N°. 8423 A0. 1887. Leiden, i Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke» Nommere0.b6. Qeze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van jZcn- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regele 1.05. Iedere regel moer 0.17$ Grootere lettere naar plaateruimte. Ycor het incaa- aeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Olllcieele Kennisgerlngen. Directe Belastingen. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter alge- meene kennis dat op heden aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld het primitief kohier voor de belasting op het personeel van "wijk 7, dienst 18 8 778 8, executoir verklaard uien lsten Augustus jl. en herinnert den belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemoester voornoemd, 3 Aug. 1887. DE KANTER. De tuin van Zomerzorg was gisteravond opnieuw flink bezet bjj gelegenheid van het vierde harmonie concert, gegeven door het stafmuziekcorps van het 4de reg. infanterie, onder directie van den heer Mann. Het was weer een heerlijke avond, èn door hetgeen met de uitvoering van het programma te genieten werd gegeven, èn door de heerlijke, kalme natuur, waarmede aan al het schoone nog meer luister werd geschonken. Was het al geen nieuws dat het programma ditmaal vermeldde, oeno vernieuwde kennismaking met de keurige, soms verheven werken van beroemde toonkunstonaren heeft ook zijne groote verdienste, welke niet te miskennen valt. Integendeel, men leert de schoonheden er van te meer waardeeren. Voor het eerst word uit gevoerd Max Bruch's „Concert voor viool'' op. 26, voor harmonie-muziek bewerkt door den directeur, die daarmede, evenals steeds met zjjno andore werken, wederom veel bijval inoogstte, niet minder dan het orkest, dat zich zoo loffelijk van zjjne taak kweet en zijn goeden naam, zoowel hier als elders voorgoed gevestigd, volkomen handhaafde. Mogenavond (Vrijdag) zal van 7 tot 9 uren eene muziekuitvoering plaats hebben der stafmuziek van het 4de reg. inf. in de duinen bij het kamp nabij de schietbanen te Katwijk aan Zee. De Indische mail per stoomschip „Gwalior" wordt- 7 dezer alhier verwacht. De Eerste Kamer hield gisteren tot hervatting barer werkzaamheden eene avondzitting, waarin de voorzitter mededeelde dat de commissie van rapporteurs is gereed gekomen met de eindversla gen betreffende de voorstellen van wet tot het in overweging nemen van voorstellen tot veranderingen in de Grondwet, en over het voorstel-Schaepman tot verandering in Hoofdstuk X dier wet. De be raadslagingen daarover werden bepaald op heden, Donderdag, des voormiddags te elf uren. Bij de plaats gehad hobbende herstemming voor één lid van den Raad der gemeente Hillegom, zijn uitgebracht 147 geldige stemmen. Gekozen is de heer G. Veldhuyzen Van Zanten met 75 stemmen. De heer J. Telkamp verkreeg 72 stemmen. Vleuten: Gekozen de lieer R. Van Groot veld, aftr. lid, met 48 stemmen. De lieer J. Vermeulen verkreeg er 26. Boskoop: Gekozon de heoren A. De Jong, aftre dend lid, en C. Van den Berg. Vacature C. W. Boer gekozen de lieer A. Van der Willik Az. Door do antirevolutionnaire kiesvereeniging „Vreest God, eert den Koning" te Dordrecht zjjn tot candidaten voor de Tweede Kamer gesteld de lieeren mrs. Th. Heemskerk te Arasterdam en S. Van Velzen te Alfon a/d. Rijn, deze laatste bij eventueele ontbinding der Kamer. Uit 's-Gravenhage wordt, dd. 3 Aug., gemeld Men verzekert dat na den uitslag der verkiezingen voor den gemeenteraad, de burgemeester dezer ge meente zijn ontslag heeft aangeboden en alle leden van het dagolüLsch bestuur besloten hebben af te treden. De „Haagseho Crt." kan niet anders dan zich verheugen over den uitslag dor stemming. In de eerste plaats, zegt het blad, is het een gunstig verschijnsel dat 400 kiozers meer ter stembus kwamen dan bjj do eerste verkiezing, en ten tweede heeft het thans uitgebrachte votum nog duidelijker doen bljjken, hoe ernstig do grieven der burgerij zijn tegen het Dageltjksch Bestuur. Moge het een les zjju voor do toekomst en het begin van eene getiode van beterschap- in het beheer der ge meentezaken Heden wordt nog uit de residentie geschreven Gisteravond vergaderde te 's-Gravenhage de „Ver- eeniging voor Handel en Nijverheid." De voorzitter wees op do schitterende overwinning, welke de Vereeniging met hare candidaten voor den go- meenteraad heeft behaald. Hjj en onderscheidene leden kwamen op tegen de bewering dat „Handel en Nijverheid" met andere invloeden had saamge- werkt om de wethouders to doon vallen. Do samen werking van verschillende groepen was het gevolg der overtuiging dat verandering noodzakelijk was. De meerderheid der kiezers heeft dit bevestigd. Tot candidaat voor de raadsverkiezing op 9 dezer werd gesteld mr. W. Stortenbeker, oud-directeur van ondorwijs, eeredienst en nijverheid in Indië, nadat met overgroote meerderheid verworpen was een voorstel om, tot pacificatie van wat men noemde den burgerstrjjd, ditmaal geen candidaat aan to bevelen. Mr. W. Six, eveneens voorgesteld, verkreeg 10 stemmen. Prinses Reuss, dochter van H. IC. H. Prinses Sophie van Sakson-Weimar, is te Weenen van een zoon bevallen. Het stoomschip Noord-Brabant", van Rotter dam naar Batavia, is 3 Augustus to Port-Said aan gekomen; de „Oranjo-Nassau" is 29 Juli van Am. sterdam te Paramaribo en 3 Augustus te Demarara aangekomen; de „P. Caland", van Rotterdam, is 2 Augustus te Niouw-York aangekomende „Prins Maurits" is 26 Juli van Paramaribo naar Amster dam vertrokken; de „Prins Alexander", van Am- sterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 3 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Nijmegen, W. II. D. Broers, thans te I Haarlem (buitengemeenten) c. a. O»r e m o «i cl IV ieu vr HL Reeds even na zeven uren stonden vele personen aan beido zijdon der Haven de aan- komst der stoomboot te verwachten, welke de 300 kmderon der Zondagschool wederom huiswaarts zou brengen. Die aankomst was bepaald op acht i uren, maar zooals het meer gaat en hetgeen zeir j goed denkbaar is, kwam de boot eerst een half uur later aan. De monschenmassa, welke nu op de plaats van aankomst post had gevat, was verbazend groot. Ja zolfs waren velen ook den Loiderdorpschen weg opgeloopen, de boot te gemoot. De langverbeide stoomer mot zjjne wapperende vlaggetjes kwam ein delijk statig aanvaren, terwijl de muziek hare tonen over het efi'en watervlak van den Rijn deed hooron en de kinderen eenige liederen zongen, hetgeen don wachtondon het stilzwijgen voor een oogenblik op legde. Eindelijk konden de kinderen, wier blijde en tevreden gezichtjes door de ten deele heldere maanschijf welden verlicht, zich een weg banen door de menigte; ze werden door de ouders op hartelijke wijze verwelkomd of keerdon in groepjes huiswaarts. Onze wensch, dat moeder Natuur met de kleinen zou zjjn, is wel verwezenlijkt. Met genoegen kan de feestcommissie op dezen dag terugzien, daar alles zonder eenige stoornis of ongeluk is afgeloopenalleen moet een der jon gens zijn pot in het ïuime sop achte gelaten heb ben, maar daarvoor zou hij heden een nieuwe ontvangen Om op Maandag van d-o kermis week in dienst te treden, werd door een winkelier in deze gemeente eene dienstbode gehuurd, die dan ook den godspenning ontving. Op den dag van indienst treding wonschle zij „een pleizierige kermis" en ont ving toen de kermisfooi. Reeds dienzelfden avond werd haarwergund-kernus te gaan houden, doch z:j kwam eerst den volgendon morgen om zeven uren boven water. In don namid dag van dien dag vroeg zjj vergunning om even oene boodschap te doen, hetgeen haar werd toe gestaan. Zjj keerde echter niet meer terug. Enkele dagen na haar vertrek nu bemerkte de vrouw des huizes dat hare schoenen en een zilve ren knip met geld verdwenen waren, waarvan on middellijk de dienstbode verdacht werd. Vandaar aangifte bjj de politie, die, bedoelde meid gisteren aanhoudende, haar in het bezit vond van de ge stolen schoenen. Omtrent de ontvreemding van een knip wist ?.(j niets af; daarop durfde z(j wel te zweren, zeide zij doch toen zij eene wijl in politiebewaring had door gebracht, bekende zij ook de knip te hebben ont vreemd en deze voor schuld in eene slaapstede te hebben achtergelaten, alwaar het bewuste voorwerp dan ook door de politie gevonden werd. Het behoeft wel geen betoog dat tegen dat liefe lijk individu proces-verbaal is opgemaakt. Hetzelfde geschiedde ook tegen eene slaapstee houdster, die zich heeft schuldig gemaakt aan over treding van artikel 43S der Strafwet, door niet in een register aanteekening te houden van de per sonen, die ten haren huize één of meer nachten doorbrengen. Door de politie alhier is aangehou den en ter beschikking der justitie te Amsterdam gesteld zekere C. E., wiens aanhouding in het Algemeen Politieblad was gevraagd tot het onder gaan van 15 dagen gevangenisstraf. Woensdag a. s., 'smiddags kwart voor tweeën, zullen ongeveer 160 schoolkinderen dezer gemeente, op kosten van de „Vereeniging voor getrouw schoolbezoek", per extra-stoomtram naar Noordwjjk vertrekken, ten einde dien dag daar hun jaarl(jksch feest te vieren. De gedeeltelijke maansverduistering was gisteravond bijzonder goed waar te nemen. De lichtende schijf was aan den benedenrand tot op ongeveer een vierde deel van de geheele opper vlakte verduisterd. Men schrijft ons uit Katwijk: Gister- middag om halfdrie zijn hier de eerste schuiten mot haring aangekomen, beiden van den heer F. E. Meer burg en beide 5 weken uitgeweest. De grootste, „Adriana" genaamd, schipper A. De Haas, bracht 300 en de kleinste, „Fierman Eduard", schipper B. Van Beelen, 200 kantjes aan. De reis i3 dus zeer voorspoedig geweest. Wegens de lossing en verpakking zijn nog geen prijzen bekend. Do vorige week werd de verschvisscherij met 3 schuiten uitgeoefend. Ze bosomden ƒ70 tot ƒ100. De vischpi'ijzen waren zeer hoog. In de maand Juni zijn te Katwjjkaan Zee bjj den hoer A. Hakker genomen 52 dames- en 182 heerenbaden tegen 19 dames- en 132 heeren- baden in dezelfde maand van liet vorige jaar. In Juli 501 dames- en 1234 heerenbaden tegen 426 dames- en 1073 heerenbaden in Juli 1886. Men schrijft uit Noord wijk aan Zee: De eerste haringschuit is aangekomen, zijnde schip per Spaanderman, reeder W. H. Van Konijnenburg, aanbrengende 160 kantjes pekelharing en 60 kantjos steurharing, welke tot de volgende prijzen zijn ver kocht: volle ƒ11.60 per ton; steurharing 9.20 per kantje plus de tonnen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1