N°. 8417. A0. 1887. Vrijdag SO .Tnli. LEIDSCH I DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per S maanden.......f 1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommera0.06. tgeze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran <gon- en feestdagen, uitgegeren. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 16 regele 1.06. Iedere regel meer 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inoae- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nleuvr». Het verbranden van de boerderij „De Steltenberg" te Welsum, heeft politie en rech terlijke macht aanleiding gegeven tot een gestreng onderzoek naar de oorzaak. Het huis was verzekerd voor ƒ5000; de schade is geschat op 2700. De arme huurder verloor al zjjn have en goed. Dinsdag-avond, omstreeks zes uren, brak te Kuilenburg een hevige brand uit. De twee boerderijen, bewoond door de gebroeders Yan Ever- dingen, de daarnaast staande twee schuren, gevuld met hooi, twee hooibergen, twee hooimijten, kook huis enz., werden eene prooi der vlammen. Voordat de spuiten op de plaats des onheils aanwezig waren, stond alles in lichterlaaie. De oorzaak van den brand is onbekend. Naar men verneemt, was alles tegen brandschade verzekerd. Te Tilburg is Maandag in het log e- ment „De Pijl" tot tweemaal toe brand uitgebroken, waardoor een gedeelte van het dak vernield werd. Dinsdagmiddag werd aldaar de brandklok geluid, door het ontstaan van brand in een blok schoppen of bergplaatsen in de kom der gemeente (toebehoo- rende aan Yan den Brink) welke met een paar stuks vee eene prooi der vlammen werden. Ook woedde dien dag nabij de herberg „De Baars," aan de Ley, een hevige heidebrand. „Napels zien en dan sterven" neemt eene voorname plaats in onder de gevleugelde woorden. Thans heeft het kans bewaarheid te wor den. De waterleiding, die reeds eenmaal dienst weigerde, heeft voor de tweede maal strike ge maakt en het gevolg daarvan is natuurlijk water gebrek. Wat dat zeggen wil in eene stad als Napels be hoeft zeker geen betoog. Door het gebruik van verontreinigd water vreest men thans voor het uitbreken van besmettelijke ziekten, niet het minst voor de cholera. Yoor eenige weken is Napels van frisch water verstoken. Eene stad, waar letterlijk het geld op straat ligt, is de Amerikaansche stad Robinson. Toen men daar, jaren geleden, begon met het ont ginnen van de Robinson-zilvermijn, werd eene der hoofdstraten geplaveid met slakken van het ver werkte erts. Het is echter gebleken dat men toen slechts de helft van het zilver uit het erts haalde de andere helft moet dus nog in de slakken zjjn. Bp genomen proeven met het plaveisel haalde men daaruit 50 a 100 dollars zilver per ton. Het plaveisel wordt nu opgebroken en de stad krijgt 20 percent van het daarin aanwezige zilver. Uit Agra (Britsch-Indiê) komt het be richt dat eene poging is gedaan om hot geheele Manchester-regiment, dat aldaar in garnizoen ligt, te vergiftigen. Kort na het bezoek der cantine werd onlangs oen zeventigtal soldaten plotseling ziek, en een onderzoek bracht aan het licht, dat het bier eene groote hoeveelheid arsenicum bevatte. Eer3t dacht men dat de politiek hierbij in het spel was, maar het blijkt nu, dat men met eene gewone wraakneming te doen heeft, daar alleen de vaten, die voor het Manchester-regiment bestemd zijn, vergiftigd waren. De soldaten zjjn gelukkig met eene lichte onge steldheid vrij gekomen. Te Szegedin, in Hongarije, kregen twee koffiehuisbedienden twist. Zy besloten het voorbeeld der stamgasten te volgen en den twist door een tweegevecht te beslechten. Alles ging volgens de regelen der kunst in zjjn werk. De ge tuigen werden aangewezen en als wapen het pistool gekozen. Op het torrein bleek het echter, dat een der getuigen nog niet heel veel „eerezaken" uit de wereld had helpen brengen. Hij ging ten minste al heel onhandig met het pistool om. Het einde was, dat het schot onverwacht afging, een vinger van den getuige medenemend en den anderen ge tuige in het gezicht verwondend. De kampvechters hadden toen op eenmaal genoeg van kruit en bloed, en vonden dat aan de eer voldaan was. Zij haast ten zich elkaar de hand te schudden en de twee getuigen naar het hospitaal te brengen. Onlangs werd te Parijs uit de Seine opgehaald het lijk eener vrouw, die herkend werd als Aline Fran<;oise Le Yêt, in de wandeling ge naamd „La Bretonne", eene vrouw, die vaak dron ken was en in zeer verdachte kringen thuis be hoorde. Na een ingesteld onderzoek kwam men tot de slotsom dat zjj zich zelve verdronken had. By het verhoor van eenige gevangengenomen dieven is thans echter aan het licht gekomen, op welke wy'ze zy den dood vond. In den bewusten nacht bevonden zich ver scheidene kerels uit het schuim der bevolking met „La Bretonne" in eene kroeg„In de natte voeten" geheeten, en zekere Marcellin wedde om tien cen times dat hy haar in het water zou werpen. Men sloeg toe en als één man begaf zich het gezelschap met „La Bretonne", die naar gewoonte dronken was, naar de Michielsbrug, waar, tegen het aan breken van den dag, eene koopvrouw met warme koffie pleegt te komen. „Dat is dus afgesproken," zeide Marcellin, „dat gÜ goed zyt voor een kop koffie, wanneer ik haar in do bouillon smyt?" „Jawel, jawel I" antwoordden zyne „edele" ge- nooten. „Le Bretonne" zat op de borstwering van de brug, niets vermoedende van do weddenschap, waarvan haar leven de inzet was. Marcellin trad op haar toe, gaf haar een forschen duw en deed haar „kopje onder duiken", tot groot vermaak van de ellendelingen, die hot aanzagen. Daarop dronk hy kalm de gewonnen koffie en ging met de anderen naar de kade om eens te zien, of de drenkelinge ook nog eens boven zou komen. Twee uren later werd zy opgevischt en zóó groot was de schrik, door Marcellin ingeboezemd, dat tot dusver niemand van het gebeurde had durven reppen. KOLONIËN. BATAVIA, 18-25 Juni. De „Java-Bode" meldt: Er is eene expeditie op til naar een vazalstaatje op Sumatra's Westkust, Troemon geheeten, de uiterste post door ons in die streken bezet, vlak aan de grenzen van Atjeh. Het schynt dat de radja, nog niet lang geleden aan het bewind gekomen en door ons bestuur erkend, in opstand is tegen ons gezag en Atjehsche benden te hulp heeft geroepen. Zyn kampong werd roods door de marine gebombardeerd, en thans houdt zich een bataljon alhier in gereedheid, om geheel of gedeeltelyk daarheen op expeditie te gaan. Betreffende deze expeditie kunnen wy het vol gende mededeelen, zegt het „Bat. Hand." Als chef der intendance zal daaraan worden toe gevoegd de kapitein der militaire administratie L. C. Van Berg, van de gewestelyke intendance alhier. De noodige geniewerkiieden worden met de boot, die den 24sten dezer 's morgens kan arriveeren, via Semarang van Willem I hier aangebracht, ter- wyl eene sectie berg artillerie en het vereischte am bulance-personeel te Padang zullen embarkeeren. Voor het overbrengen der troepen is de stoomer „Compta" van de N.-I. Stoomvaartmaatschappy in gehuurd. Wy laten hieronder de namen volgen van de officieren van het 9de bat. inf. L. H. M. Genet, maj. comm.; C. v. d. Schroeff, lste luit.-adj.; G. J. F. Stompendissel, 2de luit. kwartierm.W. F. O. Hojel, A. W. K. Ter Beek, A. T. R. De Brauw en H. P. M. W. Van der Wedden, kapiteins; H. S. De Visser, W. J. F. J. Van Bommel Van Vloten en H. W. Muller, lste luits.D. J. Hageman, G. K. F. Collard, E. G. H. L. Ter Haar, J. G. T. Bernelot Moens, W. A. Tromp en A. W. Brunt, 2de luits. Omtrent het 9de bataljon infanterie, dat naar Troeman zal vertrekken, kunnen wy nog mede deelen, dat het niet alleen geheel op sterkte is gebracht, doch dat alle compagnieën bovendien nog 20 man meer hebben dan de formatie aan geeft. Onder commando van den majoor Genet staande, kan het elk oogenblik te velde gaanelk soldaat, die by het corps wordt overgeplaatst, moet volko men gezond zyn, zoodat op niet veel achterblyvers behoeft gerekend te worden. Wordt derhalve de order tot oprukken gegeven, dan kan het bedoelde bataljon in één uur tyds volkomen tot vertrek gereed zyn. (Bat. Hand.) Eene ton gouds zou, naar men wil, door de Mangkoe-Negaran opgenomen zyn, om de kosten te bestryden eener waardige ontvangst van Z. E. den Gouverneur Generaal. Wanneer dat waar is, dan kan men zich ongeveer een denkbeeld vormen van de schitterende wyze, waarop het hoofd van genoemd huis den Opper- landvoogd wenscht te recepiöeren. Van 28 Juni a. s. tot aan de terugkomst van Z. E. den Gouverneur-Generaal wordt het dagelyksch beleid van zaken opgedragen aan den vice-president van den Raad van 'Indië, den heer II. M. Andrée Wiltens. Door den gouverneur-generaal van Nod.-Indië zjjn de volgende beschikkingen genomen Departement van Oorlog. Ontslagen: Met ingang van 2 Juli, op verzoek, eervol, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, do luit.-kol. intendant bjj de militaire administratie A. E. Winckel. Departement van Marine. Vorlecnd: zesmaandonverlof naar Europa, mot ingang van fi Juli, buiten bezwaar van den lande, aan don havenmeester te Tjilatjap (Banjocmas) F. H. Ter Poorten. Overgeplaatst: Van het marine-établissement op Onrust naar dat te Soerabaia, de commandour voor het vak van scheepsbouw J. Van don Berg. Van het marine-etablissement te Soerabaia, naar dat op Onrust, do commandeur voor hot vak van scheepsbouw A. N. Ruigrok. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. van 21 Juli tot en met 27 Juli. BEVALLEN M. Niouwenhuizen geb. v. Leeuwen D. A. Huter geb. Frankhuyzen Z. J. C. Pekelharing geb. Nicolay D. J. W. P. Ahlcrs geb. v. d. Burgh D. A. Gans geb. v. Vliet D. M. Penseol geb. Besie D. C. Dassi geb. Stein Z. M. v. d. Nat geb. Blansjaar Z. E. v. Leeuwen geb. v. d. Lely Z. E. Blikman geb. v. Beek Z. C. A. Heemskerk geb. Buys Z. J. Do Mooy geb. Platteel D. M. P. Langezaal geb. Gijzon D. C. J. Smit geb. v. Dissol D. C. M. Penseel geb. Hop penbrouwer D. A. Vijlbrief geb. Vormey D. M. A. W. v. Iterson g?b. Plug D. C. Matters geb. Vermond D. H. M. A. v. Noort geb. Straek r. Schijndol Z. 8. Blans- jaar geb. v. d. Reek D. A. Jacobs geb. Eros Z. M. Tisseur geb. Zaalberg D. J. Lancol geb. Buskens Z. C. J. Kres geb. Du Mortier D. J. C. Crama geb. v. d. Wijngaard Z. G. v. d. Lee geb. Aangeenenbrug Z. M. Nieuwcnliurg geb. Lobman D. D. Pison geb. Plaizier D. J. C. Christiaanse geb. Vilders D. P. v. Buuren geb. Srnit Z. A. C. De Wolf geb. Kling D. GEHUWD: J. M. C. A. Timmerman wedr. en M. J. Vieweg jd. Dr. C. A. Lobry Van Troo3tenburgh De Bruyn jm« en M. E. A. Simon Thomas jd. G. R. Deelman jm. en J. De Loos jd. J. De Boer jm. en M. Broomans jd. F. J. Colla jm. en H. E. Kluivers jd. J. Heusen jm. en J. Van Leeuwen jd. F. Van Kampen jm. en W, M. Werter jd. S. Fucbs jm. en M. Van den Burg wed. W. Van Iterson jm. en C. PlaDje jd. P. Jurgens jm. en C. Vam der Werf jd. P. Peerenboom jm. en M. H. Florijn jd. H. A. Koorenhof jm. en J. F. Kriest jd. OVERLEDEN: C. J. P. M. Driessen Z. 3 d, M. Van- Sonsbeek D. 2 w. D. Van Hove Z. 6 m, J. J. Planjer M. 61 j. A. J. Van der Linden Z. 5 m. F. H. Lemmers» Z. 1 m. J. G. Van Hooro Z, 8 j. O. P. Koper Z, 3 m. H. A. Tuurenhout Z. 10 m. P. Mieog Z. 4 m. J. Van Polanen Z. 4 m. B. C. Kriek D. 10 m. N"* Gordijn Z. 25 j. N. Licht geb. Verschoor W. 83 j. P. Wakka M, 74 j. H. G. Reimeringer Z. 20 j. G. Van; der Steen D. 2 m. M. H. Berg Z. 26 j. N. Niomeijer Z. 5 m. M. A. Van der Stok D. 6 d. F.W. PetZ.Sn^

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5