N°. 8414. Dinsdag «Xiili* A0. 1887. Leiden, 25 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per pont1.40. Afzonderlijke Nommere0.O5. fezt (jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran gar.- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AJDVERTENTTEN: VftD 16 regelB ƒ1.05. Iedere regel moer 0.174. Grootere lettere naar plaste ruimte. Voor het ino*d- eetjreii buiten de et*d wordt 0.10 berekend. Mr. N. K. F. Land, advocaat alhior, is be. noemd tot hoogleeraar in de rechtsgeleerdhei 1 aan de univer;it)it te Groningen, ter vervanging van prof. Diephuis. Hedenochtend te zeven uren vertrokken de ,3de en 4de compagnie van het 4d<k bataljon van- het 4de regiment infanterie van hier, onder bevel van kapitein J. H. Bachiene, naar Katwijk, ten einde op het schietterrein aldaar een kamp te be trekken. De bij deze compagnieën ingedeelde offi cieren zijn: kapitein C. J. Yaillant en de 1ste lui tenants J. M. llenning, L. W. J. Romer, P. J. G. Schott en D. Klinkenberg. Dat den manschappen die tocht lang niet gemak kelijk, ja, zelfs zwaar viel, kon men, toen zy langs het kermisterrein marcheerden, wel aan hunne oogen zien. Naar wjj vernemen, is in oene Zaterdag-avond gehouden vergadering van wielrijders hier ter stede besloten tot het oprichten eener vereoniging, onder den naam van Leidsche "YVielryders-Club „de Al batros". Als bestuursleden werden o. a. gekozen de heeren P. Th. Jansen van Noordwykorhout tot president en E. Th. Witte uit Leiden tot vice-pre. sident en secretaris. Het doel dezer club zal zijn het wielrjjden en den lust tot toeren in de gemeente Leiden en omstreken te bevorderen, welk doel zij zal trachten te bereiken door het uitschrijven van clubtochten en het houden van vriendschappelijke byeenkomsten van wielrijders. Met algemoene stem men werd besloten de club te doen toetreden tot den „Algemoenen Nederlandschen Wielrijders-bond", waardoor het lidmaatschap van dezen bond voor de clubleden is verplichtend gesteld. Hoewol do club op dit oogenblik nog niet zeor veel leden telt, rekent zy echter op de medewerking van alle wiel rijders uit Leiden en zijne omstreken, ton eindo haar spoedig eene waardige plaats onder de toege treden clubs van den „A. N. W.-B." to doen innemen. Tot toetreding van hot lidmaatschap moet men zich aanmelden by den secretaris. Sinds een paar dagen zijn door de zorg der regeering in de kamer der De Witten, bovon de Gevangenpoort te 's-Hage, twee levensgroote por tretten, kniestukken, van de gebroeders opgehangen, als eene daad van piëteit aan hunne nagedachtenis. Het portret van Jan De Witt, raadpensionaris van Holland, als kunstwerk het beste van de twee, is van den Haagschon schilder Adriaan Hanneman (1611 1680). Het stelt den staatsman voor op 35- a 40-jarigen leeftijd, met frisch, blozend gelaat, voor drie kwart naar den toeschouwer gekeerd. Gelaat en linkerhand, die op de borst rust, zijn buiten gewoon schoon geschilderd. In den bovenhoek links is het familiewapen aangebracht. Het portret van den ruwaard van Putten, Cornelis De Witt, is wel als pendant van dat zyns broeders geschilderd, maar verraadt eene geheel andere hand, en hoewel goed geschilderd, haalt het niet by het portret van Jan De Witt door Hanneman. Het wordt toege schreven aan den schilder Vollevens, die den burge meester van Dordrecht afbeelddo in het kostuum van Gedeputeerde van de Staten by de vloot. Op den achtergrond ziet men een fragment van den tocht naar Chatham. Beide portretten, hoog 115, breed 91 cM., zijn afkomstig uit de collectie-Oudegijn en onlangs voor rekening van het ryk gekocht op de auctie van Frederik Muller te Amsterdam. (D.) Naar men mededeelt, hebben curatoren der universiteit te Groningen pogingen aangewend, om ter vervulling van de vacature, ontstaande door het emeritaat van prof. Hecker, een Duitsch geleerde te beroepen, en wel met het oog op de omstandigheid, dat te Groningen tot dusver het onderwijs in de oude geschiedenis c. a. niet als bij-, maar als hoofdvak is gegeven. De pogingen moeten niet geslaagd zyn, ook omdat door ver hooging van inkomen de gewilde geleerde geen reden vond zyn land on zijne tegenwoordige be trekking te verlaten. Het eind-examen der Ryks-landbouwschool te AVageningen, ter verkrijging van het diploma als landbouwkundige (art. 57 der wet M.O.), is met goed gevolg afgelegd door den heer K. A. Van Bemme- len, van Leiden. De heer A. G. Bos te Leiderdorp heeft te Arnhem met goed gevolg het examen voor de hoofdonderwijzers akte afgelegd. Op het Woensdag aan de Grebbe gehouden Zendingsfeest is, aan meest kleine giften, circa ƒ1000 ingezameld. Het aantal tegenwoordige per sonen was bijna 11500. Het „Haagsche Dagblad" lieeft gemeld dat de hoofd directeur der rijkswerkinrichtingen te Veen- huizen voornemens is, binnen kort tijdsbestek den dienst te gaan verlaten, tengevolge van bijzondere familie-aangelogenhedeti. De „Asser Crt." meldt thans, dat een dergelijk voornemen by dien amb tenaar der rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen niet bestaat. De minister van koloniën heeft betreffende de Tjiomaszaak aan do Tweede Kamer teruggezonden de drie adressen met bijlagen van den heer E. P. C. Sol, op 19 Nov. in zijne handen gesteld. Na de behandoling dezer zaak op 20 24 Juni en na de toen door hem gedane mededeelingen, heeft de minister afgezien van het bewerken eener uitvoerige nota van inlichtingen. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 24 Julide „Edam", van Amsterdam naar Nieuw Vork, passeerde 25 Juli Lizard; de „Zaandam" vertrok 23 Juli van Nieuw- York naar Amsterdamde „Zeeland" van Java naar Rotterdam, vertrok 23 Juli van Port-Said. Het stoomschip „Leerdam", van Rotterdam, is 24 Juli te Nieuw York aangekomen; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arrij veerde te Southampton 24 Juli. De adelborst 1ste klasse G. J. J. Verdam, uit West-Indië in Nederland toruggekeord, is op non activiteit gesteld. By koninklijk besluit is: lo. aan mr. H. J. Carsten, op zijn vorzoek, eervol ontslag verleend als lid der bjj koninklijk besluit van 18 Sept. 188C benoemde commissie tot hot instellen van een on derzoek naar don toestand van den landbouw hier te lande en het indienen van voorstellen betreffende de middelen, waardoor van Regeeringswege de ontwikkeling van don landbouw in Nederland zou kunnen worden bevorderd, alsmede tot het geven van advies zoo dikwyls de Regeering dit van haar mocht verlangen2o. benoemd tot lid der genoemde commissie mr. J. Linthorst Homan, lid van Gede puteerde Staten van Drente, te Assen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeesters 'van Ransdorp, J. E. T. Wynveldt, secretaris dier ge meente; Loosdrecht, C. J. Hacke Van Mynden; Brunsum, J. PI. JanssenWoubrugge. P. De Ridder, secretaris dier gemeente; Gendringen, mr. J. W. Van de Laar; Heerjansdam, J. Van 't Hoff; Peur- sum, J. D. Van SlypeBergambacht, P. J. Smits, de laatste drie secretarissen dier gemeenten. Gewen^d Nieuw» De commissaris van politie alhier waarschuwt vooral de kasteleins, dat zich in deze gemeente ophouden zes zoogenaamde kwartjesvin ders, met verzoek om bjj komst in hunne inrich tingen daarvan te worden onderricht. Terwyl dit nommer ter perse gaat, is de eerste kermisdrukte in vollen gang. Na den langdurigen onbewolkten hemel der laatste wektD, k.vam er eindelijk verandering, en vielen er zelfs hedenmorgen reeds enkele droppelen. Al kwam er dus niets meer, eene ke;mis zonder regen hebben we dus toch niet. De verlangens omtrent meer of minder hemelwater zyn wat boer of Leidsch burger betreft-, natuurlijk deze week geheel verschillend. Waar de een zoo reikhalzend naar uit ziet, dat kan de ander nu voor deze zes dagen best missen. In ieder geval heeft de heer De Bruyn in zijn „Café du Théatre" op de Oude Vest voor een aan. genaam onderkomen gezorgd. Bij regen of droog weer, steeds vertoonen zjjn wintertuin en koffiezaal een vroolyken aanblik. In den eenen hangen van d9 glazen overkapping de nationale kleuren in ver siering a giorno naar verschillende deelen van dit lokaal, en aan het orchestrion is eene tropee van genoemde kleuren met het geliefde oranje aan gebracht. Men weet hoe gunstig deze kleuren zich voor decoraties leonen en welk een goed effect men er door verkrygt. De breede bloemenmanden beneden de groote spiogels en aan den ingang van den tuin zijn voor deze gelegenheid voorzien van een bijzonder schoone en groote verscheidenheid van bloemen; terwyl in de voorzaal aan het plafond tal van met afwisselend groen gevulde „ampels" niet zyn ver geten. Reeds de berceau van klimop aan de straat zijde noodt hier tot een bezoek, als men van de wandeling langs de kermis wil uitrusten. De heer Duyser in de Stadszaal heeft evenmin nagelaten dit lokaal weer een feestelijk aanzien te geven. Behalve dat naast het opgeslagen tooneel eene keur van bloemen zich vertoont, is het bovengo- deelto gemaskeerd door uit wolken komende engelen, met de eene hand draperieën vasthoudende en met de andere korven neerlatende, waaruit bloemen zich langs het decoratief en over de spiegels verspreiden. Van het plafond der zaal hangen ook hier versie ringen af a giorno, doch in rose en blauw, hetgeen by de gasverlichting ongetwyfeld niet zal nalaten een aardig gezicht op te leveren. In beide lokalen was de zorg van een en ander opgedragen aan de heeren behangers en decorateurs Van Ewyk en Groen, zoomede aan den bloemist den heer J. D. Speet, wien het aan lof der bezoekers voor hun werk zeker niet zal ontbreken. Bevinden zich langs straten en op pleinen vele kramen, spellen enz., sommige gezelschappen zoeken echter by voorkeur een onderkomen in bestaande gebouwen, waar zy tegen onweer en stortbuien beschut zyn. Zoo herbergt de Stadszaal dit jaar opnieuw den heer Frits Van Haarlem, met zijn internationaal Va riété en Specialiteiten-gezelschap van het Theatre Tivoli, te Amsterdam, begeleid door het bekende Tivoli- orkest, onder don heer M. Glaser. Zij, die de kermis bezoeken en wy gelooven zelfs, nog velen van hen, die het gewone kermisvermaak mijden, maar toch allicht een gang naar dergelijke uitspanning of komedie ondernemen, zullen ongetwyfeld met ge noegen de komst vernomen hebben. Zy weten van ouds dat de woorden „afwisseling en verscheiden heid", welke de heer Van Haarlem in zijn wapen voert, geene ijdele klanken zyn, maar werkelijk door hem in praktijk worden gebracht. Gisteravond omstreeks halfolf had op de Haarlemmerstraat alhier eene vechtpartij plaats. Een der twistenden zou den ander met een paar gebalde vuisten eens zeggen „waar het op stond." Nu ontstond een zeer geanimeerd gesprek, waarin z(j elkander allerlei liefelijkheden vertelden tot dat de politie met hare adviseerende stom eene uit spraak deed, welke den strjjd beslechtte. Men schrjjft ons uit Alfen, dd. 24 Juli: Hedenmiddag ontstond alhier brand aan hot perceel, bewoond door Verkley, bij deGouwesluis,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1