wrarJwanwBjQifflKw/;s B\j liot hevige or.weder, dat Zaterdag- middag boven de gemeente Huisen woedde, werd de bliksemafleider van hot telegraafkantoor gesmol ten. Vorder hot kantoor passoerende, is de bliksem overgeslagen naar den tuin van don directeur, waar 14) in den grond vordween. Een on ander ging ge paard met een hevigen slag, terwijl do bliksem zich vertoonde als een vuurbol. In de nabijheid van het kloostor werden drie palen door den bliksem ge troffen, waarvan één geheel tot splinters geslagen is. By Roermond is de bliksem ingeslagen op de hoeve Groot Molenborg, toebehooronde aan den heer Beerenbroek, welke hoeve, niettegenstaande een zwaren regen, met den aanzienlijken voorraad koren is verbrand. To Borne sloeg de bliksem in den dorpstoren, zonder brand te veroorzaken. Het leien dak is echter nogal beschadigd, alsmede een paar balken binnen in don toren. Do toren is van geen afleidor voorzien. Aangaande een brand te Ter Ape 1- ^kanaal meldt men dat vader en dochter (Beekman) kend moeten hebben dat de laatste met mede- vrotvin van den 00rste de brand heeft aangestoken. jjsjs en inboedel waren tegen ƒ1000 verzekerd, eer» di0- naar m6n zeet, in geen vergelijk komt me/' de werkelijke waarde van het bouwvallige en armelijk"® woninkje. Te Ur"®tfi"P ie eene voor eenigo jaren nieuw gebotvwdd boerenwoning afgebrand. Twee stieren on oen varkon kwamen er bij om. B y een tochtje op de Garonne sloeg eene boot, waarin 9 personen waren gezeten, om; 6 verdronken. Te Béziers is een meisje van 15 jaren, dat een paar maanden geleden door eone dolle kat was gebeten, dol geworden en onder vreeselgk lijden gestorven. Door het springen van een kanon te Valades werden 2 personen gedood, 6 gewond; een kind van 14 jaren verloor een arm. Door hot springen van een stoomketel in eene werkplaats te Friedonshiitte bij Breslau, zijn vjjf personen gedood. Eene 26-jarige gehuwde vrouw te Bon- celles heeft hare drie kinderen verdronken en wilde zich daarna onder een trein werpen. Men verhin derde haar daarin; do ongelukkige schijnt in een aanval van waanzin te hebben gehandeld. Door een heer te Luik is tegen eene familie te Maastricht een eisch ingesteld tot ver goeding van 10,000 frank, voor schade en onkosten, veroorzaakt door het verbreken vanhuwelijks beloften. De afgewezen minnaar brengt o. a. in rekening zijne reiskosten van Luik naar Maastricht, zoomede den verzuimden tijd, dien hem de bezoeken aan zijne verloofde gebracht, gekost hebben. De bur ge moester van Marseille heeft, naar aanleiding van ergerlijke tooneelen, die daarbij hadden plaats gohad, de stierengevechten aldaar verboden. De beruchte Colorado-kever doet inDuitschland weder van zich sproken. Te Mahlitzsch, in het district Torgau (prov. Saksen) zijn ongeveer 3 hectaren grond er door aangetast. Ter uitroeiing is reeds 35,000 kilogram ruwe bonzol aangewend. To Passy is oono rpe Amerikaan- sche overleden op den leeftijd van 87 jaren, die geheel hot voorkomen van een kind had behouden. Zjj had zich als alle andere kinderen ontwikkeld tot haar twaalfde jaar en sedert stilgestaan. De goneeshoer, die haar overlijden constateerde en dit niet wist, moet hebben uitgeroepen„Hoe droevig, zóó jong te sterven!" Het hoofd van eene groote handels firma te Weenon gooft in een der Duitscho bladen hot volgende verhaal van eene reis van Portland naar Oost-Townsend (Washington, Noord-Amorika), met een krankzinnigen scheepskapitein. Uit laatst- gomelde plaats schrijft hg hot volgende: Vóór ik van Portland hier aankwam, heb ik op reis dingon beleefd, die het vreeseljjkst verdichte verhaal van dien aard in do schaduw stellen. Zonder dat ik of oon der andere passagiers er iets van bemerkten, had de kapite'n, die plotseling krankzinnig was geworden, des nachts bevel gegeven om van koers te veranderen van Noord naar Zuid. Zoodra de morgen was aangebroken liet hj) alle passagiers op het dek komen en sprak ons mot woest gebaar aldus aan: „God heeft mg gelast hot schip mot man en muis naar den kelder te jagen. Ik heb de kolenkamor in brand gestokende kolen hebben reeds vuur gevat; hoort, hoort! hoe ze knappen en kletteronNauwelijks had hij deze woorden, met eeno geladen revolver in de hand, gesproken, of uit de bemanning ging een woest gebrul op, dat- de angstkroten van mannen, vrouwen en kindoren overstemde. Het moordend wapon niet achtende, snelden de matrozen op hun gezagvoerder aan, en weldra lagen er drie zielloos op het dek uitgestrekt. Nochtans gelukte het den overigen den krankzin nige te ontwapenen en te binden, waarna zij, de zorg voor de vrouw en kinderen, alsmede voor den gebondene aan de mannelijke passagiers overlatendo, naar beneden snelden om den brand te keeren. Wij allen waren als verstijfd van schrik en werden eerst iets kalmer, toen de eerste machinist, Mac Cavell, hot commando op zich nam, mot do revol ver in de hand, ieder, die zich tegen zijne bevolen verzette, mot den dood dreigende. Onder zijne leiding werd het vuur in betrekkoljjk korton tijd gobluscht, doch niet dan nadat zoovee) water in de kolenkamer was gespoten, dat het telkens weer moest worden uitgepompt. Toen Mac Cavell het bovol op zich nam, bevonden wjj ons op de hoogto van Gray-Harbour en zetten nu koers naar Kaap T'Lattery. De kapitein, die inmiddels in zwy'm was gevallen, werd in zijne: kooi£elegd:.Na verloop van vior dagen was onze voorraad kolen op en zeilden wg, na tal van moeilijkheden, Port Hudson binnen; van hier worden wg gesleept naar Port Townsend. De matrozen beweerden dat de kapitein, die in laatstgemelde plaats naar het hos pitaal werd gebracht, krankzinnig was geworden door een zonnesteek, terwjjl de doctoren het er voor hielden dat hg leed aan delirium tremens. Ik zelf, dus eindigt do reiziger zgn verhaal, ben door den uitgestanen angst en de vermoeienis erg ziek en hoop zoo spoedig mogelijk naar Europa terug te keeren. 'JC Sü L. A. N O. Fraukrtfh. De getuigen van generaal Boulanger, generaal Faverot De Kerbeck, de bevelhebber der 4de brigade dragonders te Sédan, en graaf Dillon, een gewezen hoofdofficier, zijn te Saint-Dié, waar de heer Jules Ferry zich bevindt, aangekomen. Zg hebben den gewezen president-minister medegedeeld dat Bou langer zich in zijne eer gekrenkt acht door de uitdrukking „de St.-Arnaud van het café-cbantant", door Ferry in zijne rede te Epinal ten opzichte van den generaal gebezigd. Het is nog niet zeker of de heer Ferry de hiervoor geëischte voldoening zal geven en met „generaal Mirliton" zal duel- leeren; want de heer Ferry heeft Boulanger's ge tuigen verwezen naar twee zijner vrienden te Parijs, die voor hem de zaak zullen regelen. Generaal Ferron hoeft den oorlog verklaard aan do Boulanger-liederen. In eene circulaire tot do generaals herinnert de minister van oorlog er aan dat de militaire muziekcorpsen, behalve het Fran- sche volkslied on de volksliederen van andere volkeren, alleen stukken van erkende kunstwaarde op haar reportorium mogen gedoogen. Daarom ge last Ferron den corps-commandanten do muzikanten ton strengste te verbieden volksdeuntjes te spelen, wanneer deze, hetzij door hun oorsprong of inhoud kwetsend zijn voor het leger, of vijandige demonstraties jegens de regeering kunnen uitlokken. De zaak De Cassagnac-Laur is nog niet uit. In antwoord op het „laatste woord" van Laur, schrijft De Cassagnac in de „Autorité" weer een uiterst heftig artikel, onder den titel„Den leuge naar ten antwoord." Dit wordt weer door den heer Laur beantwoord met eon artikel in „La France", vol smaadredenen tegen De Cassagnac, doch tevens verschijnt in dit blad een nieuw artikel van den onbekenden „X.X.X", waarin de afgevaar digde Delafosse wordt genoemd als het hoofd der deputatie, welke den minister Boulanger tot een staatsgreep trachtte te verleiden. De heer Dela fosse, afgevaardigde voor het departement La Manche, Bonapartist en aanhanger van prins Victor Bonaparte, wordt nu gesommeerd de juistheid der verklaring van „X.X.X" te bevestigen, want de schrijver der brieven verzekert dat generaal Bou langer zelf hem den naam van den heer Delafosse heeft genoemd. Het twistgeschrijf heeft dus althans eenig resultaat gehad. Zaterdag-avond werd in het „Cirque d'Hiver" te Parijs, eene openbare samenkomst gehouden, ten einde te protesteeren togen het besluit der Kamer tot verwerping van het ontwerp van den stads- spoorwog. De gewezen minister van Koophandel, de heer Lockroy, vergozeld door een aantal afgevaar digden, zou de vergadering presideeren. Zoodra de heer Lockroy binnenkwam, werd hij door daverende toejuichingen begroet, maar tege lijkertijd begonnen oen tiental anarchisten, die in de zaal waren gedrongon, te fluiten. De bende werd aangevoerd door zekeren Soudey, onlangs veroor deeld omdat hij de kellners bij hunne manifestatie tot verzet had aangespoord. Deze Soudey werd tor- stond van alle kanten aangevallen en zóó mishan deld, dat hg met gescheurde kloeding schijnbaar meer dood dan levend uit de zaal werd gedragen en naar eone apotheek lop den boulevard Voltaire word gebracht. Her pak slaag, dat dezen anarchist word toege diend, was hot sein tot eeno algemeeno vochtpartg, waarbij vuisten, stokken en stoelen dienst deden. De heer Lockroy, zeer ontsteld door den strijd, ging onmiddellijk hoen en zijn vertrek gaf enkelen het sein tot den kreet „leve Boulanger!" Tevergeefs trachtten de afgevaardigde Clovis Hugues en het gemeenteraadslid burger Vaillant zich te doen hooron. Het hielp niet, de vergadering werd ontbonden en do zaal door de politie ont ruimd, waarbij personen in hechtenis werden genomen. De prefect van politie was zelf aanwezig, doch h(j was niet in staat de orde te doen eer biedigen. Duitschland. Het plan tot oprichting van een groot Sanatorium te Wiesbaden is ontworpen door den heer Schiff te Wiesbaden, en het gelukte hem, den heer Mezger te Amsterdam er voor te winnon, zonder dat materiëele voordeelen daarbij don doorslag gaven. To Wies- baden verwacht men van het nieuwe Sanatorium groote vermeerdering van het internationaal ver keer en eene belangrijke uitbreiding der „Kurver- haltnisse," zoodat men daar zeer ingenomen is met de komst van den Nederlandschen massage-arts, die zich dus voorgoed te Wiesbaden zal vestigen. Het Sanatorium zal worden gebouwd op een stuk grond van den heer Schiff, gelegen in de Frank- furtorstrasse en 6 morgen groot. De ligging is zeer gunstig, daar het een der fraaiste en gezondst^' gedeelten van Wiesbadon is, terwijl bovendien, indieiW, uitbreiding noodig blijkt, nog een terrein van 4 morgen kan worden aangekocht. De naam, dien de inrichting zal dragen, is reeds vastgesteld en zal, naar men verzekert, in Duitschland met groote sympathie worden begroet. De heer Mezger zal alleen de hoofdleiding der inrichting op zich nemen, doch natuurlijk zal hjj daarbij door eenige assistent-genoesheeren worden bijgestaan. De inrichting zal bestaan uit a. eene groote inrichting voor massage met on- derafdeeling voor mechanische en gymnastische be handeling der patiënten; b. eene inrichting voor het gebruiken van baden naar den trant van hot Friedrichsbad te Baden- Baden c. een hotel met 100 kamers en salons, uitslui tend bestemd voor vorstelijke en hooge personages, voor wier gonozing het volgens hot oordeel des ge... neesheers noodig is, dat zij in de inrichting moeteri wonen. De gewone patiënten kunnen niet in het hotel worden opgenomen, maar toch zal ook voor hon worden gezorgd, en wel door het maken van bij zonder daarvoor ingerichte rijtuigen, welke twee maal daags de badgasten, die zich onder dr. Mez- gers behandeling willen stellen, aan hunne hotels zullen afhalen. Naar men verzekort, heeft de heer Mezger be loofd reeds zeer spoedig naar Wiesbaden te zullen komen. Bulgarije. De Bulgaarsche regenten blijven den prins van Saksen-Coburg weldra te Sofia verwachten. Alle toebereidselen voor de ontvangst van den aan staanden vorst worden reeds genomen. De prefecten hebben bevel ontvangen, alle gendarmes in nieuwe uniformen te steken en ook den overigen ambte naren is gelast deel te nemen aan de ontvang^gj opdat deze zoo luisterrijk mogelijk zjj. Ook wordtf het vorstelijk paleis te Sofia reeds in orde gebracht. „De bevolking der hoofdstad" seint de cor respondent dor „Kölnische Zeitung" uit Sofia „toont bij deze toebereidsolen geene bijzondere! geestdrift. De inwoners, die de langdurige crisis) moede zijn, willen nog niet aan de komst van den vorst gelooven, ofschoon hierover geen twijfe]* meer bestaat." De ministor van buitenlandsche zaken, Natchfj witscli, die uit Sofia is vertrokken, zal prins cinand te Weenen gaan halen. De heer Stoïloff 1

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2