N°. 8415. Woensdag Juli. A°. 1887. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.65. feze fëourant ■wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters nsar plaatsruimte. Voor het mcr.s- secren buiten de etsd wordt 0.10 berekend. Genicnsd Nieutvm. De van verduistering verdachte boekhouder in een magazijn van kunstvoorwerpen te 's-Hage, die zich na zijne ontvluchting naar hot buitenland, zich jl. Vrijdag vrijwillig bjj de politie aanmeldde, had aanvankelijk do wijk gonomen naar Parijs, vanwaar hij nog een brief aan zijn patroon geschreven heeft. Men kon hom daar niet aanhouden, omdat Fran krijk voor het feit niet uitlevert. Van Parjjs ging de voortvluchtige naar Engeland, tot op don dag van zjjn terugkeer naar hot vader land, te Londen vertoevende. Tot dusvor is gebleken, dat de boekhouder door tal van verduisteringen zich een bedrag van 600 a 700 heeft toegeëigend. De meeste dier feiten zouden kort vóór dat hy eenige maanden geledon in het huwelijk trad, ge ploegd zijn. In het begin der vorige week heeft zich aan liet strand vóór liet Kurhaus te Scheveningen een geval voorgedaan, dat ook ter waarschuwing van het publiek alleszins vermelding verdient. Drie zooge naamde heeren deden een ry toertje op de paardjos, die aan het strand worden verhuurd. De bekende koppigheid van die dieren berokkende 't drietal veel moeite en éón daarvan werd zelfs uit het zadel ge. worpen. Gedienstige geesten om een evonmensch to helpen zyn er altijd en onze zandruiter werd ter been geholpen door een net gekleed jongmensch, een Duitscher, die, gelijk later uit de kennismaking met het edele drietal, dat te Amstordam te huis behoort, bleek, naar eene plaats zocht, daar hy op 't oogonblik zonder betrekking was. Of hij bjj deze gelegenheid zicli heeft laten ontvallen dat zjjne beurs goed voorzien was, of wat andere omstandigheid het drietal handelend deed optreden, is niet met zekerheid mode te deelenmaar na de hartelijke kennismaking was men 't spoedig er over eens, in een van de tentjes aan den duinvoet een weinig rust te nomen en na eenige verpoozing zich een weinig te vermaken met kaartspel. Men raadt reeds dat do jonge Duitscher in handen van zoogenaamde kwartjesvinders was gevallen, die echter thans eene gansch andere methode in practijk brachten. Z'y lieten hun slachtoffer niet winnen, terwijl twee van hen slechts met hom speelden en do derde zich verontschuldigde dat hjj niet modedeed omdat hjj oonigszins ontsteld was van don val. Hij bepaalde zich echter tot het geven van raad, mot dit gevolg dat de Duitscher honderd gulden kwijt raakte. Hoe- zoor do politie van een en ander niet onkundig bloef en zelfs den belangloozen raadgever in verhoor heeft gehad, schijnen er goen termen te zijn ge vonden eene vervolging in te stellen, daar 't tweetal trouwens zich hals over kop uit do voeten had ge maakt en de raadgever beweerde die lieden niet te kennen en toevallig te hebben ontmoet. In de droog makerij van den Blok- landsclien polder onder Ter Aar geraakten jl. Zon dag door onbekende oorzaak eenige te veld staande turfhoopen in brand. Ofschoon door de brandweer en andoren alle middelen tot blussching werden aangewend, zijn toch ruim 200,000 turven verloren gegaan. Gelukkig voor don eigenaar Van Yperen waren ze verzekerd. Door het bestuur van den Algem. Nederl. Wielrjjdersbond is bepaald dat de te Nij megen uitgeschreven wielerwedstrijd op 5 en 6 Aug. a. s. niet zal plaats hebben. Dit besluit moet een gevolg zjjn van don minder goeden toestand van do wielerbaan aldaar. Te Kommerdon, onder Renen, is zekere F. Fransen bij het zwemmen in den Rijn verdronken. Het lijk is nog niet opgevischt. Ook te Lienden is een vreemdeling, die met 3 anderen aan het baden was, bjj het zwemmen in den R(jn verdronken. Te Bishopsbriggs aan de North - Brit sh spoorweglijn, vier mijlen van Glasgow, heeft eene botsing plaats gehad tusschen een goederentrein en een personentroin. De machinist zag het gevaar en remde, maar daar de rails glad waren door olie, die er op ge druppeld was, gleden do wagens verder en botsten met volle kracht op den goederentrein. Twintig personen werden gewond, doch allen slechts zeer licht. De revue, Zaterdag door de koningin van Engeland over de vloot te Spithead gehouden on waaraan 130Britsche oorlogsschepen deelnamen, is bijzonder goed geslaagd. Hot weder was prach tig en duizenden personen woonden het belangwek kende schouwspel by. Do leden van het Parlement en het corps diplomatique waren tegenwoordig. Vele spoortreinen brachten van alle zijden reizigers, die zich naar de haven spoedden om het schip op te zoeken, waarop zij zich moesten bevinden. Ook tal van vaartuigen van allerlei gedaante, lagen geankerd achter de reeks oorlogsschepen. Eenige schepen zag men, onder het bevel van prins Hendrik van Pruisen, en andere, die getooid waren mot de Fransche vlag. Oogverblindend waren de uniformen dor verschillende officieren, die too- zag'en of de bevelen wel goed opgevolgd werden en of er ruimte werd gelaten voor don doortocht van hot koninklijke jacht en zjjn escorte. Opmerkenswaardig was dat de pijpen der bodems nagenoeg geen rookwolken Uitwierpen, dank zy de bijzondere soort van steenkool, waarmede gestookt werd. Do omgeving bleef dus helder en frisch. Een kanonschot kondigde de afvaart der koningin aan en na eonigen tijd passeerde de vorstelijke vloot do eskaders. Aan boord dier vloot bevonden zich vele vorstelijke en andere aanzienlijke personen. Telkens werden kanonschoten afgevuurd. Tijdens de revue had nog eon ongelukje plaats, dat echter gelukkig geen ernstige gevolgen had. Aan boord van de kanonneerboot „Kite" ontplofte eene hoeveelheid kruit, waardoor 4 matrozen wor den gewond. De kwetsuren schijnen evonwel niet van ernstigen aard te zjjn. De illuminatie en het bal, gogeven aan de ad miraliteit door lady Willis, en waarop minstens zeshonderd personen waren genoodigd, bosloton op waardige wjjze het grootsche jubiléfeest. IIV Ci K Z O IN EIV. Mynheer tie Redacteur! Naar aanleiding van het geschrevene, voorkomende in uw blad, dato 25 Juli jl., over de mineraalwater machine van de firma Bratby Hinchliffe te Man chester, in gebruik bjj den heer M. A. Taverne alhier, verzoekt onderget. u beleefd hem eonige plaatsruimte af te staan. Een dergelijk artikel over die machine las ik eenigen tijd geleden in het Rott. Nieuwsblad, waarop do heor Van Veersen, apotheker te Rotterdam, do volgende repliek leverde, waarmede ik geheel instem Om kunstmineraalwateren koolzuurhoudend te ma ken is zoo oud als de weg naar Rome (niet t han s, zooals uw correspondent schrijft), terwjjl elke fiosch, na geopend te zjjn, zooveel koolzuur blijft bevatten als het water bjj de temperatuur, waarin het zich bevindt, kan opgelost houden, bij het fabrikaat van den een zoowel als van den ander. Met zilver gevoerde machines zijn niot bepaald metaalvry. Zie verslag Rotterd. Oponb. Gezond heidscommissie 1881, pag. 22, waar de commissie verklaart dat een fabrikant, wiens mineraalwater vry belangrijke hoeveelheden koper bevatto, na waarschuwing zjjne toestellen had laten verzilveren en alstoen toch bleek dat dit water niet absoluut vry van koper was. Alleen de machino-Beins waarborgt, met terzyde stelling van alle andere, absoluut-metaalvry'e dranken. Ter verdediging dezer stelling laat ik dor wetenschap het woord. „Hot water, vervaardigd volgens Systoom-Beins bevatte noch koper, noch lood, en het onderzoek heeft dus, wat betreft het verkrijgen van een water, vrij van schadelijke metalen, duidelijk de voordeelen van dit systeem boven de gewone bereidingswijze leoren kennon." (Rotterd. gezondheidscommissie-ver slag 1881, pag 23.) Dozo controle werd gedurende het geheole jaar, minstens eenmaal 's maands, bjj alle zestien hier gevestigde fabrikanton voortgezet. Do uitslag was dat by 14 dier fabrikanten b(j afwisseling het water, nu eens metaalvry, dan weder in geringere of hoogere mate koperhoudend gevonden werd. In het spuitwater der twee overigen, zjjnde do firma's v. Doorn Co. en F. J. Baken (systeem- Beins) werd gedurende het geheele jaar goen spoor van koper of eenig ander motaal ontdekt. (Amsterdamsch Gemeenteverslag over 1879, Bij lage XIII). De andere stelsels lijden aan groote gebreken; do metalen toesteilen leveren voortdurend gevaar voor metaalverontreiniging ophet voorkomen dezer verontreiniging is des te gevaarlijker, dewijl gazeuze dranken dikwijls als goneosmiddel voor zieken wor den voorgeschreven. Het systeem Boins lost die bezwaren op; do dranken moeten volkomen metaalvry zijn, daar elke metaalverbinding is buiten gesloten. Dr. Krecke, Standaardwerk der chomische Techno logie, pag 130: „Dieses Verfahren hat offonbar den groszon Vorzug allen andern gegeniibor, dasz das Wasser mit keinem Metall in Beriihrung komt, dahor (jede móglichkeit) einer Yerunreinigung ausgeschlos- sen ist." Dr. Fischer te Hanover, chemische Technologie des Wassers. Ten slotte op de Expostion des Sciences, appli- quées a l'industrie, Parijs 1879, word het systeem- Beins met goud bekroond. Tot heden is er nog goene betere mineraalwater machine uitgevonden. J. P. Riedel. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Eerste huwelijks-afkondiging van 24 Juli. G. M. ClomentB jm. SI j. en 51. F. Leniger-jd. 24 j. J. Bink wedr. 64 j. en O. 51. Kruyk jd. 47 j. A Dumans jm. 27 j. on M. W. J. Do Nic jd. 24 j. G. Van der Hert jm. 22 j. en 51. Boutjo jd. 22 j. 1'. Van Vliet jm. 23 j. on H. A. J. Kooper jd. 21 j. L. Kiek jm. SOj.en 51. Wolf jd. 34 j. G. 51. Kruimel jm. 29 J. en F. L. Meyjoa jd. 23 j. W. F. Kuivenhoven jm. 27 j. on C. Van der Blom jd. 27 j. G. Korenhof jm. 21 j. en N. Van Varick jd. 22 j. K. De Vries wedr. 26 j. en J. J. Kik kert jd. 19 j. Govoildo po veeoio n. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Zaterdag 23 Juli, ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. CoeberghHet huis en erf staande westzijde van de Sint-Jorissteeg, No. 15, sectie D, No. 497, kooper P. Buitendijk qq. voor 1960; drie huizen en erven aan de oostzijde van de Haarlem merstraat Nos. 2, 2a en 25, sectio C, No. 1446, 1445 en 1483, koopor L. Hollaar qq. te zamon voor 2490; het huis on erf aan de noordzydo van de Van-der-Werfstraat No. 7G, sectie II, No. 2460, kooper B. Mol voor ƒ1300; het huis en erf aan de oostzijde van do Sliksteeg No. 14, soctie F, No. 665, kooper D. Smit voor ƒ600. Ten overstaan van den notaris mr. C. II. P. Klaverwydon: liet huis en erf aan de Oostzijde der Bakkersteeg, nabij don Ouden Rijn, No. 24, soctie H, No. 2200, koopor G, J, Bik qq. voor ƒ1225, LEIDSCH ifill DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5