waaronder prachtige bouquetten uit Amsterdam, do residentie, 't Loo enz. Des middags was er ten Hove zooals wo reeds aankondig den een diner van 24 couverts, waaronder 12 go- noodigden. Z. M. de Koning, het gevolg en de overige hee ren behalve de Commissaris des Konings in Utrecht, mr. E. H. 's Jacob en generaal Jackson waren in burgorkleeding. Z. M. droeg en écharpe het lint van grootmeester der orde van den Neder- landschen Leeuw. IJ. M. de Koningin droeg een wit satynen, met goud geborduurd kleed, een dia deem en broche met kostbare edelgesteenten enz. Ook H. K. 11. Prinses Wilhelmina, die aan tafel tusschen HH. MM. zat, was in eene witte kanten jurk gekleed, met een snoer parelen om den hals. Z. M. bracht een dronk uit op de ge«ondheid van H. M. de Koningin der Nederlanden, waarop het orkest van het Utrechtsche schutterycorps, onder directie van den heer Coenen dat den feestmaaltyd met een concert opluisterde, fanfares en vervolgens het „Wilhelmus" deed hooren. Het diner was te 8 uren geëindigd. Z. M. de Koning schonk onder meer aan H. M. de marmeren buste van H. K. H. Prinses Wil helmina, vervaardigd door den beeldhouwer Bart Van Hove. De gelykenis en de uitvoering van dit kunstwerk moeten aan de strengste eischen, die men een dergelijk stuk kan stellen, beantwoorden. De gezondheidstoestand van Z. M. den Koning is zeer bevredigend. Dikwerf des ochtends wandelt Hy met de Koningin door de tuinen van het lust slot en enkele malen ook des middags niet de digni tarissen, die tot Zr. Ms. gevolg behooren. De juiste datum, waarop de Koninklyke Familie Soestdyk zal verlaten, is nog niet vastgesteld. De Groote Schouwburg te Rotterdam is gis- toron in 15 perceelen afgeslagen voor ƒ111,224. Naar men verneemt, zal de ritmeester Sprenger van het 3de reg. huzaren benoemd worden tot adjudant by dat regiment. De luit. ter zee 1ste kl. J. J. Kraakman wordt met 1 September a. s. eervol ontheven van de waarneming der betrekking van officier-instructeur aan het Koninklyk Instituut voor de Marine te Willemsoord en op non-activiteit gesteld. In die betrekking wordt hij vervangen door den luitenant ter zee 1ste kl. P. S. R. Wolterbeek. De luit. ter zee 2de kl. G. Fabius Jr., officier van politie by gemold Instituut, wordt met meergenoemden datum op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. E. De Haan. Hot „N. v. d. D." deelt den inhoud mede van een gesprek, dat één der leden harer redactie heeft gehad met dr. Mezger te Domburg. Daaruit blijkt in hoofdzaak dat dr. Mezger zich in beginsel met de oprichting en leiding van een Sanatorium te Wiesbaden vereenigd heeft. Zaterdag van deze week vertrekt hy derwaarts tot nadere regeling, waaruit vermoedelyk een beslissend contract zal volgen. Daarna denkt dr. Mezger nog tot 1 Januari a. s. te Amsterdam zyne praktyk te blyvon waarnemen. Des zomers biyft hij verkwikking zoeken op zijne villa te Domburg. Wat het eerst, nu hy heengaat, geopperde denk beeld betreft om voor zyne geneesmethode oene instelling te Amsterdam op te richten, verklaarde dr. Mezger dat hy nimmer de groote moreele verant- woordelykheid tegenover de ontzaglyke onkosten daarvoor zou durven dragen. E6ne instelling van dien aard te Amsterdam zou, meende hy, door de kracht van zyn naam waarschynlyk kunnen bestaan, doch zich nimmer in volkomenheid, en daardoor duurzaamheid, kunnen meten met eene door de natuur zoo gunstig bedeelde plaats als Wiesbaden. Het stoomschip „Prins Alexander", van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 4 Aug. de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 4 Aug.; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Perim. 4 Augustus. Creu>enu;d Nieuw*. Een bezoek van een schoonzoonr waarop men werkelyk niet jaloersch behoeft te zijn en dat men liever aan zijne buren gunt dan er zelf de dupe van te worden. Zoo bracht zekere V. gisteren een bezoek aan zyne vrouwsmoeder, by wie hy, toen hij de woning binnentrad, eens flink huis ging houdenalles wat onder zyn bereik kwam, sloeg hy aan stukken* alsof do onschuldige voorwerpen het helpen kou den, wat er van te voren was gebeurd. Nadat liy aldus zyn hart eens lucht had gegeven, begaf by zich op de straat, en, een weinig verhit door het gebruik van sterken drank, werd by spoe dig door een tweetal agenten aangegrepen met het doel hem naar het bureel te transporteeren. Dat

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1