liet gebouw binnentraden, zich nog langen tyd volop konden amuseoren. Hot programma, verschillend van dat van den vorigon avond, was dan ook zeer uitgebreid en, doordien goen haast de voorstollingen kenmerkte, was de totale indruk van hot in grooton getalo opgekomen publiek hoogst gunstig. "Wanneer men meer in bijzonderheden datgene nagaat, wat door de verschillende personen ten gehoore wordt gebracht en hetgeen zij ton aan- schouwe geven, dan komt in de eerste afdeeling vooral een woord van lof toe aan „Miss Camoléon", aan „les frères Athos" en aan „Yokotari and Tsin", die allen de luide bijvalsbetuigingen ten volle ver dienden voor hun zang en hunne buitengewone acrobatische werkzaamheden. Ook „Chrétienni" ver vulde zijne rol als couplet-zanger wederom mees terlijk, terwijl „les Konads" in hunne levendige axcrntrieke, instrumentale pantomimen zeer goed voldoden. Na de pauze was hot ook ditmaal Hermann Kru- ger, die veel bijval mocht inoogsten en toonde dat em terecht de naam van „komischer, musibalischer - do wn" is S0Sevon' it orkest onder leiding van don heer Glaser -vreot zicla uitmunt6nd van zijne taak, en de fraaie versierii ,gen dor zaa' bleken den aanwezigen zeer to voldoe^ ^9a bozook ailn do Stadszaal gedurende deze week zal men zich dus ni0t beklagen, integen- cloel men z iet en hoort er meer dan men zoo oppervlakkig v'enk0n zou- De op de gfc. lempte Zgdgracht staande schouw burgtent des lm ren Van Lier W0rd gisteravond reeds drukker bezoek.'1*' waartoe do opvoering, ditmaal van een blijspel, waarschijnlijk niet weinig mede werkte. Bij gelegenheid van eene kermis toch wil men ook wel een vroolij.k stuk zien: en dat was het gisteren vertoonde ten zeerste, zonder daarom in het flauwe te vervallen. „Do eerljjko makelaar" kenmerkte zich over het gohetd zelfs door een geest van gezonden humor, waarvan de waarde belangrijk werd verhoogd door hot spel, zoowel der acteurs als der actrices, die het publiek op -onderhoudende wijze door hun spel genoegen ver schaften. In het bijzonder was hot ditmaal mej.E. Van Biene, die door de voordracht reeds in het eerste bedrijf der vele couplettan over do jongste Amsterdamsche Aprilfeesten aller harten won en herhaaldelijk word toegejuicht en teruggeroepen. Men amuseordo er zich toen allerkostelijkst. Op de Beestenmarkt, we zouden zeggen het centrum van het kermisterroin, staat eene tent, die n.l. van don heer S. Schuitenvoerder, welke ook zeer zeker een bezoek waard is. De toeren dor gymnasten zondor en der rijdors en rijderessen mot paarden kunnen werkelijk op oen woord van hulde aanspraak makon, torwijl do koordodansers bowezen dat een koord voor hen even begaanbaar is als voor een gewoon mensch de straat en dat z\j even goed en gomakkolijk daarop kunnen dansen als een ander sterveling op den gladden vloer eenor balzaal. Niet alleen evenwol de monschen, neen, ook de dieren moeten geprezon worden. Denkt maar eens! Eene geit zelfs doet kunsten, een varken dient voor rijbeest en tweo inderdaad fraai gebouwde ossen vermaken zich en de tooschouwers met de bekende beweging op eene wipplank Het talrijke publiek was dan ook zeer voldaan. In het „Théatre de Métamorphoses" is men ge tuige van bewonderenswaardige voortbrengselen op gymnastisch gebied en kan men do handigheid des goochelaars bowonderen, die uit oen hoed do on dankbaarste voorwerpen, zoowel levend als dood, te voorschijn haalt. De dames balanceeren hier met ballon, brandende fakkels, messen, enz. terwijl pantomimo en koordodansen ook tot het aangename programma behooren. Hoewel het groot „Museum Historique" van den heer W. Van dor Enden niet in de algomeene rg der tenten is geplaatst, maar ter zijde daarvan op de Binnenvestgracht als vorlengdo van de Lammer markt, zoo behoeft het, gelijk we vernamen, niet over gering bezoek te klagon. De boolden galerg van beroemde en merkwaardige vorstelijke en andore personen, en de verschillondo groepen naar schil derijen, en nog zoo voel moer andere, zijn een bezoek overwaard. Do beelden munten uit door fijne bewerking, terwijl de verschillende smaak volle kostumes met zorg zijn gekozen. Aan een voortdurend bezook zal het verder ook niet ontbreken des heeren Wittger's Panopticum, geplaatst op de Nieuwe Beestenmarkt. Ook hier is in groote collectie niet alleen voel schoons, maar ook veel leerzaams te zien, waaruit menigeen voor deel kan opdoen. Dit panopticum is oen van die „wassenbeeldenspellen", welke men met onvoldaan vorlaat als men er eenigen tijd in heeft doorge bracht. En nu ten slotte nog een woordje over het „Grand Théatre des Puces" of, zeer getrouw in onze moe dertaal overgezet: „Het Vlooientheater". De naam „groot" is goed gekozen, ondanks de weinige uit gebreidheid der tent. Immers, „groot" is deze in verhouding tot de kleine wezentjes, tot de „vlooien", die hier liunno kunston ten beste geven. We zjjn er dan ook overtuigd van dat menig paedagoog, zoo hjj deze „vlooien-inrichting" bezoekt, verbaasd zal staan over do opleiding, welke deze, nu juist niet lieve diertjes, genoten hebben en tot de slot som zal komen dat het onderwijs, hun verstrokt, verrassende resultaten oplevert. Zo trekken rijtuigen en vrachtwagens voort, brengon molons in beweging, ja, doen manoeuvres op elk gebied, en tevens kan men door de voorhanden microscopen eens degelijk kennis maken mot deze springgrage insecten. Men kan met een gerust hart eon bezoek aan dit theater brengen, want de vlooien denken er in het minst niet aan los te breken of hun herberg zaam oord te verlaten. Maakten wij eenigo dagen geleden molding van den Bosch-Bessenwijn der firma Stok- huyzen en Van Guldon te Alfen, wij vinden aanlei ding die firma nogmaals te noemen nu hot geldt de bereiding van Jams. Vindt het Engelsche pre- parant hier nog steeds veel aftrek, wjj kunnen onze huisvrouwen in gemoede raden de Jams dezer firma eens te nemen. De smaak laat niets te wen- schen over en do verzending in glazen potjes is zóó netjes, dat ook dit roods iets goods doet ver wachten. Doordien ongeveer 40 vreemde ar- beiders, moest Belgen, bij landbouwers aan den Sloterweg in den Haarlemmermeer werk hebben bekomen, zgn de arbeiders, wonende aan den Kruisweg Sloterweg zeer verbolgen, zoodat eenig politietoezicht noodig is voorgekomen. Of laatstgomelden wel reden tot klagen hebben is te betwijfelen. Door den landbouwer B. zijn aan sommigen, ge durende den winter, tarwe, aardappelen en geld verstrekt, om het later in te verdienen, doch toen in den voorzomer het werk uitkwam, maakten zjj slecht werk of liepen naar anderen. De schuld werd hun evenwel nog kwijtgescholden. Op de paardenmarkt te Hoofddorp in den Haarlemmermeer zijn don 25sten Ju'M 1887 aangevoerd: 132 paarden en 20 hitten. Op den Rjjswgksehen "Weg bij Den Haag brak gisteravond de as van een z. g. Jan- pleizier. Het gehoele gezelschap, 14 personen sterk, rolde uit den wagen over den grond. Allen kwamen met den schrik vrg. Bij goed weder zullen op den aanstaan den verjaardag der Koningin de vijvers in het Haag- sche Bosch den avond van 2 Aug. een schoonen aanblik opleveren. Do omgeving van deze schoone watorpartij zal dan baden in eene zee van licht, waarvan het schoonste effect wordt verwacht door do weerkaatsing der duizenden lampions in do watervlakte. De rechtbank te Haarlem heeft den schippersknecht V. d. F., die een paar weken ge leden eonige geraniumplanten uit een bloemperk in het Kenaupark te Haarlem stal, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf; en zekeren J. B., die zich na het ongeval te Oostzaan met den visschor H., in eene worsteling met twee veldwachters ge- d iod, niet ontzag de menigte op te ruien tegen den burgemeester van Oostzaan, met het gevolg dat in het Raadhuis de glazen werden ingeslagen, tot de tegen hem geëischte gevangenisstraf van 3 maanden. Als een voorbeeld van snelle berechting kan medegedeeld worden, dat de op heoterdaad betrapte A. B., die 21 Juli uit een winkel te Haarlem eene doos met knoopen ontvreemdde om in de gevange nis to komen, omdat hjj geen werk had, reeds gis teren terecht stond en te dier zake gevonnist werd. Zijne straf was 3 maanden gevangenis. Uit Leer wordt aan de „N. R. C." ge- meld: Gisteren werd de aansluiting tusschen de Duitsche t -einen en ons Noordernet gemist door een ongeval op de spoorbrug over de Leda, tusschen Leer en Irrhove, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Toen wjj met don eersten troin op de "West- faalsche baan van Leer naar Rheine do brug pas seerden, lag het draaibaar gedeelte niet aangesloten, maar moer dan een halven metor af. De locomotief kwam op het vaste gedeelte, kantelde daar, en bleef mot een gedeelte der brugverschansing hangende. Do tendor stortte van het draaibaar gedeelte in de diepe rivier. Gelukkig raakten de overige wagens los. Twee goederenwagens werden tegen de ver schansing ter andere zjjde samengedrukt. Alle pas sagiersrijtuigen bleven op de vaste brug en bjjna ongedeerd. Machinist en stoker sprongen in de rivier en wisten zich zwemmende te redden. De passagiers kwamen met den schrik vrjj. Voor de volgende treinen werd het verkeer zoo goed mogelijk hersteld, eerst door middel van roeischuitjes, 's namiddags door eene veerpont, zoodat er in den dienst tusschen hot Noordernet en Bremen slechts een uur vertraging is. De brug, voor zoover het draaibare deel betreft, ligt deorljjk uitgezakt en gehavend. Do machinist, de oudste in dienst op de Westfaalsche baan, had verzuimd hot sein voor zjjne komst te geven, door slaap bevangen, naar gezegd werd. Op zes verschillende plaatsen ort- stond gisteravond te Tilburg brand. In do gemeente Heelsum brak gis teren in den namiddag plotseling oen hevige brand uit in eene woning, terwjjl de bewoners afwezig waren. De moeder had, vóór eenigo boodschappen te gaan doen, haar 2-jarig dochtertje te bed ge legd. De vlammen hadden het hoofd van het kind reeds geschroeid, toen het arme kind gelukkig nog midden uit het vuur gered werd. Alles is verbraud, ook de levende have. Huis en inboedel zjjn tegen brandschade verzekerd. De berichten over de cholera in Zuid-Italië luiden nog niet veel gunstiger. Te Ca tania alleen stierven er van den lsten tot den löden dezer 335 personen aan deze ziekte. Ook in do provincie broidt de cholera zich uit. Te Fran- cofornte kwamen 14 gevallen voor, waarvan 7 met doodoljjken afloop; te Paterno waren de cijfers 12 en 5, te Aderno 7 en 6 en te Francavilla 4 en 2. De stad Messina wordt ook door de ziekte bezocht. 1LS U Ti' KIV JL, A. IV 2>. Frankrijk. De Russische ambassadeur, Von Mobrenheim, is gisteren te Pargs aangekomen en door den minister van buitenlandseho zaken ontvangen. De onderhandelingen over de onzjjdigverklaring van het Suoz-kanaal zullen binnenkort tusschen de kabinetten van Londen en Phrgs hervat worden. Het ontwerp is reeds door de commissie onderzocht. Naar men ïait Toulon meldt, is de zee-officier Felix, zoon van de vermaarde tooneelspeelster Rachel, die, geljjk men weet, op zjjne tochten in Fransch-Congo krankzinnig was geworden, te Agas- aoui overleden. De ministers Hérédia. Barboy en Dautresne zullen zich morgen naar Havre begeven om de inwjjding van de haven te Bellet en van het kanaal te Fancarrille bg te wonon. BelgiS. In do Kamer van Vertegenwoordigers heeft de heer Taek gisteren de regeering geïnterpelleerd over de redevoering van generaal Vandersmissen bg de laatste revue over de troepen. Hg vroeg inlich tingen, onder bgvoeging evenwel dat noch de waar digheid noch het gezag der Kamer zgn aangerand. Do minister van oorlog verklaarde dat dit laatste ook zgne overtuiging is. De generaal Vandersmissen heeft leedwezen te kennen gegeven en verwach tingen geuit, zonder te bedenken dat de plaats en het oogenblik slecht gekozen waren. De minister heeft dit den generaal onder het oog gebracht en hg (minister) houdt zich overtuigd dat zulk een geval niet meer zal voorkomen. Ur«otrBrlfatHnl?» Het Hoogerhuis heeft gisteren het wetsontwerp op de fabrieksmerken bg tweede lezing goedgokeurd. Het Lagerhuis heeft de eerste drie artikelen van het wetsontwerp op het grondbezit in Ierland aan genomen, met slechts geringe wgzigingen. De ar- tikelsgowgze beraadslaging word vervolgens op heden vastgesteld. Italië. Men onderstelt dat do Paus, na in zgn brief aan kardinaal Rampolla de verklaring te hebben afge legd dat hg stellig voornemens was zgne eischen met betrekking tot het weveldlgk gezag te hand haven, eerlang den Katholieken in Italië machti ging zal verlenen, aan de verkiezingen deel te nemen. - Aan de „Times" wordt uit Pargs gemeld dat

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 8