Er zyn echter zoovele middelen om zich te vermaken dat het ondoenlijk zijn zou ze alle te vermelden. Toch is het niot overbodig in herinnering te bren gen dat behalve de gelegenheid om te „draaien" in een dor vier mallemolens er ook zeer veel „ge reden" kan worden en dat zjj, die niet do hooge eer genieten lid te zijn van de eene of andere vélocipède- of wiolrydorsclu'o, toch hun hart kunnen ophalen met het rijden op zulke machines. Het „kom, zie en oordeel" speelt weder eene groote rol en de typische redevoeringen der voor tenten van dien aard staande personen, zijn voor velen verleidelijk gonoeg om aan deze roepstem met zeer veel nauw gezetheid te voldoen. Gisteren scheen men zich echter nog maar niet in grooten getale onder houten of zeilen daken te willen begeven, voordat eenige druppelen de aarde kwamen verkwikken. Die druppelen waren waar schuwingen voor de wandelaars en, toen er feitelijk regen kwam, vluchtte men in de „Salons de rafrais- sissemonts" of ging men aan eene dor „bazaars" eens zien of onder de„artiekele van 30 conto en hoger" ook iets van zijne of hare gading was, natuurlijk tevens om van het „sol" te profitoeren. En thans hebben we hiervan het noodigo gezegd en hopen wjj dat ieder genoegen smaken, veel paling, in ruime keuze voorhanden, kluiven, veel poffertjes in kramen met en zonder bazuinbeeldon eten zal, -zijne beeltenis en van hen, die hem dierbaar zijn, -zal doen vereeuwigen, alles zal bezichtigen, ook dat, wat in de kramen op den Nieuwen Rijn nog niet te zien is, en vooral zal denken om hen, die door de edele muziek van koper, klarinet of doedel zak zoozeer bekoren. Het gezelschap van den heer Frits Yan Haarlem, dat voor deze week door den pachter der Stads gehoorzaal, den heer Duyser, geëngageerd is, gaf gisteravond zijne eerste voorstelling. Er waren evenals andere jaren beroemde artiston bij. Wel moesten wjj den heer De Winter missen, maar in zijne plaats trad de heer Chrétienni op, die o. a. door het nieuwe volkslied „Naar de Maliebaan" de vrij goed opgekomen aanwezigen menigmaal schudden deed van het lachen. Onze plaatsruimto laat niot toe allen te vermelden, maar we zijn verplicht nog enkelen te noemen als „les frères Athos" met hunne acrobatische werkzaamheden Herman Kruger, ko mischer musikalischer clown, die allerhande instru- monten bespeeldehot uitmuntende mannen-kwartet en nog velen anderen. In alles was verschil m»t vorige jaren gemaakt, ook in het programma, daar dit niet als anders op gewoon, maar nu op welriekend Chineosch papier gedrukt wasmaar tevens was dit programma veel vroeger afgewerkt dan men dit hier bij kormisgo- legenheden gewend is. Enkelen, die na halftwaalf kwamen, waren daar niet weinig de dupe van. Naar men ons verzekert, zal de hoer Duyser even wel zorg dragon dat zich zulk een geval op vol- gonde avonden niet meer voordoet en dat in dit opzicht van de oude gewoonte niot worde afgeweken. De eerste tooneelvoorstelling van het gezelschap dos heeren Van Lier had ook gisteravond plaats. Do goed ingerichte tent was geenszins eivol, hetgeen met het oog èn op don inhoud van het drama „Onder valsclio vlag" èn op de wyze, waarop dit «tuk werd gespeeld, zoer zeker is te betreuren. We spreken van den inhoud en van de vervulling der verschillende rollen. Wat den eersten botreft, in zeer korte trekken komt hy hierop neer Een oppassend, bekwaam werkman eener fabriek sterft en laat eene weduwe mot twee jeugdige kin deren achter. De eigenaar der fabriek, door mode lijden daartoe bewogen, stelt de arme vrouw, die bemind wordt door een anderen werkman derzelfde fabriek, als portierstor aan. Die liefde is evenwel nood lottig zoowel voor den werkman als voor de portier ster, welke laatste door eenige overtredingen, van de fabriek wordt weggejaagd en, rondzwervende, aan een dorp komt, waar zjj door don geestelijke voor korten tjjd wordt gehuisvest. Alvorens evenwel van de fabriek te zijn vorwjjderd, ontvangt zjj een brief van hem, die haar bemint. Den brief werpt ze evenwel weg en dit schrijven komt toevallig terecht in het houten paardje van haar zoontje, dat bjj haar spoelt. Nu hom geen wedermin geschonken wordt, besluit de minnaar zich van kant te maken en de fabriek te doen springen terwijl de chef afwezig is. Dezo komt echter onverwacht thuis en ontdekt den toeleg. De opzichter, wetende dat hjj voor deze daad zal mooten boeten, vermoordt zyn chef, steekt de fabriek in brand en weet. de zaak zóó to doen voorkomen alsof de portierster do schuldige is. Hjj zelf neemt een andoren naam aan en zijne vroegere bemindo wordt gevangengenomen. Na verloop van eenigen tjjd echter en door samenloop van verschillende omstandigheden, te breedvoerig om ze hier te ver melden, komt de onschuld der vrouw aan den dag even toevallig wordt de brief in het houten paardje gevonden en vindt de van moord en brand betichte vrouw haar zoon, die bij den pastoor gebleven was en hare dochter, die in een vondelingshuis was opgenomen, terug. De eigenlijke dader wordt door toedoen van vele personen ontmaskerd en ten aanschouwe zijner dochter, die hij zeer lief heeft, van de zware mis daden beschuldigd en in hechtenis genomen. Het slot is dus dat de onschuld zegeviert en de valsche vlag of naam don schuldige niet baat. Wat het spel betreft, de rollen waren blijkbaar best ingestudeerd. Een woord van lof komt vooral toe aan de heeren Verhagen, Moor en De la Mar, terwijl de dames E. Yan Biene en Holtrop-Yan Gelder dongen om den eerepalm. Ook de jeugdige jongejuffrouw Braakensiek vervulde hare, hoewel lichte, taak op zeer verdienstelijke wijze. De heldin van het stuk, mevr. De la Mar, speelde voortreffelijk, ofschoon ze volgens ons oordeel nu en dan niet bijzonder natuurlijk optrad. Deze eerste voorstelling zal by hen, die tegen woordig waren, ongetwijfeld een goeden indruk hebben teweeggebracht en we hopen dan ook dat de schouwburgtent volgende avonden beter bezet zal zijn. Dat de heer Spriet, die zich reeds jaren achter een mot zijn gezelschap zulk eene goede reputatie verwierf, ook nu weer alles doet om het zijnen bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken, daarvoor staat zijn naam borg. Niemand zou daar aan dan ook durvon twijfelen. Ook thans vertoonen zijne artisten in de op de Lammermarkt staande tent verbazingwekkende toeren, doet de onzicht bare verdwijning eener dame iets nieuws bewon deren, en geven, naast nog zooveel moer, de groote en kleine pantomimes, zoowel op de kindervoor stellingen des middags, als op de avond-voorstel lingen, veel genoegen. De heer Spriet, die zich door het uitdeelen van speelgoed onder de jeugd veler harten won, mocht zich daarom reeds spoedig in oen druk bezoek verheugen, waarop hij zeer zeker ook gedurende de overige dagen dezer week zal kunnen blijven rekenen. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee, dd. 25 Juli: In de afgeloopen week werd de kantvisscherjj nog door 5 schuiten uitgeoefend. Zij besomden van ƒ80 tot ƒ120 in 5 dagen; terwij hier ook van Zandvoort eenige schuilen komen markten. Er werd besteed voor tong 0.15 a 0.45 en levende bunschol ƒ0.40 a 0.70 per stuk; voor kleine binnenlekschol 5 a ƒ6, droogscharren 8 a 9 en garnalen ƒ1.25 a 1.75 per mand. Met drie schuiten blijft men de visschery uit oefenen. Tot heden zyn 57 bomschuiten op de haringvangst uitgegaan. De laatste 5 zullen spoedig volgen. In den afgeloopen nacht, ongeveer kwart vóór éénen, ontstond te Amsterdam door onbekende oorzaak brand in oen vaartuig dat op stapel stond op de werf „De Oude Hoop", aan het einde der Hoogte Kadjjk, toebelioorende aan den heer Sibbelee, en in huur bjj den heer Roelvink. Het vuur tastte grotig om zich heen, omdat op de geheele werf nagenoeg niets dan hout te vinden was, zoodat ook weldra de loodsen in de nabijheid eene prooi dor vlammen werden. De breede vlam verhief zich daardoor torenhoog in de lucht, het- geon, op eenigen afstand gezien, eon schoon effect maakte. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Uit een der perceelen in de nabijheid werd, als voorzorgsmaatregel, eene oude vrouw gedragrn, die reeds te bed lag en by een der buren eene schuilplaats vond. Voor het overige was het terrein van den brand vrij wel afgescheiden van de be woonde huizen. De brandweer trad, als altijd, krachtig op. Zjj werkte o. a. met vier stoomspuiten, en ook de „Jan Van der Hoyden" gaf water. Te kwart over éénen was men het vuur meester, maar nog lang moest men de rookende en smeulende massa nat houden. Voorts werd de hulp der brandweer ingeroepen bij een vrij ornstigen binnenbrand in het perceel Martelaarsgracht 5, waar een boekhandel wordt uit geoefend, vermoedelijk door het onvoorzichtig om gaan met vuur. De brand ontstond in het achter huis, dat tot bergplaats diende, doch was in korten tyd gebluscht, hoewel genoemde bergplaats on oonig papier vry wat schade leden. (A. H.) Bij Leeuwarden had Zondag het vol- gende ongeluk plaats. Onder het groot aantal rijtuigen, dat van de kermis tegen den avond huis waarts keerde, waron drie, welke tegen elkaar harddraafden. Ofschoon de Stienser straatweg, waar op het plaats vond, eene aanmerkelijke breedte heeft, werden de bermen nu ook nog door de dra vende partyen in beslag genomen. Eén er van, be spannen met twee paarden, reed een meisje, dat ter zjjde van den weg liep, omver. De wielen gin gen over den rug en eene der knieën, terwijl de scheenbeenen wonden vertoonen, veroorzaakt door de paardenhoeven. Bewusteloos werd zjj opgenomen door een daarlangs komesden voerman, die haar naar de verschrikte ouders bracht. Geneeskundige hulp werd dadelijk ontboden, doch het valt nog niet met zekerheid te voorspellen of de kneuzingen ook zoo belangrijk zyn, dat de patiente er geen letsel van zal houden. Do eigenaar van het rijtuig heeft de kosten der geneeskundige behandeling voor zijne rekening ge- nomen. Men meldt van den 22sten dezer uit Berlijn dat op hot schip „Doo-Nan" van den Chi- neeschen staat en thans te Stettin, gearresteerd is de vertegenwoordiger te Berlijn van eene groote Zwitsersche horloge fabriek te Chaux-de-Fonds. Dit feit wordt druk besproken. De aangehoudene was aan boord van het schip genoodigd; hy was ten zeerste aanbevolen door den Chineeschen ambassa deur te Berlijn aan de schoepsofficieren, die, daar zij eenige bestellingen te doen hadden, daartoe hem gekozen hadden om zijne eerlijkheid. De redenen tot de arrestatie zyn niet bekend. Een merkwaardig geval van hypno tisme deelt de „Progrès de l'Aisne" mede. Omstreeks veertien dagen geleden, zegt het blad, werd te Soisons in tegenwoordigheid van verschillende per sonen een jongmensch door een zijner vrienden in slaap gemaakt en ontving hij in dien toestand van deze het verbod om gedurende veertien dagen wyn te drinken. Den volgenden dag bood men het „sujet" een glas wyn aan; hy nam hot, maar het was hem volstrekt onmogelijk het aan de lippen te brongen. Ondanks zijne vurige begeerte is dit al dien tyd zoo gebleventhans, nu do tjjd verstreken is, kan hy weer wyn gebruiken naar believen. Twee aanzienlijke dames zyn in het magazijn du Louvre te Parys op heeterdaad betrapt, terwyl zy, behalve de gekochte waren, ook andere zaken wilden medenemen. By een onderzoek in het huis, door haar bewoond, bleek, dat zy in verschil lende winkels voor meer dan 15,000 frank aan goederen gestolen hadden. De zaak zal waarschyn- lyk geschikt worden. De eene dame is een vorstin en de andere haar gezelschapsdame, die eveneens van voorname familie is. Het vermoeden dat Pranzini ook de moordenaar van mevrouw Skobeleff zou zyn, is ongegrond gebleken. De moordenaar dier dame, een Griek van geboorte, werd eenige uren na de mis daad achterhaald door eenige gendarmes en maakte, vóór zy hem konden vatten, een einde aan zyn loven. Pranzini van wien ten onrechte werd verteld dat hy had getracht een eind aan zyn leven te maken gedraagt zich voorbeeldig in de gevan genis. Ily leest veel, het laatst „Mathilde" van Sue. Op zyn verzoek wordt hy vaak geschoren, daar hy er anders zoo smerig uitziet, zegt hy. Pranzini blyft overigens zoer kalm. Toen de advocaat Domange hem met die gemoedsrust felici teerde, antwoordde Pranzini: „Als men onschuldig is, ziet men den dood zonder vrees te gemoet." Hy zegt dat hy het beroep om cassatie alleen heeft getebkend, omdat liy hoopt, dat de justitie in 25 a 30 dagen nog de waarheid zal ontdekken. BÜITENLANU FraukrJIk. De dagbladen van Nanc.y melden dat de proef nemingen tot mobiliseering, welke plaats gehad hebben met do 11de legerafdeeling, zeer goed ge slaagd zyn. Te twee uren was de geheele elfde afdeeling onder de wapenen met de voedingsmidde len en de veldbenoodigdheden. Te vyf uren werd de réveille in de kazerne geblazente halfzeven waren de 26ste en do 29ste legerafdeeling te Jarville, zonder het minste in de kazerne gelaten te hebben. De 37ste divisie had het personeel tot mobiliseering geleverdalles ging met de meeste nauwkeurigheid en spoed. Met het oog op dezen uitslag kan men er van

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2